اعلامیه ها

بیانیه حزب‌های کمونیست جهان: پیمان «ناتو»، تهدیدی برضد صلح جهانی!

در شرایطی که جهان در بحران فزاینده‌ سرمایه‌داری به سر می‌برد و امپریالیست‌ها با خشونت تمام به دستاوردها و حقوق کارگران و زحمتکشان دنیا یورش می‌برند، نشست سران «ناتو» در روزهای۳۱ اردیبهشت ماه و اول خردادماه ( ۲۰ و ۲۱ ماه مه)، در شیکاگو، واقع در ایالت ایلینوی آمریکا، برگزار می شود.

در اوضاع و احوالی که بحران سرمایه‌داری هرچه ژرف‌تر می‌شود، امپریالیسم در صدد تشدید نظامی‌گری و مداخله‌گری برآمده است. پس از بازنویسی خط‌مشی راهبردی «ناتو» در سال ۲۰۱۰، که گام اساسی مهم و خطرآفرینی در گرایش‌های مداخله‌گرانهٔ آن بود و تجاوز به لیبی نمونه‌یی از آن بود، اینک دولت ایالات متحد آمریکا و «ناتو»، که اتحادیهٔ اروپا را نیز در مقام ستون اروپایی خود در خدمت دارد، در پی گسترش دایرهٔ نفوذ خود، ترویج و تشدید مسابقهٔ تسلیحاتی، و افزایش هرچه بیشتر هزینه‌های نظامی، سرمایه‌گذاری در طراحی و تولید سلاح‌های نوین، و تقویت شبکهٔ جهانی پایگاه‌های نظامی خود برآمده‌اند.
امپریالیسم روابط بین‌المللی را نظامی‌خو می‌کند، دست به اشغال می‌زند، تهدید به تجاوز و حمله‌های جدید می‌کند، و در صدد توطئه‌گری و مداخله‌جویی در کشورهای هر قاره برمی‌آید. اصول منشور سازمان ملل متحد به طور جدی و خطرناکی زیر پا گذاشته می‌شوند، و روندی که هدفش از میان برداشتن قوانین و حقوق بین‌المللی است، با استفادهٔ ابزاری هرچه بیشتر از سازمان ملل متحد همراه می‌شود، که تلاشی است برای پرده‌پوشی خشونت امپریالیسم و هدف‌های آن در جهت به زیر کنترل درآوردن منابع و بازارهای کشورها و کسب برتری نظامی و جغرافیایی- راهبردی.
«ناتو» که ابزار اصلی امپریالیسم در طلب رسیدن به تسلط بر دنیاست، تهدید عظیمی برای صلح و امنیت جهان است. اما همان‌طور که واقعیت‌ها نشان می‌دهند، پاسخ متکی به زور امپریالیسم در برابر بحران سرمایه‌داری، با مبارزهٔ ترقی‌خواهانه و انقلابی ملت‌ها روبه رو شده است، که در نقطه‌های گوناگون دنیا، به دفاع از حقوق خود و استقلال و حق حاکمیت کشورهای خود برخاسته‌اند و به شیوه‌های گوناگون دست به مقاومت زده‌اند و در برابر راهبرد برتری‌طلبانهٔ امپریالیسم مانع‌هایی جدی به وجود آورده‌اند.
حزب‌های کمونیست و کارگری امضا کنندهٔ این بیانیه، ضمن تأکید مجدد بر تعهد خود به پیکار در راه صلح، در راه تأمین حق هر ملت در تعیین آزادانهٔ سرنوشت خود، و در راه پیشرفت اجتماعی و سوسیالیسم،
– خروجِ فوری همهٔ نیروهای خارجی از افغانستان و پایان دادن به همهٔ مداخله‌های امپریالیستی در سراسر جهان را خواستارند؛
– دامن زدن به تهدید جنگ در خاورمیانه،‌ از جمله برضد ایران و سوریه را محکوم می‌کنند؛
– انحلال «ناتو» و حمایت از حق تصمیم‌گیری مستقل ملت‌ها در جدایی کشورشان از این ائتلاف تجاوزکار را خواستارند؛
– استقرار سامانه‌های ضدموشکی جدید آمریکا و «ناتو» را در اروپا محکوم می‌کنند و برچیدن پایگاه‌های نظامی را خواهانند؛
– پایان دادن به مسابقهٔ‌ تسلیحاتی، و اجرای خلع سلاح هسته‌‌ای، و پیش از همه خلع سلاح قدرت‌های هسته‌‌ای عمدهٔ دنیا از جمله ایالات متحد آمریکا، و از میان بردن کامل سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیکی را خواستارند؛
– همبستگی خود با ملت‌هایی که در حال مقاومت در برابر اشغال،‌ تجاوز، و مداخلهٔ‌ امپریالیستی‌اند، از جمله در خاورمیانه، آسیا، آمریکای لاتین و آفریقا، را اعلام می‌کنند.
اول خرداد ماه ۱۳۹۱‌(۲۱ماه مه۲۰۱۲)
نام حزب‌های حمایت کننده از بیانیه:
حزب کمونیست آفریقای جنوبی
حزب کمونیست آرژانتین
حزب کمونیست آذربایجان
حزب کمونیست استرالیا
حزب کارگران بلژیک
حزب کمونیست بلوروس
حزب کمونیست برزیل
حزب کمونیست بریتانیا
حزب کمونیست اسپانیا
حزب کمونیست خلق های اسپانیا
حزب کمونیست ایالات متحده آمریکا
حزب کمونیست فنلاند
حرب کمونیست فرانسه
حزب کمونیست متحد گرجستان
حزب کمونیست یونان
حزب کمونیست نوین هلند
حزب توده ایران
حزب کمونیست هندوستان
حزب کمونیست هندوستان (مارکسیست)
حزب کمونیست ایرلند
حزب کمونیست کارگران ایرلند
حزب کمونیست های ایتالیا
حزب کمونیست لبنان
حزب کمونیست لوگزامبورگ
حزب کمونیست مالتا
حزب کمونیست مکزیک
حزب کمونیست فلسطین
حزب کمونیست پرو
حرب کمونیست لهستان
حزب کمونیست پرتغال
حزب کمونیست بوهمیا و موراویا (جمهوری چک)
حزب کمونیست فدراسیون روسیه
حزب کمونیست کارگری روس- حزب کمونیست انقلابی روسیه
حزب کموبیت سوریه (متحد)
حزب کمونیست اوکرائین
(لیست هنوز برای اعلام حمایت حزب های کمونیست دیگر باز است.)

به نقل از سایت حزب توده ایران، ا خرداد ماه 1391

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا