مسایل سیاسی روز

کارزار بین المللی در اعتراض به: تهدیدهای نظامی و به کارگیری تحریم‌ها بر ضد ایران

پیام همبستگی حزب کمونیست برزیل به حزب توده ایران
پیام همبستگی حزب کمونیست پاکستان
تظاهرات در پایتخت های جهان بر ضد جنگ

جنبش بین المللی حمایت از صلح و مخالفت با سیاست های جنگ طلبانه امپریالیسم آمریکا در رابطه با میهن‌مان، در هفته های گذشته با ادامه اعتراض از سوی نیروهای صلح طلب، مترقی، چپ، و کمونیست در کشورهای مختلف، ابعاد وسیع تری به خود گرفت. کوشش های حزب توده ایران در فراخواندن حزب های کمونیست جهان به همبستگی با زحمتکشان کشور و مخالفت با سیاست تحریم اقتصادی و تهدید به حمله نطامی، نتیجه‌های چشمگیری دربر داشته و به بسیج و گسترش این جنبش پراهمیت در جهان کمک کرده است. درهفته گذشته رهبری “حزب کمونیست سوریه“ (متحد)، هفته گذشته، در تماس با حزب توده ایران، حمایت خود از “بیانیه مشترک حزب‌های کمونیست جهان” در اعلام همبستگی با طبقه کارگر و زحمتکشان میهن مان، که در آستانه “روز جهانی کارگر“ منتشر شد، اعلام کرد. با اضافه شدن امضای رفقای سوریه‌ای به “بیانیه مشترک“، این سند بسیار با اهمیت که در محافل کارگری و سیاسی کشور بازتاب وسیعی داشته است، از سوی تمامی حزب های کمونیست- کارگری منطقه خاورمیانه مورد حمایت گرفته است. در همین رابطه، “حزب“ پرقدرت “کمونیست برزیل“ (که در دولت این کشور نیز شرکت دارد)، در روز ۱۷ اردیبهشت ماه، با حمایت از متن “بیانیه مشترک”، ضمن مخالفت با سیاست تهدید به مداخله نظامی و به کارگیری تحریم های فلج کننده اقتصادی بر ضد ایران با مبارزه زحمتکشان میهن در راه صلح و پیشرفت، و برای دموکراسی و عدالت اجتماعی، اعلام همبستگی کرد. با حمایت حزب های کمونیست سوریه (متحد) و برزیل، تعداد حزب های امضاء کننده این سند مهم، که نمایشگر مخالفت جهانی با تهدید های نظامی و گسترش تحریم های اقتصادی بر ضد میهن ما و بازتاب دهنده همبستگی و حمایت پرقدرت حزب های کمونیست جهان از مبارزه زحمتکشان کشورمان است‌، به ۳۵ حزب رسید.

پیام همبستگی حزب کمونیست برزیل به
حزب توده ایران

رفقای حزب توده ایران
ضمن همبستگی با حزب توده ایران و زحمتکشان ایران، ما تحریم‌های اقتصادی اعمال شده برضد ایران از سوی ایالات متحد آمریکا و اتحادیه اروپا را محکوم می‌کنیم. امپریالیسم به منظور تأمین و گسترش تسلط خود بر خاورمیانه و آسیا، گستاخانه از برنامه هسته‌‌ای ایران در حکم زمینه و بهانه‌یی برای تنبیه کردن یک کشور مستقل استفاده می‌کند.
نتیجه اینکه، مردم کشور ایران به کمبود و نبود مواد غذایی، دارو، و دیگر کالاهای اساسی و ضرور دچار می‌شوند. ما به خوبی آگاهیم که تحریم‌های اقتصادی وخامت زندگی مردم، بیکاری، گرسنگی، بیماری، و آسیب‌های اجتماعی را موجب می‌شود، و سدّی است در برابر پیشرفت، که حق هر کشوری است.
باید با نقشه‌های امپریالیسم برای ایجاد یک ”خاورمیانه جدید“ مقابله و مبارزه و آن‌ها را محکوم کرد. به همین دلیل، ما همبستگی خود را با مردم ایران بر ضد هرگونه تجاوز نظامی یا جنگ اعلام می‌کنیم. در شرایط کنونی، حمله به کشور شما موجد بی‌ثباتی در منطقه و آغاز یک جنگ طولانی و خونین خواهد بود که جان و مال خانواده‌های بسیاری را نابود خواهد کرد و فاجعه‌یی اقتصادی به بار خواهد آورد.
حزب کمونیست برزیل، در موضع مخالفت با تحریم‌های اقتصادی و مخاطره‌های جنگ، خود را در کنار حزب توده ایران و زحمتکشان ایران می‌داند.
ریکاردو آلمایو آبریو
دبیر بخش روابط بین‌المللی حزب کمونیست برزیل (PCdoB)
۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ ( ۷ مه ۲۰۱۲)

پیام همبستگی حزب کمونیست پاکستان

رفقای گرامی حزب توده ایران، درودهای رفیقانه ما را بپذیرید
حزب کمونیست پاکستان همواره رابطه برادرانه و احساسی عمیقی نسبت به مردم ایران، و مبارزه بزرگ و بی سابقه ای که از سوی حزب توده ایران سازمان داده شده است، داشته است. حزب کمونیست پاکستان بدین وسیله کارزار همبستگی با مردم زحمتکش ایران که حزب توده ایران آن را سازمان داده است، مورد تائید وحمایت قرار می‌دهد. ما با مؤثرترین واژگان ممکن، تحریم های غیرانسانی تحمیلی و فضای تهدیدآمیزجنگ طلبانه برپا شده از سوی قدرت های امپریالیستی بر ضد مردم ایران را محکوم می کنیم. مردم ایران همواره و در مقابله با همه دشواری ها و تهدیدهای خصمانه، حزب کمونیست پاکستان و مردم پاکستان را در کنار خود خواهند داشت.
با تجدید همبستگی های عمیق و بهترین آرزوهای برادرانه برای پیروزی مبارزه شما.
دکتر شفیق احمد
مسئول شعبه روابط بین المللی حزب کمونیست پاکستان

تظاهرات در پایتخت های جهان بر ضد جنگ
در روزهای ۳۰ و ۳۱ اردیبهشت ماه، همزمان با برگزاری ۲۵ اجلاس سران کشورهای عضو ” سازمان پیمان آتلانتیک شمالی“ در شیکاگو(آمریکا)، تظاهرات و راه‌پیمایی های اعتراضی در مخالفت با سیاست های نظامی گری امپریالیسم و تجاوزگری پیمان ناتو در نقاط مختلف جهان برگزار شد. به دعوت “شورای جهانی صلح”، نیروهای ضد جنگ و سازمان های صلح از کشورهای مختلف در شیکاگو تظاهرات کردند. با توجه به تهدیدهای ماه های اخیر کشورهای امپریالیستی بر ضد ایران، شعار های اصلی شرکت کنندگان در تظاهرات، مخالفت با جنگ و حمله نظامی به ایران بود. در لندن، پایتخت انگلستان، به دعوت ”ائتلاف برای پایان دادن به جنگ“، در روز ۳۰ اردیبهشت ماه، تظاهراتی در مقابل سفارت ایالات متحده آمریکا واقع در میدان گراسوینر لندن برگزار شد. در این تظاهرات که با شعار ”نه به ناتو، به ایران حمله نکنید!“ انجام شد، رفیق “اندرو موری“، رهبر مشهور جنبش ضد جنگ، سندیکالیست با نفوذ، و عضو برجسته حزب کمونیست انگلستان، سخنرانی کرد. “اندرو موری“ در سخنان خود در جمع تظاهر کنندگان، اجلاس سران کشورهای عضو ناتو را همسانِ اجلاس جنایتکاران جنگی دانست و محکوم کرد و از جمله گفت: “دست ها از خاورمیانه کوتاه! ما اجازه نخواهیم داد که سناریوی لیبی دوباره تکرار شود.”

به نقل از نامه مردم، شماره 895، 1خرداد ماه 1391

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا