مسایل حقوق بشر

متحد و یکپارچه، برای آزادی زندانیان سیاسی مبارزه کنیم!

حزب توده ایران، ضمن محکوم کردن رفتار و سیاست‌های ضد انسانی رژیم ولایت فقیه در زندان‌ها و سیاه‌چال‌هایش، برپایی کارزار مشترک در سطح ملی و بین المللی به منظور آزادی فوری و بی قید و شرط همه زندانیان سیاسی- عقیدتی ایران را خواستار است.

با انتشار خبر و گزارش های موثق از داخل زندان های جمهوری اسلامی، به ویژه در باره زندانیان سیاسی و عقیدتی بیمار، نگرانی در خصوص زندگی و سلامت فعالان سیاسی و اجتماعی گرفتار در بند رژیم، افزایش یافته است.
پایگاه اطلاع رسانی “ملی- مذهبی“، ۱۸ خرداد ماه، با اشاره به درخواست صدها فعال سیاسی ایرانی برای رسیدگی به وضعیت “نرگس محمدی”، گزارش داد: ”خانم نرگس محمدی فعال حقوق بشر و نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر، بیش از دو ماه است که به دست نیروهای امنیتی بازداشت شده[است] … نرگس محمدی در سال ۲۰۱۰ [۱۳۸۹] در زندان به بیماری عصبی فلج عضلانی مبتلا شده و نیازمند رسیدگی ویژه پزشکی است … خانواده ایشان … وضعیت جسمی این فعال حقوق بشر را بسیار نگران کننده گزارش کرده اند. خانم نرگس محمدی به دلیل مقاومت در مقابل پیشنهادات غیر قانونی مبنی برهمکاری با ماموران اطلاعات از جمله اعتراف علیه کانون مدافعان حقوق بشر و علیه خانم شیرین عبادی رییس کانون [مدافعان حقوق بشر] … به شدت تحت فشار قرار گرفته است.“
وضعیت تعدادی از سندیکالیست های دربند رژیم نیز نگران کننده گزارش شده است. “رضا شهابی”، عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی، “بهنام ابراهیم نژاد”، از فعالان کارگری، “شاهرخ زمانی”، از اعضای هیات بازگشایی سندیکای کارگران نقاش ساختمان تبریز، و “محمد جراحی”، مبارزان جنبش سندیکایی زحمتکشان کشورند که مدت‌هاست زندانی‌اند و زیر انواع شکنجه های جسمی و روحی قرار دارند. علاوه بر اینان، “حسین رونقی ملکی”، روزنامه نگار و وب‌لاگ نویس، نیز طی هفته های اخیر به دلیل رسیدگی نکردن مسئولان زندان به وضعیت او، دست به اعتصاب غذا زده بود. “محمد صادق کبودوند”، موسس “سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان”، که به اتهام واهی و دروغین ”اقدام علیه امنیت ملی“ در دهم تیرماه سال ۸۶ دستگیر و در دادگاه انقلاب اسلامی به ۱۰ سال حبس محکوم گردیده است نیز دراعتراض به برخورد مسئولان و مقامات قضایی و رسیدگی نکردن به وضعیت جسمی‌اش، اعتصاب غذا کرده بود. وضعیت جسمی “کبودوند“ نگرانی خانواده او و فعالان سیاسی کشور را برانگیخته است.
رژیم ولایت فقیه به زندانیان سیاسی به دیده گروگان هایی می نگرد که انتقام مبارزه دلیرانه مردم و مقاومت سراسری بر ضد استبداد را از آنان باید گرفت. مزدوران تاریک اندیشی با سیاستی هدفمند ضمن شدید کردن سخت‌گیری و فشار در زندان های کشور، به وضعیت جسمی زندانیان سیاسی و عقیدتی بیمار با بی تفاوتی برخورد می کنند تا از این راه روحیه آنان و خانواده هایشان را درهم بشکنند. این سیاست ضد انسانی در دهه ۶۰ خورشیدی به طور گسترده تری در زندان ها به ویژه “کمیته مشترک”[بند سه هزار]، اوین، قزل حصار، و گوهردشت اجرا می شد. امروز نیز این روش با توجه به اوضاع جاری، در دستور کار روزانه این جنایتکاران قرار گرفته است. چندی پیش “شیرین عبادی“ و سه سازمان مدافع حقوق بشر، با صدور اطلاعیه‌یی، نسبت به جان زندانیان سیاسی و عقیدتی اعلام خطر کردند.
پایگاه خبری “کانون مدافعان حقوق بشر”، ۱۶ خرداد ماه، اطلاعیه بالا را که خطاب به سازمان های مدافع حقوق بشر در سطح جهان بود، انتشار داد. در بخشی از نامه و فراخوان اطلاعیه یاد شده، آمده است: ”در زندان های جمهوری اسلامی ایران زندگی بسیاری از زندانیان عقیدتی در خطر است … ماشاهد مرگ مشکوک زندانیان و بدرفتاری با آنها در زندان های سراسر ایران و به ویژه در زندان های اوین و رجایی شهر (گوهر دشت) هستیم … ماخواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط آنها هستیم. ما مقامات مسئول ایران را فرامی خوانیم از بدرفتاری با زندانیان و از به خطر انداختن جان این انسان ها خودداری کنند. ما مسئولان جمهوری اسلامی ایران را مسئول هر گونه پیشامد بد برای آنها می دانیم.“
همچنین در روزها و هفته های اخیر تعداد دیگری از فعالان دانشجویی گرفتار در بند رژیم ولایی، در معرض فشارهای جدی و مضاعفی قرار گرفته اند. بازگشت دادن “جواد علیخانی”، فعال دانشجویی دربند از بیمارستان به بازداشتگاه اوین، و وضعیت نامعلوم “افسانه توقیر”، فعال دانشجویی دانشگاه تبریز در زندان، همگی از شدت پیدا کردن فشارهای هدفمند برضد زندانیان سیاسی و عقیدتی حکایت می کند.
علاوه بر این‌ها، وضعیت جسمی “ابوالفضل قدیانی”، “عبدالله مومنی“، “مصطفی تاج زاده”، و “قاسم شعله سعدی”، در زندان نگران کننده گزارش می شود. مدتی پیش نیز خانواده های ۴۶ زندانی سیاسی “بند ۳۵۰“ اوین، در نامه‌یی خطاب به “دادستان کل جمهوری اسلامی”، نسبت به بد رفتاری با زندانیان سیاسی و بی توجهی به سلامت جسمی و حقوق شناخته شده آنان، اعتراض کردند. ارتجاع حاکم با شدیدتر کردن فشارها و سخت‌گیری‌ها در زندان های سراسر کشور، درصدد رویارویی و مهار هرچه بیشتر جنبش مردمی و اعتراض‌های اجتماعی رو به گسترشی است که ناشی از اجرای سیاست های ضد مردمی اقتصادی- اجتماعی‌اند. جان بسیاری از زندانیان سیاسی و عقیدتی در خطر است. حزب توده ایران، ضمن محکوم کردن رفتار و سیاست‌های ضد انسانی رژیم ولایت فقیه در زندان‌ها و سیاه‌چال‌هایش، برپایی کارزار مشترک در سطح ملی و بین المللی به منظور آزادی فوری و بی قید و شرط همه زندانیان سیاسی- عقیدتی ایران را خواستار است. فقط با مبارزه‌یی متحد و مشترک می توان توطئه های ارتجاع را خنثی ساخت!

به نقل از نامه مردم، شماره 897، 29 خرداد ماه 1391

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا