مسایل سیاسی روز

یک ترانه تیرباران نخواهد شد

روز شنبه اول ماه ستامبر 2012، رفقای حزبی ما در سوئد سمیناری را تحت عنوان ”در ایران چه اتفاق می‌افتد؟“ در ”همایش سوسیالیستی“ (Socialistiska Forum)شهر یِوله (Gävle) برگذار نمودند. ”همایش سوسیالیستی“ با همکاری مشترک سازمان چتری اتحادیه‌های کارگری سوئد (LO) و انجمن فرهنگی کارگران (ABF) سازمان‌دهی شده و در محل ساختمان ”خانۀ مردم“ (Folkets Hus) شهر یِوله از ساعت ۱۱ الی ۱۷،۳۰ برقرار گردیده بود.

دعوت از حزب توده ایران (واحد سوئد) برای برگذاری سمینار فوق از ماه‌ها قبل توسط کمیته تدارکات آن و براساس پیشنهاد رفقای حزب برادر، حزب کمونیست سوئد، بعمل آمده بود. رفقای ما تنها گروه سیاسی خارجی تباری بودند که مسئولیت یک سمینار از ۱۲ سمینار برگذار شدۀ ”همایش سوسیالیستی“ را به عهده گرفته و آن را با موفقیت به انجام رساندند.
موضوع سمینار بدلیل حساسیت مقطع کنونی و خطراتی که کشور و مردم میهنمان را تهدید می‌کند، ”در ایران چه اتفاق می‌افتد؟“ انتخاب گردیده بود. سمینار شامل سه بخش بود. در ابتدا رفقا به تاریخچه مختصر حزب تودۀ ایران از آغاز تشکیل حزب کمونیست ایران به رهبری رفیق حیدر عموغلی تا زمان حال اشاره‌ای داشتند. در این بخش به فاجعه ملّی سال ۱۳۶۷ و قتل عام زندانیان سیاسی و سکوت رژیم ”ولایت فقیه“ هم اشاره‌ای درخور گردید. در بخش دوّم رفقا ضمن تشریح اوضاع اقتصادی و وضعیت سیاسی ایران به جنبش طبقه کارگر ایران و دستگیری و پیگرد فعالین سندیکایی آن و فضای سیاسی حاکم بر کشور پرداختند. و در بخش نهایی به شرح مفصلی بر موضوع برنامه انرژی هسته‌ای ایران و سیاست‌های مخرب و ابلهانه رژیم ”ولایت فقیه“ در این خصوص، تحریم‌های اقتصادی و استعمارگرانه کشورهای امپریالیستی و تأثیر آنها بر زندگی مردم ایران، و همچنین تهدیدهای جدی دولت اسرائیل به انجام اقدام‌های نظامی به بهانه بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای و حمایت‌های ضمنی و بعضاً پنهانی آمریکا از آن، به سیاست حزب توده ایران در این موردها پرداخته شد.
سمینارِ ”در ایران چه اتفاق می‌افتد“ با استفاده از وسائل و تکنیک دیجیتال و رایانه‌ای متداول، به شکل صوتی-تصویری و توضیحات شفاهی و تکمیلی رفقای حزبی سامان یافت و در فرصت باقیماندۀ پایان سمینار نیز به پرسش حاضران، پاسخ روشن داده شد. شرکت‌کنندگان در سمینار و مسئولین برگزاری ”همایش سوسیالیستی“ ضمن ابراز رضایت از موضوع، محتوی و کیفیت سمینار ارائه شده، از رفقای ما قدردانی نموده و کتابی نیز به رسم یادبود و تحت عنوان ”یک ترانه تیرباران نخواهد شد (داستانی در مورد جو هیل)“ به آنها هدیه نمودند.
اشاره کنیم که شهر یِوله در مرکز سوئد زادگاه انقلابی و هنرمندِ سوئدی-آمریکایی معروف، جو هیل (Joe Hill) می‌باشد و خانه‌ای که جو هیل دوران کودکی و جوانی خود را در سالهای پایان قرن 19 در آن سپری کرده بود، امروز به موزه مبدل شده است.

به نقل از نامه مردم، شماره 903، 20 شهریور ماه 1391

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا