مسایل سیاسی روز

پاسخ مثبت ده ها حزب کارگری و کمونیستی جهان به فراخوان حزب توده ایران بر ضد جنگ!

بیانیه“ با اهمیت حزب‌های “کمونیست“ جهان، از ”مبارزه طبقه کارگر ایران و حزب آن، حزب توده ایران، و همه نیروهای ترقی‌خواه و دموکراتیکی که در راه دموکراسی، استقلال، عدالت اجتماعی، و منطقه‌یی عاری از حضور و مداخله نظامی امپریالیستی پیکار می‌کنند“ با صراحت حمایت می‌کند،

هم‌زمان با سی‌و‌دومین سالگرد آغاز جنگ فاجعه بار هشت ساله ایران و عراق- از زمینه‌های اصلی‌ای که شرایط هجوم به دستاوردهای انقلاب بهمن ۱۳۵۷ و به شکست کشاندن آن را فراهم کرد– بیش از شصت حزب ”کمونیست و کارگری“ از پنج قاره جهان، با انتشار بیانیه‌یی مشترک، تهدیدهای نظامی اسرائیل برضد میهن‌مان را محکوم کردند. این بیانیه مشترک، که از سوی عالی‌ترین ارگان‌های حزب‌های برادر امضا شده است، از مضمون اصلیِ بیانیه مهم ”کمیته مرکزی حزب توده ایران“ که نسبت به خطر حمله تجاوزگرانه اسرائیل به ایران و سکوتِ تائید آمیز ایالات متحده و اتحادیه اروپا هشدار داده است، حمایت می‌کند.
”بیانیه“ با اهمیت حزب‌های “کمونیست“ جهان، از ”مبارزه طبقه کارگر ایران و حزب آن، حزب توده ایران، و همه نیروهای ترقی‌خواه و دموکراتیکی که در راه دموکراسی، استقلال، عدالت اجتماعی، و منطقه‌یی عاری از حضور و مداخله نظامی امپریالیستی پیکار می‌کنند“ با صراحت حمایت می‌کند، و پیوندِ خود با جنبشِ جهانی در مخالفت با آغازِ جنگ دیگری در منطقه برضد ایران را اعلام می‌دارد. لازم به یادآوری است که، چند هفته پیش، برپایه تلاش های هواداران حزب توده ایران، کنگره ”شورای جهانی صلح“، که اجلاس چهار سال یک‌بار خود را در کاتماندو، پایتخت نپال، برگزار می‌کرد، در قطع‌نامه‌یی، حمایت خود را از مبارزه مردم ایران در راهِ صلح، آزادی‌ها، حقوق دموکراتیک، و عدالت اجتماعی، اعلام کرد، و همزمان با آن، سیاست‌های تجاوزگرانه و تهدید‌آمیز ایالات متحده و اتحادیه اروپا برضد میهن‌مان را محکوم دانست. همان گونه که در سرمقاله شماره قبل “نامه مردم“، ارگان مرکزی حزب توده ایران، آمده است، ما بر این باوریم که، در حال حاضر یکی از وظیفه‌های اساسیِ همه نیروهای صلح طلب، ترقی خواه، و دموکراتیک میهن‌مان، کوشش در راه بسیج کردنِ ”تمام نیروهای صلح‌دوست در ایران و جهان” به منظورِ”مقابله با سیاست‌های خطرناک امپریالیسم و عامل آن در منطقه، یعنی دولت اسرائیل” می‌تواند باشد. حزب توده ایران، همدوشِ اکثر نیروهای میهن‌دوست و آزادی‌خواه کشورمان، با هرگونه مداخله خارجی در امور ایران مخالف است، و “معتقد است ماجراجویی‌های نظامی، از دست آنچه سران رژیم اسرائیل در تدارک آنند می تواند عواقب بسیار فاجعه‌باری برای منطقه خاورمیانه به همراه داشته باشد”، بنابراین”باید با تمام توان و بسیج گسترده افکار عمومی جهان جلوی این ماجراجویی ها را گرفت.”
متنِ کامل “بیانیه“ حزب‌های‌ “کمونیست و کارگری“ جهان، و نام حزب‌های امضا کننده آن را در زیر می‌خوانید:

به طور کامل با هرگونه اقدام نظامی برضد ایران مخالفیم!
ما، حزب‌های کمونیست و کارگری امضا کننده زیر، نگرانی شدید خود را نسبت به گفته‌های اخیر سیاست گذاران اسرائیلی درباره حمله به ایران اعلام می‌داریم، و این گفته‌ها را محکوم می‌کنیم. ما بر این باوریم که، گفته‌های بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، که نشان از آمادگی اسرائیل برای حمله نظامی‌ای ”پیشگیرانه“ به ایران پیش از انجام انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دارد، می‌تواند منطقه را به جنگی تازه با پیامدهایی تصورناپذیر بکشاند. نشانه‌های ‌توجه‌برانگیز و مهمی وجود دارند حاکی از آنکه نقشه‌های اسرائیل با مقام‌های پرقدرت در دولت آمریکا و برخی از دولت‌های اتحادیه اروپا هماهنگ شده است.
در عین حال، ما موضع ایالات متحد آمریکا و اتحادیه اروپا را در قالب سکوت رضایت‌آمیز نسبت به اقدام‌های دولت اسرائیل، نیز محکوم می‌کنیم. ما بر این باوریم که، سیاست‌های امپریالیسم آمریکا و متحدانش در مورد ملت‌های خاورمیانه، موجب ترغیب رهبری اسرائیل شده است تا با فراغ خاطر، سیاست‌های خصمانه و تجاوزگرانه‌یی را به پیش برد که پیامدهای آن، به آتش کشیده شدن کل منطقه خاورمیانه و به خطر افتادن صلح جهانی است. ما معتقدیم که، راه‌حل زدودن تنش و تشنّج در منطقه و تأمین صلح، محکوم کردن مداخله نظامی آشکار و نهان در کشورهای خاورمیانه است. همه اختلاف‌ها و مناقشه‌های منطقه را باید از راه گفت‌و‌گو، و بر اساس حفظ صلح و مراعات منشور سازمان ملل متحد، و احترام به استقلال ملت‌ها حل‌وفصل کرد.
ما همبستگی خود را با مبارزه مردم ایران در راه صلح، حقوق بشر و حقوق دموکراتیک، و عدالت اجتماعی اعلام می‌کنیم. ما قاطعانه اعتقاد داریم که، تصمیم‌گیری درباره سرنوشت ایران و ساختار اجتماعی- اقتصادی آن، فقط به عهده خود مردم ایران است. به اعتقاد ما، دامن زدن به تشنّج با موضع‌گیری‌های غیرمسئولانه‌یی مانند نابودی دولت اسرائیل و ژست‌های نظامی درباره بستن تنگه هرمز، از سوی برخی از سران رژیم ایران، فقط به نقشه‌های امپریالیستی برای مداخله نظامی در منطقه خدمت و کمک می‌کند. ما بار دیگر حمایت خود را از مبارزه طبقه کارگر ایران و حزب آن، حزب توده ایران، و همه نیروهای ترقی‌خواه و دموکراتیکی که در راه دموکراسی، استقلال، عدالت اجتماعی، و منطقه‌یی عاری از حضور و مداخله نظامی امپریالیستی پیکار می‌کنند، اعلام می‌کنیم.

۱.‌ حزب توده ایران
۲. حزب دموکراسی و سوسیالیسم الجزایر (PADS)
۳.‌ حزب کمونیست استرالیا
۴.‌ جبهه آزادی‌بخش ملی بحرین
۵.‌ حزب کمونیست بنگلادش
۶.‌ حزب کمونیست بلژیک
۷.‌ حزب کارگران بلژیک
۸.‌ حزب کمونیست برزیل
۹.‌ حزب کارگران برزیل
۱۰.‌ حزب کمونیست بریتانیا
۱۱.‌ حزب کمونیست کانادا
۱۲.‌ حزب کمونیست کاتالونی
۱۳.‌ حزب کمونیست شیلی
۱۴.‌ حزب کمونیست کلمبیا
۱۵.‌ حزب کارگران سوسیالیست کرواسی
۱۶.‌ حزب ترقی‌خواه زحمتکشان قبرس (آکل)
۱۷.‌ حزب کمونیست بوهم و موراوی (جمهوری چک)
۱۸.‌ حزب کمونیست دانمارک
۱۹.‌ حزب کمونیست فنلاند
۲۰.‌ حزب کمونیست فرانسه
۲۱.‌ حزب کمونیست آلمان
۲۲.‌ حزب کمونیست یونان
۲۳.‌ حزب کمونیست گوآدولوپ
۲۴.‌ حزب کارگران کمونیست مجارستان
۲۵.‌ حزب کمونیست هندوستان
۲۶.‌ حزب کمونیست هندوستان (مارکسیست)
۲۷.‌ حزب کمونیست عراق
۲۸.‌ حزب کمونیست ایرلند
۲۹.‌ حزب کارگران ایرلند
۳۰.‌ حزب رفونداسیون کمونیست ایتالیا
۳۱.‌ حزب کمونیست‌های ایتالیا
۳۲.‌ حزب کمونیست اردن
۳۳.‌ حزب کمونیست لبنان
۳۴.‌ حزب سوسیالیست لتونی
۳۵.‌ جبهه مردمی سوسیالیست لیتوانی
۳۶.‌ حزب کمونیست لوکزامبورگ
۳۷.‌ حزب کمونیست مالت
۳۸.‌ حزب کمونیست مارتینیک
۳۹.‌ حزب کمونیست مکزیک
۴۰.‌ حزب پیشرفت و سوسیالیسم مراکش
۴۱.‌ حزب پیشاهنگ ترقی‌خواه سوسیالیست مراکش
۴۲.‌ حزب کمونیست نروژ
۴۳.‌ حزب کمونیست اسرائیل
۴۴.‌ حزب مردم فلسطین
۴۵.‌ حزب کمونیست پاکستان
۴۶.‌ حزب کمونیست پرو
۴۷.‌ حزب کمونیست پرتغال
۴۸.‌ حزب کمونیست مردم اسپانیا
۴۹.‌ حزب کمونیست سوئد
۵۰.‌ حزب کمونیست سودان
۵۱.‌ حزب کمونیست فدراسیون روسیه
۵۲.‌ حزب استقلال و کار سنگال
۵۳.‌ حزب کمونیست اسپانیا
۵۴.‌ حزب کمونیست آفریقای جنوبی
۵۵.‌ حزب کمونیست رئونیون (منطقه ماوراءِ بحار فرانسه در اقیانوس آرام)
۵۶.‌ حزب کمونیست ترکیه
۵۷.‌ جنبش التجدید تونس
۵۸.‌ حزب کارگر تونس
۵۹.‌ حزب کمونیست ایالات متحد آمریکا
۶۰.‌ حزب کمونیست اوروگوئه
۶۱.‌ جبهه پولیساریو (صحرای غربی)
6۲. حزب کمونیست اتریش

به نقل از نامه مردم، شماره 904، 3 مهرماه 1391

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا