مسایل حقوق بشر

تلاش‌ها برای نجات جان نسرین ستوده را باید دو چندان کرد!

حزب توده ایران، همراه با همه نیروهای مترقی و انسان دوست ضمن محکوم کردن اقدام های غیر انسانی مقام های قضایی رژیم ولایت فقیه و ادامه فشار و آزار زندانیان سیاسی در بند از همه نیروهای مترقی جهان و ایران می خواهد تا تلاش های خود را برای نجات جان نسرین ستوده، مبارزه آزادی خواه و پیکارگر راه حقوق زنان میهن مان، تشدید کنند.

بر اساس آخرین گزارش های رسیده جان نسرین ستوده، مبارزه حقوق زنان، وکیل زندانی در بیدادگاه های رژیم ولایت فقیه به شدت وخیم است و باید تلاش ها را در راه نجات جان او دو چندان کرد. به گفته همسر این زندانی سیاسی، رضا خندان، به نقل از صفحه فیس بوکش: اکنون وضع جسمی اش به حدی رسیده است که بعید می دانم تا ملاقات بعدی بتواند سرپا باشد. سر گیجه, اختلال بینایی, عدم تعادل در راه رفتن و فشار پایین علام هشدار دهنده ی وخامت حال اوست, در کنار لاغری مفرط. به رغم همه فشارها نسرین ستوده همچنان به اعتصاب غذای خود که از روز 26 مهرماه در اعتراض به ممنوع الخروجی فرزند ۱۲ ساله اش آغاز کرد ادامه می دهد. به گفته رضا خندان، نسرین ستوده گفته است: همین که این همه در مقابل یک خواسته ی بدیهی مبنی بر رفع ممنوع الخروجی مهراوه مقاومت می شود مفهوم اش این است که اینها برای او برنامه ریزی مفصلی کرده بودند. و اگر من اعتصاب غذا نکرده بودم قصد داشتند اقدامات بعدی را شروع کنند. نسرین ستوده از ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ در بازداشت است و در دادگاه به جرم ”اقدام علیه امنیت ملی، تبانی و تبلیغ علیه نظام و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر“ به تحمل ۶ سال حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.
دو سال پیش روزهایی پس از بازداشت این فعال حقوق بشر که وی دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده بود، زهرا رهنورد در پیامی خطاب به وی گفته بود: با توجه به این‌که در این ایام، نه تنها زنان و مردان آزاده‌ی در بند زندان‌ها، بلکه موکلین شما و فرزندان خردسالتان و همسر بلندهمتتان و از همه مهمتر، وطن عزیزمان ایران، به وجود بانویی چون شما نیازمند است، از شما خواهشمندم به اعتصاب غذای خود خاتمه دهید؛ تا هم‌چنان‌که روح و اراده‌تان قوی و شکست‌ناپذیر است، جسمتان نیز نیرومند بماند، تا همه با هم به پیشواز آینده برویم؛ آینده‌ای که بر تارک آن، آزادی، شادی، رفاه، برابری و دموکراسی می‌درخشد و در آن هیچ زندان و زندانی‌ای باقی نمی‌ماند. تاکنون تعداد زیادی از فعالان سیاسی و مدنی از وی خواسته اند که به اعتصاب خود پایان دهند. در همین حال سایت تغییر برای برابری گزارش داد که دهها تن از فعالان جنبش زنان ایران با نوشتن نامه ای از وضعیت وخیم نسرین ستوده که بیش از ۴۵ روز است در اعتصاب غذا به سر می برد؛ ابراز نگرانی کردند و روز گذشته، برای نشان دادن این نگرانی، مقابل دادستانی تهران جمع شدند تا نامه خود را به دادستان برسانند. آنها در این نامه که خطاب به دادستان کل تهران، جعفری دولت‌ آبادی، نوشته شده و به امضای تعدادی از مدافعان حقوق زنان رسیده بود، ضمن اعلام حمایت از خواسته های نسرین ستوده، درخواست انتقال سریع وی به بیمارستانی مجهز را مطرح کردند. فعالان زنان در ۴۷ مین روز اعتصاب نسرین ستوده خواهان ملاقات با دادستان کل تهران بودند که با اعلام ممکن نبودن این دیدار،‌ نامه را به معاون دادستان، خدابخشی، تحویل دادند.
حزب توده ایران، همراه با همه نیروهای مترقی و انسان دوست ضمن محکوم کردن اقدام های غیر انسانی مقام های قضایی رژیم ولایت فقیه و ادامه فشار و آزار زندانیان سیاسی در بند از همه نیروهای مترقی جهان و ایران می خواهد تا تلاش های خود را برای نجات جان نسرین ستوده، مبارزه آزادی خواه و پیکارگر راه حقوق زنان میهن مان، تشدید کنند.

به نقل از نامه مردم، شماره 909، 13 آذر ماه 1391

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا