مسایل سیاسی روز

هیئت نمایندگی حزب توده ایران، در پنجاه‌و‌دومین کنگره حزب کمونیست بریتانیا

نماینده حزب‌مان سیاست‌های ایالات متحده، اتحادیه اروپا، و کشورهای مرتجع عربی در رابطه با به‌وجود آوردن شرایط به‌منظور پشتوان هژمونی همه‌جانبه امپریالیسم بر منطقه، و همچنین نقشی که ترکیه، عربستان سعودی، و قطر در این امر به عهده گرفته‌اند، و خطرهایی که می‌تواند از این رهگذر متوجه میهن مان شود، باز شکافت ، و از این بابت اظهار نگرانی کرد

حزب کمونیست بریتانیا، در روزهای ۱۶ تا ۱۸ نوامبر (۲۷تا ۲۸آبان‌ماه)، پنجاه‌و‌دومین کنگره خود را با حضور نمایندگان ساختارهای حزبی از سراسر کشور و همچنین میهمان‌های بین‌المللی، برگزار کرد. هیئت نمایندگی حزب توده ایران، به دعوت رهبری حزب برادر، در این کنگره شرکت فعال داشت.
کنگره با سخنرانی رفیق”رابرت گریفیث“، دبیر کل حزب کمونیست بریتانیا، کار خود را به‌منظور بررسی کارنامه حزب و تدوین سیاست‌های مبارزاتی حزب آغاز کرد. دبیر کل حزب برادر، در سخنرانی مراسم گشایش کنگره، با در نظر گرفتن شرایط بغرنج و نابسامان مسئله‌های داخلی انگلستان و شرایط بین‌المللی، سیاست‌های دولت ائتلافی حزب‌های محافظه‌کار و لیبرال‌دمکرات را برضد منافع مردم و به ویژه کارگران، زحمتکشان، سیاه پوستان، و اقلیت‌های حاضر در کشور دانست، و مبارزه برای برکناری دولت کنونی و تحمیل انتخابات زودرس از طریق سازمان‌دهی اعتصاب‌ها را عرصه فعالیت آتی خواند. در عرصه بین‌المللی نیز، با اشاره به حمله نیروهای نظامی اسرائیل به نوارغزه و جنگ نابرابری که صورت می‌گیرد، ضمن دفاع از حقوق مردم فلسطین، تاکید کرد که، مسئله اساسی فلسطینی‌ها برای خود‌مختاری، نباید به فراموشی سپرده شود.
اوهمچنین دخالت کشورهای امپریالیستی در مسئله‌های داخلی سوریه را محکوم کرد و اقدام‌های آن‌ها را به ضرر نیروهای مترقی این کشور و دادن فرصت به رشد نیروهای ارتجاعی مذهبی دانست. او با فرستادن پیام همبستگی “حزب کمونیست بریتانیا“ به مبارزات زحمتکشان کشورهای بحران‌زده اروپا برضد سیاست‌ ریاضت‌های اقتصادی، خصوصی سازی، و کاهش خدمات اجتماعی تحمیل شده از سوی “صندوق بین المللی پول“، “بانک جهانی“، و “گروه ۸“ ، مبارزه آنان را ستودنی خواند.
در ادامه جلسه‌های کنگره، نمایندگان واحدهای مختلف حزبی، با توجه به حوزه‌های فعالیت خود، به مشکل‌های موجود اشاره کردند، و راه کارهای لازم برای پیشرفت فعالیت‌های حزب را پیشنهاد دادند. یکی از فعالیت‌های آتی که کنگره حزب کمونیست بریتانیا با اکثریت آرا بر آن توافق داشت، سازمان دهی نیروهای چپ برای مخالفت با سیاست‌های دولت در اجرای برنامه‌های ارتجاعی اقتصادی- اجتماعی مصوبه “اتحادیه اروپا“ بود. رفیق “گریفیث”، ماهیت ضددمکراتیک ”اتحادیه اروپا“، با اشاره به انتصاب تحمیلی دولت‌های غیرمنتخبِ طرفدار ریاضت‌های اقتصادی در یونان و ایتالیا، را افشا کرد و مورد انتقاد شدید قرار داد. او اشاره کرد که، این دولت‌های انتصاب‌شده، در همکاری با “صندوق بین المللی پول“ و “بانک جهانی“ ، سیاست‌های تورم اقتصادی را به کشورهای بحران زده، تحمیل خواهند کرد.
رفیق “لیزپین“، عضو هیئت سیاسی حزب برادر و مسئول سازمان زنان حزب، در بحث در رابطه با مسئله‌های بین‌المللی، در باره سیاست‌های به کار گرفته شده از سوی ایالات متحده برای حفظ سرکردگی خود در جهان، گفت: “ایالات متحده برای کنترل منابع بزرگ نفت و گاز جهان، راه‌های مبادلاتی استراتژیک و بازارهای تجاری و کاری، فعالیت‌های خود را افزایش داده است.” او همچنین تاکید کرد که، حمله‌های ناتو به لیبی، جنگ برضد سوریه، بمباران‌های اخیر نوارغزه، و تهدید به دخالت نظامی برضد ایران، نمونه‌های مشخصی‌اند که نشان می‌دهند امپریالیسم برای حفظ سرکردگی خود در منطقه به هر اقدامی که لازم باشد، دست می‌زند.
بخش عمده‌یی از بحث‌های کنگره حزب برادر، در روز۲۸ آبان ماه، به بررسی و اتخاذ موضع در رابطه با مسئله‌های بین‌المللی اختصاص داشت. این بخش با سخنرانی و گزارش کار فعالیت‌های بین‌المللی حزب از سوی رفیق “لیز پین“ آغاز شد، و در ادامه، قطعنامه‌ها و اصلاحیه‌های مطرح مورد بحث و تصمیم‌گیری قرار گرفتند. در بحث پیرامون قطعنامه کنگره در رابطه با تحول‌های بین‌المللی، بخشی به سیاست حزب برادر در قبال رخداد‌های سیاسی در ایران اختصاص داشت. رفیق “گریفیث“، دبیر کل حزب برادر، در سخنرانی همه جانبه‌ای، با صراحت از تحلیل و برداشت حزب توده ایران حمایت کرد، و بر ضرورت پشتیبانی یکپارچه از مبارزه مردم زحمتکش ایران برای صلح، دموکراسی، حقوق بشر، و عدالت اجتماعی، تأکید کرد. در این بخش از کار کنگره، نماینده کمیته مرکزی حزب توده ایران برای ارائه پیام همبستگی حزب با پنجاه‌و‌دومین کنگره “حزب کمونیست بریتانیا” به تریبون دعوت شد. رفیق حزبی در پیام حزب‌مان به کنگره “حزب کمونیست بریتانیا“، در کنار ارائه تحلیل حزب توده ایران از شرایط دشوار و تهدیدآمیز در رابطه با میهن‌مان، و همچنین تشریح سیاست‌های رژیم ولایت فقیه و خطرات ناشی از آن برای استقلال و تمامیت ارضی کشور، بر ضرورت گسترش و تعمیق روابط برادرانه بین دو حزب برادر تاکید ورزید. در این پیام، که با استقبال نمایندگان کنگره روبه‌رو شد، نماینده حزب‌مان سیاست‌های ایالات متحده، اتحادیه اروپا، و کشورهای مرتجع عربی در رابطه با به‌وجود آوردن شرایط به‌منظور پشتوان هژمونی همه‌جانبه امپریالیسم بر منطقه، و همچنین نقشی که ترکیه، عربستان سعودی، و قطر در این امر به عهده گرفته‌اند، و خطرهایی که می‌تواند از این رهگذر متوجه میهن مان شود، باز شکافت ، و از این بابت اظهار نگرانی کرد.
کنگره در پایان کار، با رای مخفی نمایندگان، ۲۵عضو کمیته اجرائی “حزب کمونیست بریتانیا“ را انتخاب کرد. قرار است که ترکیب “هیئت سیاسی“ حزب در نخستین جلسه “هیئت اجرائی”، در ژانویه ۲۰۱۳‌، مشخص شود.

به نقل از نامه مردم، شماره 909، 13 آذر ماه 1391

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا