حزب توده ایران

مبارزه بر ضد دیکتاتوری دینی و «اسلام سیاسی» را گسترده‌تر کنیم

با آغاز سال تحصیلی جدید، مردم کشورمان پاسخی بسیار قاطع و شفاف به سیاست‌های دولتِ ولی فقیه و شخص حسن روحانی دادند. نیمی از پدر و مادران برخلاف دستورهای رئیس دولت و وزارت آموزش پرورش، به دلیل گسترش بی‌وقفۀٔ همه‌گیری کرونا، از رفتن فرزندانشان به مدرسه جلوگیری کردند. حسن روحانی صبح شنبه ۱۵ شهریور ۹۹ در سخنانی به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید، به منظور تحمیل کردن تصمیم حکومتیِ خطرناکِ دیگری بر جامعه، گفت: "امسال سالِ انضباطِ دقیقِ دانش‌آموزان است؛ چیزی شبیه پادگان‌های آموزشی نیروهای مسلح."

بشنوید

در سرمایه‌داری نولیبرال «بازار کار» افسانه‌ای بیش نیست! قراردادهای دسته‌جمعی تنها راه مهار استثمار وحشیانه است!

پروفسور کیث ایوئینگ (استاد دانشگاه کینگز لندن) و قاضی عالی‌رتبه، جان هندی، که در رابطه با مفهوم کار در جامعه‌های سرمایه‌داری تحقیقات وسیعی داشته‌اند،  در این مقاله توضیح می‌دهند که در سیستم "بازار آزاد" هیچ‌گونه "بازار کار" ساده‌ای نمی‌تواند وجود داشته باشد.  انسان‌ها کالاهای بی‌جان نیستند که بتوان معامله‌شان کرد. برای غلبه بر این واژه‌های بی‌معنی، باید به مفهوم و روند اجرایی کردن مذاکرات کارگران برای انعقاد قراردادهای جمعی را دگرباره توجه نشان داده و آنرا  تقویت کرد

سرمایهٔ موهومی» به‌طور دقیق به چه مفهومی است؟»

امروزه انواع اوراق مالکیت بورس، سهام شرکت‌ها، و دیگر اوراق بهادار، به‌طور کامل از فراورده‌های واقعی جدا هستند. جمع‌بندی بحث‌های سازمان‌دهی شده توسط کتابخانۀ یادبود مارکس نشان می‌دهد که آنچه به صورت تعهد به بازپرداخت وام‌ها و بدهی‌ها آغاز شد، اکنون به چیزی کاملاً کاذب و ساختگی تبدیل شده است.

اوضاع مشقت‌بار هم‌وطنان بلوچ ما

نمونه ها و نشانه‌های آشکار گوناگونی از نیازهای ابتدایی برنیامده در جای جای میهن ما به‌طرزی بس دردناک و دلخراش هرروزه مقابل دید همگان است. بخش های مختلفی از شهرها و مناطق مختلف کشور به صحنه های دلخراشی  از رنج‌های جسمی و روحی و عذاب‌های گرسنگی، تشنگی، بیکاری، بی‌خانمانی، درماندگی در فساد و قاچاق و اعتیاد و فحشا تبدیل شده است. 

باز هم جنایت: رژیم ضدمردمی ولایت فقیه نوید افکاری را اعدام کرد!

حکومت جهل و جنایت فقیهان بار دیگر فاجعه آفرید و در سحرگاه شنبه ۲۲ شهریور، نوید افکاری، کشتی‌گیر ملّی معترض به حکومت ظلم و استبداد را در زندان عادل آباد شیراز اعدام کرد. اعدام کردن نوید افکاری در ماهِ شهریور،‌ یعنی ماهی که مردم میهن ما خاطرهٔ هزاران زندان سیاسی را گرامی می‌دارند که در تابستان ۶۷ به فرمان خمینی و به دست کسانی همچون ابراهیم رئیسی، رئیس کنونی قوهٔ قضایی رژیم ولایت فقیه کشتار شدند، بار دیگر بر این حقیقت تأکید دارد که بیداد و جنایت‌پیشگی و بی‌توجهی محض به افکار عمومی ایران و جهان در سرشتِ رژیم اسلامی حاکم بر میهن ماست.  

تکرار مصنوعی تاریخ در شرایط نوین، تلاشی است عبث و مُخرّب!

به‌درستی می‌توان گفت که با ورشکستگی کامل نظری و عملی حاکمیت ولایت فقیه، وضعیت جامعه و همچنین کل دستگاه دیکتاتوری حاکم وارد مرحله‌ای حسّاس شده است. با گذشت هر روز، پیامدهای برآمده از تضاد آشتی‌ناپذیر میان حاکمیت مطلق ولایت فقیه با منافع ملّی و خواست‌های اکثر مردم به شکل‌های گوناگون گریبان‌گیر حکومت می‌شود. یکی از مشخصه‌های این وضعیت حسّاس، روند ریزش پُردامنه و بی‌وقفهٔ پایگاه اجتماعی‌ حکومت است.

بشنوید

اطلاعیه دبیرخانهٔ کمیتهٔ مرکزی درباره نشست کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران

کمیتهٔ‌ مرکزی حزب تودهٔ‌ ایران با شرکت همهٔ اعضا نشست خود را  در دوم شهریورماه ۹۹ برگزار کرد. نشست نخست با به‌پا خاستن و یک دقیقه سکوت به‌احترام جان‌باختگان توده‌ای و همچنین ابراز احترام به خاطرهٔ ماندگار همهٔ جان‌باختگان راه  آزادی میهن، کار خود را آغاز کرد و به بررسی دربارهٔ مسائل زیر پرداخت:

افغانستان: «توافق صلح» بدون پایانی بر سیه‌روزی

روز ۳ ژوییه ۱۹۷۹ [۱۲ تیر ۱۳۵۸] جیمی کارتر رئیس‌جمهور وقتِ آمریکا، نخستین فرمان را برای دادن کمک‌های پنهانی به مخالفان دولت ترقی‌خواه حزب دموکراتیک خلق افغانستان در کابل صادر کرد. صدور این فرمان هنوز شش ماه پیش از ورود نیروهای شوروی برای کمک به دولت افغانستان در پاسخ به مداخله‌های خارجی در این کشور بود.

مافیا، کنکور، و کرونا

همه‌ساله در آستانه برگزاری کنکور، جوانانی که باید در این آزمون شرکت کنند و خانواده های آنان دچار اضطراب و فشار روانی‌ای فراوان می‌شوند، زیرا موفقیت و یا عدم موفقیت در آزمون کنکور می‌تواند سرنوشت اغلب آنان را از این رو به آن رو کند. واقعیت امر این است  که کنکور یک شیوه علمی و عادلانه برای محک زدن توان و آموخته های یک فرد نیست. 

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران به‌مناسبت سالگرد فاجعه ملی کشتار زندانیان سیاسی ایران

هم‌میهنان شریف و آگاه!

سی‌ودو سال از قتل‌عام هزاران زندانی سیاسی به‌دست سران جنایتکار جمهوری اسلامی می‌گذرد. سی‌ودومین سالگرد قتل‌عام  زندانیان  سیاسی درحالی فرا می‌رسد که بار دیگر چوبه‌های دار در زندان‌های رژیم ولایت فقیه برپایند و دستگاه بیداد قضایی حکومت به‌ریاست جنایتکاری همچون ابراهیم رئیسی،‌ یکی از مجریان اصلی کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷،‌ بار دیگر و پس از هر سرکوب اعتراض‌های مردم به سیاست‌های ضد ملی رژیم برای معترضان بازداشتی حکم‌ اعدام صادر می‌کند.

بشنوید

Top