حزب توده ایران

ساختارهای حاکمیت مطلق ولایت فقیه را باید هدف قرار داد

کشور ما در خلال چندماه اخیر دستخوش تحولاتی تعیین کننده‌ برای آینده دیکتاتوری حاکم بوده است. مهم اینکه اصحاب قدرت و در رأس آنان علی خامنه‌ای در برابر این تحولات، ابتکار عمل را از دست داده‌اند و توان‌شان در کم‌هزینه‌تر کردن مدیریت بحران‌های فراروی "نظام"، به‌ویژه در مورد گسترش و ادامه یافتن جنبش اعتراضی مردم، رو به‌افول و زوال دارد. شواهد حاکی از ادامه و شدت یافتن این حرکت‌های اعتراضی‌اند، چندان که از این به‌بعد برای حکومت برگرداندن وضعیت به حال گذشته‌ و تسلط بر اوضاع داخلی به‌طور کامل و همچنین بر رخدادهای آتی، به‌سادگی ممکن نخواهد بود.

بشنوید

فاجعه سیل ویرانگر در بلوچستان

حادثه‌ها و رویدادهایی تلخ و دردناک این روزها از زمین و آسمان بر سر و پیکر جامعه ما می‌کوبند و مردم میهن ما را در غم و ماتم و خشمی عمیق فروبرده‌اند.  فاجعۀ مصبیت بار  سیل در سیستان‌وبلوچستان، داروندار مردمان محروم این منطقه را شست و با خود برد. آنان به آب آشامیدنی و مواد غذایی و لوازم گرمایشی نیاز فوری دارند.  "حجم بارشی که انتظار می‌رفت در طول یک سال در سیستان‌وبلوچستان ببارد، دوروزه دریافت شد.

بیانیهٔ مشترک: دربارهٔ حملهٔ جنایتکارانهٔ آمریکا در خاورمیانه

حزب‌های کارگری و  کمونیستی، حمله جنایتکارانه جدید آمریکا، با فرمان ترامپ، به فرودگاه بین‌المللی عراق و قربانی کردن چند مقام عراقی و یک ژنرال ایرانی را محکوم می‌کنند. این امر، نقض آشکار قوانین بین‌المللی، حاکمیت ملی، و تمامیت ارضی کشور عراق است. ما درخواست ایالات متحده از ناتو به‌منظور دخالت بیشتر در خاورمیانه، به‌موازات تحریم‌های ضد بشری علیه ایران که خطر شعله‌ور شدن جنگی پردامنه در منطقه را تقویت می‌کند، محکوم می‌کنیم.

جمهوری اسلامی ایران و «توافق‌نامه» هسته‌یی پیشنهادی ترامپ

* دولت جمهوری اسلامی امیدوار بود که با بلوف ادعای کنار گذاشتن تعهدهای خود در برجام و اعلام شروع غنی‌سازی بتواند کشورهای اروپایی را به تصمیم‌گیری‌های مؤثرتری در ارتباط با، و به سود ایران، ترغیب کند، ولی در عمل این تاکتیک جواب نداد و برعکس عمل کرد.

مصاحبه «عصر ما»، نشریه حزب کمونیست آلمان، با مسئول امور بین المللی حزب توده ایران

سیاست‌های اقتصادی نولیبرالی حکومت ایران  زندگی طبقهٔ کارگر کشور را تباه کرده است

در روزهای آخر دسامبر ۲۰۱۹ و اندکی قبل از حملهٔ موشکی تروریستی آمریکا به فرودگاه بغداد که به کشته شدن فرماندهان نظامی ایرانی و عراقی و لبنانی و موشک‌باران بعدی پایگاه‌های آمریکایی در بغداد منجر شد، به ابتکار دبیر بین‌المللی حزب کمونیست آلمان (DKP)، از حزبمان برای نشست و گفت‌وگویی دربارهٔ اوضاع ایران، رشد جنبش اعتراضی مردم ایران، وضعیت حاکمیت در ایران، مبارزهٔ حزب توده ایران، و تحلیل سیاسی حزبمان از سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دعوت شد.

بسیج همه‌جانبه حزب‌های کمونیست و کارگری جهان مبارزه در راه صلح، علیه جنگ، تحریم‌های امپریالیستی و دیکتاتوری

افزایش تنش‌های خطرناک در منطقه و رویدادهای پرشتابِ میهن ما به‌ویژه پس از خیزش مردمی آبان‌ماه ۹۸ در رابطه با سیاست‌های ضد مردمی رژیم حاکم و رخدادهای مرتبط با سقوط هواپیمای اوکراینی در آسمان ایران، با دقت و توجه بسیار زیاد از سوی تمام رسانه‌های بین‌المللی ازجمله در رسانه‌های ترقی‌خواه و مطبوعات جنبش جهانی کارگری و کمونیستی پیگیری می‌شود.  در این زمینه انتشار مواضع و سیاست‌های حزب توده ایران در روزنامه‌ها، نشریات، و سایت‌های حزب‌های برادر کمونیستی و کارگری، امکان آشنایی بخش‌های مهمی از افکار عمومی کشورهای مختلف را از واقعیتِ رویدادها در منطقه و ایران فراهم کرده و می‌کند.

بیانیهٔ مشترک حزب تودهٔ ایران، حزب کمونیست بریتانیا، و حزب کمونیست آمریکا

ترور قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای برون‌مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، و ابو مهدی المهندس، رئیس کتائب حزب‌الله عراق، همراه با چند ایرانی، عراقی، و لبنانی دیگر در روز جمعه ۳ ژانویه [۱۳ دی] در بغداد، عراق، به دستور رئیس‌جمهور آمریکا دونالد ترامپ، نقض آشکار حاکمیت ملّی عراق و حقوق بین‌المللی است. حزب‌های ما این ترور را بی‌چون‌وچرا محکوم می‌کنند. ما همچنین تهدیدهای بعدی ترامپ علیه ایران، تهدید به حمله به ۵۲ مرکز در این کشور از جمله مراکز فرهنگی را محکوم می‌کنیم.

نیش زهرآگین فقر

”اینجا‌ جان می‌فروشند"- این عنوان خبری‌ای است که  نشریات مجاز رژيم نیز آن را بناگزیر تیتر کرده و در پایگاه خبری‌شان  انتشار می‌دهند. پایگاه خبری و تحلیلی "آفتاب نیوز"، ۹ دی ماه ۱۳۹۸، با انتشار انواع عکس‌ها و تصویرهایی که با شماره‌ تلفن‌هایی همراه است و‌ به سینه دیوارهایی کهنه و فرسوده در تهران چسبانده شده‌اند، نمادی از فقر را همچون نیشی زهرآگین به جان بیننده‌ فرو می‌کند. آفتاب نیوز می‌نویسد: "در این میان بازار خرید و فروش کلیه داغ‌تر است. بعید نیست پای دلالان اعضای بدن هم در میان باشد." واژه‌هایی تکان دهنده که در زیر و بالا و حاشیه‌های این عکس‌ها و تصویرها بر دیوارهای خیابان‌های پایتخت میهن ما آمده است،

بیانیهٔ حزب تودهٔ ایران: درود آتشین به دانشجویان، جوانان و مردم مبارز ایران که شجاعانه در برابر گزمگان استبداد ایستاده‌اند!

رژیم ضد مردمی ولایت فقیه دیگر بار در برابر اعتراض به‌حق مردمی که  از ظلم، بی‌عدالتی، محرومیت، و بی‌کفایتی مشتی رهبر تاریک‌اندیش و دروغ‌گو جان‌ به‌لب‌شان رسیده است، گزمگان سراپامسلحش را به میدان سرکوبگری معترضان فرستاد تا مردم آزاداندیش و شریف میهن‌مان را به‌گلوله ببندند و با این شیوهٔ ددمنشانهٔ دیرینه‌شان شاید دمی بیش حیات ننگین رژیم  را طولانی‌تر کنند.

بشنوید

بیانیهٔ‌ حزب تودهٔ‌ ایران: رژیم دروغگو، ‌جنایتکار، و بی کفایت ولایت فقیه سدّ اساسی در راه آزادی، ‌عدالت اجتماعی، و پیشرفت میهن ماست!

پس از سه روز ادعاهای دروغین سران رژیم ولایت فقیه در مورد علّت و چگونگی سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی در روز چهارشنبه ۱۸ دی، بالاخره پرده‌ها بالا رفت و روشن شد که این هواپیمای مسافربری توسط موشک سیستم پدآفند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شده است. کشته شدن همهٔ ۱۷۶ تن مسافران و خدمهٔ این هواپیما، از جمله ۱۴۷ تن از شهروندان میهن ما، بار دیگر ماهیت سراپا دروغ و جنایت رژیم ولایت فقیه و سیاست‌های ضد مردمی آن را آشکار و در معرض قضاوت افکار عمومی ایران و جهان قرار داد. کشته شدن نزدیک به ۶۰ تن از هموطنان و زخمی شدن صدها تن در جریان مراسم تشییع جنازهٔ قاسم سلیمانی در شهر کرمان، در کنار سانحهٔ اخیر سرنگونی هواپیمای مسافربری، در عین حال نشانگر بی‌کفایتی رژیم ولایی و زمامدارانی است که مدعی استقرار "نظام نمونه" در جهان‌اند و برای دیگر کشورهای منطقه نسخهٔ حکومت‌مداری می‌پیچند.

بشنوید

Top