حزب توده ایران

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران: سیاست‌های جنگ‌طلبانه و مخرّب دولت آمریکا و متحدان آن و خطرهای جدّی‌ای که حاکمیت ملّی میهن ما را تهدید می‌کند!

در پی لغو یک‌جانبۀ توافق‌نامۀ بین‌المللی برجام توسط دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، که با انتقاد اکثر کشورها و نهادهای بین‌المللی جهان، از جمله اتحادیهٔ اروپا و دبیرکل سازمان ملل متحد روبه‌رو شد، مایک پومپئو، رئیس سابق سازمان "سیا" و وزیر امور خارجهٔ جدید آمریکا، روز دوشنبه ۲۱ ماه مه (۳۱ اردیبهشت) در اوّلین سخنرانی خود پیرامون سیاست خارجی جدید این کشور، ضمن تکرار ادّعاهای ترامپ دربارۀ ایران از جمله مدّعی شد که توافق هسته‌یی (برجام) به دلیل "نقایص مرگبارش" جهان را با خطرهایی جدّی روبه‌رو کرده است.

حزب تودۀ ایران جنایت هولناک دولت اسرائیل در نوار غزه را بشدت محکوم می کند!

در آخرین لحظاتی که ”نامۀ مردم“ آماده انتشار می شد خبرگزاری جهان از کشته شدن ده ها تن و زخمی شدن بیش از دو هزار نفر از مردم بی دفاع فلسطین بدست ارتش اسرائیل، خبر دادند. به گلوله بستن مردم غیر مسلح،  جوانان و کودکانی که بر ضد سیاست های نژاد پرستانه دولت اسرائیل و گشایش سفارت آمریکا، در بیت المقدس دست به تظاهرات زده بودند، بی شک جنایتی هولناک است که باید فوراً توسط نهاد های بین المللی فوراً مورد رسیدگی قرار گیرد. سکوت دولت های اروپایی، حمایت دولت ترامپ از این  کشتار و سکوت شماری از کشورهای عربی همچون عربستان سعودی نشانگر هماهنگی نزدیک  سیاست های امپریالیسم با نیروهای ارتجاعی منطقه در راستای تأمین منافع دولت نژاد پرست و جنایتکار اسرائیل است. حزب تودۀ ایران ضمن محکوم کردن این کشتار مردم فلسطین به دست دولت نتانیاهو، از همه نیروهای مترقی و آزادی خواه جهان می خواهد تا یکصدا به اعتراض برضد این جنایت هولناک برخیزند.

 به نقل از «نامه مردم» شماره ۱۰۵۱، ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷

 

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران - ضرورت مبارزۀ مشترک و هماهنگ با سیاست‌های جنگ‌طلبانهٔ آمریکا و ارتجاع در منطقه

در پی سخنان دونالد ترامپ، مبنی بر تصمیم دولت آمریکا به خروج یکجانبه از برجام و زیر پا گذاشتن توافقی بین‌المللی که توسط شش کشور جهان، از جمله دولت وقت آمریکا امضا شده بود و به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز رسیده بود، بار دیگر ماهیت سلطه‌جویانه، ارتجاعی، و ماجراجویانهٔ دولت ترامپ و متحدان آن در منطقه را در معرض دید افکار عمومی جهان قرار داد. موضع‌گیری سران کشورهای غربی هم‌پیمان آمریکا و ابراز نگرانی آنها نسبت به این تصمیم دولت آمریکا حاکی از بحرانی بین‌المللی است که دولت ترامپ بدون توجه به پیامدهای خطرناک آن پدید آورده است.

مارکسیسم در قرن ۲۱

"فیلسوفان تا کنون جهان را به‌شیوه‌های گوناگون تفسیر کرده‌اند، اما نکتهٔ اصلی دگرگونیِ آن است."

دویست سال پس از به‌دنیا آمدن مارکس، با نگاهی از منظر کنونی سدهٔ ۲۱ به میانهٔ سدهٔ ۱۹، می‌پرسیم کاربُرد مارکسیسم به‌منزلهٔ ابزاری برای شناخت جامعهٔ امروز چگونه است؟ این نوشتار بر اساس اندیشه‌های فیلسوف مارکسیست "توماس متشر" که در مصاحبه‌یی با نام "در زمانهٔ شکست به تهور نیاز است"، تنظیم شده است.

 

مارکسیسم: نیروی تغییر در زمان ما

متن سخنرانی رفیق سیتارام یِچوری، دبیرکل حزب کمونیست هند (مارکسیست) در نشست پایانی کنفرانس بین‌المللی ”مارکس ۲۰۰” به مناسبت دویستمین سالگرد تولد کارل مارکس در دانشکده مطالعات شرق و آفریقا،دانشگاه  لندن

به پایان این گردهمایی جالب توجه مارکسیست‌ها و روشنفکران و زحمتکشان از گوشه و کنار جهان در شهر لندن به مناسبت بزرگداشت ۲۰۰مین سالگرد تولد کارل مارکس رسیده‌ایم. از جانب کمونیست‌های هند، درودهای انقلابی خود را به سازمان‌دهندگان و برگزارکنندگان این نشست به‌‌یادماندنی تقدیم می‌کنم. موضوع این نشست پایانی، ”مارکسیسم: نیروی تغییر در زمان ما “است.

همایش بزرگداشت ۲۰۰مین سالگرد تولد مارکس در لندن: فرصتی برای تأکید دوباره بر علمی بودن مارکسیسم

به مناسبت ۲۰۰مین سالگرد تولد کارل مارکس، روز ۱۵ اردیبهشت امسال همایشی بین‌المللی برای  بررسی اهمیت مارکسیسم و موضوعیت آن در جهان امروز در دانشکدهٔ مطالعات شرق و آفریقای دانشگاه لندن برگزار شد. این همایش را کتابخانهٔ یادبود مارکس در لندن سازمان‌دهی و برگزار کرد که با استقبال زیادی روبرو شد. بلیت‌های این گردهمایی از یک ماه پیش به طور کامل پیش‌فروش شده بود. بیش از ۳۰۰ نفر از فعالان، پژوهشگران، و مبارزان اجتماعی، و از جمله هیئت نمایندگی کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران در این همایش شرکت داشتند. حضور ۴ هیئت نمایندگی بلندپایه از چین، کوبا، هند، و آفریقای جنوبی در جمع شرکت‌کنندگان چشمگیر بود. سخنرانی‌های نمایندگان کوبا، آفریقای جنوبی، هند، آلمان، چین، و بریتانیا بحث و گفتگوهای مفیدی را به دنبال داشت.

کاپیتال» مارکس و تأثیر آن بر توسعهٔ جهان»

رابرت گریفتیز، دبیرکل حزب کمونیست بریتانیا، که کتابش با عنوان ”کاپیتالِ مارکس و سرمایه‌داری امروز “به‌تازگی منتشر شده است، به درخواست نامهٔ مردم مطلبی در ارتباط با اثر بزرگ مارکس ”کاپیتال “نوشته است که ترجمهٔ آن را در اینجا می‌خوانید.

در سال ۱۸۶۷، سالی که نخستین جلد ”کاپیتال “[سرمایه] منتشر شد، مارکس در یادداشتی به یوهان بِکِر نوشت که ”این بی‌تردید دهشتناک‌ترین موشکی خواهد بود که تا کنون به سوی سران بورژوازی پرتاب شده است.“

به مناسبت ۲۰۰ سالگی مارکس - گسستی جبران‌ناپذیر در دگرگشتِ متقابل طبیعت و جامعه

گفتگوی کریستین ستاش از روزنامهٔ آلمانی یونگه وِلت با پروفسور جان بلامی فاستر، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه اورِگون آمریکا و سردبیر مجلهٔ مانتلی ریویو، دربارهٔ ویرانی طبیعت در نظام سرمایه‌داری، مارکسیسم و زیست‌بوم‌شناسی (اکولوژی) از زمان مارکس تا کنون، و بحران محیط‌زیست به مثابه موضوعی طبقاتی

مبارزۀ دلیرانه فرهنگیان میهن برای تأمین مطالبات ادامه دارد

سایت زمانه در گزارشی دربارهٔ اعتراض‌های فرهنگیان، نوشت: "به‌گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، با فراخوان ٬شورای هماهنگی کانون‌های صنفی معلمان کشور٬، تجمعات اعتراضی معلمان، پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت‌ماه در تهران، تبریز، شیراز، اصفهان، کرمانشاه، ساری، قروه، دیواندره، ممسنی، کازرون، مریوان و خرم‌آباد برگزار شد. در تجمع تهران که در مقابل سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، نیروهای امنیتی به‌شدت با معترضان برخورد کرده و دست‌کم شش نفر از آن‌ها را بازداشت کردند.

به مناسبت شصتمین سالگرد تیرباران رفیق خسرو روزبه قهرمان ملی ایران!

گل‌سرخ، نو می‌کند یادِ دوست
که رنگ گل‌سرخ از خون اوست 
بهارا، گلِ تازه را یاد دِه
ز سَروِ کهن، خسرو روزبه 
برگرفته از شعر بلند "خون بلبل"، اثر شاعر بزرگ ملی ه. ا. سایه 

۲۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷، شصتمین سالگرد تیرباران رفیق خسرو روزبه، قهرمان ملی ایران و عضو کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران، است. در سحرگاه ۲۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۳۷، رژیم محمدرضا پهلوی که در پی کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد ماه ۱۳۳۲ تمامی ارکان های قدرت را در کشورمان ایران به‌چنگ گرفته بود، با تیرباران خسرو روزبه بر آن بود تا با به‌‌خاک و خون کشیدن مبارزان توده‌ای "آخرین" شعله‌های رزم و پیکار در ایران را خاموش و سکوتی گورستانی را بر میهن ما حاکم کند.

Top