حزب توده ایران

راه حل بحران‌های خطرناک کشورمان، نصیحت کردن به دیکتاتور نیست!

سران "نظام"- و در رأس آنان خامنه‌ای و روحانی- به‌همراه کارگزاران ارشد درون دستگاه‌های این "نظام" در پیشگیری، مدیریت، و حتی تخفیف بحران‌ها، بحران‌های گسترده و چندوجهی‌ای که فراروی کشورمان قرار دارند، عاجز مانده‌اند. برای نمونه، به بحران ادامه فاجعهٔ واگیری ویروس کووید۱۹ می‌توان اشاره کرد، واگیری‌ای که شوربختانه دورنمای فروکش کردن آن در کشورمان فعلاً به‌چشم نمی‌خورد.

هدف‌های مرحله‌یی مشترک ضداستبدادی طبقات اجتماعی ایران و جبههٔ متحد ضددیکتاتوری

کشور ما ایران از ابتدای قرن بیستم میلادی تا کنون دو انقلاب بزرگ و جنبش‌های اجتماعی متعددی را تجربه کرده است. دو انقلاب بزرگ مشروطیت در سال ۱۲۸۵ و ضدسلطنتی بهمن ۱۳۵۷ و جنبش‌های اجتماعی متعدد و اصلاحاتی که در این دورهٔ صد و بیست ساله صورت گرفته است، هر کدام ویژگی‌هایی مختص خود داشته است که آن را از دیگر تحولات مهم این دوره متمایز می‌کند. این ویژگی‌ها کاملاً با مرحلهٔ رشد اجتماعی هر دوره مرتبط و منطبق است. وسعت و چگونگی رشد اقتصادی و اجتماعی منجر به شکل‌گیری اقشار و طبقاتی می‌شود که بنا به موقعیت و توازن نیرویی که در جامعه دارند، مُهر و نشان خود را بر خیزش‌ها، دگرگونی‌ها، جنبش‌های اجتماعی، و انقلاب‌ها می‌زنند.

پیام های تبریک پرشور حزب های کارگری و کمونیستی جهان به حزب تودهٔ ایران به مناسبت صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران

پیام های همبستگی از احزاب کشورهای: روسیه، یونان، قبرس، شیلی، پرتغال، فرانسه، آفریقای جنوبی، هند، آلمان، بریتانیا، ترکیه، عراق، فلسطین، اسرائیل، آمریکا، کانادا، اتریش، اوکراین، ارمنستان، دانمارک، فنلاند، نروژ،مکزیک،  و اکوادور، فیلی پین، پاکستان، بحرین، بلژیک و سوازی لند، ، 

بیش از یکصد سال جنبش کمونیستی و کارگری در ایران و نقش و تأثیر آن در تاریخ و تحولات میهن ما

متن سخنرانی رفیق محمد امیدوار به مناسبت یکصدمین سالگرد تأسیس حزب کم ونیست ایران - اول تیرماه ۱۳۹۹

با سلام گرم به همهٔ شرکت کنندگان در نشست امروز ما و تشکر فراوان از رفقای حزبی که لطف کردند و این نشست را سازمان‌دهی کردند. اجازه بدهید که صحبت‌هایم را با تبریک صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران و گرامیداشت بیش از یک سده تاریخ غرورآفرین جنبش کارگری و کمونیستی در ایران شروع کنم.

یادی از شماری از پیشگامان و چهره های برجسته جنبش سوسیال دموکراسی انقلابی و کمونیستی ایران

حیدرخان عمواوغلی؛ شخصیت نامدار انقلاب مشروطه، از بنیاد گذاران و دبیرکل حزب کمونیست ایران  

حیدرخان عمواوغلی-  حیدر تاری وردی افشار - به سال ۱۲۵۹ خورشیدی در  شهر ارومیه(مطابق برخی از اسناد محل تولد حیدرخان شهر شاپور-سلماس کنونی است) متولد شد. هنگامی که ۶ ساله بود همراه خانواده رهسپار قفقاز  گردید. پس از مدتی خانواده او ساکن شهر الکساندر وپل در ارمنستان شدند. در ۸ سالگی به مدرسه رفت و سپس در دانشکده فنی تفلیس که تنها دانشکده فنی در تمام قفقاز بود تحصیلات خود را در رشته مهندسی برق به  پایان برد. در تفلیس با اندیشه های نو  آشنا شد؛ پس از آن به باکو رفت و در همین دوره به حزب اجتماعیون عامیون به رهبری نریمان نریمانف پیوست و به عضویت کمیته مرکزی این حزب درآمد.

از کوزه همان برون تراود که در اوست

چهل‌ویک سال است به توده‌های مردم  وعده‌هایی  دروغ می‌دهند و عمل نمی‌کنند. وعده‌های سران رژیم هنوز هم در گوش‌ها طنین‌اندازند که می‌گفتند: "مسکن باید مانند نان و به‌سادگی در اختیار نیازمندان قرار گیرد ". ولی نتیجه چه شد؟  در همان هنگام هم مسکن  "دچار آن‌چنان بی‌برنامگی شده است که وقتی از آن صحبت می‌شود هیولایی را تداعی می‌کند " [به‌‌نقل از: روزنامه  اطلاعات ، ۱۴ تیرماه ۱۳۶۳].

فراخوان حزب تودهٔ ایران به نیروهای مترقی و انساندوست جهان:جلوی اعدام معترضان به استبداد در ایران را بگیرید!

فدراسیون جهانی جوانان دموکرات مخالفت خود را با احکام اعدامِ معترضان جوان در ایران ابراز می‌کند

حزب تودهٔ ایران صدور حکم اعدام برای این سه جوان معترض به گرانی بنزین، زیر پا گذاشتن حقوق شهروندی، و فشار مضاعف بر گردهٔ زحمتکشان و جوانان ایران را قاطعانه محکوم می‌کند.

اعلامیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران به مناسبت صدمین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران: درفشِ پیکار برای استقلال ملّی، حکومتِ متکی بر ارادهٔ مردم، عدالت اجتماعی، آزادی‌های دموکراتیک و سوسیالیسم با افتخار برافراشته است!

هم‌میهنان، کارگران و زحمتکشان ایران

آغاز تابستان امسال مصادف با صدمین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران است. در روزهای آخر خرداد-اوایل تیر سال ۱۲۹۹ خورشیدی، مبارزان حزب سوسیال دموکرات کارگری ایرانیان ”عدالت “در کنگرهٔ بندر انزلی پایه‌گذاری حزب کمونیست ایران را رسماً اعلام کردند. حزب عدالت ادامه‌دهندهٔ سازمان اجتماعیون و عامیون به‌شمار می‌آید که نقشی برجسته در انقلاب مشروطیت ایفا کرد و سپس در فرایندی تاریخی، با برگزاری کنگرهٔ انزلی به حزب کمونیست ایران فرارویید. شکل‌گیری حزب کمونیست ایران تحوّلی اجتماعی بزرگی در پاسخ به نیازهای عینی جامعه در دورهٔ سرنوشت‌سازی از تاریخ معاصر میهن ما بود.

بشنوید

نمونه هایی از پیام های تبریک پرشور حزب های کارگری و کمونیستی جهان به حزب تودهٔ ایران به مناسبت صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران

پیام حزب کمونیست فدراسیون روسیه

پیام شادباش حزب کمونیست پرتغال به مناسبت صدمین سالگرد بنیادگذاری حزب کمونیست ایران

پیام کمیته مرکزی حزب مترقی زحمتکشان قبرس (آکل) به حزب توده ایران به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس حزب کمونیست ایران

«ادامۀ بحران کرونا: جنایت خامنه‌ای و روحانی در حق مردم، و کارنامهٔ مردودی «اپوزیسیون

در طول هفته‌های گذشته دستگاه تبلیغاتی رژیم ولایی، و به‌ویژه علی خامنه‌ای و حسن روحانی، با بهره‌برداری از هر فرصتی در رسانه‌هایشان مدعی پیروزی "نظام" بر واگیری ویروس کووید-۱۹ شدند و با گفتن تبریک و تشکر کردن صمیمانه از خودشان حتا مدعی ‌شدند که یکی از موفق‌ترین شیوه‌های مدیریت این بیماری واگیر در ایران و با هدایت آنان به‌کار برده شده است. رسانه‌های رسمی رژیم هم هر چند روز و به‌طور برنامه‌ریزی‌شده انواع خبرهای غیرموثق و سرشار از اغراق‌گویی دربارهٔ کشف دارو و واکسن به‌وسیله متخصصان متعهد به "نظام" و اسلام منتشر می‌‌کنند.

Top