حزب توده ایران

بحران همه‌جانبهٔ سیاسی-اجتماعی، لغو برجام، و راه‌حلِ نیروهای چپ برای گذر از بحران موجود

روز یکشنبه ۱۷ تیرماه به دعوت اتاق پالتاکی «گفتکوی سیاسی»‌ نشستی با شرکت محمد امیدوار،‌سخنگوی کمیته مرکزی حزب تودۀ ایران و علی پورنقوی، عضو هیئت سیاسی - اجرایی حزب چپ ایران (فدائیان خلق) برگزار شد. در زیر متن نوشتاری سخنرانی رفیق امیدوار در این نشست ارائه می شود.

بحران فزایندۀ اقتصادی و تهدیدهای راهبردی بر ضد مصالح ملی

بی‌تردید می‌توان گفت اقتصاد کشورمان در خطرناک‌ترین وضعیت بحرانی‌اش قرار گرفته است و امکان متلاشی شدن آن دور از تصور نیست، در این صورت، اکثریت مردم با وضعیتی بسیار بغرنج و ‌پیش‌بینی‌نشدنی‌ای روبرو خواهند شد. بر اساس ارزیابی شماری از کارشناسان اقتصادی و نیز همان‌‌گونه که حزب ما هم بارها بر آن تأکید کرده است، عامل تعیین‌کننده در شکل‌گیری این وضعیت بحرانی و خطرناک سیاست‌های کلان اقتصادی رژیم ولایی بوده که درنتیجه اقتصاد ملی را از درون تهی کرده‌ است.

بشنوید

دفاع از مطالبات عاجل مردم را به فردای نامعلوم سرنگونی رژیم موکول نکنیم

روزنامه قانون، ۹ تیرماه، نوشت: "بی‌ثباتی بازارهای مختلف در ایران سبب شد تا برای چند روز وضعیت کشور به حالتی غیرعادی تبدیل شود و اعتراضاتی در گوشه‌وکنار این جامعه به وقوع پیوست ولی برخی سعی داشتند آن را پنهان کنند و به‌گونه‌ای نمایش دهند که گویی در ایران مشکلی وجود ندارد و همه آرام هستند. از اعتصابات در بازار تهران تا زمزمه‌های اعتراضات در برخی مکان‌های دیگر همه از این دست مسائلی هستند که اگر به آن رسیدگی نشود می‌تواند در آینده مشکل ایجاد کند."

یادواره رفیق غلام حسینِ صدریِ افشار

گذر از رنج ها...

غروب و گوشه ی زندان و بانگِ مرغِ غریب

بنال سایه که هنگامِ شعرِ غم ناک است

مردم انگاری و پاک منشی، چندان در سرشتِ او ریشه ور بود که هم چون شاه‌زاده ها، بودا و ابراهیم ادهم، کاخِ پادشاهی را برنتافت و دل به دریایِ خروشانِ خلق سپرد:

برگزاری نشست سالانهٔ سازمان‌های مدافع صلح خاورمیانه

شورای جهانی صلح هیچ توجیه و بهانه‌یی را برای مداخله‌های سیاسی، نظامی یا اجرای تحریم‌های مالی و اقتصادی بر ضد ایران را نمی‌پذیرد. نشست همبستگی خود را با نیروهای پیشرو و مدافع صلح در ایران در مبارزه‌شان در راه مطالبات مردم و کارگران و همچنین حقوق دموکراتیک آن‌ها تصریح کرد."

انتشار لیست ارزبگیران دولتی، مصداق نواختن شیپور از سر گشادش بود

سایت فرارو، ۹ تیرماه، قسمتی از مصاحبه جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور با روزنامه سازندگی را آورده که در آن می‌گوید: "بعد از به‌قدرت رسیدن ترامپ و آغاز تهدیدات، جَو روانی اقتصاد کشور به‌هم ریخت. هیچ‌کس نیست که بگوید کشوری که در شرایط جنگی است، اقتصادش باید اقتصاد آزاد باشد. ما الآن فکر می‌کنیم با تدابیری می‌توانیم به سمت کنترل خیلی شدید برویم." روزنامه شرق، ۹ تیرماه، باز به‌نقل از جهانگیری، نوشت: "همه باید کمک کنیم مفت‌خورها و رانت‌خوارها شناسایی شوند و با شدیدترین وجه با آنها برخورد شود."

با تردید در توانایی اروپا، زمزمهٔ مذاکره با آمریکا به‌گوش می‌‌رسد

روزنامهٔ اطلاعات، ۱۱ تیرماه، به‌نقل از روحانی در رابطه با سفر اخیرش به اتریش و سوئیس، نوشت: "استفاده از ظرفیت‌های گسترده همکاری برای تقویت روابط با برن و وین ازجمله اهداف سفر رسمی به این دو کشور است." روزنامهٔ آرمان، ۱۲ تیرماه، در اهمیت این سفر، نوشت: "اگر روحانی بتواند اروپا را در کنار ایران نگه دارد و اجازه ندهد که به آمریکا نزدیک شود، می‌توان در این شرایط سخت هم بهترین تصمیم را از میان بدترین گزینه‌ها گرفت که در راستای منافع ملی باشد."

بیانیۀ حزب تودۀ ایران: تهدید، سرکوب و خشونت وحشیانه پاسخ سران رژیم ضدمردمی به مردم جان به لب رسیده

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه رژیم ولایت فقیه و دستگاه عمده ظلم و سرکوب در میهن ما در روزهای اخیر ضمن اشاره به تظاهرات مردم تهران و بسته شدن بازار، که پایگاه سنتی رژیم بوده است، در رابطه با بحران ناشی از سقوط ارزش برابری ارز ملی در مقابل دلار از جمله گفت: "ما به هیچ عنوان کوتاه نمی‌آییم و با این افراد برخورد می‌کنیم و هشدار می‌دهیم که این کار به عنوان اخلال در نظام اقتصادی کشور مجازات سنگینی دارد و اگر مصداق افساد فی الارض باشد طبق قانون اعدام برایشان در نظر می‌گیریم".

بشنوید

نجات کشور تنها از مسیر مبارزۀ مشترک و هماهنگ همه نیروهای میهن دوست و آزادی خواه برای پایان دادن به حاکمیت ظلم، جهل و استبداد امکان پذیر است!

بحران‌هایی عمیق در ابعادی گونه‌گون، از بی‌ثبات شدن اقتصاد ملی، تشدید بی سابقه فقر و محرومیت مردم، و ادامۀ جو خشن سرکوب تا تخریب شدید محیط زیست، تمامی عرصه‌های کشور ما را فراگرفته‌اند و آن را در معرض خطر دست‌اندازی‌هایی خطرناک از سوی دولت دست‌راستی و شبه‌فاشیستی دونالد ترامپ و متحدان منطقه ای آن قرار داده است. می‌توان با صراحت گفت که مسببان اصلی فاجعه کنونی، یعنی کارگزاران "نظام" و در صدر آنان علی خامنه‌ای و دولت "تدبیر و امید" نه تنها توانایی حل این بحران‌ها را ندارند بلکه تنها هدفشان در شرایط کنونی اتخاذ سیاست هایی است که به حفظ و تثبیت رژیم یاری رساند.

بشنوید

همبستگی بین‌المللی با جنبش حق‌طلبانهٔ مردم ایران

در ماه‌های اخیر هفته‌ای نبوده است که نمونه‌هایی از هم‌زبانی و ابراز همبستگی از سوی نیروهای چپ و ترقی‌خواه جهان با مبارزات قهرمانانه مردم و زحمتکشان ایران که در شرایطی بغرنج، دشوار و مهلک در جریان است، گزارش نشده باشد.

فعالان سندیکایی، حزب‌های کمونیست، شخصیت‌های خوش‌نام و پرآوازه جهان علم و معرفت در صحنه بین‌المللی همدوش با ترقی‌خواهان و مبارزان راه دموکراسی، حقوق بشر و عدالت اجتماعی و ترقی در ایران، در کارزاری هماهنگ، متنوع و مؤثر، قانونیت و مشروعیت رژیم دیکتاتوری در کشور را زیر علامت سؤال برده و به‌طور هم‌زمان مخالفت و انزجارشان از هرگونه مداخله امپریالیستی در میهن‌مان را به‌صراحت ابراز داشته‌اند. مراکز فعال سندیکایی در اکثر کشورهای جهان حمایت‌شان از مبارزه  دشوار کارگران و فعالان کارگری را اعلام کرده‌اند و این درحالی‌است که سفارتخانه‌های رژیم با پشتوانه صدها میلیون دلار بودجه اختصاصی در گوشه‌وکنار جهان کوشش‌هایی برنامه‌ریزی‌شده و مذبوحانه را به‌منظور جلب حمایت افکارعمومی ادامه می‌دهند. در مطلب زیر به چند نمونه جالب و برجسته این ابتکارها اشاره می‌کنیم:

Top