حزب توده ایران

ولی شیراندامی، چهرهٔ هنرمند و محبوب تئاتر و سینمای کشور درگذشت

رئیس هیئت‌مدیره خانه تئاتر، در مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد ولی شیراندامی با اشاره به سال‌های رونق تئاتر در گذشته گفت: آن دوران بسیار طولانی به‌نظر می‌رسد چراکه پربار بود، اما امروز متأسفم که زمان به‌سرعت می‌گذرد و حس می‌کنم هیچ کاری نمی‌کنیم و زمانی که عزیزی را از دست می‌دهیم می‌گوییم راحت شد. قدر کسانی که باعث افتخار و اعتلای تاریخ و فرهنگ کشور شده‌اند بدانیم!

ولی شیراندامی [تولد: ۱۳۱۰، مَروْ، ترکمنستان- درگذشت: ۱۳۹۸، تهران]، آموزش تئاتر را نخست در ۱۳۳۷ در گروه تئاتر اسکویی (به‌سرپرستی مصطفی اسکویی) دید و در اجراهای متعدد این گروه تئاتری بازی داشت. این گروه در آن دوره از فعالیت‌هایش آثار کلاسیک و مدرن ارزشمندی به‌صحنه آورد که از زمره آن‌ها می‌توان به اتلو، طبقهٔ ششم، هیاهوی بسیار برای هیچ، سلمانی شهر سویل، عروسی فیگارو، خانهٔ عروسک، صاحب مهمانخانه، تانیا، روبهک‌ها و جزاین‌ها، اشاره کرد. پس از این دوره ولی شیراندامی چهار سال در دانشکده‌ی هنرهای زیبا در رشته تئاتر تحصیل کرد. این هنرمند در بیش از ۳۰ تئاتر بازی یا کارگردانی کرده و در سریال‌هایی تلویزیونی و فیلم‌هایی سینمایی‌ای همچون جایی برای زندگی، خانه‌ای روی آب، بوی کافور عطر یاس، شازده احتجاب، و جز این‌ها، بازی کرده است.

رضا بابک، هنرمند تئاتر و سینمای ایران، در مراسم پیش از تشییع پیکر زنده‌یاد شیراندامی که صبح دوشنبه، ۱۴ بهمن‌ماه، در خانه هنرمندان ایران در تهران برپا شد، گفت: "مردی که دست می‌گرفت و دست و نان نمی‌برید. مشوق بزرگانی چون فنی‌زاده‌ها بود و حذفشان نمی‌کرد. بزرگ‌مردی که برای تئاتر روی صحنه می‌رفت نه برای نمایش دادن. نسل ما به پیشکسوتی مثل ایشان افتخار می‌کند. ... جهان امروز ما، خاورمیانه پراندوه ما به هنرمندان، بیش از هرزمانی نیازمند است. چون آنان  با خلق آثارشان این دشوار زندگی را قدری قابل‌تحمل می‌کنند." 

آقای ایرج راد، بازیگر تئاتر و رئیس هیئت‌مدیره خانه تئاتر در ادامه سخنانش در این مراسم گفت: "‌بارها آقای اسکویی بنیانگذار گروه تئاتر آناهیتا می‌گفت ما باید روی نیمکت بنشینیم و آقای شیراندامی  به ما بیاموزد." ایشان با ستایش از افتادگی و انسانیت ولی شیراندامی خاطرنشان کرد: "این ویژگی او همه را به‌خود جلب می‌کرد هرگز خنده شیرین‌اش را از یاد نمی‌برم و این که با صدای گیرا و چهره پرطراوت خود روح زندگی را به تمام اطرافیان خود می‌بخشید." راد اضافه کرد: "‌با آقای فرمان‌آرا به‌یاد وقت‌شناسی ولی شیراندامی بودیم و می‌گفتیم او امروز دیر کرده و ما را منتظر نگه داشته است." از ویژگی‌های زنده‌یاد شیراندامی وقت‌شناسی او بود و تنها مرگش مانع از حضور به‌موقع او در جمع دوستان هنرمندش شد. در مراسم تشییع زنده‌یاد ولی شیراندامی علاوه بر همسر و فرزندانش، بسیاری از چهره‌های هنرمند تئاتر و سینمای ایران حضور داشتند.

حزب توده ایران درگذشت این هنرمند برجسته را به خانواده‌اش، به یارانش، و به همهٔ هنرمندان ایران تسلیت می‌گوید. یادش گرامی باد.

  به نقل از «نامهٔ مردم»، شمارۀ ۱۰۹۶، ۱۴ بهمن ۱۳۹۸

 

 

Top