حزب توده ایران

حزب کمونیست ایران و جنبش کارگری – سندیکایی ایران

صد سال از بنیادگذاری حزب کمونیست ایران گذشت. حزب کمونیست ایران طی دوران زندگی و مبارزه خود عرصه‌های گوناگون جامعه عقب ‌نگه داشته‌ شده ما را مستقیم و غیرمستقیم تحت تأثیر قرار داد و از این رهگذر خدماتی پرارزش و تاریخی به‌یادگار گذاشته است. یکی از عرصه‌های مهم پیکار حزب کمونیست ایران، فعالیت سازمان‌یافته در میان کارگران و زحمتکشان بود. بر اثر مبارزه خستگی‌ناپذیر کمونیست‌های ایران، جنبش کارگری و سندیکایی میهن ما تحول و ارتقائی چشم‌گیر یافته و جایگاهی مهم در میدان مبارزه طبقاتی در هر دو زمینهٔ سیاسی و صنفی کسب کرد.

سخنرانی جرونیمو دو سوزو، دبیرکل حزب کمونیست پرتغال دورکاری: توهّم‌ها، تضعیف کارگران، تضمین حقوق کار

دگرگونی علمی و فنّی واقعیتی است انکارناپذیر که البته بر همهٔ جنبه‌های زندگی واجتماع و اشتغال اثر می‌گذارد. می‌تواند در خدمت کارگران باشد، یا بر اثر تصاحب [مزایای] آن توسط سرمایه، در خدمت شدیدتر کردن استثمار و یورش به حقوق کارگران قرار بگیرد.

حزب کمونیست ایران، دهقانان، و مسئلهٔ ارضی

در دهه‌های پایانی سده سیزدهم خورشیدی، با به شکست کشیده شدن تدبیرهای ترقی‌خواهانی چون امیرکبیر، سلطهٔ روزافزون کشورهای استعماری بر امور و شئون کشور و در نتیجه شدت گرفتن هرچه بیشتر بهره‌کشی از زحمتکشان به‌وسیله عمال استعمار، از دربار و شاهزادگان، خانان گرفته تا روحانیان و تجار، زندگی مردم کشور و به‌ویژه دهقانان روز به روز بدتر و فلاکت‌بارتر از گذشته می‌شد.

گسترش جنبش اعتراضی کارگران و سیاست‌ رژیم ولایت فقیه در قبال سازمان تأمین اجتماعی

در هفته های اخیر دُور تازه‌ای از اعتراض‌های کارگری در صنایع کلیدی کشور رخ داده است که ازجمله می توان به موارد زیر اشاره کرد: تجمع گسترده کارگران صنایع نفت و گاز کشور در ۹ تیرماه ۹۹ در مقابل ساختمان وزارت نفت در اعتراض به اجرا نشدن "ماده ۱۰ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت" درارتباط با ترمیم پایه‌های حقوقی؛ برپایی کارزار کارگران پیمانکاری در هفته نخست تیرماه با خواست "حذف پیمانکاران" در صنایع نفت؛ گردهمایی‌های اعتراضی "اپراتورهای پست‌های فشارقوی برق" مقابل دفتر برق منطقه‌ای چندین استان با خواست "تبدیل وضعیت قراردادی به کارگر دائم" و اعلام اینکه "دیگر به‌صورت قرارداد کار معین حاضر به‌کار نیستیم"؛ اعتراض بخش‌هایی از جمعیت ۷ هزار نفری کارگران پیمانکاری ابنیه فنی خطوط راه‌آهن در استان‌های مختلف کشور در اعتراض به معوقه‌های مزدی و بیمه‌ای و بهره‌مند نشدن‌شان از بیمه تکمیلی (به‌رغم کسر هزینه آن از دستمزد این کارگران) و فریاد برآوردن که "عموم مشکلات ما [کارگران] از زمان واگذاری... به بخش خصوصی شروع شد" و دیگر "کارد به استخوان کارگران ابنیه فنی رسیده" است؛

حزب تودهٔ ایران صدور احکام ضد انسانی علیه کارگران را بشدت محکوم می کند!

بر اساس گزارش‌های منتشره، شعبهٔ ۱۰۶ دادگاه کیفری شهرستان اراک برای ۴۲ تن از کارگران شاغل در کارخانهٔ آذر آب به دلیل حضور در حرکت‌های اعتراضی مانند اعتصاب و راه پیمایی حکم‌های بدوی حبس، شلاق و تعلیق از کار صادر کرده است. این احکام برای کارگرانی صادر شده است که نسبت به عدم دریافت مزد ماهیانه خود و مخالفت با خصوصی سازی اعتراض کرده بودند.

خصوصی‌سازی، حقوق سندیکایی، و نمایش مبارزه با فساد مالی

هیاهوی تبلیغاتی پیرامون برگزاری دادگاه‌های رسیدگی به پروندهٔ فساد مالی شماری از مسئولان و کارگزاران حکومت جمهوری اسلامی همچنان ادامه دارد. قوه قضائیه به‌ریاست یکی از بدنام‌ترین چهره‌های رژیم یعنی ابراهیم رئیسی، در گرماگرم فعل‌وانفعال‌های پرشتاب صحنهٔ سیاسی کشور، با راهبردی معین با ظاهر یک "فساد ستیز" ظاهر شده است. این نمایش تبلیغاتی هدفمند، اما ویژ‌گی‌ای مهم نیز دارد که کمتر به آن توجه و پرداخته شده است. این ویژگی عبارت است از: تبلیغ فسادستیزی قوه قضائیه و حکومت در چند سطح  و لایه همراه با بزرگ‌نمایی آن برای کارگران و زحمتکشان!

مبارزهٔ پرستاران برای امنیت شغلی و دستمزد عادلانه

در ماه‌های اخیر، در بحران گسترش بیماری کرونا و  نیاز شدید به نیروی کار پرستاری و به‌رغم آن تشدید تجاوز به حقوق پرستاران، پرستاران برای دستیابی به دستمزدهای معوقه، امنیت شغلی، و علیه اخراج‌ها مبارزه‌ای ‌تحسین‌برانگیز کرده‌اند. روحانی، ۳ خردادماه، دربارهٔ مورد پرستارانی که هنگام مراقبت از بیماران کرونایی به بیماری مبتلا شده و جان‌باخته‌اند، گفت: "عزیزانی که... به میدان آمدند... و برای نجات جان مردم جان خود را فدا کردند به‌عنوان شهید خدمت نام‌گذاری می‌شوند."

بحران هپکو به کجا رسید؟

تداوم اعتصاب‌ها و اعتراض‌های کارگری ازجمله اعتراض اخیر کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه؛ سفر کارگران شرکت حمل‌ونقل خلیج‌فارس به تهران در ۲۶ خردادماه و برگزاری تجمع اعتراضی مقابل ساختمان سازمان خصوصی‌سازی با خواست بازگشت این شرکت به "مسئولیت مستقیم دولت"؛

اعتصاب ابزاری مؤثر در کارزاری مشترک

پرسش اصلی برای کارگران این روزها می‌تواند چنین باشد:  زمانی که به‌جای چهل ساعت کار باید بیست ساعت کار کنم و اجاره خانه هم رو به افزایش است و از شغل دوم هم دیگر خبری نیست برای هزینه‌های زندگی ازجمله اوقات فراغت و تعطیلات چگونه و از کدام منبع قرار است پولی به دستم برسد؟

تأملی بر خودکشی کارگر صنعت نفت: دلال‌های نیروی کار و سودجویی با نان و جان کارگران!

در بیش از دو دهه اخیر، شرکت‌های پیمانکار نیروی کار و واسطه‌ها که از حامیانی نیرومند در دستگاه حاکمه رژیم ولایی برخوردارند، با لایه‌بندی نیروی کار بر اساس نوع قراردادها و دستمزدهای متفاوت در برابر کار یکسان، بهره‌کشی‌ای وحشیانه‌ از کارگران کرده‌ و خود نیز همچون اهرمی در سرکوب طبقه کارگر عمل کرده‌اند. عملکرد دلال شرکتی با اسم بامسمای "نظم آفرینان ایمان" صنعت نفت،

Top