حزب توده ایران

مبارزهٔ کارگران برای افزایش دستمزدشان؛ سبد معیشت چگونه تعیین خواهد شد؟

بار دیگر و با نزدیک شدن هفته‌های پایانی سال جاری خورشیدی، موضوع چگونگی تعیین حداقل دستمزد در صدر خبرهای رسانه‌ها و مطبوعات قرار می‌گیرد. رژیم ولایی برای پیشبرد برنامه‌هایش همواره کوشیده است به‌اشکال مختلف جنبش کارگری را در حالتی تدافعی قرار داده و اجرای برنامه ضد ملی تعدیل ساختاری را سهل‌تر کند. در شرایط بحران اقتصادی رژیم، کارگزاران بزرگ و کوچکش بر ادامه خصوصی‌سازی و اجرای این سیاست ضد مردمی در تمام عرصه‌های خدمات، تولید، و زندگی هرروزهٔ تأکید داشته و دارند.

ضرورت تشدید مبارزه و اتحادِ عمل در حرکت سندیکایی زحمتکشان!

ارائه لایحه بودجه سال آینده (۹۹) به مجلس به فاصله اندکی پس از سرکوب خونین خیزش مردمی آبان‌ماه ۹۸، به‌ویژه توجه و بررسی ماده‌ها و تبصره‌های این لایحه پیرامون چگونگی افزایش دستمزدها و میزان اعتبار مالی برای همسان سازی حقوق همراه با بحث‌هایی پراهمیت درباره برنامه‌های اقتصادی- اجتماعی رژیم ولایت ‌فقیه که بر محور روش و سیاست‌های نولیبرالی سرمایه‌داری می‌چرخند، درمیان نیروهای مترقی، آزادی‌خواه، و فعالان کارگری میهن ما ازجمله مهم‌ترین مباحث صنفی- سیاسی در هفته‌های گذشته بوده است.         

معیشت عادلانه، حق بازنشستگان است!

با اجرای برنامه تعدیل ساختاری قدرت خرید بازنشستگان به‌شدت کاهش یافت و معیشت آنان رو به‌وخامت نهاد. یکی از شعارهای مهم بازنشستگان در اعتراض‌های چند ماه اخیرشان در مقابل مجلس در تهران و دیگر شهرها چنین بود: "خط فقر ۸ میلیون، حقوق ما ۲ میلیون!". با افزایش سه برابری قیمت بنزین در آبان‌ماه ۹۸،  ایسنا، ۸ دی‌ماه ۹۸، از افزایش ۱۷۱ درصدی قیمت گوجه فرنگی فقط در عرض یک ماه و افزایش لگام گسیخته قیمت برخی مواد خوراکی دیگر گزارش داد.

منافع کارگران، و «بیمه اجباری» سلامت

در ابتدای سال‌های دهه ۱۳۹۰، در راستای خصوصی‌سازی درمان و جذب سرمایه امپریالیستی، دولت روحانی طرح "تحول نظام سلامت" را ارائه و اجرای آن را آغاز کرد. گرچه طرح تحول نظام سلامت طرحی دولتی بود، اما بنا به گزارش ۲۳ شهریورماه ۹۸ خبرگزاری ایلنا، دولت در سال‌های ۹۳، ۹۴ و ۹۵، به‌ترتیب مبلغ‌های ۹۳۰۰ میلیارد، ۳۶۰۰ میلیارد، و ۳۰۰  میلیارد تومان بابت اجرای این طرح به وزارت بهداشت پرداخت کرد ولی "در سال چهارم به بعد دیگر هیچ مبلغی از سوی دولت پرداخت نشد و این هزینه بر عهده بیمه‌ها واگذار شد."

پیروز باد مبارزه کارگران فرانسه! درس‌های اعتصاب کارگران فرانسه و مبارزه کارگران ایران با رژیم ولایت ‌فقیه

در شرایطی که اعتراض جلیقه‌زردها در روزهای شنبه به سیاست‌های اقتصادی نولیبرالی در فرانسه بیش از یک‌سال است که ادامه دارد، سندیکاهای کارگری یکی از بزرگترین اعتصاب‌های سراسری فرانسه علیه طرح "اصلاح قانون بازنشستگی" دولت امانوئل ماکرون را آغاز کردند. این اعتراض سرتاسری به تعرض به حقوق بازنشستگی و افزایش سن بازنشستگی با شرکت ۲۵۰ هزار نفر در روز ۱۴ آذرماه ۹۸ آغاز شد و به‌رغم اختلاف نظرهای موجود در بین سندیکاهای کارگری حامی این اعتراض، در ادامه سیزدهمین روز پی در پی‌ آن در ۲۶ آذرماه- "سه‌شنبه سیاه"- به ۳۵۰ هزار نفر در پاریس افزایش یافت.

کولبران نان را به قیمت جان می خرند!

فقر و محرومیت همراه با سرمای استخوان‌سوز در ارتفاعات مرزی جان فرهاد خسروی، کولبر ۱۴ ساله  به‌همراه برادرش – آزاد ۱۷ ساله- را گرفت. پیکر یخ‌زدهٔ فرهاد پس از دو روز پیدا شد. این اتفاق  نه‌تنها دل مردم ستمدیدۀ شهر مریوان‌، بلکه دل  همۀ آنانی که در سراسر میهن  بلادیده‌مان از وقوع  آن مطلع شدند لرزاند. تصویرها  و ویدئو‌های این حادثه فضای مجازی را اشغال کرد و در مطبوعات و دیگر رسانه‌های داخلی  و خارجی به‌صورتی گسترده انعکاس یافت.

فاجعه‌ای که اجرای سیاست‌های نولیبرالی برای زحمتکشان میهن ما پدید آورده است!

افزایش سه برابری قیمت بنزین که بخشی از سیاست‌های اقتصادی تعدیل ساختاری نولیبرالی است، خیزش آبان‌ماه ۹۸ مردم جان به‌لب رسیده را در پی داشت. در شرایط بحرانی‌ای که هزینهٔ معیشت کارگران و زحمتکشان را روز به روز بالا برده است، رژیم می‌توانست کسری بودجه دولتش را با اندکی از هزاران میلیارد تومان معافیت مالیاتی نهادهای انگلی و سرمایه‌داری انگلی جبران کند. اما حکومت بار دیگر  افزایش بی‌سابقه قیمت بنزین را که در گذران زندگی و معیشت زحمتکشان موجب اختلال می‌شد که شد، بر آنان تحمیل کرد.

حزب تودهٔ ایران احکام ظالمانه علیه فعالان کارگری را شدیداً محکوم می کند!

دادگاه تجدید نظر استان تهران در هماهنگی با ارگان‌های امنیتی و در اقدامی حساب شده، احکام هفت تن از متحمان پروندهٔ اعتراضات هفت تپه و بازداشت شدگان مراسم امسال روز جهانی کارگر را صادر کرد. بیدادگاه انقلاب اسلامی فعالان کارگری و رسانه‌ای این پرونده‌ها را هرکدام به ۵ سال حبس محکوم و جمعا برای آنها ۴۵ سال حکم زندان صادر کرده است.

چرا طبقهٔ کارگر باید علیه آزادسازی قیمت‌ها و استبداد، هم‌زمان مبارزه کند!

خیزش مردمی در اعتراض به گرانی بنزین، فقر، و بی‌عدالتی که سرکوب خونینی به‌دنبال داشت همچنان مهم‌ترین موضوع بحث در میهن ما است. آزادسازی قیمت بنزین که شخص علی خامنه‌ای از مدافعان اصلی اجرای آن بود، موجی از اعتراض‌های مردمی در سراسر کشور برانگیخت. این اعتراض‌ها به‌سرعت فراگیر شد از جمله در تهران و در کلان‌شهرهای کشور نظیر تبریز، شیراز، اصفهان، کرمانشاه و شهرهای بزرگی مانند اهواز و دیگر شهرهای استان‌های مختلف کشور.

فرهنگیان و وعده‌های تحقق‌نیافته

رژیم ولایی در بهره‌کشی از زحمتکشان و اعمال تبعیض، مهارت چهل‌ساله دارد. رژیم بهره‌کشی آمیخته با تبعیض را بسیار هدفمند، و به‌منظور ایجاد تفرقه در بین فرهنگیان کشورمان به‌پیش می‌برد. با رشد جنبش اعتراضی فرهنگیان، بهره‌کشی آمیخته با تبعیض نیز تشدید می‌گردد. همان‌طور که رژیم کارگران را به بخش‌هایی همچون رسمی، قراردادی، پیمانکاری، ارکان ثالث و حجمی تقسیم می‌کند، در سال‌های اخیر معلمان را نیز در بخش‌های معلم رسمی، پیمانکاری، حق‌التدریسی، سرباز معلم، دانشجو معلم، معلم خرید خدمتی، و آزاد تقسیم کرده است.

Top