حزب توده ایران

توده ای ها در مراسم اول ماه مه، ‌روز جهانی کارگر

گزارش اول ماه مه در برلین

امسال هم طبق روال هرساله، راهپیمایی سالگرد اول ماه مه، روز جهانی کارگر، از ایستگاه "هاکشر مارکت" شروع شد. احزاب، سندیکاها و تشکل‌های مختلف، با حمل پلاکاردهایی که خواست‌های بی‌درنگ زحمتکشان و همچنین شعارهایی در افشای سیاست‌های دولت آلمان بر آن‌ها نوشته بود در این راهپیمایی شرکت و صدای اعتراض خود را به‌نمایش گذاشتند. موج جمعیت شرکت‌کننده در راهپیمایی که جوان، پیر، زن و مرد از همه ملیت‌ها و کشورها را در بر داشت با سرودهای منادی همبستگی و انترناسیونالیسم پرولتری همراه بود. موج غلتان جمعیت در صف‌هایی به‌هم‌پیوسته گویی تجسم زنده و پرشور شعار آموزگار اندیشمند طبقه کارگر جهان کارل مارکس بود که صلا درداده بود: "پرولتاریای جهان متحد شوید!"

نگاهی گذرا به برخی از عمده‌ترین اعتراض‌های کارگری در یک سال اخیر

به‌رغم سرکوب، اخراج از کار، کاهش مزد و مزایای مزدی کارگران، در سال گذشته طبقهٔ کارگر و زحمتکشان میهن ما به حرکت‌هایی ستایش‌برانگیز دست زدند که عبارت بودند از: مبارزه با سیاست‌های اقتصادی رژیم در خصوصی‌سازی مرکزهای تولیدی، اعتراض به دریافت نکردن ماه‌ها دستمزد و واریز نشدن حق بیمه از سوی کارفرمایان، اعتراض به اخراج نمایندگان واقعی کارگری به‌وسیلهٔ کارفرمایان و کارگزاران رژیم در مرکزهای تولیدی، اعتراض به تعطیل کردن مرکزهای تولیدی به‌وسیلهٔ کارفرمایان بخش خصوصی و کارگزاران رژیم، تلاش و مبارزه برای برپایی تشکل صنفی مستقل و واقعی کارگری، مبارزه بر ضد قراردادهای اسارت‌بار موقت ماهیانه و قراردادهای سفیدامضا.

پیرامون معضل کشاورزی در میهن ما

ابرهای تیره ظلم و جور رژیم " ولایی " که دهه‌هاست آسمان میهنمان را فراگرفته است، بر فراز آسمان روستاهای کشورمان ظلمانی تر می‌شوند و حاکی از اوضاع دشوار و بس پرمشقتی است که هم‌وطنان روستایی ما با آن دست به گریبان‌اند. روشن نبودن سیاست کشاورزی و هدف‌های آن، همراه با حفظ نظام سنتی کاشت و داشت و برداشت در روستاها، توصیف سیمای کشاورزی‌ای درحال احتضار در کشورمان است.

جمعبندی‌ کوتاهی از مبارزات جنبش کارگری- سندیکایی در سالی که گذشت

جنبش کارگری میهن‌مان ضمن آنکه باید نیرو و امکانات خود را در راه تقویت مبارزه برای تأمین امنیت شغلی، افزایش عادلانهٔ دستمزد و احیای حقوق سندیکایی به‌کار گیرد، ضروری است پیوندهایش با دیگر گردان‌های اجتماعی را بیش‌از‌پیش تحکیم کرده و در عرصهٔ مبارزهٔ همگانی با استبداد مذهبی به‌سود تأمین عدالت اجتماعی، حقوق و آزادی‌های دمکراتیک و تضمین استقلال ملی نقش و حضور فعال‌تری داشته باشد. 

انحصارهای فراملی، و نقض حقوق سندیکایی زحمتکشان در شرکت  آمازون چه می‌گذرد؟

مرکز لجستیکی آمازون از سال ۲۰۰۶ در شهر لایپزیک [واقع در شرق آلمان] قرار دارد و وسعت انبار کالاهایش در حدود ۷۵۰۰۰ مترمربع است.  اعتراض کارگران شاغل در این شرکت، یعنی یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان که سفارش و فروش محصولاتش را از طریق شبکه اینترنت انجام می‌دهد، بر سر موضوع مهم تعیین دستمزدها و تنظیم قراردادهای کاری عادلانه است. هدف رئیس این شرکت، آقای جف بزوس که فردی بسیار ثروتمند در دنیا به‌شمار می‌آید، جلوگیری از ایجاد سندیکا و ممانعت از عضویت کارگران این شرکت در سندیکا است. 

فقر فزایندهٔ خانواده های کارگری

درحالی‌که هزاران نفر از هم‌میهنان بیکارمان در شهرهای مختلف کردستان، در اعتراض به "بسته شدن مرزهای کولبری"، با "پهن کردن سفره خالی" در خیابان‌ها، انزجارشان را از سیاست‌های رژیم را اعلام می‌کنند، وزیر کار ربیعی بار دیگر روز ۲۸ فروردین‌ماه "فقدان مهارت در جامعه" را "چالش پیشِ‌رویِ کشور" عنوان کرد و "راه برون‌رفت از فقر" را "مهارت‌آموزی" دانست.

ارزان‌سازی نیروی کار، میزان حداقل دستمزد

ارزان‌سازی نیروی کار در حکم بخشی از برنامه آزادسازی اقتصادی در دستورکار دولت قرار دارد. از زمان اجرای سیاست هدفمندی یارانه‌ها، ارزان‌سازی مزد و نیروی کار یکی از آماج‌های اصلی رژیم ولایت ‌فقیه، به‌ویژه برنامه اقتصاد مقاومتی ولی ‌فقیه، بوده است.

اعلامیهٔ کمیته مرکزی حزب تودهٔ ایران، به‌مناسبت روز جهانی کارگر! دست در دست هم، برای از بین بردن محرومیت و فقر، و برای نان، کار، آزادی، عدالت اجتماعی، و دستیابی به حقوق سندیکایی!

کارگران و زحمتکشان!

کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران، فرارسیدن ۱۱ اردیبهشت‌ماه، اول ماه مه، روز جهانی کارگر، را به شما صمیمانه شادباش می‌گوید. روز اول ماه مه، که در سنت‌های غنی و مبارزه‌جویانهٔ بیش از یک سده جنبش جهانی طبقهٔ کارگر ریشه دارد، روز همبستگی با نبرد خستگی‌ناپذیر طبقهٔ کارگر و متحدان آن، و روز تجدید عهد با پیکار در راه رهایی از زنجیر استثمار و ستم سرمایه‌داری، و برای کسب آزادی واقعی و عدالت اجتماعی، است. امسال با صدوسی‌وچهارمین سالگرد برگزاری مراسم بزرگداشت اول مه مصادف است،

   (PDF) اعلامیه به صورت پی.دی.اف

اشتغالِ بی‌ثبات و نامطمئن، و سرمایه‌داری معاصر به‌قلم: پروفسور جاناتان وایت

بندرت هفته‌ای می‌گذرد بی‌آنکه از بی‌ثباتی در عرصهٔ اشتغال در کشورهای سرمایه‌داری پیشرفته گزارشی در رسانه‌ها نباشد. البته این واقعیت را نمی‌توان انکار کرد که بازار اشتغال در این کشورها دستخوش یک دگرگونی بنیادی گردیده است. لاف‌زنی محافظه‌کاران دربارهٔ اشتغال‌زاییِ کامل در حقیقت به کم‌اشتغالیِ کامل نزدیک‌تر است یا به‌سخنی دیگر، باد کردن بخش کارگران پاره‌وقت. خوداشتغالی و آزادکاری، چه واقعی و چه ساختگی، به‌شدت گسترش یافته است. اما واقعیت چیست؟ و واکنش جنبش زحمتکشان چه باید باشد؟                                                                         

سیاست خصوصی‌سازی و گسترشِ مناطق آزاد تجاری، با امنیت شغلی زحمتکشان مغایرت دارد

هدف از خصوصی‌سازی عبارت است از: دستیابی کلان‌سرمایه‌داران، کارگزاران و وابستگان دستگاه حاکمه به منابع مالی عظیم و تصاحب منابع ملی کشور. به‌دنبال خصوصی‌سازی بنگاه‌های تولیدی و از میان بردن قدرت طبقهٔ کارگر برای برپایی تشکل‌هایی مستقل و مبارز کارگری، ارزان‌سازی نیروی کار، گسترش قراردادهای موقت و نابودی امنیت شغلی کارگران، به‌وجود آوردن لشگر عظیمی از کارگران بیکار برای بهره‌کشی حداکثری از آنان، حذف مقررات بهداشت و ایمنی کار به‌منظور دستیابی به سودهای افزون‌تر و کلان از قِبَل تولید و محیط کار، ایجاد "مناطق آزاد و ویژه اقتصادی" با نقشهٔ نادیده انگاشتن و حذف شمول اندک مواد حمایتی باقی‌مانده در قانون کار در حق کارگران شاغل در این مناطق و به‌اصطلاح "برون‌سپاری" و واگذاری نیروی کار بخش عمومی به سوداگران نیروی کار و بخش خصوصی جهت بهره‌کِشی هرچه بیشتر از نیروی کار در تمامی عرصه‌های تولید و اقتصاد ممکن شده است و همچنان می‌شود.

Top