حزب توده ایران

پیروز باد جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان میهن ما علیه رژیم ولایت ‌فقیه!

میهن ما در سه سال های اخیر شاهد رشد گسترده اعتراض های کارگری بر ضد رژیم ولایت فقیه بوده است. بحران عمیق اقتصادی و فلج شدن چرخهٔ تولیدی کشور، تورم افسار گسیخته، روند مخرب خصوصی سازی و در واقع حراج منابع ملی-تولیدی کشور، سطح نامناسب دستمزد ها در مقایسه با حداقل هزینه ها و خط رسمی فقر، روند فزاینده بیکاری، پدیدهٔ ماه های حقوق معوقه کارگران که هزاران خانواده کارگری در وضعیت معیشتی طاقت فرسایی قرار داده است،

مبارزه علیه خصوصی‌سازی، برای حقوق سندیکایی، و وظایف مرحلهٔ کنونی

با ادامه اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه و همراه با آن تشدید اعتراض‌های کارگرانِ کارخانه‌های آذراب و هپکو، شاهد گسترشِ جنبش اعتراضی طبقه کارگر و زحمتکشان علیه برنامه‌های اقتصادی – اجتماعی رژیم ولایت‌فقیه به‌ویژه خصوصی‌سازی هستیم. این اعتراضات نشان می‌دهد که برخلاف تبلیغات دروغینِ رژیم، کارگران و زحمتکشان میهن ما با آگاهی و شناختِ بهتر مبارزه برای تامین منافع صنفی و سیاسی خودرا شدت بخشیده‌اند. ازاین جهت باید با امیدواری بر ارتقاء سطح رزمندگی و پویهٌ رشد جنبش کارگری و سندیکایی تاکید ورزید و در راستای تقویتِ کمی و کیفی آن با احساس مسئولیتِ انقلابی اقدام به حرکت نمود.

نفتگران و خواست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های آنان

کارگران صنعت نفت ایران با اجرای سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی رژیم ولایت ‌فقیه بسیاری از دستاوردها و حقوق راستین‌شان را از دست داده‌اند و با کاهش سطح زندگی و فقر دست به‌گریبان شده‌اند. یکی از مؤلفه‌های سیاست تعدیل ساختاری، ایجاد به‌اصطلاح مناطق "آزاد و ویژه اقتصادی" و محروم کردن کارگران شاغل در این مناطق از هرگونه حمایت قانونی است.

با اجرای آزادسازی اقتصادی نرخ بیکاری کاهش نخواهد یافت

هم‌زمان با گسترش دامنهٔ اعتصاب در مجتمع نیشکر هفت‌تپه، کارگران کارخانه آذرآب نیز لغو خصوصی‌سازی و بازگشت کارخانه به دولت را خواستار شدند. سه دهه اجرای خشن سیاست تعدیل ساختاری و آزادسازی اقتصادی، بیکاری میلیون‌ها کارگر ماهر کشورمان را موجب گردیده است.

مبارزهٔ فرهنگیان کانادا در راه انعقاد قراردادهای دسته‌جمعی، تأمین امنیت شغلی، و دستمزد عادلانه!

دولت حزب دموکراتیک جدید "ان- دی- پی" استان بریتیش کلمبیا در کشور کانادا، در گزارش مالی سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹  آن، مبلغ ۱٫۵ میلیارد دلار بودجه مازاد اعلام کرده است. این مبلغ ۱٫۳ میلیارد دلار بیش ‌از پیش‌بینی‌های بودجه سال قبل بوده است و از افزایش درآمد از محل دریافت مالیات از افراد و شرکت‌ها به‌‌رغم بخشودگی‌های مالیاتی هنگفتی که دولت لیبرال پیشین به ثروتمندان داده بود حاصل شده است. این درآمد ناشی از رشد اقتصادی بریتیش کلمبیا است. اما آیا بخشی از این سود به فرهنگیان نیز تعلق می‌گیرد؟

برنامهٔ تعدیل ساختاری و پیامدهای ویرانگر آن برای طبقهٔ کارگر

مبارزهٔ طبقه کارگر میهن ما علیه خصوصی‌سازی و برای تأمین امنیت شغلی طی ماه‌های گذشته از رشد کمی و کیفی‌ای چشمگیر برخوردار بوده است. خصوصی‌سازی یکی از اجزای اصلی برنامهٔ ضد ملی تعدیل ساختاری است. برنامه تعدیل ساختاری چیست و تا کنون چه اثرهایی بر امنیت شغلی و معیشت زحمکشان داشته است؟

بازهم سرکوب خونین اعتراض های کارگری - حزب تودهٔ ایران یورش وحشیانه گزمگان ارتجاع به کارگران هپکو را محکوم می کند!

باردیگر گزمگان حکومت تاریک اندیشی  به تجمع اعتراضی کارگران محروم. و جان به لب رسیده یورش بردند و ماهیت عمیقا ظالم و مردم ستیز خود را به نمایش گذاشتند. در پی ماه ها بی حقوقی و اعتراض های پی در پی برای دریافت حقوق شان گروهی از کارگران شرکت هپکو، در اراک، روز دوشنبه ۲۵ شهریور در اعتراض به حقوق معوقه خود مسیر راه‌آهن شمال جنوبی ایران را مسدود کردند.

هراس حکومت ولایی از گسترش مبارزات صنفی زحمتکشان

حکم‌های طولانی مدت حبس برای فعالان کارگری و مدنی در ارتباط با واکنش از پیش برنامه‌ریزی‌ شده رئیس قوهٔ قضاییه و وزیر کار دولت حسن روحانی در هفته گذشته یکی از موضوع‌های ‌توجه‌برانگیز در سطح کشور و فضای مجازی  بود. بنا بر رأی دادگاه‌های انقلاب اسلامی، اسماعیل بخشی به ۱۴ سال، سپیده قلیان به ۱۹ سال و ۶ ماه، امیرحسین محمدی‌فر به ۱۸ سال، عسل محمدی به ۱۸ سال، ساناز الهیاری به ۱۸ سال، امیر امیرقلی به ۱۸ سال و محمد خنیفر به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

بشنوید

کشاورزان ایران، اسیر معضل‌های لاینحل

کشور بلادیده‌ ما در حاکمیت قرون‌وسطایی رژیم جمهوری اسلامی در همۀ عرصه‌های اجتماعی دچار پس‌رفت‌هایی بس تلخ و دردناک شده است. در این میان روستائیان کشور ما که عمده درآمدشان از کشت و برداشت و سپس فروش محصولات کشاورزی است. روستائیان  در زمینه فروش محصول خود با مشکل‌هایی بسیار روبرویند چندان که زندگی و هستی آنان دچار چنان وضع رقت‌انگیزی شده است که توصیف آن  با کلماتی چون فلاکت و تیره‌روزی نیز نارساست.

مبارزه علیه خصوصی‌سازی ادامه خواهد داشت!

واکاوی مواضع قوهٔ قضاییه پیرامون برنامهٔ خصوصی‌سازی، صدور حکم‌های طولانی‌مدت حبس، و مقابله با جنبش سندیکایی زحمتکشان میهن ما

سال جاری درحالی به‌پایان نیمه نخست خود می‌رسد که صحنهٔ سیاسی میهن ما با تحول‌هایی پرشتاب و فوق‌العاده پراهمیت روبرو است. در این میان تأثیر تحریم‌های مداخله‌جویانهٔ امپریالیسم آمریکا همراه با اثرهای ویرانگر اجرای برنامه‌های ضدمردمی اقتصادی- اجتماعی رژیم ولایت ‌فقیه، موضوع نقش و جایگاه جنبش کارگری و سندیکایی در معادله‌های سیاسی و میزان تأثیرگذاری‌اش بر پویه رخدادهای کشور را به بحث مهم روز تبدیل کرده است.

Top