حزب توده ایران

بیست سالگی ۱۸ تیر! و تأملی بر ضرورت بازسازی جنبش دانشجویی کشور

 بیش از بیست سال از یورش خونین گزمگان ارتجاع به جنبش دانشجویی کشور می گذرد. بیستمین سالگرد یورش رژیم به دانشگاه های کشور امسال در سکوت آزار دهنده ای گذشت و نشانی بود از دشواری های جدی جنبش دانشجویی کشور در مصاف با سال های طولانی سرکوب خشن و خونین مبارزه دانشجویان کشور توسط رژیم ولایت فقیه. سرکوب تشکل های دانشجویی،‌اعزام مزدوران بسیجی به دانشگاه های کشور و اعمال سیاست های شدید انضباطی بر ضد دانشجویان فعال در مجموع شرایط دشواری را برای جنبش دانشجویی کشور و ادامۀ فعالیت های صنفی-سیاسی آن پدید آورده است.

صدای حق‌طلبی جوانان و دانشجویان، خاموش‌شدنی نیست!

بر پایهٔ گزارش‌های رسانه‌ها، دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به حجاب اجباری، روز ۲۳ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ مقابل پردیس هنرها تجمع کردند. دانشجویان معترض در تجمع‌شان شعارهای: "آزادیِ انتخاب حق مسلم ماست "، "نان، کار، آزادی، حجابِ اختیاری"، "دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد "و"بیگاری بیکاری حجاب اجباری "سر می‌دادند. این تجمع اعتراضی نیز مانند دیگر اعتراض‌های مردمی از گزند و آسیب مزدوران ولی ‌فقیه در امان نماند.

جنبش دانشجویی با سرکوب حذف‌ شدنی نیست

خبرگزاری هرانا در گزارش خبری‌اش در ارتباط با روز دانشجو، نوشت: "در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل به‌مناسبت این روز دانشجویان تجمع اعتراضی و تریبون آزاد برگزار کردند. در این تجمع اعتراضی بیانیه‌ای نیز توسط دانشجویان قرائت شد که در بخشی از آن آمده است: ٬ ۱۶ آذر امسال ما دانشجویان سالن‌های آمفی خود را ترک کرده و به صحن دانشگاه آمدیم تا با صدایی رسا و بلند به همه‌ی اقتدارگرایان اعلام کنیم علی‌رغم تمامی صدمات و حملات، دانشگاه همچنان ایستاده و پابرجاست و این آخرین سنگر آزادی در برابر ظلم و ستم و خفقان پا پس نخواهد کشید.

به‌مناسبت سال تحصیلی جدید محرومیت از تحصیل، سیاست تحمیل‌شده از طرف رژیم ولایت فقیه

روزنامه ایران، ۲۰ شهریورماه، زیر عنوان: "حق تحصیل"، نوشت: "تصویب لایحه ٬الحاق یک تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور٬ در دولت، همان اصلاح ساختاری است که سال‌ها به یک خواست همه‌گیر تبدیل شده بود. درصورت تبدیل این لایحه به قانون، دیگر دانشجویان مستعد، پس از سال‌ها تلاش، گذشتن از سد کنکور و پیروزی بر دیگر رقبای دانشجوی خود، به‌دلیل مبهمی به‌نام ٬نقص در پرونده٬ از ادامه تحصیل بازنمی‌مانند. مصوبه دولت هرچند به‌نام دانشجویان ستاره‌دار شناخته خواهد شد، اما رویکردی فراگیر به‌نام حقوق شهروندی را نیز دارد.

کوی دانشگاه تیرماه ۱۳۷۸

«با قامتی سرافراز گرچه شلاق‌خورده، مجروح و حبس‌کشیده ایستاده‌ایم»

۱۸ تیرماه ۱۳۹۷ مصادف بود با نوزدهمین سالگرد یورش گزمگان رژیم،‌با فریاد های سرکوب و منکوب کنید ولی فقیه، به دانشگاه های کشور بود.
روز پنجشنبه ۱۷ تیرماه ۱۳۷۸، اعتراض مسالمت‌آمیز دانشجویان، در محوطهٔ کوی دانشگاه،  در ارتباط با لایحهٔ "اصلاح قانون مطبوعات"، با یورشِ ددمنشانهٔ انصارحزب‌الله ـ که در پشت گاردهای ضدشورش نیروهای انتظامی پنهان شده بودند ـ روبه‌رو  شد، یورشی که در تاریخ دانشگاه‌های کشور کم‌سابقه بود.

«بدانید که هر چه شلاق و احکام شما سنگین تر، صفوف ما متحد تر و صدایمان بلندتر از پیش خواهد شد»

به دنبال اعلام حکم های ظالمانه و سنگین قضایی برای شماری از دانشجویان دانشکدۀ علوم تهران، که در جریان اعتراض های مردمی دی ماه ۹۶ دستگیر شده بودند، موجی از اعتراض دانشگاه های کشور را فرا گرفت. بر اساس گزارش های منتشر شده پس از برگزاری دادگاه بدوی سه نفر از دانشجویان مجموعا به ١٥ سال حبس محكوم و همچنین حكم ممنوعیت خروج از كشور و ممنوعیت فعالیت در فضای مجازی برای آنها صادر شده است. شمار دیگری نیز از دانشجویان دانشكده علوم اجتماعی منتظر حكم خود هستند. 

بیانیهٔ همبستگی فدراسیون جهانی جوانان دموکرات با جوانان و دانشجویان ایران

فدراسیون جهانی جوانان دموکرات همبستگی خود را با جوانان، دانشجویان، و مردم ایران که اکنون با سرکوب، خشونت، و اذیت و آزار نیروهای پلیس و شبه‌نظامی کشورشان روبرو هستند اعلام می‌کند و از آنها حمایت می‌کند.

به مناسبت ۱۶ آذر، روزِ دانشجو و آزادی‌خواهیِ واقعی

رژیم ولایی، در تظاهری مبتذل، خود را تنها وارث مبارزه با دیکتاتوری رژیم سلطنتی پیشین قلمداد می‌کند، اما هر سال با بر پا کردن فضایی امنیتی در ۱۶ آذرماه و سازمان‌دهی سخنرانی‌هایی کنترل‌شده، خود را وادار به برگزاری "روز دانشجو" می‌کند. واقعیت این است که، دوام پیدا کردن برگزاری یادمان "روز دانشجو"، از سوی نیروهای مترقی و دانشجویان مبارز به رژیم ولایت فقیه تحمیل شده است و هر آن که رژیم بتواند، این روز را از فهرست روزهای ملی مردم خارج و آن را ممنوع می‌کند.

عبور آرامِ «اعتدال» از روزِ دانشجو

روزنامهٔ قانون، ۱۴ آذرماه، در رابطه با روز دانشجو، سخنان بعضی از شخصیت‌های سیاسی موسوم به اصلاح‌طلب را آورد و نوشت: "صادقی در سخنرانی خود با تأکید بر اینکه حق آموزش یک حق بشری است که اصل ۳۰ قانون اساسی نیز این امر را متعلق به همه ملت می‌داند، گفت: آنچه امروز در آموزش عالی اعمال می‌شود و دانشجویان به‌دلیل مذهبِ دیگر از تحصیل محروم می‌شوند، غیرقانونی است."

آغاز سال تحصیلی نو و ادامه سیاست های ارتجاعی حاکمیت در محیط های آموزشی

روز شنبهٔ آینده، اول مهر، روزِ بازگشایی مراکز آموزشی در ایران است. هرساله در این روز، میلیون‌ها نفر از نسل آینده‌ساز به‌منظور شروعی تازه و ادامهٔ تحصیل، خود را آماده می‌کنند. مرسوم است پیش از بازگشایی مراکز آموزشی، نقاط قوت و ضعف سیستم آموزشی موردبررسی و ارزیابی قرار گیرد و قاعدتاً مسئولان امور برای بهبود کیفیت سیستم آموزشی، تصمیم‌گیری‌هایی که اجرایی باشند را اتخاذ کنند.

Top