حزب توده ایران

در محکومیت حکم‌های انتقام‌جویانهٔ رژیم درمقابله با معترضان

بر پایۀ خبرهای انتشار یافته از سوی رسانه‌ها، سه جوان به‌نام‌های "امیرحسین مرادی" متولد ۱۵ مردادماه ۱۳۷۳ (۲۶ ساله)، "سعید تمجیدی "متولد اول خردادماه ۱۳۷۱ (۲۸ ساله)، و "محمد رجبی "متولد ۲۱ مردادماه ۱۳۷۳(۲۶ ساله)، به‌علت شرکت در اعتراض‌های آبان‌ماه ۱۳۹۸ به گرانی بنزین به اعدام محکوم شدند و حکم‌شان در دیوان عالی کشور تأیید شد.

پیام سازمان جوانان تودهٔ ایران به بیستمین مجمع عمومی فدراسیون جهانی جوانان دمکرات

به پیش برای ساختن آینده‌مان

متحد شویم و در راه حفظ و تحقق صلح، حقوق بشر و حقوق دموکراتیک، و سوسیالیسم پیکار کنیم

گزارشی از برگزاری بیستمین مجمع‌عمومی فدراسیون جهانی جوانان دموکرات

نیکوزیا- قبرس- ۱۱ تا ۱۵ آذرماه ۹۸  (۲ تا ۶ دسامبر ۲۰۱۹)

هیئت نمایندگی سازمان جوانان تودهٔ ایران که  در همکاری نزدیک با رهبری فدارسیون جهانی جوانان دمکرات قرار دارد، رسماً برای شرکت در بحث‌ها و تصمیم‌گیری‌های این مجمع به نشست آن دعوت شده بود. سازمان جوانان تودهٔ ایران با فعالیت‌هایش تصویری از عرصه‌های عمدهٔ مبارزهٔ جوانان و دانشجویان ایران را در راه صلح، حقوق و آزادی‌های دموکراتیک، حفظ محیط زیست، و زندگی‌ای در شأن  انسان و بر ضد فساد و استثمار در کشور به شرکت کنندگان توانست ارائه دهد.

جنبش دانشجویی کشور سنگر رزمنده پیکار با ارتجاع حاکم! فرخنده باد ۱۶ آذر، روز تولد شعار «اتحاد، مبارزه، پیروزی«

با فرارسیدن ۱۶ آذرماه ۱۳۹۸، شصت‌وشش سال از تولد شعار "اتحاد، مبارزه، پیروزی"، شعار تاریخی جنبش دانشجویی کشور می‌گذرد. شصت‌وشش سال پیش مزدوران رژیم شاه با یورش به دانشکدهٔ‌ فنی دانشگاه تهران حرکت اعتراضی دانشجویان مبارز را با به‌شهادت رساندن مصطفی بزرگ‌نیا (عضو رهبری سازمان جوانان تودهٔ ایران)، مهدی شریعت رضوی (عضو سازمان جوانان تودهٔ ایران)، و احمد قندچی (عضو جبههٔ ملی ایران) به‌خون کشیدند و بدین ترتیب در تاریخ مبارزات جنبش دانشجویی کشور فصلی نو گشودند.

سازمان های جوانان و دانشجویان ترقی خواه از پنج قاره جهان: ما با مردم ایران اعلام همبستگی می‌کنیم!

ما امضاكنندگان این بیانیه، سازمان‌های جوانان شرکت‌کننده در بیستمین مجمع عمومی فدراسیون جهانی جوانان دموکرات در قبرس در روزهای ۲ تا ۶ دسامبر ۲۰۱۹ [۱۱ یا ۱۵ آذر ۹۸]، همبستگی قاطع خود را با مردم ایران و به‌ویژه جوانان و زنان در مبارزه‌شان در راه تحقق صلح، حقوق بشر و حقوق دموکراتیک، و عدالت اجتماعی در ایران اعلام می‌کنیم. ما با اعتراض‌های مردمی علیه افزایش سرسام‌آور قیمت بنزین به سه‌برابر توسط رژیم اسلام‌گرای ایران که از روز جمعه ۱۵ نوامبر در بیش از ۱۰۰ شهر در سراسر ایران شکل گرفت، ابراز همبستگی می‌کنیم.

آغاز سال تحصیلی جدید و ادامهٔ سیاست های مخرب رژیم

با فرا رسیدن اول مهرماه میلیون ها نوجوان و جوان ایرانی راهی مدارس و مراکز آموزشی کشور می شوند. با گذشت بیش از چهل سال از پیروزی انقلاب بهمن وضعیت آموزش و پرورش در ایران به شکل فاجعه باری رو به وخمات می رود. روند خصوصی سازی آموزش و پرورش در کنار سیاست های تاریک اندیشانه تغییر در محتوی آموزشی کشور و جایگزین کردن مطالب علمی با خرافات و اندیشه های پوسیده حاکمان کنونی آنچنان ضرباتی به حیات آموزش و پرورش کشور زده است که ترمیم آنها دهه ها به طول خواهد انجامید.

مشکلات تحصیل برای فرزندان زحمتکشان در رژیم ولایی

بهره‌مندی از آموزش و پرورش از اولیه‌ترین و شناخته‌شده‌ترین حق هر انسانی از بدو دوره کودکی است. اما در رژیم "فقها" به‌رغم ادعا‌ها و شعارهای توخالی مسئولان بلندپایه آن در مورد تعلیم و تربیت، نه‌تنها در این عرصه از قبول هرنوع مسئولیتی خودداری می‌کنند، بلکه به بهانه‌های مختلف در راه آموزش فرزندان کشور در دوره‌های مختلف تحصیلی سنگ‌اندازی نیز می‌کنند، و هر از چندی حتا نیروهای سرکوبگر و چماق به‌دستان‌شان را به مراکز آموزشی گسیل کرده و به‌ضرب و زور چوب و چماق و به‌پا کردن فضای رعب و وحشت نهادهای آموزشی را از ادامه کار مانع می‌شوند.

بیست سالگی ۱۸ تیر! و تأملی بر ضرورت بازسازی جنبش دانشجویی کشور

 بیش از بیست سال از یورش خونین گزمگان ارتجاع به جنبش دانشجویی کشور می گذرد. بیستمین سالگرد یورش رژیم به دانشگاه های کشور امسال در سکوت آزار دهنده ای گذشت و نشانی بود از دشواری های جدی جنبش دانشجویی کشور در مصاف با سال های طولانی سرکوب خشن و خونین مبارزه دانشجویان کشور توسط رژیم ولایت فقیه. سرکوب تشکل های دانشجویی،‌اعزام مزدوران بسیجی به دانشگاه های کشور و اعمال سیاست های شدید انضباطی بر ضد دانشجویان فعال در مجموع شرایط دشواری را برای جنبش دانشجویی کشور و ادامۀ فعالیت های صنفی-سیاسی آن پدید آورده است.

صدای حق‌طلبی جوانان و دانشجویان، خاموش‌شدنی نیست!

بر پایهٔ گزارش‌های رسانه‌ها، دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به حجاب اجباری، روز ۲۳ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ مقابل پردیس هنرها تجمع کردند. دانشجویان معترض در تجمع‌شان شعارهای: "آزادیِ انتخاب حق مسلم ماست "، "نان، کار، آزادی، حجابِ اختیاری"، "دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد "و"بیگاری بیکاری حجاب اجباری "سر می‌دادند. این تجمع اعتراضی نیز مانند دیگر اعتراض‌های مردمی از گزند و آسیب مزدوران ولی ‌فقیه در امان نماند.

جنبش دانشجویی با سرکوب حذف‌ شدنی نیست

خبرگزاری هرانا در گزارش خبری‌اش در ارتباط با روز دانشجو، نوشت: "در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل به‌مناسبت این روز دانشجویان تجمع اعتراضی و تریبون آزاد برگزار کردند. در این تجمع اعتراضی بیانیه‌ای نیز توسط دانشجویان قرائت شد که در بخشی از آن آمده است: ٬ ۱۶ آذر امسال ما دانشجویان سالن‌های آمفی خود را ترک کرده و به صحن دانشگاه آمدیم تا با صدایی رسا و بلند به همه‌ی اقتدارگرایان اعلام کنیم علی‌رغم تمامی صدمات و حملات، دانشگاه همچنان ایستاده و پابرجاست و این آخرین سنگر آزادی در برابر ظلم و ستم و خفقان پا پس نخواهد کشید.

Top