حزب توده ایران

جنبش دانشجویی کشور سنگر رزمنده پیکار با ارتجاع حاکم! فرخنده باد ۱۶ آذر، روز تولد شعار «اتحاد، مبارزه، پیروزی«

با فرارسیدن ۱۶ آذرماه ۱۳۹۸، شصت‌وشش سال از تولد شعار "اتحاد، مبارزه، پیروزی"، شعار تاریخی جنبش دانشجویی کشور می‌گذرد. شصت‌وشش سال پیش مزدوران رژیم شاه با یورش به دانشکدهٔ‌ فنی دانشگاه تهران حرکت اعتراضی دانشجویان مبارز را با به‌شهادت رساندن مصطفی بزرگ‌نیا (عضو رهبری سازمان جوانان تودهٔ ایران)، مهدی شریعت رضوی (عضو سازمان جوانان تودهٔ ایران)، و احمد قندچی (عضو جبههٔ ملی ایران) به‌خون کشیدند و بدین ترتیب در تاریخ مبارزات جنبش دانشجویی کشور فصلی نو گشودند.

سازمان های جوانان و دانشجویان ترقی خواه از پنج قاره جهان: ما با مردم ایران اعلام همبستگی می‌کنیم!

ما امضاكنندگان این بیانیه، سازمان‌های جوانان شرکت‌کننده در بیستمین مجمع عمومی فدراسیون جهانی جوانان دموکرات در قبرس در روزهای ۲ تا ۶ دسامبر ۲۰۱۹ [۱۱ یا ۱۵ آذر ۹۸]، همبستگی قاطع خود را با مردم ایران و به‌ویژه جوانان و زنان در مبارزه‌شان در راه تحقق صلح، حقوق بشر و حقوق دموکراتیک، و عدالت اجتماعی در ایران اعلام می‌کنیم. ما با اعتراض‌های مردمی علیه افزایش سرسام‌آور قیمت بنزین به سه‌برابر توسط رژیم اسلام‌گرای ایران که از روز جمعه ۱۵ نوامبر در بیش از ۱۰۰ شهر در سراسر ایران شکل گرفت، ابراز همبستگی می‌کنیم.

آغاز سال تحصیلی جدید و ادامهٔ سیاست های مخرب رژیم

با فرا رسیدن اول مهرماه میلیون ها نوجوان و جوان ایرانی راهی مدارس و مراکز آموزشی کشور می شوند. با گذشت بیش از چهل سال از پیروزی انقلاب بهمن وضعیت آموزش و پرورش در ایران به شکل فاجعه باری رو به وخمات می رود. روند خصوصی سازی آموزش و پرورش در کنار سیاست های تاریک اندیشانه تغییر در محتوی آموزشی کشور و جایگزین کردن مطالب علمی با خرافات و اندیشه های پوسیده حاکمان کنونی آنچنان ضرباتی به حیات آموزش و پرورش کشور زده است که ترمیم آنها دهه ها به طول خواهد انجامید.

مشکلات تحصیل برای فرزندان زحمتکشان در رژیم ولایی

بهره‌مندی از آموزش و پرورش از اولیه‌ترین و شناخته‌شده‌ترین حق هر انسانی از بدو دوره کودکی است. اما در رژیم "فقها" به‌رغم ادعا‌ها و شعارهای توخالی مسئولان بلندپایه آن در مورد تعلیم و تربیت، نه‌تنها در این عرصه از قبول هرنوع مسئولیتی خودداری می‌کنند، بلکه به بهانه‌های مختلف در راه آموزش فرزندان کشور در دوره‌های مختلف تحصیلی سنگ‌اندازی نیز می‌کنند، و هر از چندی حتا نیروهای سرکوبگر و چماق به‌دستان‌شان را به مراکز آموزشی گسیل کرده و به‌ضرب و زور چوب و چماق و به‌پا کردن فضای رعب و وحشت نهادهای آموزشی را از ادامه کار مانع می‌شوند.

بیست سالگی ۱۸ تیر! و تأملی بر ضرورت بازسازی جنبش دانشجویی کشور

 بیش از بیست سال از یورش خونین گزمگان ارتجاع به جنبش دانشجویی کشور می گذرد. بیستمین سالگرد یورش رژیم به دانشگاه های کشور امسال در سکوت آزار دهنده ای گذشت و نشانی بود از دشواری های جدی جنبش دانشجویی کشور در مصاف با سال های طولانی سرکوب خشن و خونین مبارزه دانشجویان کشور توسط رژیم ولایت فقیه. سرکوب تشکل های دانشجویی،‌اعزام مزدوران بسیجی به دانشگاه های کشور و اعمال سیاست های شدید انضباطی بر ضد دانشجویان فعال در مجموع شرایط دشواری را برای جنبش دانشجویی کشور و ادامۀ فعالیت های صنفی-سیاسی آن پدید آورده است.

صدای حق‌طلبی جوانان و دانشجویان، خاموش‌شدنی نیست!

بر پایهٔ گزارش‌های رسانه‌ها، دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به حجاب اجباری، روز ۲۳ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ مقابل پردیس هنرها تجمع کردند. دانشجویان معترض در تجمع‌شان شعارهای: "آزادیِ انتخاب حق مسلم ماست "، "نان، کار، آزادی، حجابِ اختیاری"، "دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد "و"بیگاری بیکاری حجاب اجباری "سر می‌دادند. این تجمع اعتراضی نیز مانند دیگر اعتراض‌های مردمی از گزند و آسیب مزدوران ولی ‌فقیه در امان نماند.

جنبش دانشجویی با سرکوب حذف‌ شدنی نیست

خبرگزاری هرانا در گزارش خبری‌اش در ارتباط با روز دانشجو، نوشت: "در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل به‌مناسبت این روز دانشجویان تجمع اعتراضی و تریبون آزاد برگزار کردند. در این تجمع اعتراضی بیانیه‌ای نیز توسط دانشجویان قرائت شد که در بخشی از آن آمده است: ٬ ۱۶ آذر امسال ما دانشجویان سالن‌های آمفی خود را ترک کرده و به صحن دانشگاه آمدیم تا با صدایی رسا و بلند به همه‌ی اقتدارگرایان اعلام کنیم علی‌رغم تمامی صدمات و حملات، دانشگاه همچنان ایستاده و پابرجاست و این آخرین سنگر آزادی در برابر ظلم و ستم و خفقان پا پس نخواهد کشید.

به‌مناسبت سال تحصیلی جدید محرومیت از تحصیل، سیاست تحمیل‌شده از طرف رژیم ولایت فقیه

روزنامه ایران، ۲۰ شهریورماه، زیر عنوان: "حق تحصیل"، نوشت: "تصویب لایحه ٬الحاق یک تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور٬ در دولت، همان اصلاح ساختاری است که سال‌ها به یک خواست همه‌گیر تبدیل شده بود. درصورت تبدیل این لایحه به قانون، دیگر دانشجویان مستعد، پس از سال‌ها تلاش، گذشتن از سد کنکور و پیروزی بر دیگر رقبای دانشجوی خود، به‌دلیل مبهمی به‌نام ٬نقص در پرونده٬ از ادامه تحصیل بازنمی‌مانند. مصوبه دولت هرچند به‌نام دانشجویان ستاره‌دار شناخته خواهد شد، اما رویکردی فراگیر به‌نام حقوق شهروندی را نیز دارد.

کوی دانشگاه تیرماه ۱۳۷۸

«با قامتی سرافراز گرچه شلاق‌خورده، مجروح و حبس‌کشیده ایستاده‌ایم»

۱۸ تیرماه ۱۳۹۷ مصادف بود با نوزدهمین سالگرد یورش گزمگان رژیم،‌با فریاد های سرکوب و منکوب کنید ولی فقیه، به دانشگاه های کشور بود.
روز پنجشنبه ۱۷ تیرماه ۱۳۷۸، اعتراض مسالمت‌آمیز دانشجویان، در محوطهٔ کوی دانشگاه،  در ارتباط با لایحهٔ "اصلاح قانون مطبوعات"، با یورشِ ددمنشانهٔ انصارحزب‌الله ـ که در پشت گاردهای ضدشورش نیروهای انتظامی پنهان شده بودند ـ روبه‌رو  شد، یورشی که در تاریخ دانشگاه‌های کشور کم‌سابقه بود.

«بدانید که هر چه شلاق و احکام شما سنگین تر، صفوف ما متحد تر و صدایمان بلندتر از پیش خواهد شد»

به دنبال اعلام حکم های ظالمانه و سنگین قضایی برای شماری از دانشجویان دانشکدۀ علوم تهران، که در جریان اعتراض های مردمی دی ماه ۹۶ دستگیر شده بودند، موجی از اعتراض دانشگاه های کشور را فرا گرفت. بر اساس گزارش های منتشر شده پس از برگزاری دادگاه بدوی سه نفر از دانشجویان مجموعا به ١٥ سال حبس محكوم و همچنین حكم ممنوعیت خروج از كشور و ممنوعیت فعالیت در فضای مجازی برای آنها صادر شده است. شمار دیگری نیز از دانشجویان دانشكده علوم اجتماعی منتظر حكم خود هستند. 

Top