حزب توده ایران

حزب کمونیست ایران و جنبش بیداری زنان ایران

جنبش بیداری زنان ایران که اوّلین جرقه‌های آن از اواسط قرن نوزدهم میلادی در مبارزه با استعمار خارجی و استبداد داخلی زده شد، بی‌شک یکی از پُرشورترین و کهن‌ترین جنبش‌های اجتماعی ایران است که بعدها تأثیر بسزایی نه‌فقط در روند مبارزات زنان ایران، بلکه در جنبش‌های زنان منطقه بر جای گذاشت. به گواهی اسناد تاریخی، زنان ایران از اواسط قرن نوزدهم میلادی (قرن سیزدهم هجری) ابتدا با اعتراض‌های گوناگون علیه استعمار و استبداد به میدان آمدند.

زندگی‌نامهٔ کوتاه برخی از پیشگامان جنبش زنان ایران

محترم اسکندری

محترم اسکندری (۱۲۷۴–۱۳۰۳ یا ۱۳۰۴) از پیشگامان جنبش زنان در ایران بود. او سازمان دهندهٔ اصلی جمعیت نِسوان وطنخواه، نخستین رئیس آن، و همچنین ناشر نشریهٔ «نسوان وطنخواه» بود.

بیانیهٔ‌ تشکیلات دموکراتیک زنان ایران دربارهٔ فاجعهٔ قتل های «ناموسی»؛ قربانیان قوانین قرون وسطائی رژیم ولایی و فرهنگ مردسالار جامعه!

قتل فجیع رومینا، دختر نوجوان ۱۴ساله، با داس پدر، بار دیگر جامعهٔ ما را در شوکی عظیم فرو برد و یک بار دیگر سیاست‌های قرون وسطایی رژیم ولایت فقیه در حمایت از قوانین غیرانسانی و ارتجاعی در مورد زنان و کودکان را در معرض دید همگان قرار داد. قوانین واپس‌گرایانهٔ حکومت ولایی جمهوری اسلامی و فرهنگ ارتجاعی و مردسالاری حاکم که به کمک احکام فقهی زنان را نه انسان‌هایی برابر حقوق، بلکه شهروندانی درجه دو محسوب می‌کند که باید تحت قیمومیت مردان باشند، زمینه‌ساز چنین فاجعه‌هایی در میهن ماست.

به انگیزه‌ی سال‌گردِ درگذشتِ پروینِ اعتصامی فرزندِ انقلابِ مشروطه

حدیثِ روشنِ ظلمِ شما و ذلتِ ما

حقیقت است، چه را صحبتِ از مجاز کنیم؟

               پروین اعتصامی                                                                    

برگزاری مراسم روز جهانی زن در لندن

نماینده تشکیلات دموکراتیک زنان ایران در سخنرانی خود در این گردهمایی به‌یادماندنی که با تم محوری "زنان در صف اول مبارزه برای عدالت، برابری و صلح" برگزار شد، جنبه‌های گوناگون مبارزه زنان میهن را تصویر کرد.

لندن امسال هم شاهد کوشش سازمان‌های دموکراتیک و ترقی‌خواه زنان از کشورهای مختلف جهان برای برگزاری موفق جشن روز جهانی زن به‌مناسبت فرارسیدن ۸ مارس بود. در روز شنبه ۷ مارس (مصادف با ۱۷ اسفندماه) گردهمایی باشکوهی با همکاری نزدیک و هماهنگ "مجمع ملی زنان بریتانیا"، "تشکیلات دموکراتیک زنان ایران"، "زنان ترقی‌خواه قبرس"، "اتحادیهٔ [لیگِ] زنان عراق"، "زنان کمونیست یونان"، "سازمان زنان کمونیست سودان"، "سازمان زنان ترقی‌خواه بنگلادش در بریتانیا"، در مراسمی زیبا و متنوع و باشکوهی ویژه‌ با شرکت مدعوین از کشورهای مختلف جهان جشن گرفته شد.

پیام نشست وسیع کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ‌ ایران به زنان دلیر و پیکارگر میهن مان! فرخنده باد هشتم مارس، روز همبستگی جهانی زنان!

زنان آگاه و دلیر ایران

پلنوم کمیته مرکزی حزب توده ایران، پرشورترین درودهای خود را نثار شما، غرور آفرینان آوردگاه پیکار با کهنه پرستی و کهنه پرستان می کند. درود ما بر شما قهرمانان که با رزم جسورانه و مبتکرانه خود، خواب راحت را ازچشمان واپسگرایان خرافی و خرافه پرستان تاریک ترین دالانهای تاریخ، ربوده اید.

بشنوید

اعلامیه تشکیلات دموکراتیک زنان ایران به مناسبت ۲۵ نوامبر روز همبستگی جهانی زنان برای محو خشونت و رفع تبعیض

کارزار همبستگی جهانی زنان برای محو خشونت و تلاش برای ساختن جهانی بهتر، جهانی عاری از فقر و خشونت که از ۲۵ نوامبر(۴ آذر روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان) تا ۱۰ دسامبر(۱۹ آذر روز جهانی حقوق بشر) ادامه دارد، بیانگر پیشرفت نیرومند جنبش مترقی و آزادی‌خواهانه زنان جهان است که پس از پیکاری طولانی، در سال ۱۹۹۹ روز ۲۵ نوامبر از طرف مجمع‌عمومی سازمان ملل به‌عنوان روز محو خشونت علیه زنان به‌ رسمیت شناخته شد.

کرامت و حقوق انسانی در آتش رژیم ضد مردمی ولایت فقیه

به‌گزارش ”بهار نیوز“، ۱۹ شهریورماه ۱۳۹۸، "خانم سحر خدایاری دختری که هفته گذشته جلو دادسرای ارشاد تهران خودسوزی کرده بود، جان خود را از دست داد. این دختر جوان هفته گذشته بعد از اینکه برای گرفتن تلفن همراهش به دادسرا مراجعه کرد، متوجه شد که باید برای تحمل ۶ ماه حبس به زندان برگردد. او بعد از شنیدن این خبر برآشفت و از دادسرا خارج شد و درحالی‌که فریاد می‌کشید و به این موضوع اعتراض داشت، اقدام به خودسوزی کرد و با ۹۰ درصد سوختگی به بیمارستان منتقل شد. "

ماهیت قرون وسطایی و ضد انسانی رژیم ولایی و تراژدی «کودک همسری«

خبر ”“ازدواج““ دختربچه‌ای ۹ ساله با مردی با فاصله سنی‌ای بسیار زیاد از این کودک، در فضای مجازی واکنش‌های تندی را از سوی مردم و برخی مسئولان به‌دنبال داشت. این ”ازدواج“ غیرانسانی در شهر"لیکک‌"، مرکز شهرستان "بهمئی" واقع در استان کهگیلویه‌وبویراحمد، اتفاق افتاد. روزنامه‌های طیف اصلاح‌طلب نسبت‌ به خبر و تصویر جنجالی ”ازدواج“ مردی  ۲۸ ساله با دختربچه‌ای ۹ ساله واکنش نشان داده‌اند،

زنان سرپرست خانواده در فقر مطلق

معمولاً تأکید و توجه به وضعیت کار و زندگی زنان سرپرست خانواده، در لابه‌لای گزارش‌ها و تحلیل و تفسیرهای انتشاریافته در رسانه‌ها در سایه قرار می‌گیرند و دربارهٔ آن‌ها کمتر خبر و گزارشی منتشر می‌شود. محمد شریعتمداری، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در دولت حسن روحانی، در نشستی با اعضای فراکسیون زنان مجلس درباره وضعیت زنان سرپرست خانوار، معلولان، کارگران، و کودکان کار به‌گفت‌وگو نشسته و از آماری خبر داده است که با تعمق بر آن‌ها به وضع ناگوار و پررنج این قشر از جامعه می‌توان پی برد.

Top