حزب توده ایران

سُراینده: برتولت برشت برگرداننده: میم. الف. کاوه‌مهر درباره نام‌گذاری مهاجران

 برتولت برشت تنها پنجاه و هشت سال زندگی کرد (۱۰ فوریه ۱۸۹۸ - ۱۴ آگوست ۱۹۵۶) ولی در این عمر کوتاه خود، دو جنگ جهانی را شاهد بود. برشت انسانی ستیزنده و جانبدار بود و از استثمار شوندگان و ستمدیدگان در برابر فاشیست­ها و ستمگران دفاع می‌کرد. شاید بتوان گفت که هیچ شاعری همانند او نتوانسته است دوران سیاه و عفونی فاشیسم را در شعرهایش با قلم خود به تصویر کشد و بر علیه آن بستیزد. او باورمند به یک جامعه انسانی و پیکارگر  صدیق و راستین  رسیدن به چنین جامعه‌ای بود.

مبارزه در راه آزادی زندانیان سیاسی- عقیدتی، وظیفهٔ درنگ‌ناپذیر همهٔ نیروهای انقلابی و دمکرات است!

"در آخرین گزارشی که از سوی عفو بین‌الملل انتشار یافته است، با اشاره به برخی خبرهای درز کرده از پشت درهای بستهٔ بیدادگاه‌ها یا از پس دیوارهای سیاهچال‌های دوزخی رژیم در ماه‌های اخیر، این‌ خبرها را مصداق ادامه یافتن نقض شدید حق آزادی بیان، تشکل، آزادی تجمع، و سرکوبگری در ایران اعلام کرده است. در گزارش تازهٔ نهاد حقوق بشری عفو بین‌الملل همچنین سرکوب اعتراض‌های آبان‌ماه ۹۸ با صدها کشته و هزاران بازداشتی آمده است و در آن به "کشته شدن تعدادی کودک"، "ناپدید شدن" برخی از معترضان، و "رفتارهای بی‌رحمانه، غیرانسانی و شکنجه" از سوی مأموران امنیتی نیز اشاره و بررسی شده است.

حکم‌های جابرانۀ دستگاه بیداد رژیم

بر اين خاکی که ايران است نامش

بانگ انسانی دمی پيش نهيب شوم اهريمن نشد خامش

در اين کشور اگر جبارها بودند مردم کُش

از آنها بيشتر گُردان انسان‌دوست جنبيدند

" احسان طبری"                                                                                                                              

روز جهانی حقوق بشر و آبان‌ماه خونین در میهن ولایت زده ما!

دهم دسامبر ۲۰۱۹ (۱۹ آذرماه ۱۳۹۸) مصادف بود با هفتادویکمین سالگرد تصویب اعلامیهٔ‌ جهانی حقوق بشر که در دهم دسامبر سال ۱۹۴۸ منتشر شد. مجمع عمومی سازمان ملل متحد دو سال پس از تصویب ”اعلامیهٔ جهانی حقوق بشر“، یعنی در سال ۱۹۵۰ تصمیم گرفت که روز ۱۰ دسامبر را ”روز جهانی حقوق بشر“ اعلام کند تا توجه مردم جهان را به ‌این اعلامیه، در حکم معیاری مشترک برای همهٔ انسان‌ها و همهٔ ملت‌ها، جلب کند.

کانون نویسندگان ایران: به سرکوب مردم معترض پایان دهید

برآمدن دوره‌ای اعتراض‌های گسترده در ایران گواه حل نشدن مسائل و مصائب مزمنی است که گریبان جامعه را در چنگ گرفته است. هر بار که صاحبان قدرت با استفاده از قوه‌ی قهریه اعتراض‌ها را پس زده‌اند، زمانی دیگر با توان، سرعت و خشم بیشتر سر برآورده است؛ چنانکه دور تازه‌ی اعتراض مردم که از ۲۴ آبان آغاز شده به سرعت گسترش یافت و دامنه‌اش در کمتر از ۲۴ ساعت به ده‌ها شهر کوچک و بزرگ رسید.

عاقبت زندان به‌دست خلق ویران می‌شود

بند بندش، سربه‌سر با خاک یکسان می‌شود

چیست زندان این نشان ننگ تاریخ بشر

هر سحرگاهان گروهی تیرباران می‌شود

(سرودهٔ رفیق ابوالحسن خطیب در زندان)

خبرهای نگران کننده از زندانهای رژیم

 موضوع "زندانی سیاسی" در تاریخ معاصر میهن ما نمادی از همبستگی و مقاومت شده است. به‌دلیل وجود دیکتاتوری‌های حاکم بر میهن، "زندانی سیاسی" همیشه توجه افکارعمومی را به‌خود جلب کرده و احساس همبستگی با او را در آن برانگیخته است. زندانیان سیاسی‌ای که در راه خود جان‌‌باخته‌اند در تاریخ کشور و نزد افکارعمومی از احترامی عمیق برخوردارند. هفته گذشته گزارش‌هایی نگران‌کننده انتشار یافت که بنا بر آن‌ها در زندان قرچک اعتراض‌های زنان زندانی به‌دلیل جو فشار فزونی گرفته است.

شکنجه، میراث شومِ حکومت پهلوی برای رژیمِ ولایت فقیه

مقاومت و حماسه‌‌آفرینی در شکنجه‌گاه‌های جمهوری اسلامی

تقدیم به: خاطرهٔ تابناک قهرمانان شکنجه‌گاه‌های ارتجاع، رفقا عباس حجری، رحمان هاتفی، سیمین فردین، حسن جلالی، سرهنگ غیاثوَند، عزت‌الله زارع، شاپور بیژنی و جز اینان.

فشارهای برنامه‌ریزی شدهٔ رژیم ولایت فقیه بر شهروندان بهایی را باید متوقف کرد

به‌گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، "روز چهارشنبه ۱۹ دی‌ماه ۹۷، بدیع صفاجو، دانشجوی بهایی ترم هفت مهندسی شیمی، به‌دلیل بهایی بودن از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اخراج و از ادامه تحصیل محروم شد." به‌گزارش همین خبرگزاری، شنبه ۸ دی‌ماه ۹۷، منزل جلیل بهامین، شهروند بهایی ساکن بهارستان اصفهان توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفت.

حزب تودهٔ ایران، تلاش‌های جنایتکارانه رژیم برای نابودی گورهای دسته‌جمعی جان‌باختگان فاجعه ملی را به‌شدت محکوم می‌کند!

هم‌میهنان گرامی

بر اساس گزارش‌های رسیده، ازجمله اطلاعیهٔ مطبوعاتی سازمان عفو بین‌الملل (۱۰ اردیبهشت‌ماه ۹۷ – ۳۰ آوریل ۲۰۱۸)، رژیم جهل و جنایت ولایت فقیه، به‌منظور نابودی گورهای دسته‌جمعی جان‌باختگان فاجعهٔ ملی ۶۷ در شهرهای گوناگون، برنامه‌یی گسترده‌ را آغاز کرده است. بر اساس این گزارش‌ها، رژیم، با برنامه‌هایی مختلف ازجمله صاف کردن منطقه‌های این گورها با بولدوزر، جاده‌سازی، پوشاندن منطقهٔ گورها با آشغال و همچنین بنا کردن قبرستانی جدید روی این گورهای دسته‌جمعی، در تلاش است تا همهٔ نشانه‌های به‌جاماندهٔ از جنایاتش را در سی‌امین سالگرد فاجعهٔ ملی ، محو و پاک کند.

Top