حزب توده ایران

حکم‌های جابرانۀ دستگاه بیداد رژیم

بر اين خاکی که ايران است نامش

بانگ انسانی دمی پيش نهيب شوم اهريمن نشد خامش

در اين کشور اگر جبارها بودند مردم کُش

از آنها بيشتر گُردان انسان‌دوست جنبيدند

" احسان طبری"                                                                                                                              

روز جهانی حقوق بشر و آبان‌ماه خونین در میهن ولایت زده ما!

دهم دسامبر ۲۰۱۹ (۱۹ آذرماه ۱۳۹۸) مصادف بود با هفتادویکمین سالگرد تصویب اعلامیهٔ‌ جهانی حقوق بشر که در دهم دسامبر سال ۱۹۴۸ منتشر شد. مجمع عمومی سازمان ملل متحد دو سال پس از تصویب ”اعلامیهٔ جهانی حقوق بشر“، یعنی در سال ۱۹۵۰ تصمیم گرفت که روز ۱۰ دسامبر را ”روز جهانی حقوق بشر“ اعلام کند تا توجه مردم جهان را به ‌این اعلامیه، در حکم معیاری مشترک برای همهٔ انسان‌ها و همهٔ ملت‌ها، جلب کند.

کانون نویسندگان ایران: به سرکوب مردم معترض پایان دهید

برآمدن دوره‌ای اعتراض‌های گسترده در ایران گواه حل نشدن مسائل و مصائب مزمنی است که گریبان جامعه را در چنگ گرفته است. هر بار که صاحبان قدرت با استفاده از قوه‌ی قهریه اعتراض‌ها را پس زده‌اند، زمانی دیگر با توان، سرعت و خشم بیشتر سر برآورده است؛ چنانکه دور تازه‌ی اعتراض مردم که از ۲۴ آبان آغاز شده به سرعت گسترش یافت و دامنه‌اش در کمتر از ۲۴ ساعت به ده‌ها شهر کوچک و بزرگ رسید.

عاقبت زندان به‌دست خلق ویران می‌شود

بند بندش، سربه‌سر با خاک یکسان می‌شود

چیست زندان این نشان ننگ تاریخ بشر

هر سحرگاهان گروهی تیرباران می‌شود

(سرودهٔ رفیق ابوالحسن خطیب در زندان)

خبرهای نگران کننده از زندانهای رژیم

 موضوع "زندانی سیاسی" در تاریخ معاصر میهن ما نمادی از همبستگی و مقاومت شده است. به‌دلیل وجود دیکتاتوری‌های حاکم بر میهن، "زندانی سیاسی" همیشه توجه افکارعمومی را به‌خود جلب کرده و احساس همبستگی با او را در آن برانگیخته است. زندانیان سیاسی‌ای که در راه خود جان‌‌باخته‌اند در تاریخ کشور و نزد افکارعمومی از احترامی عمیق برخوردارند. هفته گذشته گزارش‌هایی نگران‌کننده انتشار یافت که بنا بر آن‌ها در زندان قرچک اعتراض‌های زنان زندانی به‌دلیل جو فشار فزونی گرفته است.

شکنجه، میراث شومِ حکومت پهلوی برای رژیمِ ولایت فقیه

مقاومت و حماسه‌‌آفرینی در شکنجه‌گاه‌های جمهوری اسلامی

تقدیم به: خاطرهٔ تابناک قهرمانان شکنجه‌گاه‌های ارتجاع، رفقا عباس حجری، رحمان هاتفی، سیمین فردین، حسن جلالی، سرهنگ غیاثوَند، عزت‌الله زارع، شاپور بیژنی و جز اینان.

فشارهای برنامه‌ریزی شدهٔ رژیم ولایت فقیه بر شهروندان بهایی را باید متوقف کرد

به‌گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، "روز چهارشنبه ۱۹ دی‌ماه ۹۷، بدیع صفاجو، دانشجوی بهایی ترم هفت مهندسی شیمی، به‌دلیل بهایی بودن از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اخراج و از ادامه تحصیل محروم شد." به‌گزارش همین خبرگزاری، شنبه ۸ دی‌ماه ۹۷، منزل جلیل بهامین، شهروند بهایی ساکن بهارستان اصفهان توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفت.

حزب تودهٔ ایران، تلاش‌های جنایتکارانه رژیم برای نابودی گورهای دسته‌جمعی جان‌باختگان فاجعه ملی را به‌شدت محکوم می‌کند!

هم‌میهنان گرامی

بر اساس گزارش‌های رسیده، ازجمله اطلاعیهٔ مطبوعاتی سازمان عفو بین‌الملل (۱۰ اردیبهشت‌ماه ۹۷ – ۳۰ آوریل ۲۰۱۸)، رژیم جهل و جنایت ولایت فقیه، به‌منظور نابودی گورهای دسته‌جمعی جان‌باختگان فاجعهٔ ملی ۶۷ در شهرهای گوناگون، برنامه‌یی گسترده‌ را آغاز کرده است. بر اساس این گزارش‌ها، رژیم، با برنامه‌هایی مختلف ازجمله صاف کردن منطقه‌های این گورها با بولدوزر، جاده‌سازی، پوشاندن منطقهٔ گورها با آشغال و همچنین بنا کردن قبرستانی جدید روی این گورهای دسته‌جمعی، در تلاش است تا همهٔ نشانه‌های به‌جاماندهٔ از جنایاتش را در سی‌امین سالگرد فاجعهٔ ملی ، محو و پاک کند.

همبستگى جهانى با مبارزان سنديكائى زندانى در ايران: فراخوان براى آزادى رضا شهابى، اسماعيل عبدى و محمود بهشتى لنگرودى 

در چند هفتهٔ اخیر، علاوه بر اقدام‌های جمعی در داخل کشور در اعتراض به زندانی شدن فعالان سندیکایی و صنفی و کارگری (از جمله تجمع در مقابل مجلس یا حرکت اتوبوس‌ها با چراغ روشن و سرعت کم)، کارزار چشمگیری در همین زمینه در سطح جهان به راه افتاد که به‌ویژه در همبستگی با خواست‌های زندانیانی بود که در اعتراض به محکومیت و وضعیت قانونی بازداشت خود، دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

همبستگی بین‌المللی با مبارزات کارگران و فعالان سندیکاییِ در ایران

جنبش همبستگی بین المللی با جنبش کارگری کشورمان در هفته های اخیر بار دیگر فعالیت های موثری در اکثر نقاط جهان داشته است.   با اوج گیری اعتصاب غذای فعالان و رهبران زندانی سندیکایی در کشور، نهاد های سندیکایی بین المللی صدای اعتراض خود را بر ضد ادامه سرکوب حقوق سندیکایی در ایران بلند کرده اند.  پیوستن اتحادیه های کارگری مهم کشور های اروپایی از سوئد و فرانسه گرفته تا انگلستان و سوئیس نماد روشنی از جنبش همبستگی موثر و قدرتمند با مبارزه مردم ایران، و بویژه جنبش کارگری، سندیکایی کشور مان است.  اعضا و هواداران حزب توده ایران و دیگر نیروهای مترقی و دموکراتیک در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی در شکل گیری و عملی شدن این کارزار همبستگی نقش مهمی داشته اند.

Top