حزب توده ایران

عاقبت زندان به‌دست خلق ویران می‌شود

بند بندش، سربه‌سر با خاک یکسان می‌شود

چیست زندان این نشان ننگ تاریخ بشر

هر سحرگاهان گروهی تیرباران می‌شود

(سرودهٔ رفیق ابوالحسن خطیب در زندان)

خبرهای نگران کننده از زندانهای رژیم

 موضوع "زندانی سیاسی" در تاریخ معاصر میهن ما نمادی از همبستگی و مقاومت شده است. به‌دلیل وجود دیکتاتوری‌های حاکم بر میهن، "زندانی سیاسی" همیشه توجه افکارعمومی را به‌خود جلب کرده و احساس همبستگی با او را در آن برانگیخته است. زندانیان سیاسی‌ای که در راه خود جان‌‌باخته‌اند در تاریخ کشور و نزد افکارعمومی از احترامی عمیق برخوردارند. هفته گذشته گزارش‌هایی نگران‌کننده انتشار یافت که بنا بر آن‌ها در زندان قرچک اعتراض‌های زنان زندانی به‌دلیل جو فشار فزونی گرفته است.

شکنجه، میراث شومِ حکومت پهلوی برای رژیمِ ولایت فقیه

مقاومت و حماسه‌‌آفرینی در شکنجه‌گاه‌های جمهوری اسلامی

تقدیم به: خاطرهٔ تابناک قهرمانان شکنجه‌گاه‌های ارتجاع، رفقا عباس حجری، رحمان هاتفی، سیمین فردین، حسن جلالی، سرهنگ غیاثوَند، عزت‌الله زارع، شاپور بیژنی و جز اینان.

فشارهای برنامه‌ریزی شدهٔ رژیم ولایت فقیه بر شهروندان بهایی را باید متوقف کرد

به‌گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، "روز چهارشنبه ۱۹ دی‌ماه ۹۷، بدیع صفاجو، دانشجوی بهایی ترم هفت مهندسی شیمی، به‌دلیل بهایی بودن از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اخراج و از ادامه تحصیل محروم شد." به‌گزارش همین خبرگزاری، شنبه ۸ دی‌ماه ۹۷، منزل جلیل بهامین، شهروند بهایی ساکن بهارستان اصفهان توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفت.

حزب تودهٔ ایران، تلاش‌های جنایتکارانه رژیم برای نابودی گورهای دسته‌جمعی جان‌باختگان فاجعه ملی را به‌شدت محکوم می‌کند!

هم‌میهنان گرامی

بر اساس گزارش‌های رسیده، ازجمله اطلاعیهٔ مطبوعاتی سازمان عفو بین‌الملل (۱۰ اردیبهشت‌ماه ۹۷ – ۳۰ آوریل ۲۰۱۸)، رژیم جهل و جنایت ولایت فقیه، به‌منظور نابودی گورهای دسته‌جمعی جان‌باختگان فاجعهٔ ملی ۶۷ در شهرهای گوناگون، برنامه‌یی گسترده‌ را آغاز کرده است. بر اساس این گزارش‌ها، رژیم، با برنامه‌هایی مختلف ازجمله صاف کردن منطقه‌های این گورها با بولدوزر، جاده‌سازی، پوشاندن منطقهٔ گورها با آشغال و همچنین بنا کردن قبرستانی جدید روی این گورهای دسته‌جمعی، در تلاش است تا همهٔ نشانه‌های به‌جاماندهٔ از جنایاتش را در سی‌امین سالگرد فاجعهٔ ملی ، محو و پاک کند.

همبستگى جهانى با مبارزان سنديكائى زندانى در ايران: فراخوان براى آزادى رضا شهابى، اسماعيل عبدى و محمود بهشتى لنگرودى 

در چند هفتهٔ اخیر، علاوه بر اقدام‌های جمعی در داخل کشور در اعتراض به زندانی شدن فعالان سندیکایی و صنفی و کارگری (از جمله تجمع در مقابل مجلس یا حرکت اتوبوس‌ها با چراغ روشن و سرعت کم)، کارزار چشمگیری در همین زمینه در سطح جهان به راه افتاد که به‌ویژه در همبستگی با خواست‌های زندانیانی بود که در اعتراض به محکومیت و وضعیت قانونی بازداشت خود، دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

همبستگی بین‌المللی با مبارزات کارگران و فعالان سندیکاییِ در ایران

جنبش همبستگی بین المللی با جنبش کارگری کشورمان در هفته های اخیر بار دیگر فعالیت های موثری در اکثر نقاط جهان داشته است.   با اوج گیری اعتصاب غذای فعالان و رهبران زندانی سندیکایی در کشور، نهاد های سندیکایی بین المللی صدای اعتراض خود را بر ضد ادامه سرکوب حقوق سندیکایی در ایران بلند کرده اند.  پیوستن اتحادیه های کارگری مهم کشور های اروپایی از سوئد و فرانسه گرفته تا انگلستان و سوئیس نماد روشنی از جنبش همبستگی موثر و قدرتمند با مبارزه مردم ایران، و بویژه جنبش کارگری، سندیکایی کشور مان است.  اعضا و هواداران حزب توده ایران و دیگر نیروهای مترقی و دموکراتیک در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی در شکل گیری و عملی شدن این کارزار همبستگی نقش مهمی داشته اند.

ما خواهان آزادی فوری و بدون قیدوشرط همهٔ فعالان سیاسی-اجتماعی، کارگران، دانشجویان و زنان مبارز زندانی از بندهای رژیم ضدِ مردمی ولایت فقیه هستیم!

ادامهٔ اعتصاب غذای زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر و وضعیت خطرناک آنان!

ادامهٔ اعتصاب غذای رضا شهابی

       درحالی‌که نمایندگان مجلس برگماردهٔ رژیم ولایت فقیه، همراه با نمایندگان منتخب"لیست امید"- که هواداران دولت اعتدال‌گرای حسن روحانی و شماری از آنان هم مدعی اصلاح‌طلبی‌اند- صلاحیت جنایتکاری همچون علی‌رضا آوایی، از زمرهٔ دست‌اندرکاران و عاملان قتل‌عام زندانیان سیاسی در مرداد و شهریور ۱۳۶۷، در خوزستان، را با ۲۴۴ رأی موافق و تنها ۱۸ رأی مخالف به تصویب رساندند، خبرها و گزارش‌هایی بسیار نگران‌کننده‌ از زندان‌های رژیم جهل و جنایت و وضعیت بسیار خطرناک زندانیان سیاسی می‌رسد.

زندانیان سیاسی و انفعالِ «اپوزیسیون» مترقی

فضای رسانه‌ای و دنیای مجازی، در طول چندین هفتهٔ گذشته، حجم زیادی از خبرها و گزارش‌هایش را به وضعیت زندانی سیاسی شجاع، خانم نرگس محمدی، اختصاص داد. "کانون مدافعان حقوق بشر"، در ۲۴ مهرماه، با اعلام این‌که خانم نرگس محمدی "اخیراً طی حکم جدیدی که به‌قطعیت نیز رسیده است جمعاً به ۱۶ سال حبس محکوم شده که مدت ۱۰ سال آن لازم‌الاجرا است"، تقاضا کرد در ابراز همبستگی‌ای جهانی، از هیچ تلاش ممکنی به‌منظور کمک به آزادیِ "نرگس محمدی" فروگذار نکنند.

گزارشی از برگزاریِ مراسم روز بین‌المللیِ "زبانِ مادری"، و گرامی‌داشتِ جان‌باختگان و فعالانِ فرهنگیِ خلق عرب ایران

مراسم بزرگداشتِ روز بین‌المللیِ "زبانِ مادری"، و گرامی‌داشتِ جان‌باختگان و فعالانِ فرهنگی خلق عرب امسال نیز مانند هر سال، در روز شنبه ۲ اسفندماه (۲۱ فوریه)، در جنوب لندن، به‌همتِ "کانون فرهنگیِ مشداخ" و باحضورِ فعالانِ فرهنگی، سیاسی، و حقوق‌بشری- از جریان‌های مختلف فکری جامعهٔ ایرانیان- برگزار گردید.  نمایندهٔ حزب تودهٔ ایران، به‌دعوتِ "کانون فرهنگیِ مشداخ"، همانند دو سال گذشته در این مراسم شرکت داشت و در بخش فارسیِ آن سخن گفت. 

Top