حزب توده ایران

جلیقه زردها و کاهش قدرت سندیکاهای کارگری

در دومین یکشنبه سال نو میلادی، آخر هفته گذشته، طبق سنت همه‌ساله، نیروهای چپ آلمان به‌مناسبت سالگشت قتل رزا لوکزامبورگ و کارل لیبکنشت با شرکت حزب كمونيست آلمان و حزب‌های چپ این کشور، در برلین راهپیمایی کردند. در این راهپیمایی به مقصد "گورستان سوسیالیست‌ها"، در محله "فريدريش فلدِ" از منطقه "لیشتنبرگ" (در برلین شرقى)، محلی که آرامگاه ابدی رزا لوکزامبورگ و کارل لیبکنشت در آن قرار دارد، بررغم هوای سرد اولین ماه زمستان عده‌ پرشماری از اعضا و هواداران نیروهای چپ و ترقی‌خواه آلمان، با گل‌های ميخك سرخ در دست و با همراهی نمایندگان برخی از حزب‌های چپ و کمونیست جهان که پلاکاردها و پرچم‌هایشان را حمل می‌کردند، شرکت داشتند.

ارث و ایدئولوژی بورژوایی

نوشتهٔ پرابهات پاتناییک، اقتصاددان مارکسیست هندی

اگر یک کارگر باربر از یک اقتصاددان بورژوایی می‌پرسید که "چرا فلان اَمبانی [نام ثروتمندترین خانوادهٔ هند] این‌قدر ثروت دارد ولی من ندارم؟" پاسخ این اقتصاددان این می‌بود که اَمبانی "خصایص ویژه"ای دارد که کارگر باربر ندارد. ولی همهٔ اقتصاددانان بورژوایی بر سر اینکه این "خصایص ویژه" که قرار است نابرابری ثروت را توضیح دهند دقیقاً کدام‌اند، توافق ندارند.

آیا نطفهٔ جنگ منطقه‌یی دیگری در خاورمیانه و شمال آفریقا بسته شده است؟

با تصمیم ترکیه به ورود مستقیم به درگیری‌های نظامی در لیبی و مخالفت دولت‌های مصر، عربستان و امارات متحده با آن، و با توجه به موضع‌گیری‌های سؤال‌برانگیز آمریکا و فرانسه و روسیه در این مورد، امروزه شاهدیم که ترکیه به‌سرعت در حال تبدیل شدن به عنصری از درگیری‌های نظامی و دیپلماتیک در منطقه است. از اوایل سال ۱۳۹۸ تا کنون، ترکیه به بهانهٔ نگرانی از اوضاع سخت آشفته و به هم ریختهٔ لیبی، و از جمله  محاصرهٔ شهر طرابلس توسط ژنرال خلیفه حفتر در پی عملیات تهاجمی‌ای که در ۴ آوریل ۲۰۱۹ (پنج‌شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۸) آغاز شد، مترصد مداخله در لیبی بوده است.

چپ و فرصتی تاریخی برای مردمی کردن حکومت در اسپانیا

"انریکه سانتیاگو"، رهبر حزب کمونیست اسپانیا، در مصاحبه‌ای که قبل از تعطیلات کریسمس انجام داد، می‌گوید چگونه اتحادی گسترده‌ از نیروهای پیش‌رو می‌تواند و باید حزب سوسیالیست کارگران اسپانیا را به پیاده کردن برنامه‌هایی چپ‌گرایانه وادار کند. تنها در بریتانیا نیست که موازنه قدرت به‌طرزی خطرناک بین نیروهای چپ و راست به‌هم خورده است. حزب کمونیست اسپانیا که بخشی از ائتلاف "اتحاد پودموس" یا ائتلاف جبهه متحد چپ است، به ترکیب دولت جدید اسپانیا با نخست‌وزیری "پدرو سانچز" و حزب کارگران سوسیالیست‌اش وارد می‌شود.

چپ باید خود را با واقعیت‌های تازه تطبیق دهد

ترجمه شده از مورنینگ استار، روزنامهٔ چپ بریتانیا

محافظه‌کاران واقعیتی‌هایی را درک کرده‌اند که «لیبرال‌»ها (مثل دموکرات‌های آمریکایی) درک نمی‌کنند. راست‌گرایان در آمریکا و بریتانیا و کشورهای دیگر خشم و نارضایتی محرومان را خوب درک کرده‌اند. و چپ نیز باید در همین راه بکوشد.

سال ۲۰۲۰ : آخرین فرصت برای نجات سیاره زمین است

مبارزان محیط زیست هشدار می‌دهند: "ما باید شیوه زندگی خود را تغییر دهیم."!

رهبران محیط زیست در آخرین روز سال ۲۰۱۹ میلادی هشدار دادند که سال آینده "آخرین فرصت" ما برای اتحاد عمل مؤثر همه کشورهای جهان در تدبیری مؤثر به‌منظور برخورد با شرایط اضطراری اقلیمی و آب و هوایی خواهد بود. این هشدارها در پایان سالی داده می‌شوند که آتش‌سوزی‌هایی ویرانگر در جنگل‌های آمازون و استرالیا، طوفان‌ها و سیلاب‌های ناشی از تغییرات آب و هوایی در نقاط مختلف جهان را شاهد بوده است، سالی که، پایان داغ‌ترین دهه تاریخ از زمانی که حرارت هوا به‌ثبت رسیده بوده است. 

نتیجهٔ غیرمنتظرهٔ انتخابات بریتانیا: شکست حزب کارگر!

شوک بزرگ ناشی از پیروزی حزب محافظه‌کار در انتخابات پارلمانی روز ۱۲ دسامبر ۲۰۱۹ (۲۱ آذرماه ۹۸) و دورنمای ادامهٔ کار دولت راست‌گرای کنونی بریتانیا به‌نخست‌وزیری بوریس جانسون به‌مدت پنج سال دیگر، جنبش کارگری و حزب کارگر این کشور را به‌چاره‌جویی‌ای همه‌جانبه‌ واداشته است. تدارک انتخاب رهبر جدید از هم‌اکنون در دستورکار قرار گرفته است.

نشست اخیر ناتو هیچ گامی در راستای صلح و پیشرفت برنداشت

سران کشورهای عضو ناتو برای "بزرگداشت" هفتادمین سالگرد تأسیس این پیمان نظامی در آغاز ماه دسامبر در لندن گردهم آمدند. مهم‌ترین خبرهایی که از این نشست در رسانه‌ها شنیده می‌شد پیرامون درخواست ترامپ از کشورهای عضو ناتو برای افزایش پرداخت سهم مالی‌شان به خزانۀ این پیمان، روایت‌هایی از خوش‌مزگی و تمسخر رفتار ترامپ از سوی شماری از سران کشورها، و وصف دورویی نخست‌وزیر کانادا از دونالد ترامپ بود.

خیزش مردمی در عراق: یک پیروزی چشمگیر و ادامهٔ پیکار برای تغییر

خیزش مردمی در عراق که از روز ۹ مهر ۹۸ (اوّل اکتبر ۲۰۱۹) در بغداد آغاز شد و به‌سرعت به استان‌های مرکزی و جنوبی کشور گسترش یافت، اخیراً پیروزی چشمگیری به دست آورد. نخست‌وزیر عادل عبدالمهدی در روز ۸ آذر (۲۹ نوامبر) اعلام کرد که استعفایش را به مجلس تقدیم خواهد کرد. ولی این پیروزی مهم برای خیزش مردمی، فقط نخستین گام در راه رسیدن به هدف‌های این جنبش است که عبارت است از تحقق تغییرهای عمیق و بنیادین و گشودن راه به سوی شکل‌گیری دولتِ مدنی دموکراتیک و عدالت اجتماعی.

حزب کارگر، بیش از هر نیرویی، امید به سوسیالیسم را به‌ارمغان می‌آورد

سرمقاله روزنامه مورنینگ استار- یکشنبه ۱۰ آذرماه ۱۳۹۸

 در خلال تمامی حمله‌های تکراری به حزب کارگر بریتانیا، نقد جدید و بی‌سابقه‌ای در چند روز اخیر و در خلال مبارزات انتخاباتی ظاهر شده است!

Top