حزب توده ایران

کنگرهٔ وحدت حزب کمونیست فرانسه در مبارزه با نولیبرالیسم

سی‌وهشتمین کنگرهٔ حزب کمونیست فرانسه در روزهای دوم تا چهارم آذرماه ۹۷ (۲۳ تا ۲۵ نوامبر ۲۰۱۸) در شهر ایوْری، نزدیک پاریس، و در فضائی پرشور برگزار شد. بسیاری از کمونیست‌های فرانسه موفقیت این کنگرهٔ فوق‌العاده را برای ادامهٔ حیات حزب و دامنهٔ تأثیرگذاری آن ضروری می‌دانستند. دستورکار اصلی این کنگره بررسی برخی جنبه‌های مهم برنامهٔ حزب کمونیست پرقدرت فرانسه در پیش‌بُرد استراتژی مبارزه‌اش در مسیر به‌قدرت رساندن نیروهای چپ در کشور و رویارویی با نولیبرالیسم حاکم و همچنین مبارزه با راست افراطی بود.  

فراخوان پایانی بیستمین نشست بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری

بیستمین نشست بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری جهان در روزهای ۲۳ تا ۲۵ نوامبر ۲۰۱۸ در آتن و به میزبانی حزب کمونیست یونان برگزار شد که امسال صدمین سال پیکارهای تاریخی‌اش را جشن می‌گیرد. این نشست با موضوع اصلی "طبقهٔ کارگر معاصر و اتحاد آن؛ وظایف پیشاهنگ سیاسی آن- حزب‌های کمونیست و کارگری- در مبارزه با استثمار و جنگ‌های امپریالیستی، و در راه حقوق کارگران و ملّت‌ها، صلح، و سوسیالیسم" برگزار شد، و در آن ۹۰ حزب کمونیست و کارگری از ۷۳ کشور، از همهٔ‌ قاره‌های جهان، شرکت داشتند.

«سیاست» به ارزیابی واقعیت نزدیک می‌شود، اما «پوپولیسم» نه!

"کِوین آوندِن"، ژورنالیست مارکسیست و ترقی‌خواه در مقالهٔ زیر کوشش‌های محیلانهٔ نخبگان سیاسی در سال‌های اخیر برای وارونه جلوه دادن دلایل واقعی روی‌گرداندن توده‌های زحمتکش از حزب‌های سنتی حاکم در کشورهای سرمایه‌داری را افشا می‌کند.

نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا، و شکست جمهوری‌خواهان

پیامد انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۰۱۸ در ایالات متحده، فراسوی دستاوردهای حزب جمهوری‌خواه در مجلس سنا، پیروزی بزرگی برای مردم این کشور، حزب دمکرات، و جنبش‌های هم‌پیمان به‌شمار می‌رود. تسلط انحصاری حزب جمهوری‌خواهان بر دولت درهم شکسته شده و به جابه‌جایی جبهه‌های سیاسی برای پیکارهای آینده ازجمله انتخابات ۲۰۲۰ انجامیده است. هرگونه توهمی مبتنی بر پخش رأی‌ها در میان نامزدهای غیر دو حزب اصلی جمهوری‌خواهان و دمکرات، لاپوشانی واقعیتی است که در روز انتخابات ۶ نوامبر روی داد.

اسرائیل بار دیگر ددمنشی خود را در فلسطین نشان می‌دهد!

دو روز پس از حملهٔ هوایی اسرائیل به غزه و پاسخ موشکی حماس به آن، هر دو طرف در ۲۲ آبان‌ماه/ ۱۳ نوامبر اعلام آتش‌بس کردند. حداقل پانزده فلسطینی و دو اسرائیلی در بدترین خشونتی که غزه در دو سال گذشته شاهد بوده است، کشته شدند. حماس ضمن تأیید موافقت‌ با آتش‌بس اعلام کرد: "تلاش‌های مصر به دستیابی به آتش‌بس بین نیروهای مقاومت و دشمن صهیونیستی منجر شده است و تا زمانی که دشمن صهیونیستی این آتش‌بس را رعایت کند، نیروهای مقاومت نیز به آن پایبند خواهند بود."

انگیزه‌های قتل جمال خاشقجی، آمریکا و جنگ قدرت در خاورمیانهٔ

در حالی که دولت دست راستی ترامپ، حکومت جنایتکار عربستان سعودی و متحدان غربی و منطقه ای آن امیدوار بودند که با فروکش کردن خبرها دربارۀ قتل فجیع جمال خاشقجی، طوفان خشمناک افکار عمومی جهان را بدون عکس العمللی جدی پشت سر بگذارند،  رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه،  روز جمعه ۱۸ آبان ماه، در سحنرانی اش در نشست سران بیش از ۸۰ کشور جهان، به مناسبت صدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول، برای اولین بار اعلام کرد که نوار صوتی چگونگی قتل خاشقجی را در اختیار دولت آمریکا، و دولت های کانادا و کشورهای اروپایی قرار داده است.

آیا بالاخره مردم افغانستان روی صلح را خواهند دید؟

(”نامۀ مردم“: این مطلب پیش از برگزاری نشست یک‌روزهٔ ”صلح افغانستان“ در مسکو در روز ۹ نوامبر (۱۸ آبان) نوشته شده است. نشست صلح افغانستان با شرکت هیئت‌های نمایندگی افغانستان و طالبان به‌علاوهٔ نمایندگانی از روسیه و هند و چین و ایران و چند کشور همسایهٔ شمالی ایران در آسیای میانه به ابتکار روسیه و ریاست سرگئی لاوروف وزیر امور خارجهٔ روسیه برگزار شد. به‌رغم هدف‌ها و نیّت‌های متناقض طرف‌های مذاکره دربارهٔ افغانستان، امید است که صلح و آرامش هرچه زودتر به افغانستان بازگردد و مردم این کشور همسایه بتوانند مستقلانه برای حل دشواری‌های خود بکوشند.)

سرمایه‌داری و توسعه در کشورهای جهان سوم

کشورهایی را که ما امروز "جهان سوم" می‌نامیم همیشه به شکل کنونی‌شان وجود نداشته‌اند. این کشورها به‌دلیل یورش سرمایه‌داری کشورهای رشدیافتهٔ استعمارگر دستخوش دگردیسی‌ ساختاری‌ای ویژه شدند. پس از آن بود که برخی از اقتصادشناسان، با پیش‌کسوتی "آندره گوندر فرانک"، از گزاره "رشد کشورهای رشدنیافته" برای نام بردن از این پدیده بهره جستند.

مارکسیسم دانش اجتماعی زمان ماست - ژان کلو دلونی

من یکی از کسانی‌ام که در گهوارهٔ آذین شده با آثارمارکسیسم به دنیا نیامده‌اند. امّا من، به مثابه پژوهشگر، زندگی خود را وقف درکِ چیستیِ سرمایه‌داری با کمک نظریه‌های مارکس کرده‌ام. برخی از ابزارهای او، برای مثال حساب‌های ملّی را، مطالعه کرده‌ام. سعی کرده‌ام نرخ بهره‌کشیِ کارگران در فرانسه را طی نزدیک به یک قرن اندازه‌گیری کنم. در طول زندگی حرفه‌یی‌ام تلاش کرده‌ام "خدمات"ی را که در کشوری مانند فرانسه در گسترش بوده است، درک کنم. این اواخر، به روندهای جهانی‌سازی سرمایه‌داری علاقه‌مند شدم. در این زمینه بود که به اقتصاد چین، و سوسیالیسم در چین، بسیارعلاقه‌مند گشتم. ولی همین‌جا باید بگویم که نظرهای من فقط مربوط به موضوع خدمات و رابطهٔ آن با صنعت است.

چگونه راست افراطی از برزیل تا ایتالیا صحنه گردانی می‌کند!

راست افراطی در شرایط کنونی در تدوین سیاست اقتصادی‌ای کارا با چالش روبرو است، اما اگر در این امر موفق شود، سرمایه‌داری بزرگ در حمایت از تندروها تردید نخواهد کرد. پیشتازی "ژایر بولسونارو"، نامزد راست افراطی، در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری برزیل، مُهر تأییدی بر تهدید اقتدارگرایی و رشد آن در جهان است. این نامزد راست افراطی با کسب غیرمنتظره ۵۰ میلیون رأی یا ۴۶ درصد از آرای ریخته شده در صندوق‌ها، پیروزی حزب چپ‌گرای کارگران برزیل را در دور دوم انتخابات و نتیجه نهایی با وضعیتی بس دشوار و اضطراب‌آور روبرو کرده است.

Top