حزب توده ایران

پسا سرمایه داری» چیست؟»

امروزه انبوهی از کتاب‌ها و شبکه‌های اجتماعی را می‌بینیم که با ذوق و شوق سرود پایان سرمایه‌داری را سر می‌دهند، البته نه پایان آن از راه مبارزهٔ آگاهانهٔ بسیارانی، ماها، که از پایان یافتن آن بیشترین بهره را می‌بریم، بلکه پایان تدریجی و ذرّه ذرّهٔ آن به خواست و صلاح خودش! برخی از این صداها حتّی از چپ شنیده می‌شود که چه‌بسا برخی‌شان نیّت خوبی هم دارند.

راهپیمایی مرگ ویروس کرونا: بازگشت کارگران مهاجر هند به شهرهایشان پیام‌آور گسترش ویروس است

نوشته: ب. پراستیان، ۲۶ ژوئن ۲۰۲۰/۴ تیرماه ۹۹ 

دهلی- زنی نحیف و باریک‌اندام در کنار بزرگراه دهلی به کلکته، به پشت دراز کشیده است. دستان او به کمرش و زانوهایش در بالا جمع شده‌اند و پارچه پاره‌پاره‌ای که روزگاری ساری‌ای سرخ‌رنگ بوده به‌سختی بدنش را پوشانده است. چشمان او توجه را جلب‌ می‌کنند چون فراخ باز مانده‌اند. مرگ در اثر گرسنگی در نیمه‌راه جوانی‌ زندگی را از کف او ربوده بود. کودکی گیج و گرسنه، احتمالاً فرزند زن، در اطراف جسد که دیگر خشک شده است، پیچ‌وتاب می‌خورد و هرازگاهی با تردید و احتیاط فراوان، گوشه‌ای از پارچه مندرس ساری را کشیده و مادر را  به‌آرامی صدا می‌زند.

باید جلوی جنایت‌های جنگی در فلسطین را گرفت

نوشتهٔ‌ هیو لَنینگ، رهبر ”کازار همبستگی با فلسطین”

دولت ائتلافی جدید بنیامین نتانیاهو و بنی گانتز در اسرائیل تهدید کرده است که بخش‌های بزرگی از سرزمین‌های کرانهٔ‌ غربی شامل درّهٔ اردن را از ماه ژوییه [اوایل تیر] به خاک اسرائیل ضمیمه خواهد کرد. اکنون زمان آن است که افکار عمومی و نیروهای انسان دوست و دموکراتیک صدای اعتراض خود را بلند کنند و جلوی این الحاق زمین‌های فلسطینی به خاک اسرائیل را بگیرند،‌ نه اینکه بعد از وقوع واقعه، شکوه و ناله کنند.

امواج خروشان خشم و اعتراض بر ضد نژادپرستی در آمریکا

نوشته آرون کومار، عضو کمیته مرکزی و شعبه روابط بین‌المللی حزب کمونیست هند (مارکسیست)

در مینیاپولیس، شهری در ایالات متحده، به‌دنبال بازداشت جورج فلوید، آمریکایی‌ آفریقایی‌تباری ۴۶ ساله و غیرمسلح که به‌اتهام بی‌پایه استفاده از یک اسکناس ۲۰ دلاری جعلی بی‌آنکه مقاومتی کند دستگیر و دستبند زده شد و به‌دست پلیس سفیدپوستی که او را دستگیر کرده بود به‌قتل رسید، اعتراض‌ها بر ضد نژادپرستی فوران کرد. پلیس مینیاپولیس، که به اِعمال خشونت شهرت دارد،

ایالات متحده به سوی جنگ سرد با چین گام برمی‌دارد چین، سازمان ملل، مناسبات چندجانبه، و دنیای تکوین یابنده، همگی، زیر آتشبار ترامپ!

رئیس‌جمهور آمریکا در هفته‌های اخیر به‌شکلی برنامه‌ریزی‌شده‌ جنگ سردی جدید را این بار بر ضد دولت چین دامن زده است. ترامپ مدعی است که "اطمینان زیادی" دارد که منشأ ویروس کشندهٔ کورونای جدید در آزمایشگاهی در شهر ووهان (چین) بوده و از آنجا بیرون آمده است، ولی نمی‌تواند منبع اطلاعاتش را افشا کند! این ادعاها در شرایطی مطرح می‌شود که حتّی طرفداران ترامپ هم نمی‌توانند تازه‌ترین نظریهٔ توطئهٔ او را هضم کنند.

فیلیپین در چنگال کووید- ۱۹ تشدید بحران ویروس کرونا در اثر فقر و فساد در یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای جنوب‌شرقی آسیا

در فیلیپین تا تاریخ بیست‌و‌پنجم ماه مه [۲۰۲۰]/۵ خردادماه ۹۹، آمار مبتلایان به بیماری همه‌گیر کووید- ۱۹ کم‌وبیش ۱۳۸۰۰ نفر، بهبودیافتگان ۳۲۰۰ نفر و شمار جان‌باختگان ۸۶۳ نفر ثبت شده است. هم‌اکنون هزاران نفر در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی درگیر نبرد برای زنده ماندن هستند که بیشتر آنان برای رویارویی با این بیماری به‌شدت سرایت‌زا مجهز نیستند. با توجه به تعداد اندکی بیش از هزار دستگاه تنفس مصنوعی در منطقه‌های بیشتر آسیب‌دیده کشور، تنها بیماران ثروتمند شانس بهبودی و جان به‌در بردن دارند.

نقطه عطف تاریخی- ترامپ از فرمانروایی نظامی خبر می‌دهد، کشور به جانب فاشیسم چرخش می‌کند!

نوشته: س. ژ. اتکینز (سردبیر نشریه ”جهان مردم“، نشریه اینترنتی حزب کمونیست آمریکا)- ۲ ژوئن ۲۰۲۰ /۱۳ خردادماه ۹۹ 

رئیس‌جمهور دونالد ترامپ پس از حملهٔ سربازان به معترضان در پارک لافایت واشنگتن از آنان سان می‌بیند چندان که توانست  دوشنبه اول ژوئن/۱۲ خردادماه، از کلیسای سنت جان دیدن کند (پاتریک سمانسکی، آسوشیتدپرس).

ایالات متحده جنگ واکسنی بر ضد جهان اعلام کرده است!

به‌نوشتۀ پرابیر پورکایاستها،(بنیان گذار نشریه اینترنتی ”نیوز کلیک و از نویسندگان نشریه ”دمکراسی مردم“ نشریه حزب کمونیست هند (مارکسیست) این تنها بریتانیا و ایالات متحده هستند که تا کنون به‌امید پول ‌به‌هم ‌زدن از یافتن واکسن ویروس کرونا جلوی "یک‌کاسه کردن" پژوهش‌های جهانی را گرفته‌اند، اما قدرت‌شان در انحصاری کردن "حقوق مالکیت فکری   ]معنوی[" رو به کاهش دارد.

خصوصی‌سازی خدمات درمانی عامل ناتوانی اوکراین در مبارزه با کووید-۱۹ در گفت‌وگو با پترو سیموننکو، رهبر حزب کمونیست اوکراین

پزشکان اوکراینی در مبارزه با همه‌گیری کووید-۱۹ با وضعیت "جنگی" در بیمارستان‌ها روبرویند. در بسیاری از کشورهای جهان سرمایه‌داری، سال‌ها کاهش بودجه‌های درمانی و بهداشتی، به کمبود مزمن کادر و تجهیزات پزشکی به طور کلی، و به‌ویژه اکنون در شرایط همه‌گیری کووید-۱۹ منجر شده است. امّا در اوکراین، این کاهش بودجه‌ها یا به‌اصطلاح "اصلاحات" خدمات درمانی حتّی در دورهٔ شیوع ویروس کورونای جدید و همه‌گیری کووید-۱۹ هم همچنان ادامه دارد.

نظام اقتصادی-سیاسی واماندهٔ لبنان و خطر کمبود مواد غذایی

به قلم: عمر دیب

عضو هیئت سیاسی و دبیر روابط بین المللی حزب کمونیست لبنان

بحران‌های لبنان روزبه‌روز عمیق تر می‌شود. مردم لبنان به طعنه می‌گویند که بعد از همهٔ آنچه در چند ماه گذشته شاهدش بوده‌اند، معلوم نیست فاجعهٔ بعدی در کشور چه خواهد بود. [چقدر شبیه به وضعیت مردم ایران است!]

Top