حزب توده ایران

هزینه‌های بحران سلامت کنونی نباید به دوش زحمتکشان انداخته شود

بخش‌هایی از مصاحبهٔ آندروس کیپریانو، دبیرکل آکل (حزب مترقی زحمتکشان قبرس) با روزنامهٔ قبرسی هاراوگی (سپیده‌دم) ۶ سپتامبر ۲۰۲۰ 

ما با حزب‌های سیاسی‌ای همکاری می‌کنیم که اگرچه ممکن است اختلاف‌هایی بر سر موضوع‌هایی معیّن با آنها داشته باشیم، ولی حاضر به حمایت از چارچوب سیاسی حداقلی هستند که می‌تواند پایهٔ همکاری با ما باشد.

کمونیسم‌ستیزی لجام‌گسیختهٔ جمهوریخواهان نشانهٔ ضعف سیاسی آنان است نوشتهٔ سی. جی. اتکینز - ۴ شهریورماه ۱۳۹۹ /۲۵ اوت ۲۰۲۰

نوشتهٔ سی. جی. اتکینز -  ۴ شهریورماه ۱۳۹۹ /۲۵ اوت ۲۰۲۰

جای جو مک‌کارتی در کنوانسیون ملی جمهوریخواهان امسال کاملاً خالی بود. نکوهش کمونیست‌ها- چه از نوع حقیقی و چه غالباً خیالی- می‌توانست عطش کمونیست‌ستیزی این سناتور سال‌های دهه ۱۹۵۰ ایالت ویسکانسین تسکین دهنده باشد. در اوایل جنگ سرد، هیولای خیالی‌ای که از شوروی ساخته شد به‌منظور شکست دادن جنبش قدرتمند کارگری و نیروی‌های رو به‌رشد چپ در ایالات متحده استفاده شد.

افغانستان: از اشغال توسط پنتاگون تا حکومت بلامنازع شرکت‌های نظامی خصوصی در کابل

ایالات‌متحده در ۱۹ سال گذشته با هزینه کردن بیش از ۲ تریلیون دلار در جنگ با طالبان بسر برده است. با این حال، رئیس‌جمهور دونالد ترامپ بر این باور است که طالبان ممکن است متحد نویافته این کشور در جنوب آسیا برای بازگرداندن صلح به افغانستان جنگ‌زده باشد.

آیا مایک پمپئو راست می‌گوید که مردم چین از حزب کمونیست خود متنفر هستند؟

اکثر شهروندان چینی از حزب کمونیست چین حمایت می‌کنند. چرا این‌چنین است و چرا چنین واقعیتی مهم از سوی وزیر امور خارجه ایالات متحده به‌رسمیت شناخته نمی‌شود؟ کیث لمب هم که در سال ۲۰۰۴ به چین مهاجرت کرد، زمانی این چنین تصور می کرد. او توضیح می‌دهد که چرا در اشتباه بود و چرا ما باید به این نکته توجه کنیم.

تحوّلات نگران کننده در بلاروس

نیروهای مترقی جهان با هرگونه مداخلهٔ خارجی در بلاروس مخالف‌اند. تنها مرجع قانونی و صلاحیت‌دار در مورد تعیین آیندهٔ حاکمیت سیاسی بلاروس فقط مردم این کشورند!

نیروهای چپ آلمان پس از کسب برخی موفقیت‌ها، برای انتخابات آتی خودشان را آماده می‌کنند!

شهروندان برلین نسبت به وجود سلاح‌های هسته‌ای ایالات متحده در خاک آلمان اعتراض می‌کنند. جناح چپ حزب سوسیال‌دموکرات آلمان (اس پِ دِ) اخیراً به‌طرزی شگفت‌انگیز افرادی از حزب چپ (دی لینکه) را به‌رهبری جنبش مخالفت با وجود سلاح‌های هسته‌ای در خاک آلمان برگزیده است. امید این است که حزب سوسیال دموکرات در این مورد مانند گذشته عمل نکند که "راهنمای چپ بزند ولی به راست بپیچد".

منظور مارکس از «لغو نظام مُزدی» چه بود؟

محققان کتابخانۀ یادبود مارکس توضیح می‌دهند که بهره‌کشی نهادینه شده در نظام مزدی در زمان مارکس راحت‌تر قابل مشاهده بود امّا این ویژگی در اساس همان که بود باقی مانده است. در زمان ما آسان‌تر می‌توان جهانی کاملاً بدون مزدی را تصوّر کرد که در آن کالاها و خدمات رایگان‌اند.

جنگ فناوری ایالات متحده بر ضد چین، و میدان جنگ نسل پنجم

جنگ ایالات متحده با چین در زمینهٔ  فناوری همچنان ادامه دارد. این کشور (ایالات متحده) سیستم‌های ارتباطات الکترونیکی ودیجیتالی‌اش را از دسترسی به فناوری مورد نیاز خود باز می‌دارد و اجازهٔ استفاده از تجهیزات چینی را در این مورد  به  آن‌ها نمی‌دهد.  دولت آمریکا از همدستان و هم پیمانان "ناتو"ئی‌اش درخواست کرده است تا از خط‌مشی دولت آمریکا پیروی کنند.

بازی خطرناک دونالد ترامپ با آتش در خاورمیانه

جبههٔ دموکراتیک صلح و برابری (هَداش) و حزب کمونیست اسرائیل توافق‌نامهٔ عادی‌سازی روابط امارات متحد عربی و اسرائیل به میانجیگری آمریکا را محکوم  کردند. 

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از همان اوّلین لحظه‌های قدم نهادن در کاخ سفید نشان داد که درکی از پیچیدگی‌های سیاست در خاورمیانه ندارد. برخی از مشاوران دست‌راستی او با دادن پیشنهادهای خطرناک و ماجراجویانه بارها او را در مسیری خطرناک قرار دادند، مسیری که در بیش از سه دههٔ اخیر همهٔ کوشش‌های دیپلماتیک متوجه حذر کردن از آنها بوده است.

بیانیهٔ حزب کمونیست لبنان: فراخوان حزب کمونیست لبنان برای برانداختن رژیم جنایتکار [لبنان] و نظام سیاسی مورد حمایت خارجِ آن

۷ اوت ۲۰۲۰ [۱۷مرداد ۱۳۹۹] بیروت، لبنان

حزب کمونیست لبنان معتقد است که فاجعهٔ ملی اخیر را که در پی [انفجار و] ویرانی بندر بیروت و تعداد زیادی از محله‌های پایتخت به وقوع پیوست و به شهید شدن صدها تن و زخمی شدن هزاران تن انجامید، فقط می‌توان جنایتی عظیم علیه ملّت لبنان دانست. این جنایت را حاکمیتی سیاسی مرتکب شده است که سابقه‌ای طولانی در اهمال و سهل‌انگاری، فساد، و عدم پاسخ‌گویی در برابر ملّت دارد. در این شرایط دشوار، حزب کمونیست لبنان صمیمانه به همهٔ ساکنان و شهروندان لبنان که عزیزان خود را در این فاجعه از دست داده‌اند تسلیت می‌گوید و با ده‌ها هزار شهروند لبنانی که از این سانحه آسیب دیده‌اند و بار و هزینهٔ این فاجعه اکنون به دوش آنان افتاده است، با تمام وجود ابراز همبستگی می‌کند. در این ارتباط، حزب ما مایل است بر چند نکته تأکید کند:

Top