مسایل بین‌المللی

”حذف، کشتار، و نابود کردنِ انسان‌ها، با هواپیماهای بدون سرنشین یا ”پهپاد

در روزهای نخست بهمن‌ماه، اعلام شد که یک کارشناس سازمان ملل، در خلال سال جاری میلادی، در رابطه با سیاست کشتار هدف‌مند- به‌طورِعمده با هواپیماهای بدون سرنشین و مسلح (”پهپاد“) از سوی ارتش ایالات متحده از زاویه پیامدهای انسانی و حقوق بشری، تحقیقات گسترده‌ای را انجام خواهد داد.

معمار اصلی سیاستِ استفاده از پهپاد، ”جان برنان“ ، نامزد پیشنهادی پرزیدنت اوباما برای ریاست سازمان ”سیا“ ، است. دولت پاکستان در رابطه با استفاده از پهپاد در حمله به منطقه‌ها و هدف‌های غیرنظامی از سوی ارتش آمریکا، به سازمان ملل شکایت کرده است.

یکی از مشخصه های ویژه رویکرد دولت اوباما در رابطه با سیاست ”جنگ بر ضد ترور“ در سال های اخیر، سعی بر محدود کردن تعداد کشته شدگان نظامیان آمریکائی در عملیات تجاوزگرانه ایالات متحده در خاورمیانه است. استفاده روز افزون از هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) در عملیات نظامی در افغانستان، پاکستان، یمن، و دیگر کشورها، بیانگر این حقیقت است که، سیاستمداران آمریکایی، با برداشتی نژادپرستانه، مرگ و به خاک و خون کشاندن اهالی بومی را به مرگ سربازی تجاوزگر از ارتش‌هایی تجاوزگر ترجیح می دهند. به گزارش رسانه‌های معتبر، در طول این سال‌ها حمله پهپاد‌های ارتش آمریکا به مراسم عروسی و یا عزای روستائیان افغان و یا ساکنان بی گناه شمال پاکستان و کشتار صدها شهروند بی‌گناه، بر انگیختن موجی از نفرت شهروندان این کشورها را موجب شده است.
”حذف، کشتار، و نابود کردن“ اصطلاح‌هایی‌اند که مسئولان دولتی آمریکا در تشریح و توضیح هدف‌های خود در رابطه با “پهباد” ‌ها به‌کار می‌برند. جان برنان، عضو سابق سیا و کاندیدای اوباما برای ریاست “سیا“ در دور جدید ریاست جمهوری‌اش، روز ۱۸بهمن‌ماه(۷ فوریه) برای کسب تأیید از سنای آمریکا، به سئوال‌های سناتورها جواب داد. آقای برنان یکی از مشاوران مورد اعتماد آقای اوباما در ”جنگ برضد ترور“ و یکی از هواداران سرسخت استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در ”حذفِ دشمنان آمریکا“ است. در کنگره و سنای آمریکا، آقای برنان مخالفینی نیز دارد؛ ولی اکثر مخالفت‌ها به ”کشتن“ تروریست‌های متولد آمریکا مرتبط است. روز چهارشنبه ۱۷ بهمن‌ماه (۶ فوریه)، منابع آمریکایی تصدیق کردند که حمله به یمن با هواپیماهای بدون سرنشین، نظیر حمله‌یی که کشته شدن تروریست متولد آمریکا، انور الاولاکی و فرزندش منجر شد، از پایگاهی در داخل عربستان سعودی انجام شده بود. آقای استنی هویر، یکی از اعضای عالی‌رتبۀ کنگرۀ آمریکا و عضو حزب دمکرات آمریکا، گفت: ”شایسته است که به پروسۀ تصمیم گیریِ دولت در رابطه با حذف، کشتار، نابود کردن، یا هر کلمۀ دیگری که می خواهی در تشریح آن به‌کار ببری، نه فقط در مورد شهروندان آمریکائی، بلکه در مورد شهروندان دیگر کشورها نیز، نگاهی جدی بشود.“
مخالفت بخشی از نمایندگان دمکرات آمریکائی با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین از سوی اوباما، به‌خاطر استدلال قضائی‌ای بود که دادگستری آمریکا در گزارش روز دوشنبۀ (۱۵ بهمن‌ماه) خود درباره چنین حمله‌هایی ارائه کرده بود. گزارش یادشده اعلام می کند که، مسئولان آمریکائی می توانند بدون موجود بودنِ هرگونه مدرکی در مورد توطئۀ به‌خصوصی برضد آمریکا، چنین حمله‌هایی را تصویب بکنند. آمریکا، انگلستان، و اسرائیل، سه کشوری‌اند که تاکنون از هواپیماهای بدون سرنشین در کوبیدن هدف‌های نظامی خود استفاده کرده‌اند. اکثر حمله‌ها با هواپیماهای بدون سرنشین در افغانستان، پاکستان، و یمن صورت گرفته است، و اکثر مورد‌های استفاده از این هواپیماها از سوی آمریکا بوده است. ولی روز جمعه، ۱۲ بهمن‌ماه (اول فوریه)، وزیر دفاع آلمان، تاماس میزیر، با فاش کردن تصمیم ارتش آلمان برای خرید تعدادی “پهپاد“ ، مناظره‌های تندی را برانگیخت. آقای میزیر گفت که، آلمان و فرانسه نوع جدیدی از پهپادها را تولید خواهند کرد. ارتش آمریکا نیز مشغول ساختن پایگاه جدیدی برای پرواز هواپیماهای بدون سرنشین در شمال شرقی آفریقا است. حمله با هواپیماهای بدون سرنشین در پاکستان از ۳۵ مورد در آخرین سال ریاست جمهوری بوش، به ۱۱۷ مورد در سال ۲۰۱۰ افزایش یافت. تعداد این حمله‌ها، ۶۴ مورد در سال ۲۰۱۱ و ۴۶ مورد در سال ۲۰۱۲ بود. تعداد حمله با هواپیماهای بدون سرنشین، فقط در ۱۰ روز اول ژانویۀ امسال در پاکستان، ۷ مورد بود. در گزارشی که دانشکدۀ حقوق استنفرد و دانشکدۀ حقوق دانشگاه نیویورک، در پائیز امسال، منتشر کردند اعلام شد که در هشت سال اخیر، بین ۲۵۶۲ تا ۳۳۲۵ نفر در حمله با هواپیماهای بدون سرنشین در پاکستان کشته شده‌اند. از این تعداد، بین ۴۷۴ تا ۸۸۱ نفر غیر نظامی بودند، که ۱۷۶ کودک بین آنان بوده است؛ تنها ۲ درصد کشته شدگان را جنگ طلبان ”رده بالا“ تشکیل می‌دادند.
بن امرسون، حقوقدان انگلیسی و گزارشگر ویژه سازمان ملل، در کنفرانسی مطبوعاتی در لندن، ۴ بهمن‌ماه (۲۴ ژانویه)، در رابطه با ضد تروریسم و حقوق بشر اعلام کرد که، تحقیقی درباره اثرگذاریِ کشتار با پهپاد روی غیرنظامیان و در رابطه با حقوق بشر را آغاز کرده است. او گفت که در این زمینه گزارشی را تا پائیز آینده تهیه خواهد کرد. پاکستان، و دو عضو ثابت شورای امنیت، که اسم آن‌ها اعلام نشده است- و احتمالاً می‌توانند روسیه و چین باشند، خواستار تحقیق سازمان ملل در این زمینه شده‌اند.

به نقل از نامه مردم، شماره 914، 22 بهمن ماه 1391

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا