اعلامیه ها

اطلاعیه دبیرخانه کمیته مرکزی حزب توده ایران درباره برگزاری ششمین کنگره حزب

برگزاری پیروزمند ششمین کنگره حزب توده ایران!
پیام های شورانگیز بیش از 52 حزب کارگری و کمونیستی جهان به ششمین کنگره حزب
تصویب برنامه نوین حزب توده ایران
تصویب گزارش سیاسی و گزارش شعب مختلف کمیته مرکزی
تصویب سند مهم به مناسبت سی امین سالگرد یورش جمهوری اسلامی به
حزب توده ایران

ششمین کنگره حزب توده ایران، با شرکت، کادرها، مسئولان حزبی، و اعضای کمیته مرکزی برگزار شد. ششمین کنگره حزب کار خود را با یک دقیقه سکوت به احترام جان باختگان توده‌ای و همه جان باختگان راه آزادی میهن آغاز کرد.
رفقای شرکت کننده در کنگره نخست به بحث و تبادل نظر درباره ”طرح برنامه نوین حزب توده ایران“ پرداختند، و پس از اصلاح برخی موردها، آن را به تصویب رساندند.
بخش بعدی کار کنگره به بررسی گزارش سیاسی کمیته مرکزی و شعبه‌های گوناگون کمیته مرکزی اختصاص داشت، که دربردارنده بحث درباره: تحول‌های ایران و چهان در فاصله میان دو کنگره (در ۹ سال گذشته)، چشم انداز تحول‌های آتی، و سیاست‌های حزب، بود. رفقای شرکت کننده گزارش سیاسی کمیته مرکزی حزب را به‌طورِ دقیق بررسی کردند، و این سند سپس از سوی شرکت کنندگان در کنگره به تصویب رسید.
بررسی نقادانه کار شعبه‌ها و کمیسیون‌های مختلف کمیته مرکزی، بخش مهمی از کار کنگره را به خود اختصاص داد. در نتیجه این بررسی‌ها، کنگره برای گسترش و بهبود کار شعبه‌ها و کمیسیون‌های مختلف تصمیم‌های مشخصی گرفت.
شرکت کنندگان در کنگره سپس به بررسی ”سند ویژه“‌یی درباره سی‌امین سالگرد یورش دستگاه‌های سرکوب رژیم ولایت فقیه بر ضد حزب توده ایران پرداختند. در آغاز بحث درباره این سند، رفیق علی خاوری درباره وضعیت حزب پس از انقلاب، چگونگیِ عملکرد رهبری وقت حزب، یورش و دستگیری‌های گسترده، همچنین مهاجرت توده‌ای‌ها، و دشواری‌هایی که حزب برای بازسازی صف‌های خود با آن‌ها روبه‌رو بود، گزارش مفصلی به شرکت کنندگان در ششمین کنگره حزب ارائه داد. در پی این گزارش مفصل، رفقا به بحث درباره زاویه‌های مختلف یورش به حزب، و ادامه توطئه‌های دستگاه‌های امنیتی پرداختند، و سند را پس از وارد کردن تغییرهایی در آن، با اکثریت آرا به تصویب رساندند.
بخش دیگر کار شرکت کنندگان در کنگره، انتخاب اعضای کمیته مرکزی جدید حزب بود. کمیسیون انتخابات کنگره پس از شمارش آرا، که تا پاسی از نیمه شب ادامه یافت، نتیجه انتخابات را به کنگره اعلام کرد، و انتخاب اعضای کمیته مرکزی جدید حزب در میان کف زدن‌های شورانگیز رفقای شرکت کننده به تایید کنگره رسید.
در پی پایان کار ”ششمین کنگره“، کمیته مرکزی جدید حزب توده ایران، نخستین نشست خود را برگزار کرد، و در این نشست، هیئت سیاسی و مسئولان شعبه‌های حزب انتخاب شدند.
دریافت بیش از ۵2 پیام شور انگیز و پر محتوا از سوی حزب‌های کارگری و کمونیستی جهان، درحالی‌که برگزاری ششمین کنگره حزب در جریان بود، نشانگر اعتبار کم نظیر حزب در جنبش جهانی کمونیستی و نقش مهم رهبری حزب ما در عرصه مبارزه جهانی اردوی کار بر ضد سرمایه داری انحصاری و امپریالیسم جهانی است.
ششمین کنگره حزب ما بی شک نقطه عطف مهمی در تاریخ حزب توده ایران است. سی سال پس از یورش گسترده و ددمنشانه سربازان ارتجاع و تاریک اندیشی بر ضد حزب طبقه کارگر ایران، به قصد نابودی و ریشه کن کردن آن از میهن‌مان، حزب توده ایران نه تنها توانسته است با موفقیت برنامه‌های ارتجاع را با شکست رو‌به‌رو کند، بلکه به گواهیِ نبرد سی ساله گذشته‌اش- که درعین‌حال با دشوارترین دوران جنبش جهانی کارگری و کمونیستی در تاریخ معاصر هم‌زمان بود- توانسته است آزمون‌های دشواری را پشت سر نهد و سربلند، پرچم ظفر نمون حزب ارانی‌ها، سیامک‌ها، روزبه‌ها، وارطان‌ها، تیزابی‌ها، حکمت‌جوها، علی امیدها، هاتفی‌ها، و سیمین فردین‌ها را همچنان در اهتزاز نگاه دارد.
رفقای شرکت کننده در ششمین کنگره حزب به درستی بر این نکته اصرار می‌ورزیدند که، حزب و میهن ما دوران حساس و مهمی را پیش رو دارند، و توده‌ای‌ها باید با انسجام آهنین صف‌های‌شان، خود را برای رویدادهای سرنوشت ساز آینده آماده سازند.
برگزاری پیروزمندانه ششمین کنگره حزب توده ایران، پیام آور حرکت موفق حزب ما در کنار جنبش مردمی میهن برای طرد رژیم استبدادی ولایت فقیه و فراهم آوردن زمینه برای تحول‌های بنیادین، پایدار، و دموکراتیک در میهن‌مان است.

دبیرخانه کمیته مرکزی حزب توده ایران
۵ اسفندماه ۱۳۹۱

به نقل از نامه مردم، شماره 915، 7 اسفند ماه 1391

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا