مسایل سیاسی روز

شادباش نوروزی کمیته مرکزی حزب توده ایران

کمیته مرکزی حزب توده ایران فرا رسیدن نوروز و آغاز سال 1392 خورشیدی را به مردم زحمت کش و شریف میهن ما تبریک می گوید. نوروز جشن استقبال از نو شدن طبیعت و طرد کهنگی و تجدید عهد با سنت های مردمی تاریخ کهن سال ایران است که سران مرتجع رژیم ولایت فقیه همواره با آن دشمنی آشکار داشته اند.

سال 1391، سال تشدید بحران و دشواری های اقتصادی, اجتماعی و سیاسی در میهن مان بود. زندگی مردم زحمتکش در سال گذشته در معرض تهدید مداخله خارجی و ماجراجویی های نظامی بود که محصول سیاست های نابخردانه رژیم و سیاست های هژمونی طلبانه امپریالیسم در رابطه با میهن مان می باشد. تشدید فقر و محرومیت میلیون ها شهروند زحمتکش، بیکاری مزمن، تخریب زیر ساختار تولیدی کشور، به نفع سرمایه داری کلان تجاری و واردات بی رویه کالاهای خارجی، تشدید ناهنجاری های اجتماعی، خصوصاً در میان جوانان کشور، تشدید خصوصی سازی، در راستای منافع سرمایه داری بزرگ، اتخاذ سیاست های ماجراجویانه بین المللی و همراه آن تحریم های مخرب و مداخله جویانه کشورهای امپریالیستی در کنار ادامه جو فشار و پیگرد فعالان جنبش کارگری، دانشجویان آزادی خواه و زنان مبارز کشور تنها گوشه هایی از مجموعه سیاست هایی است که حیات کشور را با دشواری ها و مخاطرات زیادی رو به رو کرده است.
هم میهنان گرامی!
ما در آستانه فرا رسیدن سال 1392، شاهد تعمیق بحران سیاسی رژیم ولایت فقیه و گسترش گسست ها در صفوف ”حاکمیت یکدستی“ هستیم که در پی کودتای خشن و خونین انتخاباتی سال 1388 از سوی ولی فقیه و فرماندهان سپاه و نیروهای امنیتی بر کشور ما تحمیل شد. سران رژیم به خوبی آگاهند که در شرایط بسیار بحرانی کنونی، انتخابات آینده ریاست جمهوری می تواند به چالشی جدی بر سر راه ادامه حکومت شان بدل شود. سران رژیم در هفته های اخیر، در موضع گیری های گوناگونی روشن کرده اند که اجازه نخواهند داد تا انتخابات ریاست جمهوری 92، زمینه ساز تکرار تجربه تظاهرات عظیم مردمی بر ضد رژیم در سال 88 و یا تکرار تجربه خرداد 76 و روی کار آمدن نامزدی اصلاح طلب در ایران باشد. نگرانی سران ارتجاع از یک سو برگزاری انتخاباتی است که در آن، همچون انتخابات مجلس شورای اسلامی، اکثریت قاطع شهروندان از شرکت در انتخابات خودداری کنند و یا انتخاباتی که به صحنه نبرد جنبش مردمی با ارتجاع حاکم بدل شود.
بر این اساس جنبش مردمی و نیروهای مترقی و آزادی خواه و مدافع صلح باید با تمام توان به مقابله با برنامه های رژیم برای تقویت پایه های حکومت دیکتاتوری برخیزند. به گمان ما ارتجاع حاکم به دنبال برگزاری انتخاباتی است که بتواند در آن هم نامزدها و هم رای دهندگان کنندگان را کنترل کند و آن را به نمایشی تبلیغاتی به نفع رژیم تبدیل نماید. تجربه برگزاری انتخابات در دهه اخیر، در میهن ما، نشانگر دو ویژگی اساسی است. نخست آنکه رژیم تلاش خواهد کرد تا جلوی شرکت نامزدهای مردمی و اصلاح طلب در انتخابات را سد کند و دوم آنکه در صورت وادار شدن به قبول نامزدهای اصلاح طلب، با استفاده از نیروهای سپاه و انتظامی روند برگزاری انتخابات و نتیجه آن را با لگدمال کردن رای میلیون های شهروند به سمت خواست های ارتجاع حاکم، و در رأس آن ولی فقیه رژیم، تغییر دهد. به چالش کشیدن برنامه‌های مرتجعان حاکم از جمله: خواستِ حذفِ نظارت استصوابی مزدوران شورای نگهبان، تأمینِ عدم دخالت نیروهای سپاه و امنیتی در انتخابات، آزادیِ فوری و بدون قید و شرط همه زندانیان سیاسی، و پایان دادن به حصرِ زهرا رهنورد، میرحسین موسوی، و مهدی کروبی، عرصه‌های مهم مبارزاتی‌ای‌اند که جنبش مردمی و تمامی نیروهای اصلاح طلب و آزادی‌خواه باید برای عملی کردن آن، با صف‌هایی منسجم، به میدان آیند. تبدیلِ صحنه انتخابات به عرصه چالش جدی با ادامه حاکمیت کنونی و سیاست های نابخردانه و خانمان سوز ولی فقیه و شرکا، مهم‌ترین وظیفه‌یی است که بسیج در راه تحقق آن می تواند شرایط کنونی سیاسی کشور را به کلی دگرگون کند.
کمیته مرکزی حزب توده ایران، ضمن شادباش مجدد به مناسبت فرارسیدن سال نو و نوروز ۱۳۹۲، امیدوار است که سال نو سال اعتلای جنبش مردمی، سال برداشتن گام‌هایی بلند در راه اتحاد نیروهای ملی و آزادی‌خواه، و سال تشدید مبارزه بر ضد استبداد حاکم و طرد رژیم ولایت فقیه در حکم سد اساسی تحول‌های پایه‌ای، دموکراتیک، و پایدار در میهن‌مان باشد.

نوروز تان پیروز باد!
با هم به سوى تشكيل جبهه واحد ضد ديكتاتورى
براى آزادى، صلح، استقلال، عدالت اجتماعى و طرد رژيم ”ولايت فقيه“!

کمیته مرکزی حزب توده ایران
29 اسفندماه 1391

به نقل از “نامه مردم”، شماره 917، 5 فروردین ماه 1392

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا