مسایل سیاسی روز

پیام های احزاب کارگری و کمونیستی جهان به ششمین کنگره حزب توده ایران

شادباش ”تریبیون دمکراتیک پیشرو بحرین“ به: ”توده“، حزب مردم ایران
پیام شادباش حزب کمونیست کردستان- عراق
پیام حزب کمونیست لبنان
پیام حزب کمونیست مصر
پیام حزب کمونیست فیلیپین۱۹۳۰‌
پیام تبریک حزب کمونیست کانادا
پیام حزب کمونیست مکزیک

شادباش ”تریبیون دمکراتیک پیشرو بحرین“ به: ”توده“، حزب مردم ایران

رفقای گرامی
خوشوقتم که به نام کمیته مرکزی، همه اعضای حزب‌مان، و ”تریبیون دمکراتیک پیشرو بحرین“، گرم‌ترین درودهای پیکارجویانه خود را به مناسبت برگزاری ششمین کنگره حزب توده ایران تقدیم کنم. ما موفقیت کنگره در تمام برنامه‌های‌پیش‌رو و دستاوردهای این همایش برای رویش فصل نوینی در پیکار استوره‌ای شما برای دستیابی به آرمان‌های‌ مردم ایران در رهایی از زنجیرهای واپس گرایی و برای رسیدن به دمکراسی، پیشرفت اجتماعی، صلح، و پویندگی ساختمان سوسیالیسم دلخواه را آرزومندیم.
ما با فعالیت حزب شما آشنایی بسیاری داریم و پیکار خستگی‌ناپذیرش برای تحقق همه نیازهای مردم ایران مورد احترام ما است. ما همچنین همبستگی صادقانه شما با پیکارهای عدالت‌جویانه خلقی را آزموده‌ایم. هنگامی که حزب ما، یعنی ”جنبش آزادی‌بخش بحرین“، در سال ۱۹۵۵ میلادی برپا شد، چند تن از اعضای مبارز حزب شما نقش چشمگیری در کسب تجربه انقلابی برای حزب و کشور ما ایفا کردند و رفقای پیشین ما را در وظیفه ستایش‌برانگیز انقلابی خود برای ساختن حزب طراز نوین طبقه کارگر و دیگر زحمتکشان بحرین و پیکار آزادی‌بخش برضد استعمار انگلیس و برای استقلال کشور مورد پشتیبانی و دلگرمی قرار دادند. بسیاری از آن رفقای با تجربه در مسئله‌های نظری و عملی فعالیت‌های حزب توده ایران، در آن زمان پابه پای رفقای ”جنبش آزادی‌بخش بحرین“ فعالیت می‌‌کردند. پیشینه همبستگی جهانی کارگری میان دو حزب ما، نقطه عطفی در پیوند کنونی ما در مبارزه بوده است.
ما نیز با شما و همه مردم خلیج[فارس] و شبه جزیره‌های عرب‌نشین بر این باوریم که، این منطقه با داشتن ثروت و موقعیت پراهمیت جغرافیایی یکی از حساس‌ترین منطقه‌های دنیا به شمار می‌رود، و به همین سبب این منطقه، از دیدگاه کشورهای غربی، به بستری[بازاری] مناسب برای فروش جنگ‌افزار، و در نتیجه، به یکی از ناامن‌ترین منطقه‌ها تبدیل شده است. برای حفظ این وضع موجود در منطقه، کشورهای امپریالیستی آگاهانه با به‌کارگیری کارگزاران بومی خود با انگیزه‌های جدایی‌طلبانه مناسب با هر کشور، به کشمکش‌های میان کشورهای منطقه را دامن می‌زنند. در سال‌های اخیر در شماری از کشورها به ویژه بحرین، کشمکش‌های جدایی‌خواهانه داخلی و منطقه‌ای گریبان‌گیر این کشور گردیده است که برآیندِ آن، به به‌هم‌ریختگی جنبش مردمی برای دمکراسی، پیشرفت اجتماعی، و صلح شد. برای دو حزب ما و دیگر حزب‌های همانند، اینکه: جنبش‌های اجتماعی به مسیر خود برگردند، به جنگ‌ها و درگیری‌های مسلحانه پایان داده شود، و منطقه به آرامش و همیاری در خدمت پیشرفت توده‌های مردم و پشتیبانی از صلح جهانی روی بیاورد، بسیار اهمیت دارد.
پس از سرکوب خونین سرتاسری جنبش اعتراضی توده‌ای و دستاوردهای مردمی در فوریه سال ۲۰۱۱ و ایجاد چنددستگی، و به دنبال آن برانگیختتن رویارویی مردم با یکدیگر، کشور ما اکنون در شرایطی نابسامان و مصیبت‌بار به‌سر می‌برد. حزب ما و دیگر حزب‌های ملی، در پیِ گفت و شنودی صمیمی‌اند که به برآیندی موثر به‌منظور برطرف کردن درگیری‌های چند سویه و عمیق و نیز در جهت انجام رشته اصلاح‌هایی راستین و صریح در قانون اساسی، و تقسیم عادلانه همه اهرم‌های قدرت، و تلاش برای ترمیم یکپارچگی ملی آسیب‌دیده در گسترده‌ترین سطح بتواند بیانجامد. قدرت حاکم با وجود این که از این درگیری‌ها زیان دیده است، اما هنوز به دنبال راه‌کارهای ظاهری و بی‌ثمر است که نه تنها گره‌گشا نیستند بلکه مایه بدتر شدن شرایط موجودند. ما یقین داریم که همایش شما با باریک‌بینی، شرایط منطقه و به ویژه بحرین را مورد بررسی قرار خواهد داد و به مناسب‌ترین راهبرد برای پیکار عادلانه مردم دو کشور دست خواهد یافت.
با درودهای عمیقانه و آروزی کامیابی‌های ستایش‌برانگیز کنگره شما.
عبدالامین سلمان
دبیر اول ”تریبیون دمکراتیک پیشرو بحرین“

پیام شادباش حزب کمونیست کردستان- عراق [الحزب الشیوعی الکوردستانی- العراق]، به مناسبت برگزاری ششمین کنگره حزب توده ایران

رفقای گرامی،
پیشاپیش، موفقیت شما را در برگزاری ششمین کنگره حزب‌تان آرزومندیم. ششمین کنگره حزب‌تان در شرایطی بسیار بغرنج وحساس به تدوین وطراحی تاکتیک‌ها واستراتژی مبارزاتی حزب اقدام می‌کند. همزمان با برپایی کنگره، تحول‌هایی عمیق، نیرومند، وبی‌سابقه در منطقه و ایران در حال شکل‌گیری است. بیکاری، تورم فزاینده، افزایش بی‌رویه قیمت‌ها، سیرصعودی میزان فقر، محدودیت آزادی‌های سیاسی، رشد افسارگسیخته فساد اداری و اقتصادی وسیاسی در تارپود نهادهای حکومتی، همه وهمه، پدیدآورنده جنبش های پرتوان مردمی و ضد دیکتاتوری در منطقه بوده است وخواهد بود. آنچه در سال‌های اخیر (۲۰۱۱ – ۲۰۱۲ میلادی ) در منطقه اتفاق افتاده و یا در حال اتفاق افتادن است، از سویی نشانگر خواست دیرین مردمان منطقه برای آزادی، دمکراسی واقعی، عدالت اجتماعی، و پیشرفت همه جانبه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی‌ست، و از سوی دیگر از بی‌اعتمادی و بی‌باوری آنان به توانایی رژیم‌های حاکم در فراهم ساختن شرایط دستیابی به خواست‌های یاد شده حکایت می‌کند. این تحول‌ها، آزادی‌خواهان و به ویژه حزب‌های کمونیستی- کارگری منطقه را با مسؤلیتی خطیر و جدی روبه‌رو کرده است. بی گمان کشور شما نیز از دایره این تحول‌ها خارج نبوده است و نخواهد بود. حزب شما همواره نماینده و مدافع منافع کارگران و دیگر زحمتکشان ایران بوده است. مبارزه‌های تاریخی و درخشان شما نقش مهم و برجسته‌ای در روند ستم‌زدایی، دمکراتیزاسیون، بهبود، رشد، و توسعه جامعه ایران داشته است و خواهد داشت.
حزب توده ایران در این راه شمار کثیری از رهبران و کادرها و اعضای خود را فدا کرده است، از این روی، بی‌جهت نیست که حزب شما را “حزب شهیدان“ می‌نامند. رهبر فرهیخته ودانشمند تقی ارانی، در ۱۴ بهمن‌ماه ۱۳۱۸ در زندان شهربانی به دست مزدوران رضاخان به شهادت رسید. بانگ خروشان افسر قهرمان توده‌ای شهید خسرو روزبه را به یاد داریم که در اردیبهشت سال ۱۳۳۷ در پاسخ به شکنجه‌گران وبازجویان رژیم محمد رضا پهلوی گفت: ”من به اقتضای آتشی که به خاطر خدمت به خلق‌های ایران در درون سینه‌ام شعله می‌کشد، راه حزب توده ایران را برگزیده‌ام و باید اذعان کنم که جانم، استخوانم، خونم، گوشتم و پوستم و همه تاروپود وجودم این راه را راه مقدسی شمرده و تمام سلول‌های بدن من و تمام ذرات وجودم توده‌ای‌ست.“ تاریخ هیچ‌گاه قهرمان توده‌ای رضا شلتوکی را فراموش نخواهد کرد که چگونه در زیر شکنجه‌های دژخیمان جمهوری اسلامی جاودانه شد. شهید رحمان هاتفی، روزنامه‌نگار و رزمنده‌ روزهای سخت، حسن قلزجی، ناخدا بهرام افضلی، و کاروان بی‌پایان شهدای توده‌ای در راستای همین وظیفه مهم و انسانی جان گران‌بهای خود را فدا کردند .
رفقای گرامی، حزب شما در وهله کنونی با انبوهی از دشواری‌ها در مسیر مبارزاتی خود روبه‌رو گردیده است، ولی ما شکی نداریم که، شما با ارائه‌ راهکارهایی مناسب در کنگره ششم حزب‌تان، به سوی آینده‌یی شکوفا، و پیروزی گام برخواهید داشت . شما در روند مبارزاتی خود برای ایرانی دموکراتیک و توسعه یافته، بر حمایت همه جانبه حزب ما می‌توانید حساب کنید، و ما را پشتیبان خود بدانید.
امیدواریم کنگره ششم حزب توده ایران با پیروزی و سرافرازی برگزار شود. پیروزی شما پیروزی ماست.

کومیته‌ی مرکزی حزبی شیوعی کوردستان – عراق- ۳ فوریه ۲۰۱۳ [۱۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۱ ]

پیام حزب کمونیست لبنان به کنگره ششم
حزب توده ایران

رفقای گرامی حزب توده ایران،
کمیته مرکزی حزب کمونیست لبنان، درودهای خود را به کنگره ششم و نیز به همه شما به مناسبت ۷۱مین سالگرد بنیان‌گذاری حزب توده ایران و پیکار برای صلح، استقلال، دمکراسی، و سوسیالیسم در ایران تقدیم می‌دارد. مبارزه شما در برابر استبداد شاه و اکنون استبداد حکومت اسلامی، روندی پرتکاپو بوده است. تجاوز امپریالیستی به منطقه ما، که دستاویزی است برای غلبه بر بحران ساختاری نظام سرمایه‌داری بین‌المللی، افزایش یافته است. این تجاوز از راه ایجاد کشمکش‌های بیشتر برای چیره شدن بر منابع این منطقه و چپاول آن، هم‌زمان با پیاده کردن طرح‌ ”خاورمیانه نوین“ با هدف تقسیم منطقه به کشورهای کوچک‌تر قومی، فرقه‌ای، و مذهبی، و رویارویی با یکدیگر، روی می‌دهد. این یورش امپریالیستی زیر رهبری ایالات متحده و آلت دست نظامی‌اش ”ناتو“، متحدان آن در ”اتحادیه اروپا“، ترکیه، و حاکمان سیاسی واپس‌گرای کشورهای عربی، همراه با همکاری اسلام سیاسی، مثل گروه ”اخوان المسلمین“- که اکنون قدرت را در تونس و مصر در دست دارند- به‌منظور نابودی آرمان‌های انقلاب‌های خلقی در کشورهای عربی که دیوارهای وحشت و اختناق در برابر آزادی، دمکراسی، و عدالت اجتماعی را فروریخته‌اند، به‌راه افتاده است. این نیروها- به ویژه نیروهای اسلام سیاسی- با پشتیبانی عربستان سعودی و قطر، با امپریالیسم امریکا پیمان بستند که به سامانه اقتصادی زیر کنترل ایالات متحده و قرارداد ”کمپ دیوید“ آسیب نرسانند. این نیروها اکنون نیز پس از دست یافتن به حاکمیت نه تنها در بازتولید آنچه پیش از انقلاب وجود داشت گام نهاده‌اند، بلکه با افزودن قانون‌ها و آیین‌نامه‌ها، آن‌ها را اسلامی‌سازی می‌کنند.
این نیروهای اسلامی هم اکنون قدرت را در تونس و مصر در دست دارند، و از متحدان نیروهای امپریالیستی شمرده می‌شوند، و آن‌ها را نوع تعمیم یافته حکومت‌های پاکستان، ایران و ترکیه می‌توان دانست. هدف عمده امپریالیسم از یک سو جلوگیری از انقلاب مردم عرب برای رسیدن به آرمان‌های خود و از سوی دیگر تأمین منافع امپریالیسم در منطقه و حمایت از امنیت اسراییل (که نقش قدرت‌های امپریالیستی در منطقه را اجرا می‌کند) و از سوی دیگرتر نابودی جنبش فلسطین است.
در این شرایط دخالت امپریالیستی در سوریه افزایش می‌یابد. جنگ داخلی‌ای که امروز در سوریه جریان دارد از آن زمان آغاز شد که نظام سیاسی تصور کرد می‌تواند مسئله را از راه نظامی حل کند. این جنگ داخلی سرنوشت مردم سوریه و استقلال سوریه را تهدید می‌کند. در نتیجه ما در مقام ”حزب کمونیست لبنان“، هنوز بر شعار ”سه نه“- که آن را از آغاز درگیری‌ها در سوریه مطرح کردیم- تأکید می‌کنیم. این ”سه نه“ عبارتند از: نه به راه‌حل نظامی، نه به جدایی‌طلبی، و نه به دخالت خارجی. شکل‌گیری رویدادها در سوریه و گسترش درگیری‌ها در منطقه وجهان می‌تواند به نااستواری بیشتر نظام سیاسی ‌فرقه‌گرای لبنان که زمینه‌ساز عامل‌های از هم‌گسیختگی و کشمکش‌های داخلی است منجر گردد، و به همان سان نیز، تجاوز پیوسته اسراییل (که هنوز هم بخشی از زمین‌های لبنان را در اشغال خود دارد) به مرزهای قانونی کشور، می‌تواند پیامدهای ناگواری در پی داشته باشد.
رفقای گرامی،
در چنین شرایطی، ما حزب‌های کمونیست ناگزیریم که در برابر دسیسه‌های امپریالیسم و نیز دخالت‌های خارجی در امور داخلی کشورهای‌مان، دوباره به پیکار مشترک روی آوریم و جامعه‌های خود را با دمکراتیزه کردن استوار سازیم. رویارویی با یورش‌های امپریالیسم، از مبارزه داخلی در کشورهای‌مان- به ویژه در ایران- برای دستیابی به دمکراسی، حقوق زنان، حقوق کارگران برای تشکیل اتحادیه‌های کارگری، و آزادی برای سازمان‌دهی مردم در جهت مبارزه برای دمکراسی و عدالت اجتماعی، جدایی‌ناپذیر است.
رفقای گرامی،
حزب شما با دادن خون‌های فراوان و سال‌ها زندان کشیدن در دوران شاه صدمه‌های زیادی را متحمل شد و این وضع به همان شدت در حکومت اسلامی نیز ادامه داشته و دارد. سرانجام پایداری شما در دولتی دمکراتیک در ایران به میوه خواهد نشست.
ما درودهای عمیق خود را به شما، شهیدان حزبی، زندانیان، مبارزان حزبی، و کنگره ششم اعلام می‌داریم، و برای پیکارتان در راه رسیدن به سوسیالیسم آرزوی موفقیت می‌کنیم .

کمیته مرکزی حزب کمونیست لبنان- بیروت، ۱۶ ژانویه ۲۰۱۳[۲۷ دی‌ماه ۱۳۹۱ ]

پیام حزب کمونیست مصر، به مناسبت ششمین کنگره حزب توده ایران
از سوی کمیته مرکزی حزب کمونیست مصر و همه رفقای عضو حزب، درودهای رفیقانه خود را به نمایندگان شرکت کننده در کنگره ششم حزب توده ایران، حزبی که از آزمون تاریخ سربلند بیرون آمده است، تقدیم می‌کنیم. برای شما در دستیابی به هدف‌های پیکارتان آرزوی موفقیت داریم، آن هم در شرایط دشواری که شما به مبارزه‌تان ادامه می‌دهید و برای رسیدن به دموکراسی، سوسیالیسم، و پیشرفت قربانی‌ها داده‌اید.
در اینجا مایلیم بر این امر تأکید کنیم که، پس از وقوع انقلاب‌های ملّت‌های عرب و خیزش‌های سال‌های اخیر، اینک می‌بینیم که خطر قدرت گرفتن دولت‌های مذهبی فاشیستی همه کشورهای منطقه را تهدید می‌کند. این بدان علت است که نیروهای اسلام سیاسی، متحد راهبردی (استراتژیک) امپریالیسم جهانی و نیروهای ارتجاعی عرب شده‌اند.
زنده باد مبارزه مردم ایران!
زنده باد مبارزه زحمتکشان و پرولتاریای ایران!

کمیته مرکزی حزب کمونیست مصر- قاهره، ۳ فوریه ۲۰۱۳[۵۱ بهمن‌ماه ۱۳۹۱ ]

پیام حزب کمونیست فیلیپین۱۹۳۰‌، به مناسبت برگزاری کنگره ششم حزب توده ایران

رفقای گرامی،
حزب کمونیست فیلیپین۱۹۳۰، گرم‌ترین درودهای برادرانه خود را به کنگره ششم حزب توده ایران، و از طریق شما به همه اعضا و هواداران حزب شما، می‌فرستد.
دو حزب ما پیوندهای تاریخی مشترکی دارند، و در پی حضور شماری از اعضا و هواداران حزب شما در اینجا در حکم پناهنده سیاسی، این پیوندها بیش از پیش نزدیک‌تر شد. این رفقا در پایان دهه ۱۹۷۰ (۱۳۵۰خورشیدی) و سال‌های دهه ۱۹۸۰ (۱۳۶۰خورشیدی) در دانشگاه‌های فیلیپین تحصیل کردند. حزب ما از انقلاب شکوهمند شما برضد دیکتاتوری پهلوی حمایت کرد، و آزار و کشتارهای دیکتاتوری دین‌سالار اسلامی پس از انقلاب را نیز محکوم کرد. این رژیم مسیر انقلاب ۱۹۷۹ (۱۳۵۷خورشیدی) ایران را منحرف و دستاوردهای آن را نابود کرد. حزب ما برای پایان دادن به جنگ آمریکا افروخته عراق- ایران نیز پیکار کرد.
ما از مبارزه شما برضد رژیم دیکتاتوری دین‌سالار حاکم بر ایران حمایت می‌کنیم. این رژیم با پنهان شدن در پشت شعارهای ضدامپریالیستی، نسخه‌های نولیبرالی “صندوق بین‌المللی پول“و “بانک جهانی“ برای خصوصی‌سازی و مقررات‌زدایی هرچه بیشتر را دنبال و اجرا می‌کند. تنها نتیجه این روند، تحکیم و تقویت تسلط بورژوازی‌ای دیوان‌سالار(بوروکراتیک) و فاسد بر اقتصاد ایران بوده است که سیاست‌های شدید ریاضتی و سرکوبگرانه‌یی را به کارگران، جوانان، دانشجویان، و زنان ایران تحمیل می‌کند.
برای کنگره ششم حزب توده ایران موفقیت کامل آرزو داریم، و امیدواریم که جبهه ضددیکتاتوری شما هرچه زودتر نیرو و استحکام یابد و بر نیروهای الیگارشی بهره‌کشی، استبداد، واپس‌گرایی، و تاریک‌اندیشی مذهبی در کشورتان غلبه کند. ما با شما در مبارزه‌تان در راه صلح، آزادی، پیشرفت ملی و دموکراتیک، و سوسیالیسم، ابراز همبستگی می‌کنیم.
در آخر، اطمینان داشته باشید که حزب ما به مبارزه خود با هرگونه مداخله امپریالیست‌های آمریکایی و ”ناتو“ و صهیونیست‌های اسرائیلی در ایران، ادامه خواهد داد.

با درودهای کمونیستی،
آنتونیو پاریس, دبیرکل، حزب کمونیست فیلیپین۱۹۳۰
۱۰ فوریه ۲۰۱۳ (۲۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۱ )

پیام تبریک حزب کمونیست کانادا، به مناسبت برگزاری ششمین کنگره حزب توده ایران

رفقای گرامی،
از جانب همه اعضای حزب کمونیست کانادا، خوشوقتیم که گرم‌ترین درودهای خود را به نمایندگان شرکت کننده در کنگره ششم شما، و از طریق آنان به همه اعضا و هواداران حزب توده ایران تقدیم کنیم.
کنگره حزب شما در شرایط حسّاسی برگزار می‌شود که بحران سرمایه‌داری جهانی همچنان ژرف‌تر می‌شود، و قدرت‌های امپریالیستی در اردوگاه «ناتو» به سرکردگی آمریکا اقدام‌های تجاوزکارانه خود را در سراسر جهان، و به‌ویژه در خاورمیانه، افزایش می‌دهند.
ما به تلاش‌های حزب توده درود می‌فرستیم که از منافع طبقه کارگر و توده‌های کار و زحمت ایران، و از حقوق سیاسی و اجتماعی مردم حمایت می‌کند، و به برپا داشتن اتحادی دموکراتیک و مردمی در مخالفت با رژیم فرقه‌گرای افراطی و سرکوب‌گر تهران یاری می‌رساند، ضمن آنکه از حق حاکمیت ملّی ایران دفاع می‌کند و با هرگونه فشار و تهدید امپریالیستی‌ای برضد کشور مخالف است و با آن مبارزه می‌کند.
به‌ویژه، ما برخورد ستیزه‌جویانه دولت کانادا نسبت به ایران را قاطعانه محکوم می‌کنیم، و از سر گرفته شدن فوری روابط دیپلماتیک میان دو کشور را خواهانیم. همچنین، ما لغو همه تحریم‌های تنبیهی اقتصادی تحمیل شده برضد ایران را خواستاریم که قربانیان اصلی آن خود مردم ایران هستند. ما هرگونه تجاوز امپریالیستی برضد کشور شما را، چه امروز و چه در آینده، مردود و محکوم می‌دانیم، و حل‌وفصل مسالمت‌آمیز و سیاسی اختلاف‌ها را خواستاریم.
برای بحث‌ها و تصمیم‌گیری‌های کنگره شما کمال موفقیت را آرزومندیم، و بار دیگر بر تمایل خود به هرچه نزدیک‌تر و عمیق‌تر کردن پیوندهای برادرانه کمونیستی درازمدت میان دو حزب تأکید می‌کنیم.

میگل فیگوئرا، از طرف کمیته اجرایی مرکزی«حزب کمونیست کانادا»
تورنتو، ۷ فوریه ۲۰۱۳[۱۹ بهمن‌ماه ۱۳۹۱ ]

پیام حزب کمونیست مکزیک، به ششمین کنگره حزب توده ایران

«حزب کمونیست مکزیک» با شور فراوان درودهای خود را به ششمین کنگره حزب برادر، حزب توده ایران تقدیم می‌کند.
ما از شرایط دشوار و شاقّ، و وضعیت حساسی که رفقای ما در ایران با آن روبه‌رو هستند اطلاع داریم، و می‌دانیم که منافع نیروهای جنگ‌طلب در درون و پیرامون کشورتان با هم پیوند دارند، و کشور شما را به مرکز مناقشه و هدف حمله رقابتی امپریالیست‌ها تبدیل کرده‌اند. ما ارزیابی شما از وضعیت ایران و منطقه پیرامون آن را مطالعه کردیم، و افتخار می‌کنیم که برادران طبقاتی ما، برنامه‌های آینده خود را بر پایه اصولی علمی، بر اساس مارکسیسم-لنینیسم، تدوین می‌کنند. ما اطمینان داریم که این برنامه، در عمل، به فعالیت پرقدرت حزب و پیشاهنگی آن در جنبش مردمی منجر خواهد شد. سردرگمی و ترس همواره مغلوبِ هوشیاری و سوسیالیسم علمی می‌شود.
ما تاریخ طولانی و قهرمانانه حزب توده و کادرهای آن را تحسین می‌کنیم. ما می‌دانیم که تجربه آن حزب که به نسل‌های پرشمار مبارزان کمونیست منتقل شده است، میراثی انقلابی و اندوخته‌یی سیاسی است که در جریان برگزاری این کنگره و تصمیم‌گیری‌های آن، ضامن رشد و توانمندی مطلوب حزب خواهد بود که به‌نوبه‌خود اثر سودمندی بر جنبش طبقاتی و مردمی خواهد داشت.
ما نقش حزب شما را در پیکار با استعمار بریتانیا، مبارزه زیرزمینی با رژیم شاه، و شرکت قاطع و مصمّمانه در انقلاب ۱۹۷۹‌(انقلاب بهمن ۱۳۵۷‌) به‌خوبی به یاد داریم. پرچم سرخ ما در برابر آن رفقایی که در دوره طولانی‌مدت فعالیت «غیرقانونی» حزب شما اعدام شدند یا در زیر شکنجه جان خود را از دست دادند، به احترام سر تعظیم فرود می‌آورد. ما حمایت خود را از حزب توده‌ ایران اعلام می‌کنیم، و قانونی شدن هرچه زودتر فعالیت آن حزب را خواستاریم.
ما تردیدی نداریم که ریشه‌های آن حزب در میان توده‌ها اساساً نابودنشدنی است، که کادرهای کمونیست دشواری‌ها را با موفقیت از سر خواهند گذراند، و اینکه گرایش‌های علمی حزب برترین امید برای خنثی کردن نقشه‌های امپریالیستی و طرد نیروهای تاریک‌اندیش است.
حزب کمونیست مکزیک بار دیگر بر پیوندهای نزدیک خود با حزب توده ایران تأکید می‌کند. ما رفقای حزب توده ایران را که با پذیرفتن خطر دستگیری، شکنجه، و اعدام، بنابر قوانین رژیم اسلامی و با توجه به وضعیت «غیرقانونی» بودن حزب، باز هم همچنان در راه سوسیالیسم می‌رزمند، تحسین می‌کنیم.

کارگران جهان متحد شوید!
پاول بلانکو، دبیراوّل کمیته مرکزی حزب کمونیست مکزیک

به نقل از “نامه مردم”، شماره 917، 5 فروردین ماه 1392

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا