مسایل بین‌المللی

اعلامیهٔ‌ حزب کمونیست مصر در ارتباط با رخدادهای اخیر مصر

مردم تا تحقق خواست‌های انقلابی‌شان در میدان خواهند ماند

حزب کمونیست مصر بار دیگر به پاس موضع قهرمانانهٔ مردم بزرگ مصر در مقاومت در برابر رژیم استبدادی فاشیستی ورشکستهٔ کنونی، به آنها درود می‌فرستد و نسبت به آنها ادای احترام می‌کند. از دید حزب ما، این موضع متحد و مدنی مردم بیانگر اصالت، شرافت و آگاهی مردمی است که بر مخالفت قاطع خود با هرگونه سازش دربارهٔ حق خود برای داشتن یک زندگی آزادانه و شرافتمندانه تأکید دارند. آنها با حفظ رویکردی مسالمت‌آمیز و مدنی و ضمن دفاع از انتخاب مدنی خود، حاضر به هرگونه فداکاری در راه حفظ حقوق خود هستند. در سرتاسر تاریخ، مردم مصر بر اعتقاد خود به آزادی و احترام به چندگرایی، و ارزش‌هایی از قبیل حقوق مدنی و تحمل، پای فشرده‌اند.
حزب ما همچنین از موضع نیروهای مسلّح و جانبداری قاطعانهٔ آن از خواست‌های همگانی مردم استقبال می‌کند. ما بر موضع احترام نیروهای مسلّح به عنوان مدافعان امنیت ملّی مصر و محافظان اراده و انتخاب مردم تأکید می‌کنیم که بدون ورود در عرصهٔ سیاسی که مغایر با خصلت آن است، دموکراسی و اصول پایه‌یی حکومت مدنی امروزی را محترم می‌شمارد.
مردم مصر حرف‌شان را زده‌اند، و این حرف برای همه لازم‌الاجراست. تنها منشاً و مرجع حقانیت، مردم هستند. فقط مردم هستند که دربارهٔ راه مناسب برای بیرون رفتن از این وضعیت تصمیم می‌گیرند. مردم به این نتیجه رسیده‌اند که محمد مُرسی عیسی‌العیاط به سوگندی که در زمان رئیس جمهور شدن ادا کرده بود، خیانت کرده است. محمد مُرسی و دار و دستهٔ اخوان‌المسلمین او و متحدان آنها به حرمت قوهٔ قضاییه تجاوز و اقتصاد کشور را ویران کرده‌اند، به اعتبار کشور آسیب رسانده‌اند، و ثبات و آرامش اجتماعی، وحدت ملّی و امنیت ملّی کشور را به مخاطره انداخته‌اند. در نتیجه، اکثریت مردم با تظاهرات گسترده و حماسی خیابانی خود نشان دادند که او و رژیم فاشیستی او را غاصبان قدرت می‌دانند. به‌راستی که او باید عرصهٔ سیاسی را ترک کند و به همراه هم‌دستانش در این جنایت، برای آنچه نسبت به ملّت و کشور مرتکب شده است، مورد بازخواست و محاکمه قرار گیرد.
حزب ما تأکید می‌کند که تنها راه‌حل انتخاب شده توسط مردم همان است که در تومار «تمرّد» (قیام) اعلام شده است و از سوی مردم در سراسر مصر امضا است [کارزار برای اعلام سلب اعتماد از مُرسی و دولت او، خواست استعفای او، و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری]. ما مردم مصر را فرامی‌خوانیم که تا برآورده شدن خواست‌هایشان، میدان‌های مبارزه را خالی نگذارند و انقلاب را رها نکنند.
زنده باد مصر!
زنده باد انقلاب مردم شریف مصر!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا