مسایل بین‌المللی

آخرین خبر- دولت اسلامگرایان مصر سرنگون شد!

سخنان مُرسی آخرین میخ را بر تابوت رژیم و دار و دستهٔ مُرسی کوبید
اعلامیهٔ حزب کمونیست مصر

آخرین خبر- دولت اسلامگرایان مصر سرنگون شد!
نیروهای نظامی مصر در قاهره، شهرها و مراکز جمعیتی مستقر شده اند. قانون اساسی مصر که نیروهای مترقی به غیردموکراتیک بودن آن معترض بودند، به تعلیق در آمده است. یک دولت تکنوکرات به رهبری رئیس دادگاه قانون اساسی مصر وظایف رئیس جمهور را عهده دار شده است. صدها هزار تن از مردم و نیرو های مردمی در میدان التحریر به پایفشانی و جشن و سرور پرداخته اند.

اعلامیهٔ حزب کمونیست مصر
سخنان اخیر (رئیس‌جمهور) مُرسی کمی پیش از سر آمدن مهلت ۴۸ ساعته‌یی که به او داده شده بود، نشان از میزان بی‌توجهی و بی‌احترامی- اگر نگوییم دشمنی- این شخص و دار و دسته‌اش نسبت به طبقات و اقشار ملّت مصر داشت که در روز ۳۰م ژوئن (۹ تیر) به صورت توده‌یی به خیابان‌ها آمدند و خیزش مردمی یکپارچه‌یی را در مقیاسی بی‌سابقه و با حضور جمعیتی بی‌نظیر به نمایش گذاشتند. مُرسی امید مصری‌ها به گذار مسالمت‌آمیز و بی‌دردسر قدرت را که توسط توده‌های انبوه مردم در بزرگ‌ترین انقلاب تاریخ بشر- به گواهی همهٔ تحلیگران و ناظران- درخواست شده بود، ناامید کرد.
او به هیچ‌یک از خواست‌های این توده‌های مردم گردن نگذاشت و تصمیم گرفت به قدرت بچسبد و حتّیٰ حاضر شده است برای حفظ قدرت، جان خود را هم بدهد.
شاید بتوان گفت «مشروعیت» واژه‌یی بود که او در این سخنان شوم و بدخواهانه‌اش بیش از هر واژهٔ دیگری به کار برد (۱۹۸ بار)، امّا معلوم نیست منظور و برداشت او از «مشروعیت»‌ چیست؟ آیا منظورش آزاد بودن او در ویران کردن اقتصاد کشور، از بین بردن ارکان آن، نقض استقلال آن، و بَر هم زدن وحدت ملّی است؟ آیا معنی‌اش این است که به‌رغم آنکه کاملاً از سوی مردم طرد شده است، باز هم می‌خواهد در قلب وطن باقی بماند؟ منشأ مشروعیت و حقانیت، ملّت است. همهٔ ارکان حکومت از اراده و خواست این مردم مشروعیت می‌یابند. عظمت و وسعت این قدرتِ اراده کاملاً روشن بود. به‌علاوه، این ارادهٔ مردمی، که جوهر دموکراسی و منشأ مشروعیت و حقانیت است، تنها درخواستی که اعلام کرده بود، یک درخواست کاملاً دموکراتیک و مطابق با قانون اساسی بود، یعنی برگزاری انتخابات زودرس ریاست‌جمهوری، که سنّت شناخته شده‌یی در همهٔ تجربه‌های دموکراتیک است.
سخنان مُرسی در واقع خطاب به مردم مصر نبود، چرا که اصولاً مردم مصر دیگر برای او مهم نیستند. سخنان او خطاب به دار و دستهٔ خودش و خانوادهٔ تروریست‌‌ها و هواداران آنها بود تا با تصوّری که از قدرت عددی و تجربه‌های تروریستی گذشتهٔ آنها دارد، آنها را به سوی خونریزی بیشتر براند.
در مورد حمایت آمریکا یا هر قدرت خارجی دیگر از مُرسی برای حفظ او، و ضمن تأکید بر خیانت و پشت کردن او به کشور، باید گفت که او در این زمینه هم ناامید شده است، چرا که هیچ‌کس، هر چقدر هم که قدرت داشته باشد، هرگز نمی‌تواند در برابر مردم ایستادگی کند. این ملّت هرگز حاکمی را که به آنها پشت کرده است، صرف‌نظر از آنکه پشتیبان و حامی او کیست، نمی‌پذیرد. هیچ‌کس در دنیا حاضر به معامله با حاکمی نیست که از سوی ملّت طرد شده است، هرقدر هم که آن حاکم مهم باشد.
ما مسئولیت هرگونه خشونت و ریختن خون مردم مصر را متوجه مُرسی و دار و دستهٔ او می‌دانیم، و تأکید می‌کنیم که آنها تاوان این عمل خود را به طور کامل خواهند پرداخت. وقوع هرگونه خونریزی موجب خواهد شد که مردم مُصرّانه به انقلاب خود، تا برکنار کردن این عده ادامه بدهند.
بر این اساس، حزب ما مردم قهرمان مصر را فرامی‌خواند که تظاهرات خود در خیابان‌ها و میدان‌های شهرها را ادامه دهند، و بی‌درنگ نافرمانی مدنی همه‌جانبه‌یی را آغاز کنند؛ مراکز و اداره‌های دولتی و از جمله وزارتخانه‌ها، استانداری‌ها، شوراهای شهر و شهرداری‌ها و جز آن را محاصره کنند، چرا که این تنها راهِ در هم کوبیدن توطئه‌ها و سازش‌هایی است که می‌تواند انقلاب مردمی ما را از مضمون و محتوای خود خالی کند.
زنده باد مبارزهٔ مردم مصر!
زنده باد انقلاب!
مرگ بر تروریست‌ها، دشمنان مردم، دشمنان زندگی!
۳ ژوییه ۲۰۱۳ (۱۲ تیر ۱۳۹۲)

سایت اینترنتی حزب توده ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا