مسایل بین‌المللی

بیانیه مشترکِ حزب‌های کمونیست- کارگریِ جهان در همبستگی با اوو مورالس، رییس جمهوری بولیوی، و مردم بولیوی

ما حزب‌ها و سازمان‌های امضاء کننده این بیانیه، در برابر فرمانِ دولت‌های فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، و پرتغال، مبنی بر جلوگیری از عبور هواپیمای پایه‌ور رییس جمهوری کشور چند ملیتی بولیوی، اوو مورالس، از فضای هوایی این کشورها و فرودِ اجباری آن، که در راه بازگشت از دیدار خود از فدراسیون روسیه بود، اعتراض‌مان را در نکته‌های زیر اعلام می‌کنیم:

۱. تصمیم دولت‌های نام‌برده را به شدت محکوم می‌کنیم، و پوزش‌خواهی رسمی از رییس جمهوری اوو مورالس و کشور چند ملیتی بولیوی به‌سبب پایمال شدن ابتدایی‌ترین اصول قانونی و عرفی، و پیمان‌های بین‌المللی، و به قصد به خطر انداختن امنیت و جان اوو مورالس در رفتاری هماهنگ، را خواهانیم.
۲. با توجه به بی‌سابقه بودن چنین اقدامی در دوران پس از جنگ جهانی دوم در اروپا، بر این اعتقادیم که این پیشامد بسیار جدی است، زیرا با کوشش دولت امریکا در پیگیری و آزار کارمند پیشین سازمان اطلاعات ملی این کشور که اسناد وجودِ شبکه گسترده‌یی از شنود و کنترلِ فضای دیجیتالی در جهان و پایمال کردن ابتدایی‌ترین حقوق، آزادی، و پیمان‌های ضمانتی مردم و استقلال کشورها را آشکار و افشاء کرد، به روشنی پیوند دارد.
۳. از دولت‌های پرتغال، اسپانیا، فرانسه، و ایتالیا می‌خواهیم که به‌طورِعلنی و جامع به شرح جزییاتی بپردازند که به گرفتن چنین تصمیمی منجر شد، یعنی تصمیمی که حرکتی غیر قانونی‌ست و از نظرگاه قوانین بین‌المللی فعالیتی تروریستی می‌تواند به‌شمار آید.
۴. دست داشتن اتحادیه اروپا در این اقدام‌های غیرقانونی، که ماهیت و سیاست‌های واقعی این اتحادیه و تن دردادنش به طرح‌های سازمان ناتو را به نمایش می‌گذارد، محکوم می‌کنیم.
۵. محکومیت صریح و بدون ابهام این تصمیم‌ها را از سوی نهادهای وابسته به سازمان ملل خواستاریم.
۶. به دولت‌ها و سازمان‌های چندسویه و بین‌المللی که این اقدام‌ها را محکوم کرده‌اند، و همچنین به مردم بولیوی و کشورهای نام‌برده در بالا، و همین طور به همه مردم جهان، به ویژه آمریکای لاتین، که این گونه ترفندها برای خوار و خفیف کردن رییس جمهوری اوو مورالس، حاکمیت قانونی بولیوی و دیگر خلق‌‌ها را، محکوم و مردود دانسته‌اند و همبستگی‌شان را با حقوق جهانی و دمکراتیک و آزادی خلق‌ها بیان کرده‌اند، درود می‌فرستیم و گرامی‌شان می‌داریم.
۷.‌با خلق‌های پرتغال، اسپانیا، ایتالیا، و فرانسه، که در کشورشان با سیاست‌های بهره‌کشی، آزار و اهانت، و دنباله‌روی کردن و تسلیم بودن در برابر منافع امپریالیسم پیکار می‌کنند، همبستگی خود را اعلام می‌کنیم.
۸.‌ بار دیگر با همه نیروها، از نزدیک تا دورترین نقطه‌های گیتی، که برضد برنامه‌های دوربرد مداخله‌گرایانه، جنگ‌افروزانه، و سلطه‌گرایانه امپریالیسم- که در نتیجه روند شتاب‌گیرنده بحران سرمایه‌داری به آن دامن زده می‌شود و حقوق اجتماعی، دمکراتیک، و ملی مردم را هدف قرار می‌دهد- پرچم پیکار را بردوش می‌کشند، همبستگی انترناسیونالیستی‌مان را، هرچه گرم و صمیمانه‌تر، اعلام می‌کنیم.
۱ـ حزب الجزایر برای دمکراسی و سوسیالسم
۲ـ گزینه ملت نوین (گواتامالا)
۳ـ حزب کمونیست برزیل
۴ـ حزب کمونیست‌های برزیل
۵- حزب کمونیست دانمارک
۶ ـ حزب کمونیست در دانمارک
۷-‌حزب کمونیست بوهم و موراوی
۸ـ حزب کمونیست بولیوی
۹ـ حزب کمونیست بریتانیا
۱۰-‌حزب کمونیست نوین بریتانیا
۱۱ـ حزب کمونیست شیلی
۱۲ـ حزب کمونیست کوبا
۱۳ـ حزب کمونیست یونان
۱۴ـ حزب کمونیست هندوستان
۱۵ـ حزب کمونیست هندوستان (مارکسیست)
۱۶ـ حزب کمونیست ایرلند
۱۷ـ حزب کمونیست مکزیک
۱۸ـ حزب کمونیست پاکستان
۱۹ـ حزب کمونیست اسپانیا
۲۰ـ حزب کمونیست مردم اسپانیا
۲۱ـ حزب کمونیست فدراسیون روسیه
۲۲ـ حزب کمونیست ترکیه
۲۳ـ حزب کمونیست آلمان
۲۴ـ حزب کارگران مجارستان
۲۵ـ حزب کمونیست لبنان
۲۶ـ حزب کمونیست نوین یوگوسلاوی
۲۷ـ حزب کمونیست رفونداسیون ایتالیا
۲۸ـ حزب کمونیست‌های ایتالیا
۲۹ـ شبکه کمونیست‌های ایتالیا
۳۰ـ حزب مردم پاناما
۳۱ـ حزب کمونیست پرتغال
۳۲ـ حزب کمونیست آفریقای جنوبی
۳۳ـ حزب پیشرو زحمتکشان قبرس
۳۴ـ حزب توده ایران
۳۵ـ حزب کمونیست متحد گرجستان
۳۶ـ حزب کارگران بلژیک
۳۷ـ حزب کارگران ایرلند
۳۸- تریبون دموکراتیک پیشرو بحرین
۳۹- حزب کمونیست رومانی
۴۰- حزب کمونیست فیلیپین- ۱۹۳۰
۴۱- حزب کمونیست اسرائیل
۴۲- حزب کمونیست ونزوئلا
۴۳- حزب کمونیست ایالات متحده آمریکا
۴۴- حزب کمونیست مصر
۴۵- حزب کمونیست کانادا
۴۶- حزب کمونیست پرو
۴۷- اتحادیه مردمی گالیسیا
48- حزب کمونیست اوروگوئه

به نقل از “نامه مردم”، شماره 926، 7 مرداد ماه 1392

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا