مسایل سیاسی روز

جشنواره سالانه ”کمونیست“ غرفه حزب توده ایران، در جشنوار ”کمونیست“

جشنواره سالانه کمونیست‌های دانمارک، به‌رسم همه‌ساله، در روزهای ۲۶‌ تا ۲۷ مردادماه (۱۶ تا ۱۷‌ماه آگوست)، درپارکی از پارک‌های مرکزی شهر کپنهاگ، برگزار شد.

در جشنواره امسال، تبلیغات کمونیست‌ها بر انتخابات شهرداری‌ها، که چند ماه دیگر در کشور دانمارک انجام خواهد شد، متمرکز بود. لیست انتخاباتی حزب کمونیست که در برخی منطقه‌ها و شهرها، به‌ویژه پایتخت این کشور- کپنهاگ- منتشر و توزیع شد، برنامه‌هایی چون تامین اجتماعی برای همگان، مخالفت با برنامه‌ صرفه‌جویی‌ای که به کاهش خدمات اجتماعی در عرصه‌هایی چون آموزش، بهداشت، حفاظت از محیط‌زیست، و حقوق بازنشستگان منجر گردیده است، ازجمله شعارها و آماج‌های انتخاباتی‌اند.
علاوه براین، مبارزه و تلاش برای برپاداشتن کارزاری مشترک- دربردارنده همه نیروهای چپ و مترقی- برضد “اتحادیه اروپا“ و سیاست‌های دیکته‌شده ازسوی کمیسیون اتحادیه اروپا یکی از برنامه‌های اصلی جشنواره امسال بود. در این ارتباط، سورن سوناگورد، نماینده پارلمان اروپا از جبهه خلق دانمارک برضد اتحادیه اروپا، یکی از سخنرانان اصلی جشنواره بود. او در این سخنرانی با اشاره به تحمیل سیاست‌های ریاضتِ اقتصادی به ‌مردم، به‌ویژه زحمتکشان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، هماهنگیِ بیشتر نیروهای ترقی‌خواه این کشور برضد برنامه‌ها و سیاست‌های کمیسیون اروپا را خواستار شد.
یکی از رهبران سندیکای سراسری “تری اف“ نیز، که از میهمانان و سخنرانان جشنواره بود، به ‌اهمیت حضور جدی‌تر جنبش سندیکایی در مبارزه با اتحادیه اروپا تاکید کرد. درجشنواره امسال “کمونیست“، سفیر کوبای سوسیالیستی در سخنانی که ایراد کرد، همبستگیِ حزب کمونیست و مردم کوبا را با مبارزه کارگران و مردم دانمارک برضد سرمایه‌داری، جنگ، و نابرابری اجتماعی اعلام‌داشت، و حمایت و همبستگیِ انترناسیونالیستی کمونیست‌ها و ترقی‌خواهان دانمارک و جهان از کوبا را ستود و عمیقاً سپاس‌گزاری کرد.
درقلب جشنواره ”کمونیست“، غرفه حزب توده‌ایران برپاشده ‌بود که نشریه‌ها و کتاب‌های منتشرشده از سوی حزب‌مان را، که از جمله دربردارنده موضع‌گیری‌های حزب در ارتباط با انتخاباتِ مهندسی‌شده اخیر ریاست جمهوری بودند، ارایه می‌کرد. سفیر کوبا، دبیر کل “حزب کمونیست در دانمارک”، و مسئولان روابط بین‌المللی حزب‌های برادر، با حضور در غرفه حزب، با رفقای توده‌ای درباره وضعیت ایران و سیاست‌های حزب ما گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.
ازدیگر برنامه‌های جشنواره “کمونیست”، کارزار جوانان کمونیست دانمارکی برضد سیاست‌های دولت این کشور بود. نماینده “سازمان جوانان کمونیست دانمارک”، در سخنرانی‌ای، سیاست دولت درخصوص کاهش هزینه‌های آموزشی، خصوصی‌سازی بیشتر سیستم آموزشی، و بیکاریِ گسترده در میان جوانان، به‌ویژه کارگران جوان، را به‌باد انتقاد گرفت، و چنین سیاست‌هایی را با منافع جوانان- به‌خصوص کارگران جوان- مغایر دانست. گروه‌های متعدد هنری، ازجمله سه گروه مشهور موسیقی، در خلال این دو روز، برنامه‌های فرهنگی و موسیقایی متنوعی را اجرا کردند، برنامه‌هایی که به‌ فضای جشنواره “کمونیست” امید و نشاط می‌بخشید.
سخنرانِ پایانی جشنواره رفیق بتی فرونتز بیارگ کارسون، رهبر حزب کمونیست در دانمارک، بود که با اشاره به ژرفشِ شکاف طبقاتی و نابرابریِ اجتماعی در جامعه، شدت بخشیدن به مبارزه با سیاست‌های ریاضتِ اقتصادی و کاهش بودجه‌های مرتبط با امور اجتماعی را یگانه راه رویارویی با هجوم سرمایه‌داری به حقوق مردم، به‌ویژه کارگران و زحمتکشان، ارزیابی کرد. او به سیاست خارجی دانمارک در پیروی کورکورانه از پیمان “ناتو“ حمله‌ کرد، و مبارزه در راه صلح را واجد اهمیت اساسی در دوران کنونی دانست.

به نقل از “نامه مردم”، شماره 928، 4 شهریور ماه 1392

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا