مسایل سیاسی روز

حزب توده ایران: حملهٔ تروریستی، و قتل‌عام در اردوگاهِ اشرف، محکوم است!

حزب توده ایران، همراه با ابراز همدردی‌ای عمیق با بستگان قربانیان کمپ اشرف، اقدام تروریستی و ضدبشریِ حمله خونین به اعضای باقی‌ماندهٔ سازمان مجاهین خلق در این اردوگاه را به‌شدت محکوم می‌کند. حزب ما، دولت عراق را مسئول پی‌گیری، شناسایی، و مجازاتِ طراحان، آمران، و ماموران اجرای این جنایت هولناک می‌داند.

«کمپ اشرف»، شهرک و پایگاهِ سابق سازمان مجاهدین خلق در عراق، که هنوز هم صد نفر از اعضای این سازمان در آن به‌سر می‌برند، در روز یکشنبه ۱۰ شهریورماه ۱۳۹۲، بار دیگر مورد حمله قرار گرفت. بر اساس گزارش های سازمان مجاهدین خلق، بیش از ۵۰ تن از اعضای غیرمسلح و بی‌دفاع این سازمان، در جریان حملهٔ روز یکشنبه، به‌طرزِوحشیانه‌ای به‌قتل رسیده‌اند. این حملهٔ مرگبار، با تعهدهای سازمان ملل متحد و دولت عراق مبنی بر تضمین امنیت و سلامت ساکنانِ «کمپ اشرف» و «کمپ حریه» (محل اسکانِ فعلیِ بیش از ۲۰۰۰ تن از اعضای مجاهدین خلق) در تضاد آشکار قرار دارد. اعلامیهٔ رسمی سپاه پاسداران، که در آن از شبیخون و قتل‌عامِ انسان‌های بی‌دفاع در روز یکشنبه گذشته ابراز شادمانی می‌شود، عامدانه و همراه با دهن کجی، دخیل بودن و دست داشتنِ این نیروی سرکوبگر در این کشتار را افشا کرد. این جنایتِ هولناک از سوی سازمان‌های مدافع حقوق بشر و دموکراسی، که رسیدگیِ مجامع بین المللی به این جنایت را خواستارند، محکوم شده است.
حزب توده ایران، همراه با محکوم کردنِ این جنایتِ هولناک، همچنین ضرورتِ خارج کردن اعضای باقیماندهٔ مجادهین خلق ایران از عراق و مسئولیت رهبری سازمان در این‌باره را بار دیگر مورد تصریح قرار می‌دهد. ادامه استقرار هزاران عضو مجاهدین خلق در عراق، ده سال پس از سقوط حکومت بعث و رژیم دیکتاتوری صدام حسین و به قدرت رسیدنِ نیروهایی که با رژیم ولایت فقیه در ایران نزدیکیِ ایدئولوژیک و همکاری و هماهنگی‌هائی تنگاتنگ دارند، به‌هیچ‌روی نمی‌تواند توجیه‌پذیر باشد. حقیقت این است که، متأسفانه، رهبریِ سازمان مجاهدین خلق ایران- در طول سه دههٔ گذشته- با درپیش گرفتنِ سیاست‌های اشتباه‌آمیز و فاجعه‌بار، اعضای سازمان و خانواده‌های آنان را بارها با خطرهای مرگبار روبه‌رو کرده است. سرنوشت تاسف‌انگیزِ مجاهدین خلق در عراق- و آنچه که در کمپ اشرف اتفاق افتاده است- بی‌شک از پیامدهای سیاست فاجعه‌آمیزِ رهبری سازمان مجاهدین خلق ایران در زمینهٔ انتقالِ شمار بسیاری از اعضای این سازمان به عراق است. این انتقال، بر پایهٔ موافقتنامه‌یی با رژیم دیکتاتوری صدام حسین در حالی صورت پذیرفت که، این کشور در جنگ با ایران بود.
حزب توده ایران، همراه با ابراز همدردی‌ای عمیق با بستگان قربانیان کمپ اشرف، اقدام تروریستی و ضدبشریِ حمله خونین به اعضای باقی‌ماندهٔ سازمان مجاهین خلق در این اردوگاه را به‌شدت محکوم می‌کند. حزب ما، دولت عراق را مسئول پی‌گیری، شناسایی، و مجازاتِ طراحان، آمران، و ماموران اجرای این جنایت هولناک می‌داند. مسئولیتِ حفظ جان اعضای مجاهدین تا زمانی که در پوششِ موافقتنامه‌های سازمان ملل در خاک عراق به‌سر می‌برند، با دولت این کشور است. حزب توده ایران، ارگان‌های مسئول سازمان ملل متحد را فرامی‌خواند تا در ارتباط با حفظِ امنیتِ اعضای مجاهدین خلق مادامی که در خاک عراق به‌سر می‌برند، و همچنین به‌وجود آوردنِ شرایط انتقال سریع اعضای مجاهدین خلق به کشورهای دیگر، اقدام‌های جدی به‌عمل آورند.
۱۱ شهریورماه ۱۳۹۲

به نقل از “نامه مردم”، شماره 929، 18 شهریور ماه 1392

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا