مسایل سیاسی روز

بدرود رفیق دکتر خاکپور

دکتر علیرضا خاکپوررفیق دکتر علیرضا خاکپور، مبارز پرشور توده ای در روز ۱۵ بهمن ۱۳۹۲ (4 فوریه 2014) در شهر گراتس (اتریش) پس از نبردی نابرابر با یک بیماری سخت و طولانی زندگی را بدرود گفت. او چند هفته پیش از رسیدن به هفتاد سالگی اش از میان ما رفت.

رفیق خاکپور در روز اول فروردین ۱۳۲۳ در شهر قزوین چشم به جهان گشود. دوران نوجوانی و تحصیل رفیق خاکپور در ایران هم‎ زمان بود با اوج جنبش و مبارزهٴ ضدامپریالیستی مردم ایران در راه ملّی شدن صنعت نفت. بدین ‎سان بود که او نیز همانند هزاران جوان آزاده و عدالت‎جوی ایرانی با خط مشی و اهداف حزب تودهٴ ایران، برای دستیابی به عدالت اجتماعی و صلح آشنا شد.
رفیق خاکپور پس از گذراندن دورهٴ آموزش متوسطه، در دهه ۱۹۶۰ میلادی برای ادامه تحصیل ابتدا به آلمان و سپس به کشور اتریش و شهر گراتس مهاجرت کرد. او تحصیلات عالی خود را در شهر گراتس در رشتهٴ علوم سیاسی و اقتصاد با درجهٴ دکترا به پایان رساند. دوران زندگی رفیق دکترخاکپور در اتریش و در همان ابتدا در کنار رفقایی همچون رفیق شهید کیومرث زرشناس، و به ویژه در بستر جنبش دانشجویی و بر ضد دیکتاتوری شاه تبدیل به دوران مبارزهٴ انقلابی او در صفوف حزب تودۀ ایران شد و این همان خط سرخی بود که رفیق خاکپور تا آخرین لحظهٴ حیاتش به آن وفادار ماند. وجود او به تمام معنا با آرمانهای حزب تودۀ ایران  گره خورده بود.
پس از پیروزی انقلاب بهمن و آغار فعالیت علنی حزب در ایران، رفیق خاکپور نیز با اشتیاق تمام خواهان ادامهٴ فعالیت و پیکار در زیر پرچم حزب در میهن بود، لیکن کوتاه بودن دوران بهار آزادی در ایران و همچنین مشکلات اجتماعی و خانوادگی رفیق باعث شد تا این امر تحقق پیدا نکند. از همین روی رفیق خاکپور با تمام انرژی به عنوان عضو کمیتهٴ کشوری وقت حزب در اتریش با وجود همۀ مشکلات و محدودیت‎های فراوان به مبارزه ادامه داد و در این دوران سهم بزرگی از فعالیت در راه سازماندهی مجدد و تقویت پیکار حزب در اتریش را بر دوش کشید. در مراسم خاکسپاری رفیق که در روز دوشنبه 21 بهمن ۱۳۹۲  (10 فوریه) در شهر گراتس و با حضور انبوهی از هم میهنان ایرانی، شهروندان و رفقای اتریشی برگزار شد، پس از پخش ترانۀ ”مرا ببوس“ و ”سرود انترناسیونال“ نماینده حزب در سخنرانی خود و در بزرگداشت رفیق دکتر خاکپور از جمله گفت: ”رفیق خاکپور، رفیقی بود که تا پایان با شیفتگی و شور تمام بر آرمان های خود پای فشرد و در راه آن مبارزه کرد. رفیق خاکپور دقیقا 50 سال پیش از این، وارد تشکیلات حزب تودۀ ایران در اتریش شد و در ماه فوریه 1964 در نخستین نشست حزبی خود در تشکیلات شرکت کرد.  علیرغم آن که رفیق خاکپور چندین سال بود که در تشکیلات حزب تودۀ ایران فعالیت نمی کرد، اما او هیچگاه صفوف حزب را  ترک نگفت. در این اواخر نیز کاملا مشهود بود که نزدیکی او با تشکیلات حزب به ویژه تنگ تر می شود. رفیق خاکپور شخصیتی بود که می توانست به سرعت ارتباط های متقابل و درهم کنش را در پیچیده ترین شرایط از هم باز شناسد و به تجزیه و تحلیل موشکافانه آن ها بپردازد. افسوس که او خیلی زود ما را ترک کرد.“  رفیق خاکپور همچنین در اثر شرکت و فعالیت خستگی‎ناپذیرش در برنامه ها و فعالیت های حزب کمونیست اتریش، از محبوبیت و احترامی ویژه نیز در بین رفقای اتریشی برخوردار بود.  حزب تودۀ ایران درگذشت رفیق دکتر علیرضا خاکپور را به خانواده‎ و بازماندگان وی و به همۀ اعضا و هواداران حزب تودۀ ایران و به همۀ دوستان و آشنایان او تسلیت می گوید.

یادش گرامی و ماندگار باد

به نقل از “نامه مردم”، شماره 941، 5 اسفندماه 1392

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا