اعلامیه ها

بیانیه کمیته مرکزی حزب توده ایران در رابطه با یورش ارگان های امنیتی به فعالان کارگری کشور

بر اساس گزارش های منتشر شده نیروهای امنیتی و سرکوبگر رژیم امروز، با نقض آشکار قانون کار و موازین بین المللی،  در حالی که کارگران و فعالان سندیکایی کشور در جشن بزرگ خود شرکت جسته بودند، شماری از آن ها را دستگیر و به بازداشت گاه ها روانه کردند.
نیروهای امنیتی رژیم در حالی به فعالان کارگری کشور یورش آوردند که رئیس دولت ”تدبیر و امید“، با عوام فریبی از زمینه سازی برای ” ایجاد تشکل‌های مدنی، مردمی و انجمن‌های خاص در میان کارگران، آزاد و بدون مشکل باشد تا آنها بتوانند از طریق تشکل‌ها و جمعیت‌های آزاد خود صدایشان را به گوش مسئولان برسانند.“  سخن می گفت.

 

عملکرد رژیم در روزهای اخیر، از جمله ندادن اجازه برای راهپیمایی اول ماه مه و یورش امروز مزدوران دستگاه های امنیتی، نشان داد که رژیم ”ولایت فقیه“ به هیچ روی پذیرنده جاری شدن مقاوله نامه های جهانی نیست و شعارهای پس از انتخابات خرداد 92در رابطه با حاکم شدن ”اعتدال“، ”تدبیر“ و ”امید“ در واقع برای گول زدن افکار عمومی بوده است.  روحانی و هواداران ”دولت تدیبر و امید“ که سنگ آزادی اجتماعی را به سینه می زنند به هیچ وجه  نمی توانند از مسئولیت خود در قبال وقوع این سرکوب های حساب شده شانه خالی  نمایند و آنرا به حساب نیروهای ”تندرو“ برای ایجاد تشنج و چالش در مقابل دولت و یا رئیس جمهور بگذارند. 
رهبران و فعالان سندیکای کارگران شرکت واحد امروز در حالی دستگیر شدند که مشغول پخش کردن شیرینی، به مناسبت روز کارگر، این عید بزرگ زحمتکشان جهان، بین همکاران خود بودند و هیچ بهانه ای برای توجیه دستگیری آن ها وجود نداشت.   گناه آن ها در حقیقت این است با وجود همه تضییقات اعمال شده از سوی رژیم اعلام کرده اند که به ”رسمیت شناختن و رعایت حقوق سندیکایی همچون، تجمع، راه پیمایی، اعتصاب، گردهم آیی و دیگر اشکال اعتراضی و پایان بخشیدن به هر نوع سرکوب فعالان حقوق کارگری توسط دستگاه های رنگارنگ مختلف اطلاعاتی و امنیتی“ هستند و ”آزادی همه کارگران زندانی مدافع حقوق کارگری و اعاده همه ی حقوق پایمال شده ی آنان ” را خواستارند.
حزب توده ایران یورش نیروهای امنیتی رژیم ولایی و دستگیری فعالان سندیکایی را شدیدا محکوم می کند. ما معتقدیم که دستگیری فعالان کارگری که دو هفته پس از ضرب و شتم بی رحمانه زندانیان بند 350 اوین صورت می گیرد، حرکت های حساب شده دیکتاتوری حاکم برای جلوگیری از رشد و گسترش مبارزه نیروهای اجتماعی در دفاع از حقوق اجتماع، اقتصادی  و سیاسی شان است. ایجاد سندیکاها و اتحادیه های مستقل،  یکی از آزادی ها و حقوق دموکراتیک بنیادین است و تجربه جهانی  به همراه تاریخ معاصر میهن ما به وضوح نشان می دهد که این نهادهای مردمی  به نوبه خود به عنوان مهمترین گردان های رزمنده در راه تعمیق و دفاع از آزادی و دموکراسی و گسترش عدالت اجتماعی در هر جامعه ای عمل می نمایند.
حزب توده ایران بار دیگر همه نیروهای مترقی، دموکرات و میهن دوست را به دفاع قاطعانه و متحد از جنبش کارگری کشورمان فرا می خواند. ما معتقدیم که در شرایط کنونی که نیروها و فعالان سندیکائی مورد هجوم ماشین سرکوب رژیم دیکتاتوری حاکم قرار گرفته اند، اتخاذ موضع انفعالی، توجیه و سکوت از جانب هیچ شخصیت  و نیروی سیاسی در کشور به هر بهانه ای نمی تواند قابل قبول باشد. آزادی فوری تمامی دستگیر شدگان مراسم روز جهانی کارگر و دیگر فعالان کارگری زندانی  را می باید با مبارزه عملی موثر و پیگیر برای تحقق دموکراسی و آزادی در کشور تلفیق کرد و آن را به رژیم ولایت فقیه و توجیه گران آن تحمیل نمود.

پیش به سوی کارزارمتحد برای آزادی فوری و بدون قید و شرط برای همه فعالان کارگری دستگیر شده در روز جهانی کارگر، دیگر فعالان کارگری زندانی و و همه زندانیان سیاسی-عقیدتی!
دست در دست هم برای از بین بردن محرومیت و فقر، برای تحقق عدالت اجتماعی، و دست یابی به حقوق سندیکایی و تشدید مبارزه بر ضد رژیم استبدادی ولایت فقیه!

کمیته مرکزی حزب تودة ایران
11 اردیبهشت ماه 1393

به نقل از نامه مردم، شماره 946، 15 اردیبهشت ماه 1393

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا