مسایل بین‌المللی

یاد رفیق بابیس آنگوراکیس، کمونیست برجسته، دوست زحمتکشان و انسان شریف، گرامی باد!

با خبر شدیم که رفیق بابیس آنگوراکیس، کمونیست برجستة عضو حزب کمونیست یونان، و عضو پارلمان اتحادیةاروپا از این حزب، و از کوشندگان برجسته روند باز سازماندهی نشست های حزب های کمونیست جهان در سال های پس از پایان جنگ سرد دوشنبه شب ۲۲ اردیبهشت در بیمارستانی در شهر آتن، پایتخت یونان، درگذشت.

 

رفیق آنگوراکیس در سال ۱۳۳۰ در بوخارست پایتخت رومانی و در خانواده‌ای به دنیا آمد که پدر و مادر هر دو کادر حزبی و پناهندةسیاسی (از یونان) بودند. او به همراه خانواده در سال ۱۳۴۷به آلمان دموکراتیک مهاجرت کرد و در سال ۱۳۵۲ در رشتةمهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعاتی از دانشگاه فنی درسدِن فارغ‌التحصیل شد. دولت‌های پیاپی یونان تا سال ۱۳۵۸ به او و خانواده‌اش اجازةبازگشت به یونان نمی‌دادند. او پس از دریافت مدرک دکترا در علوم کامپیوتر از دانشگاه درسدن و کار در آن دانشگاه از سال ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۸، بالاخره توانست در سال ۱۳۵۸به یونان بازگردد. او پس از بازگشت به یونان نخست عضو سازمان جوانان کمونیست شد و سپس در سال ۱۳۶۷ به عضویت حزب کمونیست یونان درآمد.
رفیق بابیس آنگوراکیس در سه کنگرةپیاپی اوّل و دوّم و سّوم سازمان جوانان به عضویت شورای مرکزی آن انتخاب شد. او در دوران عضویتش در سازمان جوانان، در کمیتةهماهنگی جنبش دانشجویی در کشورهای سوسیالیستی و اروپای غربی، در بخش روابط بین‌المللی و در کمیتةایدئولوژی سازمان جوانان، و در سازمان‌دهی گروه‌های پیشاهنگی همبستگی با نیکاراگوئه شرکت فعال داشت.
رفیق بابیس پس از آغاز فعالیتش در سازمان‌های حزب کمونیست یونان، مسئولیت بخش سیاست‌های اطلاعات و پژوهش و فناوری حزب را به عهده گرفت. او برای نخستین بار در کنگرة۱۲م حزب در سال ۱۳۶۷ به عضویت کمیتةمرکزی انتخاب شد و تا زمانی که فوت کرد، در همةکنگره‌ها به عضویت کمیتةمرکزی برگزیده شد. رفیق یونانی از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۸۸مسئول شعبةروابط بین‌المللی کمیتةمرکزی حزب کمونیست یونان بود.
رفیق بابیس آنگوراکیس از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۸ نمایندةحزب کمونیست در یکی از بخش‌های آتن در پارلمان یونان بود، و در سال ۱۳۸۸ از سوی حزب نامزد نمایندگی در پارلمان اتحادیةاروپا شد که با موفقیت به این مقام انتخاب شد. رفیق عزیز یونانی ما، همةعمر فعال خود را برای مبارزه در راه حقوق زحمتکشان و طبقةکارگر، برای یک آیندةبهتر و زندگی شایسته برای همةمردم یونان، و برای رسیدن به سوسیالیسم وقف کرد.
مراسم تشییع جنازةرفیق بابیس آنگوراکیس در روز چهارشنبه ۲۴م اردیبهشت در آتن برگزار شد که سفیر کوبا در آتن، هیئت نمایندگی سفارت فلسطین در آتن، نمایندگانی از حزب آکل قبرس، حزب کمونیست ترکیه، حزب کارگران بلژیک و شمار زیادی از شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی یونان و دیگر کشورهای اروپایی در آن شرکت داشتند.
به مناسب درگذشت رفیق بابیس آنگوراکیس در روز ۲۳ اردیبهشت پیامی از جانب حزب توده ایران برای کمیتةمرکزی حزب برادر فرستاده شد.
در این پیام آمده است: ”کمیتةمرکزی حزب تودةایران از شنیدن خبر غیرمنتظرةمرگ ناگهانی رفیق بابیس آنگوراکیس بسیار متأثر و متأسف شد… رفیق آنگوراکیس نماد بهترین سنّت‌های انترناسیونالیسم طبقةکارگر و همبستگی بین‌المللی بود… او در مبارزةفداکارانه‌اش در راه صلح و سوسیالیسم- که زندگی‌اش را وقف آن کرد- مبارزی پیگیر، پرانرژی و هوشیار بود. نمایندگان حزب تودةایران در فاصلةسال‌های ۱۳۷۱ تا ۱۳۸۸ که رفیق آنگوراکیس مسئول شعبةروابط بین‌المللی حزب کمونیست یونان بود، همکاری‌های نزدیکی با او داشتند. در سال‌های اخیر که رفیق نمایندةپارلمان اتحادیةاروپا و در ضمن یکی از کادرهای برجستةجنبش صلح در یونان بود، ما دیدارها و گفتگوهای فراوانی با او داشتیم.
رفیق آنگوراکیس یکی از دوستان دیرین و وفادار حزب ما بود و یاری او در پیشبُرد و به ثمر رسیدن شماری از طرح‌های مهم حزب ما بسیار کارساز بود… درگذشت رفیق آنگوراکیس لطمه‌ای جدّی بر جنبش بین‌المللی طبقةکارگر است. جای خالی او را به‌سختی می‌توان پر کرد. کمیتةمرکزی حزب تودة ایران درگذشت رفیق آنگوراکیس را به حزب کمونیست یونان، به خانواده و دوستان آن رفیق، به طبقةکارگر یونان، و به همةآنها که او را می‌شناختند و دوست داشتند، صمیمانه تسلیت می‌گوید…“

 

به نقل از نامه مردم، شماره 947، 29 اردیبهشت ماه 1393

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا