مسایل سیاسی روز

به یاد پروفسور دکتر بهروز شکوری

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی فرقه دموکرات آذربایجان پروفسور دکتر بهروز شکوری محقق و دانشمند بزرگ کشورمان و یار دیرین و فداکار فرقه دمکرات آذربایجان در گذشت .
در ادامه همین یادنامه می خوانیم:

”این انسان پاکدل و بزرگ، تمام عمر خود را در راه سعادت و خوشبختی بشریت فدا کرد بدون آنکه کوچکترین چشمداشتی داشته باشد. و تا آخرین لحظه حیات خود از تحقیق و تفحص از آموختن و آموزش باز نایستاد. او با عشق به وطن و عشق به مردم عمر خود را سپری کرد و در عین ساده زیستی  آزاده ای سرفراز بود که از احترام دوست و دشمن برخوردار بود. از مدارج  و اعتبار علمی کافی است گفته شود که وی عضو اصلی آکادمی بین المللی اکوانرژیک و عضو اصلی آکادمی نیورک بود. 12 سال با دانشگاه دولتی مسکو در زمینه مسائل ژئوشیمی خاکها و تغذیه گیاهان کشاورزی همکاری گسترده داشت. با آکادمی های علوم جمهوری های روسیه ، گرجستان، ارمنستان، لیتوانی، لیتونی، استونی، مولداوی و اوکراین در زمینه مسائل مختلف خاک شناسی، ژئوشیمی خاکها، شیمی  کشاورزی، مسائل اکولوژیکی، زیست محیطی و اگروشیمی همکاری تنگاتنگ داشت.  وی 45 سال ریاست  بخش های حاصلخیزی خاکها، ژئوشیمی، بیابان زائی، اگروشیمی در انستیوی فرسایش و آبیاری وزارت کشاورزی جمهوری آذربایجان را به عهده داشت. و بیش از 35 سال معاونت بخش شیمیزاسیون کشاورزی جمعیت شیمیدانان مندلف را داشت. …
بهروز شکوری در 14 اسفند 1308 در یک خانواده نسبتا مرفه ای در شهر آستارا بدنیا آمد. پدرش غلامحسین شکوری مردی مردم دوست، دانش پرور بود. او مصدر امور کارهای مربوط به آبادی شهر، تاسیس مدارس و .. بود. و از احترام عمیق همشهریانش برخوردار بود. پدرش علاقه عمیقی به دانش و تحصیل فرزاندانش داشت و تلاش می کرد آنها را در یک محیط سرشار از احترام به فرهنگ، تمدن، علم و دانش پرورش دهد. او فرزندانش را به تحصیل علم، فراگرفتن موسیقی و زبان تشویق می کرد. ارتباط فرزندان این خانواده با مردان فاضل، دانشمند و شخصیت های برجسته کشوری و لشکری و میهن پرست که به وفور به خانه آنها رفت و آمد داشتند، از همان کودکی آنها را به امور کشور و امور سیاسی علاقه مند کرده بود.
رفیق شکوری ضمن خدمات بزرگی که به علم و دانش بشری داشت.  یکی از فعالین سیاسی کشورنیز بود. او که از نوجوانی فعالیت سیاسی خود را با تشکیلات فرقه دمکرات آذربایجان و حزب توده ایران آغاز کرده بود تا آخرین لحظات عمرش بعنوان رفیقی وفادار به آرمانهای فرقه دمکرات آذربایجان  حضور فعالی داشت.  با کمال تاسف روز دوشنبه 29 اردیبهشت و در سن 85 سالگی چشم از جهان بست. طبق خواست او پیکر بی جانش را  به شهر آستارا منتقل و در میان اندوه مردم  این شهر خاک سپردند.“
به نقل از پایگاه اینترنتی فرقه دموکرات آذربایجان
http://www.adfmk.com/

حزب تودة ایران درگذشت رفیق شکوری را به خانواده و بازماندگان او، رفقای فرقه دموکرات آذربایجان، همه ترقی خواهان میهن  و  جامعه علمی کشور تسلیت می گوید. یادش گرامی باد!

به نقل از “نامه مردم”، 948 ، 2 خرداد ماه 1393

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا