مسایل بین‌المللی

گزارش تکان دهندهٔ سازمان آزادیبخش از کشتار و ویرانی نیروهای اسرائیل در نوار غزه

امروز،۳۱ تیرماه، گزارش ویژهٔ سازمان آزادیبخش فلسطین در مورد اوضاع ناگوار غزه و نتایج فاجعه‌بار حملهٔ نیروهای اسرائیلی به مردم این منطقه منتشر شد که یک نسخه از آن نیز به دست حزب تودهٔ ایران رسیده است. این گزارش حاوی اطلاعات مشخصی دربارهٔ خسارتهای جانی و مالی واردشده به فلسطینیهای ساکن این منطقه است. همانطور که در بیانیهٔ حزب ما به مناسبت تجاوز اخیر به ملّت فلسطین آمده است، «حزب تودهٔ ایران ادامهٔ درگیریها و حملهٔ نظامی ارتش اسرائیل به نوار غزه و کشتار مردم بیگناه و غیرنظامیان را محکوم میکند. ما ضمن اعلام همبستگی با بازماندگان قربانیان این حملات مرگبار  و مردم نوار غزه خواستار اعلام آتش‌بس فوری و پایان دادن به همهٔ اقدامهای نظامی از دو طرف هستیم».

کشور فلسطین
سازمان آزادیبخش فلسطین
وزارت امور مذاکرات

۲۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۴ [۳۰ تیر ۱۳۹۳]گزارش ویژه
غزه زیر آتش
تجاوز جنایت‌کارانهٔ اسرائیل به کشور اشغال‌شدهٔ فلسطین

خلاصه:
•    آمار ۱۴ روز تجاوز اسرائیل به نوار غزه (از ۱۷ تا ۳۰ تیر)
•    بهداشت و درمان در غزه: قربانیِ محاصره و حملههای اسرائیل
•    نام کشته شدگان فلسطینی در حملههای اسرائیل به نوار غزه از ۲۳ خرداد تا ۳۰ تیر ۱۳۹۳

یورش های برنامه‌ریزی‌شده و عمدی اسرائیل به نواحی مسکونی تا همین چند ساعت گذشته ادامه داشته است. بجز یک وقفهٔ بشردوستانهٔ دوساعته، گریز اجباری فلسطینیها از خانه و کاشانهشان، و نیز ویرانی خانههای مسکونی فلسطینیها و زیرساختهای کشور همچنان ادامه دارد. «دفاع ملّی فلسطین» همراه با سازمان های بین المللی همچنان مشغول بیرون آوردن جسدهای کشتهشدگان کشتارجمعی در منطقهٔ الشجاعیه [در شرق شهر غزه] از زیر آوارند. در همین حین، نیروهای اسرائیل همچنان به حمله به ساختمانها و خدمات غیرنظامی، ازجمله به چندین مرکز پزشکی، ادامه میدهند. بحران انسانی موجود در ۲۴ ساعت گذشته بهشدت گسترش‌یافته و وخیمتر شده است، به‌طوری‌که تا امروز ۱۰۰٫۰۰۰ فلسطینی بیخانمان شدهاند، بیشتر از ۵۰۰ تن کشته و بیشتر از ۳۰۰۰ تن زخمی شدهاند.

آمار ۱۴ روز تجاوز اسرائیل به نوار غزه
(منبع: مرکز رسانه‌ای دولت فلسطین و گروه دیدهبانی فلسطین)

۱۷ تیر تا ۳۰ تیر ۱۳۹۳
•    شمار کشته شدگان فلسطینی: ۵۰۶
•    شمار زخمی شدگان فلسطینی: ۳۱۵۰
•    شمار خانه های به کلی ویران شده: ۱۰۹۰
•    شمار خانه های نیمه ویرانشده: ۹۹۴
•    شمار خانه های آسیب دیده: ۱۸۰۷۰
•    شمار مدرسه های آسیب دیده: ۸۵
•    شمار مراکز درمانی و بیمارستانهای آسیب دیده: ۵ بیمارستان و ۶ درمانگاه. ۱۳ مرکز پزشکی بسته‌شده است.
•    شمار وزارتخانه های تا حدّی آسیبدیده: ۵ (تا روز ۲۴ تیر)
•    شماره وزارتخانه های بهشدت آسیبدیده: ۳ (تا روز ۲۴ تیر)
•    حمله به ساختمان های مذهبی: ۳ مسجد ویران‌شده، ۶۴ مسجد و ۲ کلیسا تا حدی آسیب‌دیده است. (تا روز ۲۴ تیر)

بیشتر از ۱۰۰٫۰۰۰ نفر بیخانمان شدهاند، ویرانی زیرساختهای برق و آب و فاضلاب زندگی ۹۰۰٫۰۰۰ نفر را مختل کرده است.

•    بهداشت و درمان در غزه: قربانیِ محاصره و حملههای اسرائیل
(منبع: وزارت بهداشت؛ اتاق عمل اورژانس؛ ایمیل تماس moh.operationroom2014@gmail.com)
اشغال گران اسرائیل ۵ بیمارستان و ۶ درمانگاه اصلی را هدف حمله های خود قرار دادهاند. از روز آغاز حملههای جنایت‌کارانهٔ اسرائیل تاکنون، در نوار غزه ۱۳ مرکز پزشکی بسته‌شده است، ۴ آمبولانس آسیب‌دیده است، یک امدادگر و یک داروساز کشته‌شده‌اند و ۲۰ تن از کارکنان پزشکی زخمی شدهاند. ۳ بیمارستان و ۱۲ درمانگاه و ۳ مرکز مراقبت از سالمندان جزو مراکز پزشکی ذکرشده‌اند. علاوه بر این‌ها، حملهٔ نیروهای اسرائیل به یک تأسیسات نمکزُدایی از آب (آبشیرینکُن) در اردوگاه پناهندگان الشاطی نیز آسیبهایی به این تأسیسات وارد کرده است. فهرست برخی از مراکز پزشکی آسیبدیده در حملههای اسرائیل:
o    بیمارستان اروپایی غزه، که براثر حمله به آن، مسئولان مجبور شدند بخش آی سی یو (مراقبتهای ویژه) و کارکنان زخمی شده را از بیمارستان به محل دیگری ببرند.
o    درمانگاه فوخیری در رَفَح (در مرز مصر) براثر بمباران نیروهای اسرائیلی بهشدت آسیب‌دیده است.
o    مرکز خدمات پزشکی اضطراری جمعیت هلال‌احمر فلسطین در اردوگاه پناهندگان جبالیه، ازجمله درمانگاه مراقبهای بهداشتی اولیهٔ آن براثر حملهٔ هوایی نیروهای اسرائیلی آسیب‌دیده است. طی این حمله چند داوطلب و امدادگر اورژانس نیز زخمی شدند و ۳ آمبولانس نیز آسیب دید و از کار افتاد.
o    بیمارستان شهدای الاقصیٰ هدف حمله قرار گرفت.
o    بیمارستان الا وفا هدف حمله قرار گرفت؛ ساختمان جدید آن آسیب دید، و براثر حملهٔ هوایی نیروهای اسرائيلی، مسئولان مجبور به تخلیهٔ ۱۴ بیمار شدند.

علاوه بر آنچه ذکر شد، چندین تن از کارکنان پزشکی فلسطینی نیز در حملههای گوناگون نیروهای اسرائیلی مجروح شدند و دیروز فؤاد جابر، امدادگر پزشکی، براثر اصابت موشکهای اسرائیلی در الشجاعیه کشته شد.
بیمارستانهای غزه که با کمبود وسایل و امکانات پزشکی موردنیاز روبرو هستند، همچنان خواهان دریافت فوری این اقلام هستند. به علّت ادامهٔ حملههای اسرائیل و افزایش شمار زخمیها در غزه، بهرغم تلاشهای وزارت بهداشت فلسطین و سازمانهای بینالمللی، هنوز نیازی زیادی به کمکهای فوری درزمینهٔ دارو، وسایل پزشکی و کارکنان پزشکی وجود دارد.
شمار زخمیهای حملههای مداوم اسرائیل اکنون از مرز ۳۰۰۰ گذشته است، و شمار زخمیها در میان کودکان، زنان و سالمندان بهشدت افزایش‌یافته است. در فهرست نیازهای فوری مراکز پزشکی و درمانی در غزه، ۷۱ قلم دارو به چشم میخورد. داروهایی که بیشتر از همه موردنیازند، داروهای رواندرمانی برای بیمارانی است که از بیماریهای روحی، شوک ناشی از جراحت و حادثه، یا اضطراب رنج میبرند. همچنین، به متخصصان جراحی مغز و اعصاب، بیهوشی، جراحی پلاستیک، جراحی عمومی جنگی، ارتوپدی، و سوختگی نیاز فوری است. وزارت بهداشت نیز گزارش داده است که فقط یکی دو روز سوخت برای مصرف در بیمارستانها باقی‌مانده است، و به علّت بمبارانهای مداوم اسرائیل، برق مکرراً از خطوط برقرسانی اصلی قطع میشود.
وزارت بهداشت فلسطین و سازمان بهداشت جهانی (WHO) فراخوانی خطاب به جامعهٔ بینالمللی منتشر کرده اند و خواستار ۶۰ میلیون دلار کمک برای ادامهٔ کار در غزه شده اند.

نام فلسطینیهای کشته‌شده در حمله های اسرائیل به نوار غزه از ۲۳ خرداد تا ۲۵ تیر ۱۳۹۳
نادیده گرفتن و بیارزش دانستن جان فلسطینیها توسط اسرائیل منجر به کشتار صدها نفر شده است. برخی از کشورها بهجای آنکه از تجربههای پیشین درس بگیرند، به اسرائیل برای حمله به نوار غزه و بمباران آن چراغ سبز نشان دادند. جامعهٔ بینالمللی برای حفاظت از زندگی فلسطینیهایی که در زیر اشغال اسرائیل به سر میبرند، و بازخواست از اسرائیل در مورد نقض شدید قوانین بشردوستانهٔ بینالمللی مسئولیت قانونی و اخلاقی دارد. بازخواست نکردن از اسرائیل موجب ادامهٔ جنایتها و رفتارهای بیرحمانهٔ اسرائیل میشود. بیعملی جامعهٔ بینالمللی منجر به طولانیتر شدن فهرست کشتهشدگان خواهد شد.

[توضیح: در ادامهٔ گزارش «ساف»، نام ۴۶۱ تن از کشتهشدگان فلسطینی همراه با محل کشته شدن آنها و سن آنها فهرست شده است که در این ترجمه نیامده است. ح.ت.ا]

سایت حزب توده ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا