مسایل بین‌المللی

ماجراجویی های نظامی و ضد انسانی دولت اسرائیل و خطر آن برای کل منطقه

 جهان با نگرانی سیاست ها و عملکرد جنایت‌کارانه دولت اسرائیل در غزه را که اکنون نزدیک به سه هفته است ادامه یافته و می‌تواند به بحران همه‌جانبه و خطرناکی در همه منطقه دامن بزند، دنبال می‌کند. اظهار نظرهای  سخنگویان دولت اسرائیلی به‌وضوح نشان می‌دهد که هدف اصلی این دولت از ماجراجویی جدید ممانعت از حل معضل فلسطین از طریق صلح آمیز و تخریب روند شکل‌گیری دولت اتحاد ملی فلسطین است.   

 

اسرائیل می‌داند که در صورت ادامه درگیری‌ها و اوج‌گیری اقدام‌های نظامی این کشور، نیروهای جنگ‌طلب و ماجراجو می‌توانند موانع بزرگی بر سر راه برخی موافقت‌نامه‌های منطقه‌ای و ازجمله روند مذاکرات کنونی  بین ایران و ایالات‌متحده ایجاد کنند.  اظهارات برخی شخصیت‌های سیاسی کشور و ازجمله »ولی‌فقیه« رژیم، در روز های اخیر، و ابراز این نظر که: »تنها راه علاج نابودی و از بین رفتن اسرائیل است« سخنان غیر مسئولانه ای است که بی شک به نفع  سیاست دولت اسرائیل و در توجیه اقدام های سرکوبگرانه این کشور در رابطه با خلق فلسطین و ادامه جو تشنج و درگیری در منطقه عمل می کند. به باور حزب توده ایران و همه نیروهای صلح‌طلب و ترقی‌خواه در ایران و جهان سیاست درست، تشدید فشار بین المللی، تحریم گسترده جهانی بر ضد دولت اسرائیل و محدود کردن توان  جنگ‌افروزان حاکم در تل‌آویو است.

انزوای بی‌سابقه اسرائیل:
با ادامه و گسترش حمله نظامی ارتش اسرائیل به نوار غزه و افزایش شمار کشته و زخمی شدگان ماجراجویی جدید دولت دست راستی حاکم درتل آویو، موج اعتراض‌ها در فلسطین و در جهان بر ضد این اقدام های غیر انسانی شدت گرفته است. نماینده »حزب مردم فلسطین«  در گفتگویی با نمایندگان حزب ما اخیراً اطلاع داد که نیروهای مردمی فلسطین تصمیم هماهنگ گرفته‌ ‌اند تا مردم  و زحمتکشان را برای شرکت موج سوم »انتفاضه«، که تا اعاده حق مردم فلسطین ادامه خواهد داشت، بسیج کنند. آن‌ها متفق‌القول اعلام کردند که مبارزه با اشغال گران اسرائیلی را تا تعهد اسرائیل به اتخاذ مواضع سازنده در مذاکرات صلح ادامه خواهند داد.
محمود عباس، رئیس دولت خودگردان فلسطین وضعیت در غزه را “غیرقابل‌تحمل” و حملات اسرائیل را “جنایت علیه بشریت” خوانده است.  در روزهای اخیر در اقدام‌های اعتراضی گسترده ای میلیون‌ها نفر از نیروهای صلح طلب و ترقی خواهان جهان در کشورهای مختلف به خیابان‌ها آمدند و  با سر دادن شعارهای همبستگی با مردم فلسطین انزجار خود را از ادامه سیاست های دولت اسرائیل و  سکوت آمریکا و دولت های اروپایی اعلام کردند.  خیابان‌های پایتخت‌های کشورهای اصلی و عمده  سرمایه‌داری صحنه تجلی بزرگ‌ترین تظاهرات همبستگی با مردم فلسطین شده است. میلیون‌ها نفر در پایتخت‌ها و شهرهای بزرگ کشورهای امپریالیستی و ازجمله  لندن، پاریس، رم، تورنتو با شعارهای »حمله نظامی به غزه و کشتار مردم فلسطین را متوقف کنید«، »این‌یک جنگ نیست بلکه کشتار است«  خواهان توقف ماشین جنگ دولت اسرائیل شدند.  اعضا و هواداران حزب توده ایران در بیشتر این کشورها در صفوف مشترکی همراه با صلح‌طلبان از سایر  جریان‌های سیاسی به وظیفه انترناسیونالیستی خود در حمایت از خلق فلسطین عمل کردند.
خانم ناوی پیلای،  کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، هفته پیش اخطار کرد که حملات هوایی اسرائیل و بمباران هدف قرار دادن خانه‌ها و بیمارستان مدارس، مساجد که در جریان آن ده‌ها نفر غیرنظامی فلسطینی کشته‌شده‌اند، می‌تواند به‌عنوان جنایات جنگی موردبررسی قرار گیرد. او  اظهار داشت که شورای حقوق بشر سازمان ملل هرکدام از این اقدام‌های غیرقانونی را موردبررسی قرار خواهد داد.  منابع مطلع سازمان ملل اعلام کرده‌اند که تعداد کشته‌شدگان نزدیک به ۱۰۰۰ نفر است که ۷۵ درصد آن‌ها غیرنظامیان فلسطینی می‌باشند که زنان و کودکان بیشترین گروه را تشکیل می‌دهند.  کمیساریای عالی سازمان ملل اضافه کرد  که کشتار غیرنظامیان در غزه به‌خصوص کودکان، نگرانی‌های جدی درباره بی توجهی اسرائیل به قوانین بین‌المللی و موافقت‌نامه‌های جهانی در رابطه با عدم هدف قرار دادن غیرنظامیان را ایجاد کرده است.

سازمان مللِ، نهادهای انسان دوست و نیروهای ترقی خواه و صلح دوست جهان نباید و نمی‌توانند چشم‌ خود را بر این فاجعه انسانی و این جنایات به بندند.  باید دولت اسرائیل را به قبول آتش بس وادار کرد.  جنبش صلح جهانی در این رابطه مسئولیت‌های مهمی را به گردن خلق‌ها گذاشته است. ما در مقابل تاریخ  متعهدیم.   

به نقل از نامه مردم – شماره ۹۵۲ – ۶ مرداد ماه ۱۳۹۳

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا