مسایل سیاسی روز

مبارزه برایِ صلح، ضدِ امپریالیسم، فقر، و نابرابری! غرفهٔ» حزب توده ایران«در جشنوارهٔ »کمونیست»

کمونیست‌های دانمارک با کارزار تبلیغاتی‌ای گسترده، جشنواره سالیانهٔ »کمونیست«را در شهر کپنهاگ [۲۵-۲۶مردادماه (۱۶-۱۷آگوست)] برگزار کردند. حضور چشم‌گیر جوانان و نیز فعالان سندیکایی در جشنواره امسال گویای فعالیت گسترده کمونیست‌های دانمارک و تلاش آنان برای سازماندهی مبارزهٔ مردمی با برنامه‌های ریاضت اقتصادیِ دیکته‌شده ازسوی اتحادیه اروپا و نیز سیاست خارجی جنگ‌طلبانه دولت این کشور- به پیروی از پیمان تجاوزکار »ناتو«- بود.

امسال مخالفت با جنگ، نژادپرستی و فاشیسم جای ویژه‌ای در برنامه‌های »جشنوارهٔ کمونیست«به‌خود اختصاص داده‌ بود. اطلاع‌رسانی دربارهٔ اقدام‌ها و برنامه‌های جنگ‌افروزانهٔ »ناتو«در اوکراین، نقش »ناتو«به سرکردگی آمریکا در رویدادهای این کشور، دخالت‌های بی‌شرمانهٔ »اتحادیه اروپا«در اوکراین و دیگر جمهوری‌های شوروی سابق ازجمله تحمیل قراردادهای اسارت‌بار به ‌این کشورها، و همچنین تحول‌های خاورمیانه، رخ‌دادهای عراق و سوریه، تجاوز نظامی دولت اسرائیل به مردم بی‌دفاع فلسطین و نسل‌کشی در باریکهٔ غزه، ازجمله فعالیت‌های روشنگرانه در »جشنواره کمونیست«بود. فعالان صلح، مبارزان جنبش کارگری- سندیکایی، و نیروهای ضدفاشیستی، همراه با اعضای حزب کمونیست در دانمارک، با فعالیت‌های متنوع‌شان به افشای جنگ، فاشیسم و نابرابری اجتماعی و فقر پرداختند.
کارزار سازماندهی شده برای مخالفت با برنامه‌های اقتصادی و کاهش حقوق و مزایای سیستم تأمین اجتماعی از سوی سندیکاهای کارگری و نیز حزب کمونیست در دانمارک، به‌شکل برجسته‌ای در کانون فعالیت‌های تبلیغاتی جشنواره قرار داشت. دراین رابطه، »دنیس کریستین‌سن«، رهبر سندیکای کارکنان خدمات عمومی (اف – او – آ)- که یکی از سندیکاهای پرقدرت دانمارک است- در سخنرانی‌اش در »جشنواره کمونیست«، با اشاره به‌ رشدِ پدیدهٔ فقر و بیکاری و پیامدهای اجتماعی آن، اتحادِعمل همه نیروها و نهادهای مردمی در مبارزه با سیاست‌های اقتصادی را خواستار گردید. رهبر سندیکای کارکنان خدمات عمومی، بر نقش جنبش سندیکایی در این مبارزه تاکید کرد.
نماینده جبهه مردمی علیه اتحادیه اروپا، که در انتخابات امسال پارلمان اروپا توانست یک کرسی کسب کند، نیز در سخنرانی خود به اتحادیه اروپا، رشد نژادپرستی و فاشیسم دراین قاره به موازات گسترش فقر و بی‌عدالتی حمله کرد، و ضرورتِ کارزارِ وسیع برضد برنامه‌های اقتصادی و سیاست‌های مداخله‌جویانه این اتحادیه را اولویتِ مبارزه همه حزب‌های ترقی‌خواه و چپ و کمونیست دانست.
در بخش دیگر جشنواره، نماینده سازمان جوانان کمونیست دانمارک به ایراد سخنرانی پرداخت و با طرح خواست‌های جوانان، به‌ویژه تحصیل رایگان، افزایشِ کمک‌هزینه دانشجویی، و اشتغال برای جوانان، به سیاست‌های دولت ائتلافی سوسیال دمکرات دانمارک تاخت، و آن‌ را مسبب بیکاری گسترده درمیان جوانان دانست. امسال نیز بنا به دعوت رسمی حزب برادر، حزب ما در »جشنواره کمونیست«حضور فعالی داشت. غرفه حزب توده ایران، که با شعارهای حزب تزئین شده ‌بود، مورد استقبال شرکت‌کنندگان قرار گرفت. »نامه مردم«و موضع‌گیری‌های حزب در خصوص مسائل ایران مانند مذاکرات هسته‌ای، رخ‌دادهای خاورمیانه، تحول‌های داخل کشور، سیاست‌های دولت روحانی و نقش ولی‌فقیه در آن‌ها، به بازدیدکنندگان ارائه شد و توضیح‌های لازم از سوی رفقای حزبی داده می‌شد. رفقای حزب کمونیست در دانمارک (مسئول روابط بین‌المللی) ضمن بازدید از غرفه حزب با رفقای توده‌ای در خصوص مسائل ایران و منطقه گفت‌وگو کرد. رفیق »بتی فرونتر بیارگ کارسون«، رهبر حزب کمونیست در دانمارک، در دیدارش از غرفه حزب، باردیگر همبستگی حزب برادر با مبارزات مردم ایران به‌ویژه کارگران و زحمتکشان ایران و حمایت قاطع از حزب توده ایران را مورد تاکید قرار داد.
در روز دوم جشنواره، علاوه بر برنامه‌های متنوع هنری و فرهنگی، سفیر کوبای سوسیالیستی به ایراد سخنرانی پرداخت و با تشکر از همبستگی برادرانه حزب کمونیست در دانمارک و همه نیروهای چپ و مترقی با کوبا، براهمیت مبارزه با جنگ‌افروزی امپریالیستی تأکید ورزید. او با بیان اهمیت مبارزه مردم آمریکای لاتین در دوران کنونی، دربارهٔ جنبه‌هایی از برنامه‌ها و سیاست‌های کوبا و اتحادیه »آلبا«و به‌طورکلی نیروهای چپ و مترقی آمریکای لاتین، توضیح داد.
در پایان نیز رهبر حزب کمونیست در دانمارک، در سخنانی، به لزوم مبارزه با امپریالیسم جهانی که در نقاط مختلف دنیا به جنگ‌افروزی پرداخته است اشاره کرد، و دربارهٔ خطر گسترش این درگیری‌ها هشدار داد. او با حمله به اتحادیه اروپا، آن ‌را اتحادیه‌ای در خدمت مداخله‌جویی و توسعه‌طلبی امپریالیستی نامید و خواهان مبارزه‌یی مشترک و سازمان‌یافته در راه صلح و برضد فقر و نابرابری شد. »جشنواره کمونیست«با برگزاری کارزار موفقیت‌آمیز تبلیغاتی به کار خود پایان داد.

به نقل از نامه مردم – شماره ۹۵۴ – ۲ شهریور ماه ۱۳۹۳

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا