مسایل بین‌المللی

به یاد انسانی مبارز و انترناسیونالیستی خلل ناپذیر

مطلع شدیم که رفیق «نوئل هریس»،‌ سندیکالیست برجسته و نامدار، کمونیست انسان دوست، دبیرکل «کمیته دفاع از حقوق مردم ایران»، درگذشت. رفیق نوئل از دوستان دیرینه جنبش مترقی و دموکراتیک مردم ایران بود که همواره با احترام به مبارزه مردم میهن ما و خصوصاْ توده ای ها می نگریست.

 

رفیق نوئل از سخنرانان جشن بزرگ هفتاد سالگی حزب تودهُ ایران در لندن و مراسم بزرگداشت ۲۵-مین سالگرد فاجعه ملی کشتار زندانیان سیاسی ایران بود. رفیق «نوئل هریس»، در جوانی در شهر بلفاست ایرلند به جنبش سندیکایی این کشور پیوست و به زودی به مقام دبیر سندیکای »کارمندان علمی و تکنیکی« ایرلند (ا.س.تی.ام) برگزیده شد و سپس به عضویت رهبری »کنگره اتحادیه های کارگری« ایرلند انتخاب شد. رفیق «هریس» سپس به پراگ رفت و در آنجا، در مرکز فدارسیون جهانی اتحادیه های کارگری  مسئول بخش اقتصادی-اجتماعی این مرکز گردید. رفیق هریس در جوانی به حزب کمونیست ایرلند شمالی پیوست و تا پایان عمر همچنان به راه و اعتقادات خود استوار و پایبند ماند. رفیق «هریس»  و همسرش رونا، پس از پراگ به لندن آمدند و به مبارزه خود ادامه دادند. رفیق »هریس«،  در اتحادیه سراسری سینماگران و کارگران تلویزیون مشغول کار شد و به زودی مسئول سازماندهی کشوری آن گردید. مسئولیتی که او  برای  سال های طولانی  به آن ادامه داد. رفیق »هریس« بیش از ۳۰ سال پیش به کارزار همبستگی با مبارزه مردم ایران پیوست و به مقام دبیرکلی «کمیته دفاع از حقوق مردم ایران»  (کودیر) انتخاب شد. کمیته اجرایی »کودیر«  در اطلاعیه ای که در این زمینه منتشر کرد از جمله نوشت: »کارزار مبارزه برای صلح و دموکراسی در ایران، دوست و مبارزی پیگیر را از دست داد. نوئل هریس که در سی سال گذشته در دشوار ترین شرایط در کنار مبارزه مردم ایستاد دیگر در میان ما نیست…«
حزب تودهٔ ایران درگذشت رفیق «نوئل هریس» مبارزه خستگی ناپذیر و دوست نیروهای ترقی خواه و صلح دوست میهن ما را به رفقا و دوستان او تسلیت می گوید. یاد رفیق «هریس»  و همبستگی انترناسیونالیستی و خلل ناپذیر او با مبارزه مردم ما در خاطره همه نیروهای آزادی خواه ایران باقی خواهد ماند. یادش گرامی باد! 

به نقل از نامه مردم – شماره ۹۵۵ – ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۳

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا