مسایل بین‌المللی

بیانیهٔ مشترک حزب‌های کمونیست کشورهای عربی: در رَدِ “هرگونه مداخلهٔ امپریالیستی”، و ایستادگی در برابرِ “طرحِ تجزیهٔ کشورهای منطقه”

حزب‌های امضا کنندهٔ این بیانیه، هجوم وحشیانهٔ نیروهای خطرناک تروریستی‌ای مانند داعش و تجاوز آن‌ها به حاکمیتِ ملیِ کشورهای سوریه و عراق، اشغالِ بخش‌هایی از این دو کشور، کشتارِ هزاران تن از شهروندان، سربریدن، بدرفتاری با اجساد کشته شدگان، به مهاجرت واداشته شدن و آواره کردن هزاران هزار تن از سکنهٔ شهرها و روستاها، سرقت وغارت، و به‌گروگان گرفتن مردم را به‌شدت محکوم می‌کنند.

این سازمان‌های تروریستی نه‌تنها به آنچه که تاکنون مرتکب شده‌اند اکتفا نکرده‌اند، بلکه هم اکنون دامنهٔ فعالیت‌های‌شان را به کشورهای عربی دیگر مانند لبنان و اردن گسترش داده‌اند. تاثیر ویرانگرِ این سازمان‌ها بر سرنوشت مردم فلسطین به‌حدی است که اسرائیل نیز در ائتلاف بین‌المللی بر ضد تروریسم شرکت می‌کند! این در حالی است که اسرائیل خود در قبال جنایت‌هایی که در حق مردم فلسطین در غزه مرتکب شده است می‌باید محاکمه شود. علاوه بر این، افکارعمومی در جهان، به‌خصوص در کشورهای اروپایی، در برابر جنایت‌هایی که این سازمان‌ها مرتکب شده‌اند، دچار وحشت و هراس شده‌اند.  جنایت‌های اینان ازجمله وحشتناک‌ترین جنایت‌های جنگی به‌شمار می‌آیند. جنایت‌هایی که، بر جبین اِعمال‌کنندگان آن‌ها باید عرق شرم وننگ بنشاند. نیروهای تروریستی از ابتدای شکل‌گیری و تاکنون، از پشتیبانی آمریکا و هم پیمانانش در ناتو و همچنین از حمایت‌های مالی و لجیستیکی ارتجاع عرب و منطقه بهره برده‌اند. آنان جنایت‌های‌شان را در چارچوبِ طرح امپریالیستی- صهیونیستی ارتجاعیِ تقسیم و تجزیه منطقه به کانتون‌های [دولت‌های منطقه‌ای] فرقه‌ای و قومی اجرا می‌کنند. طرحی که، جوهر اساسیِ طرح “خاورمیانه بزرگ” بوده است و آمریکایی‌ها از سی سال پیش تاکنون در پی اجرای آنند و هم اینک سعی دارند زیر پوشش مبارزه با تروریسم و از طریق ائتلاف بزرگ کنونی [ضدِ داعش] آن را به‌انجام رسانند. اینک و در برابر خطرهایی که خلق‌های ما و کل منطقهٔ عربی را تهدید می‌کنند، و همچنین به‌منظورِ رویارویی با سازمان‌های تروریستی، به سازمان‌دهی‌ای مناسب و تدارک امکان‌های داخلی و آشتی ملیِ واقعی بر اساس منافع مردم نیاز بی‌درنگ داریم. تدارکی که، تمامی نیروهای بالقوهٔ موجود را به‌خدمت گیرد.  ما از همه حزب‌های کمونیست و تمامی نیروهای ملی، ترقی‌خواه و دموکراتیک عربی و منطقه‌ای و جهانی انتظار داریم تا نسبت به موضع‌گیری‌ای عملی در برابر تروریسم به‌طورِعام و در برابر سازمان داعش و النصره به‌طورخاص، و همچنین ریشه‌کن کردنِ آن‌ها از طریق اتحادِ عملی در رودررویی و جلوگیری از منابع پشتیبانی‌کننده از آن‌ها، دست به اقدام زنند. هم‌زمان با یاری و هماهنگی با تمامی نیروهای شریف در جهان، هرگونه مداخلهٔ امپریالیستی در امور این کشورها را محکوم می‌کنیم.  ما از همگان انتظار داریم تا در راهِ مبارزه با استعمار و اشغالگری و دستیابی به حقوق دموکراتیک و پیشرفت اجتماعی و ایستادگی در برابر تلاش برای تجزیه کشورهای‌مان و برای حفظ وحدتِ ملی و تحققِ آرمان‌های انسانی، مردم را یاری کنند.
۲۴شهریورماه ۱۳۹۳[۱۵سپتامبر ۲۰۱۴]

 حزب های امضا کننده:
حزب کمونیست اردن، حزب کمونیست لبنان، حزب کمونیست عراق، حزب مردم [الشعب] فلسطین، حزب کمونیست متحد سوریه.

به نقل از نامه مردم – شماره ۹۵۶ – ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۳

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا