مسایل سیاسی روز

غرفۀ نامۀ مردم در “جشن ندای مردم” در شهر وین (اتریش)

جشن ندای مردم، جشن نشریۀ حزب کمونیست اتریش، امسال برای ۶۸ مین بار همانند همیشه در هوای آزاد، در پارک پراتر شهر وین، در روز های شنبه و یکشنبه ۳۰ و۳۱ آگوست برگزار شد. به رغم باران شدید و هوای گرفته شهر وین، هزاران تن از مردم در این دو روز، از این جشن، برنامه ها و غرفه های گوناگون آن بازدید کردند. 

 

هواداران حزب در اتریش نیز که خود  را از هفته ها پیش برای برگزاری موفق این برنامه آماده کرده بودند، امسال نیز همانند هر سال، توانستند با برپایی غرفۀ نامۀ مردم در “دهکدۀ همبستگی” در این جشن بزرگ و پرسابقه شرکت کنند. در جشن امسال نیز نمایندگانی از جنبش جهانی کمونیستی، احزاب پیشرو و کمیته های همبستگی با مردم برخی  کشورهای آمریکای لاتین شرکت داشتند که از جمله  می توان نمایندگانی از کوبا، کلمبیا، نیکاراگوئه، و ازاروپا حزب چپ آلمان و یا حزب هایی همانند حزب کمونیست عراق و حزب کمونیست کردستان عراق را نام برد. در کنارحزب ما دیگر حزب ایرانی شرکت کننده در این جشن، حزب دمکرات کردستان بود.  در این دو روز ده ها تن از هم میهنان ایرانی ساکن اتریش، شهروندان اتریشی، افغان و دیگر ملیت ها ازغرفۀ حزب ما بازدید کردند ودرخلال بحث ها و گفتگوهای دوستانه با رفقای ما با نظرات حزبمان پیرامون مسائل ایران و جهان آشنا شدند.
در این دو روز سد ها (صدها) اعلامیه به زبان فارسی در کنار نشریه آلمانی حزب به نام “توده اینفو”  پیرامون شرایط حساس سیاسی و اقتصادی کشورمان، در جهت آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی، وهمچنین بر علیه نقشه های امپریالیسم برای “خاورمیانه نوین” در میان بازدید کنندگان پخش شد. غرفۀ حزب با شعارهایی در جهت اتحاد نیروهای سیاسی و به ویژه در جهت آزادی زندانیان سیاسی و همچنین در حمایت از صلح و بر علیه محاصرۀ اقتصادی ظالمانه بر علیه کشورمان به آلمانی و فارسی تزئین شده بود. میز کتاب حزب نیز همانند همیشه توجه بازدید کنندگان ایرانی و خارجی را به خود جلب می کرد.  از دیگر نکات برجستۀ جشن امسال برگزاری هفتمین نشست هم اندیشی هواداران حزب در اتریش در دومین روز این جشن در غرفۀ حزب بود که تحت عنوان ” سیاست ها و نقشه های امپریالیسم در رابطه با خاورمیانه ” برگزار شد. شرکت کنندگان در این نشست به بررسی تاریخی سیاست های امپریالیسم در یک سد سال گذشته و از زمان آغاز جنگ جهانی اول درخاورمیانه تا به امروز پرداختند و سیاست های مزورانه امپریالیسم در جهت “نهادینه کردن  بی ثباتی” درمنطقه و مهیا ساختن چنان شرایطی که حضور امپریالیست ها را در خاورمیانه “موجه” سازد، به نقد کشیدند.  امسال  نیز غرفۀ  حزب تودۀ ایران در این دو روز، در شهر وین به مکانی برای بحث و گفتگوی میهن دوستان ایرانی با دیدگاه ها و گرایش های گوناگون سیاسی و همچنین بازدید کنندگان  چپ و پیشرو از دیگرکشورها بدل شده بود.

 شرکت هواداران حزب در “جشن خانۀ مردم” در شهر گراتس (اتریش)
امسال هواداران حزب در اتریش برای نخستین بار در “جشن خانۀ مردم” در شهر گراتسِ اتریش شرکت کردند. گراتس دومین شهر بزرگ اتریش پس از وین است که در آن کمونیست ها از نیرو و امکاناتی بزرگ برخوردار هستند. گفتنی است که در انتخابات شهردای شهر گراتس در سال ۲۰۱۲، حزب کمونیست اتریش با افزایش بیش از ۸ درصد از آرای خود نسبت به انتخابات سال ۲۰۰۸، به بیش از ۲۰ درصد از آرای داده شده دست یافت و به این ترتیب درجایگاه دومین حزب با بیشترین تعداد آرا قرار گرفت و از همین روی توانست ۱۰ نماینده به شورای شهرداری گراتس بفرستد. نماینده اول این حزب رفیق الکه کار در سنای هفت نفره  این شهر عضویت دارد.  “جشن خانۀ مردم” درشهر گراتس هر ساله یک هفته پس از “جشن ندای مردم” در شهر وین، از سوی حزب کمونیست اتریش  برگزار می شود، که به نوبه خود هزاران شرکت کننده از برنامه های هنری و سیاسی آن بازدید می کنند.
در جشن امسال رفقای توده ای با برپایی میز کتاب و اطلاعات توانستند با بازدیدکنندگان و علاقمندان ایرانی، اتریشی و دیگر ملیت ها پیرامون اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور، رویدادهای نگران کننده درمنطقه و همچنین در بارۀ جنبش جهانی کمونیستی و احزاب کمونیست  به بحث و گفتگو بنشینند و ده ها اعلامیه میان بازدیدکنندگان پخش کنند. رفقا در این روز توانستند از فرصتی کوتاه برای گفتگو با رفیق الکه کار استفاده و از او رسما برای شرکت در جشن هفتادوسومین سالگرد حزب که در روز ۴ اکتبر در شهر وین برگزار می شود، دعوت کنند، که با استقبال وسپاس این زن مبارز و استثنایی روبرو شد.
شرکت هواداران حزب در “جشن خانۀ مردم” تجربه ای موفق بود که امکان ارائه نظرات و ارتباط بیشترحزب با علاقمندان به مسائل کشور و شرایط پیچده خاورمیانه را با خود به همراه آورد. 

به نقل از نامه مردم – شماره ۹۵۶ – ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۳

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا