مسایل سیاسی روز

جشن بزرگ ۹۷ مین سالگرد انقلاب اکتبر در استکهلم  

سالروز انقلاب سوسیالیستی اکتبر در تقویم تاریخ جنبش کمونیستی تصویر ماندگاری را از خود برجای گذاشته است  .در تبعید در کشور سوئد در چنین روزی کمونیستها دور هم جمع شدند تا با هم این واقعه بزرگ تاریخ بشری را به تصویر در آورند. پیروزی انقلاب اکتبر و تحولات ناشی از جامعه سوسیالیستی اتحاد جماهیر شوروی بسیاری از حوادث چهان را تحت تاثیر خود قرار داد.

 

بطور مثال در سوئد به تحقق تحولات از قبیل اعطای حق رای به زنان، افزایش روزهای مرخصی برای کارگران و  بهبود رفاه اجتماعی شتاب بخشید.
برای مردم مشتاقی با ملیت های گوناگون که در حومه شهر استکهلم در محلی بنام خانه ملت جمع شده بودند. برنامه های متنوعی از قبیل سخنرانی، ترانه و موسیقی، شعر خوانی، فیلم کوتاه، مسابقه و . . . تدارک دیده شد، تا حاضران شب فراموش نشدنی را در خاطر نگهدارند. استفان لیندگرن، سردبیر مجله “آنلاین روسیه پست”، در مورد علل و تاثیرات جهانی انقلاب اکتبر، صحبت کرد.
روبرتو مونوس، دانشجوی شیلیایی سابق که در دومین شهر بزرگ اوکراین، “خارکف”، تحصیل می کرده است در مورد آموزش در کشور شوراها گفت که چگونه بسیاری از جوانان از کشورهای در حال توسعه در دانشگاه لومومبا در مسکو به تحصیل می پرداختند. اجرای قطعات برجسته ای از اپرا و موسیقی ملی روسیه توسط آرینا شوچنکو شوکویست و گروهی از خوانندگان و هنرمندان که در استکهلم جمع شده و با او همکاری دارند، از دیگر برنامه های این شب بیادماندنی بود
 در جلسه بیانیه احزاب کمونیستی و کارگری اروپا که به مناسبت انقلاب اکتبر صادر شده بود در اختیار حاضران قرار گرفت. این بیانیه با گفته های لنین در باره انقلاب آغاز شده است: “مهم این است که یخ ها شکسته شده است، راه باز و رویکرد روشن است “برگزار کنندگان این جشن احزاب کمونیست: سوئد، یونان، شیلی، بولیوی، اکوادور، یونان، پرو، عراق، و حزب توده ایران بودند.

به نقل از «نامه مردم»، شماره ۹۶۰، ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۳

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا