مسایل بین‌المللی

از تجربهٔ خلق‌های جهان درس بگیریم: رئیس‌جمهور گویان مردم را برای ادامهٔ اصلاحات مردمی به‌صحنه می‌خواند!

شالودهٔ “فردای روشن‌تر”ی برای همه مردم کشور گویان ریخته شده است، ولی با توجه به شرایط سیاسی موجود، دولت کنونی خواهان برگزاری انتخابات زودرسِ ملی و منطقه‌ای‌ای برای تأمین حکمی است که با آن دولتِ مدنیِ کشور به‌رهبریِ “حزب مترقی مردم” بتواند دستاوردها را حفظ کند و مردم را از آن‌ها بهره‌مند سازد.

رییس‌جمهور “دونالد راموتار”، در پیام سال نو خود به مردم گویان، بر این نکته‌ها تأکید کرد و اعلام داشت که برای پیشبُردِ کشور و مردم ، “حکم روشن”ی موردنیاز خواهد بود .او گفت:” با توجه به شرایط حساس سیاسی، داشتن حکمی روشن ضروری است، من پیش‌بینی می‌کنم که برادران و خواهران گویانی من در آینده‌یی نه‌چندان دور برای انتخابات مهمی که سرنوشت کشور را در سال‌های آینده مشخص خواهد کرد فراخوانده خواهند شد. … با جناح مخالفی که گرایش‌های ضدپیشرفت چشمگیری از خود به نمایش گذاشته است، مهم است که ما دوباره اکثریت را در مجلس به‌دست آوریم تا ادامه پیشرفت‌های اجتماعی ـ اقتصادی تضمین گردد.” رهبر کشور اطمینان داد که مردم گویان راه پیشرفت را انتخاب خواهند کرد. او گفت:”تصمیم‌گیری دربارهٔ آینده کشور که آیا باید مثل سال‌های اخیر به پیشرفت ادامه بدهد و یا به روزهای تاریک گذشته بازگردد با آرای مردم در انتخابات مشخص خواهد شد. من اطمینان بسیار دارم که مردم گویان راه پیشرفت را بر خواهند گزید.”

تعهدِ دولت
آقای راموتار در این پیام همچنین پایبندی و تعهد دولت نسبت به مردم گویان را یادآوری کرد،تعهدی که تا کنون به بهبودی شرایط زندگی روزمره مردم انجامیده است. او گفت: “ما با سرمایه‌گذاری هنگفت در ساختار کشور که برای آفرینش اشتغال و فراهم‌سازی نیازهای ضروری زندگی روزمره اساسی است، جامه عمل خواهیم پوشاند. در بطنِ این دگرگونی‌ها، بهبودِ کیفیت زندگی برای برخورداری همه شهروندان از آن، هدف خواهد بود. فرصت برای یک زندگی بهتر برای هرکسی آفریده خواهد شد.” رییس‌جمهور اضافه کرد که اولویت‌های دولت کماکان ازاین‌قرار است:
ادامهٔ گسترش شبکهٔ راه‌ها و پل‌ها برای دسترسی سریع‌تر به مناطق جغرافیایی گویان، شامل پل رودخانه “کورنتین” و جاده‌یی که برزیل را به کشور متصل می‌کند.
تسهیلِ رفت‌وآمد در کشور به‌وسیله بهبود راه‌های مناطق دورافتاده و پهن کردن راه‌های عمده مناطق ساحلی.
تمرکز روی دوباره‌سازی و بهبود راه‌های مناطق خارج از شهر و حومه برای دسترسی وسیع‌تر.
دسترسیِ همگانی به خدمات اجتماعی، آموزش، بهداشت، آب و بهبود کیفیت خدماتی و حمل‌ونقل.
سرمایه‌گذاری برای فراهم‌سازی امنیت بیشتر در همبودها و تقویت امکانات جلوگیری از تبه‌کاری همراه با اصلاحات قانونی، بهبودِ کارایی نیروی پلیس، به‌کارگیری بیشترِ فن‌آوری و دانش پزشکی در مسائل حقوقی.
دست‌یابی به سوخت ارزان‌تر و مطمئن‌تر از طریق طرح نیروگاه “آبشار آمیلا” که انتظار می‌رود بهره‌برداری از آن تا چند ماه دیگر آغاز گردد.
آقای راموتار گفت: “هدف ما در بطن این پیشرفت‌ها بهبود کیفیت زندگیِ همه شهروندان است. امکانات برای کسب مهارت‌های لازم در یافتنِ فرصت‌های شغلی مفید برای همه به‌وجود خواهد آمد. یکی از هدف‌های ما آموزشِ سراسری درزمینهٔ استفاده از کامپیوتر و فراهم آوردنِ شرایط برای همه شهروندان است که بتوانند جایگاه مناسب خود را در دنیای امروزی با فن‌آوری پیشرفته به‌دست آورند.” او همچنین تأکید کرد که کوشش‌ها برای سامان‌دهیِ اقتصادِ محیط‌زیست در گویان همچنان ادامه دارد تا بدین‌وسیله گیرایی و انگیزهٔ بیشتری برای سرمایه‌گذاری و گسترشِ فعالیت‌های اقتصادی داشته باشد.‌ او گفت: “چنین اقدام‌هایی رشد اقتصادی را افزایش می‌دهد و پایه درآمدی ما را وسیع‌تر می‌کند، توانایی مالی ما را جهت صرف نیازهای جامعه بهبود می‌بخشد و به انعطاف‌پذیریِ سامانهٔ اقتصادی ما خواهد افزود.”

هنوز برای تحققِ خواست‌‌های سیاسیِ مناسب، راهِ درازی در پیش است
رییس دولت با افسوس و تأسف اظهار داشت که دستاوردها درزمینهٔ سیاسی نتوانسته‌اند با آنچه در حوزهٔ اقتصادی و اجتماعی حاصل شده است همسان باشند که برای جبران این کمبود نیاز فراوانی وجود دارد . او گفت:”این وضع موجود بسیار دلسردکننده است. در پیامی که به‌مناسبت آغاز سال ۲۰۱۲ فرستادم به این نکته اشاره کردم که همیاریِ بیشتر میان حزب‌ها در پارلمان می‌تواند مردم کشور را بهره‌مند سازد.” آقای راموتار با تأکید بر این نکته گفت که،  در میان نمایندگان مخالف از حزب “مشارکت برای وحدت ملی” و “اتحاد برای دگرگونی” در پارلمان صدایش نتوانست به هیچ “گوش شنوایی” برسد. او در ادامه گفت: “من حتی به خطرهای ممکن در نبودِ این همیاری اشاره کردم. سپس با این هشدار گفتم “زدوبند و گروه‌بندی برضد یکدیگر، هنگامی‌که باید برای همراهی و اتفاق‌نظر همگانی بکوشیم، می‌تواند زیان‌آور باشد و به گسترش بدگمانی و بی‌اعتمادی تداوم ببخشد. ما با همکاری‌هایی که می‌توانند به‌سود مردم باشند باید با یکدیگر زمینه‌های مشترکی را بیابیم.” آقای راموتار با تأکید بر این نکته گفت:”در هر چرخشی” نیروهای مخالف به‌اتفاق هم راه‌بندِ هرگونه راه رشد و پیشرفت برای گویان شده‌اند. او گفت:”نیروهای مخالف با داشتن اکثریت در پارلمان آن‌هم تنها با یک کرسی، هیچ‌گاه ما را به برداشتن گامی در جهت بهبود شرایط مردم وادار نکردند. بلکه با گام نهادن در هر مسیری که به بازداری پیشرفت و قطع بودجه برای توسعه ختم می‌شد حرکت کردند.”
رییس‌جمهور به مورد قطع بودجه “صندوق توسعه امری‌ایندیان” استناد کرد. افزون بر این، از موردهای دیگری هم مانند “وام‌های دانشگاه گویان”، “صندوق مالی برای تأمین هزینه‌های طرح‌های مترقی و مهم زیربنایی” نام برد که نمونه‌هایی از فرصت‌های به‌هدررفته در فراهم‌سازیِ وسایل مرغوب موردنیاز برای گذران زندگی مردم گویان از سوی ائتلاف سیاسی APNU (مشارکت در وحدت ملی) و AFC هستند.
او در ادامه گفت که، این چالش‌ها در به تأخیر انداختن کار پارلمان به‌قصد تسهیل گفتگو برای یافتن گشایش سیاسی انجامید:”مخالفین کوشش‌های مرا برای گره‌گشایی از دشواری‌های موجود از راه گفتگو را با تحقیر رد کرده‌اند و با همان منش همیشگی‌شان فراخوان به گفتگوهای رودررو را پس زده‌اند. روشن است که ما با این شیوه نمی‌توانیم راه به‌جایی ببریم.” آقای راموتار دوباره به این نکته اشاره کرد که گویان به حکمی نو بر اساس خواست آرای مردم نیاز دارد که ادامه آن حرکت پیش‌رونده‌ای را که دو دهه پیش از سوی PPP/C آغاز گردید، تضمین کند.
پیامدهای سال ۲۰۱۴
رییس‌جمهور به این نکته اشاره کرد که رویدادهای سال ۲۰۱۴ بدون تردید تأثیر خود را بر ۲۰۱۵ خواهند گذاشت، اما استواریِ مردم گویان در رویارویی با هرگونه چالشی، بر آن چیره می‌گردد. رییس‌جمهور گفت: “سال پایان‌یافته ۲۰۱۴ به‌درستی سالی پُرماجرا بود و توأمان دستاوردهای ارزشمند ویژه و چالش‌های بزرگی را در خود داشت. سال نو نشانه‌های بسیاری از رخدادهای همین یک سال گذشته را با خود خواهد داشت. تردید ندارم که بر چالش‌های پیشِ‌روی غلبه خواهیم کرد و بهره‌وری از همه دستاوردها و به‌سازیِ کیفیت زندگی مردم کشورمان را ادامه خواهیم داد.” او در رویارویی با چالش‌های بزرگ گذشته به فرازهایی از توان‌مندی و انعطاف‌پذیری اشاره کرد و روشن ساخت که خوش‌بینی‌اش به آینده بر شالوده چنین تاریخی استوار است که مردم گویان در گهوارهٔ آن پرورش و آبدیده شده‌اند. او در این زمینه گفت: “اکنون برای ادامه پیشرفت، باوجود چالش‌های بی‌شماری که برآیند رویدادهای جهانی و داخلی‌اند و در برابر ما قد برافراشته‌اند، باید این خوش‌بینی بی‌وقفه و پایدار را که پیشینیان ما به نمایش گذاشتند به‌کار گیریم.”
رییس‌جمهور همچنین سال نو را برای همه مردم گویان، در هرکجا که بسر می‌برند شادباش گفت و آرزومند سالی موفقیت‌آمیز برای همه شد.

* حزب مترقی مردم گویان از جمله  اعضای خانواده احزاب کارگری و کمونیستی جهان است

به نقل از «نامه مردم»، شماره ۹۶۴، ۲۲ دی ماه ۱۳۹۳

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا