مسایل سیاسی روز

اطلاعیه دبیرخانه کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران درباره درگذشت رفیق محمد لطیفی، عضو کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران

بدرود رفیق لطیفی!

از آخرین عکس های رفیق لطیفی در جریان ششمین کنگره حزب

رفیق محمد لطیفی، عضو کمیته مرکزی حزب تودهٔ‌ایران، روز پنجشنبه ۲ بهمن ماه ۱۳۹۳( ۲۲  ژانویه ۲۰۱۵)، به علت بیماری قلبی،‌در شهر مونپلییه فرانسه درگذشت.

 

رفیق لطیفی در ۴ تیرماه ۱۳۰۶،‌در شهر آمل متولد شد و از همان عنفوان جوانی، در سال ۱۳۲۴، به صفوف سازمان جوانان حزب و در سال ۱۳۲۷، به صفوف حزب تودهٔ‌ ایران پیوست.  رفیق لطیفی پیش از کودتای ۲۸ مرداد عضو کمیته بخش حزب و مسئول کمیته بخش سازمان جوانان، مسئول ارتباط با زندانها و پس از رفیق آشوت شهبازیان، مسئول کمیسیون تفتیش کل در سازمان جوانان حزب بود. رفیق لطیفی از فعالان  جنبش صلح در ایران بود  و در سال های قبل از کودتا در چارچوب هییت نمایندگی جمعیت هواداران صلح در اجلاس شورای جهانی صلح، در رومانی، شرکت کرد.
در پی کودتای رژیم شاه در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، رفیق لطیفی به زندگی مخفی روی آورد، ولی در بهار سال ۱۳۳۳ دستگیر و  جزو گروه ۶۱ نفر بود که به جزیره خارک تبعید شد. در این گروه رفقایی چون آرسن آوانسیان، سروان مرزبان، تقی باقری و …. بودند. اسم مستعار رفیق لطیفی، محمد شاهین دشتی بود که در اطلاعیه فرماندار نظامی هم به همین نام امده است. رفیق لطیفی پس از بازگشت از تبعید به زندان قزل قلعه منتقل شد و ۲ سال را در آنجا گذراند.
رفیق لطیفی پس از آزادی از زندان به فعالیت های خود ادامه داد و در دهه ۱۳۵۰ در تلاش برای برقراری تماس با کمیته تهران با خطر پیگرد گزمگان ساواک رو به رو شد و در سال ۱۳۵۶، ناچار به مهاجرت به فرانسه شد. رفیق لطیفی با پیروزی انقلاب به ایران بازگشت و فعالیت های خود را در صفوف حزب به شکل غیر علنی ادامه داد. با یورش رژیم جمهوری اسلامی،‌و در پی موج دوم دستگیری های رهبران و کادرهای حزبی،‌رفیق لطیفی از کشور خارج شد و دوباره به فرانسه مهاجرت کرد.
رفیق لطیفی در تمامی دوران دشوار مهاجرت پیگیر و استوار به فعالیت های سیاسی خود ادامه داد و در جریان چهارمین کنگره حزب تودهٔ‌ ایران به عضویت کمیتهٔ مرکزی حزب برگزیده شد. رفیق لطیفی از همکاران »نامه مردم«  بود و در سال های اخیر، به عنوان نماینده کمیته مرکزی حزب ما در کنگره های حزب کمونیست فرانسه،‌ پرتغال، ایتالیا و سمینار بین المللی حزب های کارگری و کمونیستی در بلژیک شرکت کرد. آخرین دیدار رفقا با رفیق لطیفی، در جریان نشست کمیته مرکزی حزب مان در ماه های اخیر بود. رفیق با همان شور و شوق درگیر تبادل نظرهای نشست کمیته مرکزی پیرامون مسایل مختلف ایران و جهان بود و بر باور عمیق و خلل ناپذیر خود بر مارکسیسم-لنینیسم و پیروزی زحمتکشان بر اردوی سرمایه  تأکید می کرد. رفیق لطیفی در تمام دوران فعالیت خود، رفیقی منضبط، دقیق، نکته سنج، باروحیه و شاد و سراپا اعتقاد بود و تا پایان عمر به راهی که برگزیده بود، وفادار ماند. او از نسلی پرافتحار بود که زندگی شان مبارزه، ایثار، ایمان و از خودگذشتگی بود. با درگذشت رفیق لطیفی، حزب ما مبارزی پرشور و پیگیر را از دست داد. کمیته مرکزی حزب ما درگذشت رفیق لطیفی را به خانواده و بازماندگان او و همه رفقا و هواداران حزب تسلیت می گوید. یادش پایدار و راهش پر رهرو باد!

دبیرخانه کمیته مرکزی حزب توده ایران،

۴بهمن ماه ۱۳۹۳

به نقل از «نامه مردم»، شماره ۹۶۵، ۶ بهمن ماه ۱۳۹۳

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا