کارگران و زحمتکشان

توده ای ها در جشن های روز جهانی کارگر

بزرگداشتِ اول ماه مه، روزِ جهانی کارگر در تورنتوی کانادا

تورنتوی کانادا و بخصوص کمونیستهای کانادایی سابقه ای طولانی در برگزاری جشن اول ماه مه، روز جهانی کارگر دارند. این سابقه حتی به سالهای اوایل قرن بیستم میلادی و بخصوص بعد از تشکیل حزب کمونیست کانادا در سال ۱۹۲۱باز می گردد. متاسفانه این سنت خجسته در سالهای دهه ۱۹۹۰ ، بعد از بحران و سپس فروپاشی کشورهای سوسیالیستی تا حدود زیادی دچار رکود شد. ولی از اواسط دهه ۲۰۰۰ میلادی برگزاری جشن اول ماه مه، که احیای ان حتی در دوران رکود، همیشه در برنامه کار همه کمونیستهای ساکن کانادا  و بخصوص تورنتو بود، بطور عملی در دستور کار قرار گرفت.

 

بدین منظور کمیته‌ای تحت عنوان “کمیته متحد اول ماه مه” تشکیل شد که در آن کمونیستها و نیروهای چپ رادیکال مقیم تورنتو و همچنین حزب کمونیست کانادا،  در همکاری مشترک و نزدیک با یکدیگر جشن اول ماه مه  را برگزار می کنند. اعضا و هواداران حزب توده ایران بسیار مفتخرند که از بدو تشکیل این کمیته در آن حضور فعال و موثری داشته اند.
جشن روز جهانی کارگر امسال در روز شنبه دوم ماه مه در سالن اصلی ساختمان سندیکای کارگران فولاد کانادا برگزار شد. “کمیته متحد” از ماهها قبل جلسات تدارکاتی  خود را تشکیل داده و اعضای کمیته شامل کمونیستها و نیروهای رادیکال چپ از اکثر مناطق جهان از جمله از خاورمیانه و کشورهای امریکای مرکزی و جنوبی وبخصوص اعضای حزب کمونیست کانادا  بطور فعالی  برای برگذاری هر چه با شکوهتر این مراسم در تلاش بوده‌اند. امسال نیر مانند چند سال گذشته برنامه‌های این روز بسیار متنوع و شامل برنامه های هنری مانند رقص، شعر و آواز خوانی و همچنین سخنرانی بود. از جمله سخنرانان دعوت  شده از طرف کمیته آقای  حسن یوسف رهبر “کنگره کار کانادا” و همچنین آقای میگل فیگروا رهبر حزب کمونیست کانادا بودند. همچنین کاردار کنسولگری ونزوئلا در تورنتو پیامی را از طرف دولت ونزوئلا برای حاضرین قرائت کرد و همچنین پیامی که از طرف سفارت کوبا به  مسئولین کمیته رسیده بود در این برنامه قرائت شد. حضور نمایندگان تشکیلات قدرتمند و با نفوذی همچون “کنگره  کار کانادا” در مراسم روز جهانی کارگر نشان دهنده اعتبار هر چه بیشتر این مراسم و برگزارکنندگان آن در جامعه کاناداست. یکی از بخشهای با اهمیت برنامه امسال حضور نماینده کودیر (کمیته دفاع از حقوق مردم ایران) بود که در مورد شرایط کار و زندگی طبقه کارگر ایران و همچنین شرایط دهشتناکی که رژیم ولایت فقیه به انها تحمیل کرده است صحبت کرد. لازم  به تذکر است که  برنامه مهم دیگری که در رابطه با روز جهانی کارگر در تورنتو – کانادا برگزار می شود برنامه راهپیمایی اول ماه مه در مرکز شهر تورنتو است که در راهپیمایی امسال “کمیته متحد اول ماه مه” نقش فعالی داشت.

بزرگداشتِ اول ماه مه، روزِ جهانی کارگر در هامبورگ
واحد هامبورگِ حزب تودهٔ ایران، بنا بر سنت دیرینه و همیشگی‌اش در همگامی با زحمتکشان و حزب‌ها و نیروهای مترقی در آلمان به‌منظور بزرگداشت روز جهانی کارگر، چادر و میز کتابی بدین مناسبت دایر کرده بود. در هوای نامساعد و متغییر این روز، چادر رفقای هامبورگی نیز به مکانی برای پذیرایی  از بازدیدکنندگان با کیک و چای و قهوه گرم تبدیل شده بود. پیرامون میز کتاب- که تازه‌ترین نشریات حزب، ازجمله نامهٔ مردم، کتاب‌های تازه منتشر شدهٔ انتشارات حزب، اعلامیه حزب به‌مناسبت روز کارگر، و همچنین  شماره های مختلف نشریه “توده اینفو“، و اعلامیهٔ حزب به‌زبان آلمانی بر آن برای عرضه چیده شده بودند- بازدیدکنندگانی، از جمله هموطنان‌مان، گرد آمده بودند و دربارهٔ مسائل روز ایران و جهان و موضع‌گیری‌های حزب در این زمینه، به‌فارسی و آلمانی گرمِ بحث و گفت‌وگو بودند. در این روز شکوهمند، میز کتاب حزب در هامبورگ همواره یکی از پاتوق‌های بحث‌های پرشور پیرامون مسئله‌های مطرح در میهن‌مان، ازجمله مبارزه کارگران  برای افزایش مزد و دستیابی به حقوق صنفی‌شان و همچنین برپایی سندیکاهای مستقل کارگری، بوده است.
پوسترهایی مصور، همراه با شعارهایی در زمینهٔ آزادی همهٔ زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران، خواستِ آزادی کارگران زندانی، آزادی زنان  مبارز گرفتار در بند رژیم، و جز این‌ها، بر گرداگرد میز کتاب آویخته شده و زینت آن بود.

به نقل از «نامه مردم»، شماره ۹۷۴، ۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا