مسایل بین‌المللی

بیانیهٔ مشترک حزب‌های کمونیست، چپ و ترقی‌خواه شرکت‌کننده در کنگره ۲۲ آکل در رابطه با اوکراین

خبرهایی که از اوکراین دریافت می‌شوند مایهٔ نگرانی‌ای فراوان برای جامعه جهانی شده است. پس از کودتای سال گذشته در اوکراین، رژیمی خودکامه ددمنش در این کشور بر سر کار آمده است. تهدید و سرکوب نیروهای مخالفِ رژیم- به‌ویژه حزب کمونیست و هواداران آن- هرروز شدیدتر می‌شود.

نئونازی‌های- طرفدار همدستان اشغالگران فاشیست در دوران جنگ جهانی دوم- در اوکراین به قدرت رسیده‌اند و با نقض شدید قانون اساسی اوکراین و پیمان‌های جهانی در دفاع از حقوق انسانی و آزادی‌های بنیادی، به سازمان‌دهیِ دادگاهی ننگ‌آور برای به‌محاکمه کشیدن حزب کمونیست اوکراین دست زده‌اند.
در چنین شرایطی، نیروهای تبه‌کار و ملت‌گرای افراطی، به‌قصد غیرقانونی کردن اندیشه‌ها و نمادهای کمونیستی، و به‌منظور به‌وجود آوردن زیربنایی ساختگی با سیمایی به‌ظاهر  قانونی، در مسیر بازداشتن حزب کمونیست از فعالیت و ستایش از همدستان هیتلر، توانستند مجلس را به گذراندن سلسله قانون‌هایی در مورد به‌اصطلاح اشتراکی‌زدایی وادارند. هر کنش مخالفی با این نیروها، به‌شدت سرکوب می‌شود.
کارگران از دستاوردهای اجتماعیِ باقی‌مانده از دوران نظام سوسیالیستی بی‌بهره می‌شوند. بدون توجه به قانون اساسی اوکراین، اندیشهٔ میهن‌پرستی متعصبانه، ملی‌گرایی افراطی، و نفرت از دگراندیشان، همچون حکمی رسمی یا ناگزیر، بر جامعه تحمیل شده است.
اقتصادی که به‌بار آورده شده است در آستانهٔ ورشکستگی قرار دارد و بیشتر مردم به‌زیرخط فقر رانده شده‌اند. جنگ برادرکشی در خاور کشور، جانبازی‌های کلان، تیره‌روزی، و ناکامیِ میلیون‌ها انسان را موجب گردیده است. خطر فروپاشی دولت اوکراین افزایش یافته است.
بااین‌وجود، در اجرایِ مفاد پیمان مینسک- به‌قصد گره‌گشایی و به‌پایان رساندن خون‌ریزی، و گفتگو کردن به‌منظور رسیدگی به کشمکش‌ها بر شالودهٔ نظرداشتِ حقوق قانونیِ ساکنان دونباس و دیگر منطقه‌ها- از سوی مسئولان دولت کنونی اوکراین اختلال و کارشکنی می‌شود. تهدید جدی بالا گرفتن درگیری‌های مسلحانه، که با درگیر شدنِ کشورهای اروپایی در آن‌ها می‌تواند به جنگی تمام عیار بینجامد، واقعیتی عینی است. در چنین شرایطی، مجلس اوکراین نسبت به پیگیری پیمان بین‌المللی دربارهٔ حقوق مدنی و سیاسی، توافقنامهٔ پاسداشتِ حقوق انسانی و آزادی‌های بنیادین، منشور (بازنویسی شدهٔ) اجتماعی اروپا در سرزمین‌های دستخوش درگیری، جز کوتاهی کردن، اقدامی دیگری نکرده است. میهمانان و شرکت‌کنندگان این کنگره، به عملکردِ خودسرانه و غیردمکراتیک رهبران اوکراین، که نشانگر زیر پا گذاردن قانون اساسی و تعهدهای بین‌المللی است، به‌شدت اعتراض می‌کنند.
ما، لغوِ بی‌درنگِ قانون بدنام و رسوای “کمونیست‌زدایی”، و تعقیب و آزار حزب کمونیست اوکراین- حزبِ مدافع پیگیر منافع مردم زحمتکش- را خواستاریم.
به تعرض و ستم به حزب کمونیست اوکراین، این نیروی میهن‌پرست راستین مردم اوکراین، پایان دهید!

جمعیت ترقی‌خواه دمکراتیک بحرین
حزب کارگران بلژیک
حزب کمونیست برزیل
حزب کمونیست کوبا
آکل (حزب مترقی زحمتکشان قبرس)
حزب متحد قبرس
حزب نوین قبرس
حزب کمونیست بوهم و موراوی (جمهوری چک)
حزب کمونیست دانمارک
گروه پارلمانی چپ و سبزها (پارلمان اروپا)
حزب کمونیست فرانسه
حزب کمونیست آلمان
سیریزا (یونان)
حزب کمونیست یونان
حزب توده ایران
حزب کمونیست کردستان عراق
حزب کمونیست عراق
حزب کمونیست اردن
کنگره ملی کردستان
حزب کمونیست لبنان
حزب کمونیست مالت
حزب ترقی و سوسیالیسم (مراکش)
حزب مردم فلسطین
حزب کمونیست فلسطین
جبهه دمکراتیک برای آزادی فلسطین
سازمان آزادی‌بخش فلسطین
چپ متحد اروپا (مجمع پارلمانی اروپا)
حزب کمونیست پرتغال
حزب گزینه سوسیالیستی رومانی
حزب کمونیست فدراسیون روسیه
حزب کمونیست جنوب سودان
جبهه آزادی‌بخش ملی سریلانکا
حزب کمونیست سودان
حزب کمونیست سوریه
حزب متحد سوریه
حزب کمونیست ترکیه
حزب کمونیست اوکراین
حزب کمونیست ایالات‌متحده امریکا
حزب کمونیست ویتنام
فدراسیون جهانی جوانان دمکراتیک

به نقل از نامه مردم شماره ۹۷۶، ۸ تیرماه ۱۳۹۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا