مسایل سیاسی روز

جشن های هفتاد و چهارمین سالگرد حزب در کشورهای مختلف

جشن هفتاد و چهارمین سالگی حزب در سوئد
بزرگداشت هفتادوچهار سالگی حزب دراتریش
جشن سالگرد حزب توده ایران در ونکوور کانادا

جشن هفتاد و چهارمین سالگی حزب در سوئد
روز شنبه ۳ اکتبر مراسم بزرگداشتی از طرف رفقای حزبی سوئد در شهر گوتنبرگ بمناسبت هفتاد و چهارمین سالگرد بنیان‌گذاری  حزب برگزار شد. سالن مراسم با عکس‌ها، پوسترها و شعارهای حزب آذین شده بود. عکس تنی چند از شهیدان  حزب گوشه‌‌ای از سالن را آرسته بود. مراسم با برپائی حضار و یک دقیقه سکوت به یاد شهدای حزب و جنبش مردمی ‌آغاز شد.
بخش سیاسی مراسم با خواندن فرازهائی از اعلامیه کمیته مرکزی حزب توده ایران به مناسبت سالگرد بنیان‌گذاری حزب آغاز شد و سپس پیام‌های حزب‌های میهمان توسط نمایندگان این احزاب خوانده شد.
نماینده حزب کمونیست سوئد پس از عرض تبریک، با اشاره به سیر خبرها پیرامون نتیجه مذاکرات میان ایران و گروه ۵+۱ گفت که کمونیست‌های سوئد منتظر دیدن اثرات واقعی این توافق بر زندگی مردم ایران می‌باشند و از تحلیل‌های حزب توده ایران در این باره استقبال می‌کنند. وی همچنین از بالا گرفتن شعله جنگ در خاورمیانه توسط امپریالیسم و نیروهای ارتجاعی ابراز نگرانی کرد و مداخله آمریکا، اتحادیه اروپا و ناتو در عراق، سوریه و افغانستان را عامل اصلی ایجاد موج آوارگان در این کشورها، که امروزه به اروپا پناه می‌برند، دانست. نماینده سازمان فدائیان خلق ایران – اکثریت پس از عرض شادباش سالگرد بنیان‌گذاری حزب توده ایران، با اشاره به هفت دهه مبارزه حزب با استبداد، گفت که حزب سرآغازگر مبارزه و حیات سیاسی مدرن در میهنمان بوده است. وی ضمن اشاره به تاریخ چپ در میهنمان و نیاز به ارزیابی و نقادی این تاریخ برای یافتن جواب‌ها و راه‌کارهای جدید برای پاسخ دادن به شرایط پیچیده کنونی میهنمان، به نیاز مبرم تبادل نظر میان حزب و سازمان اکثریت و دیگر نیروهای چپ برای تدقیق و تعمیق راهبردهای مبارزه مشترک علیه استبداد موجود و در راه دستیابی به آزادی، صلح، عدالت اجتماعی و سوسیالیسم در میهنمان اشاره کرد.
نماینده حزب کمونیست عراق در سخنان خود ضمن اشاره به سابقه طولانی مبارزه مشترک حزب توده ایران و حزب کمونیست عراق بر ضد استبداد و ارتجاع در دو کشور و در منطقه گفت که ما بر ضد ارتجاع، جهل و فقر مبارزه می‌کنیم و این‌ها زائیده نظام سرمایه‌داری، فرقه‌گرائی، تحمیق مذهبی و فساد در جوامع ما هستند. وی با اشاره به وضعیت کنونی عراق گفت که حزب کمونیست عراق و حزب کمونیست کردستان عراق در میدان جنگی با چندین جبهه درگیر هستند. از یک طرف مزدوران و بقایای رژیم استبدادی سابق، از طرف دیگر دخالت کارگزاران کشورهای منطقه و از سوئی تروریست‌های ساخته و پرداخته امپریالیسم. امروز پیشمرگه‌های دلیر حزب در جنگی رو در رو با جانیان داعش درگیرند. وی با اشاره به تشدید سرکوب آزادی‌ها، گسترش فساد، سوء استفاده از قدرت در دستگاه‌های دولتی و گسترش بیکاری و فقر در کشور، به نقش آن حزب در سازماندهی تظاهرات اعراض‌آمیز اخیر در شهرهای مختلف عراق اشاره کرد.
پس از وقفه‌ای کوتاه میهمانان به صرف شام و شیرینی دعوت شدند و بخش دوم مراسم که بیشتر به برنامه هنری و فرهنگی اختصاص داشت، آغاز گردید.
در ابتدای این بخش از انجا که میهمان گران قدر همسر رفیق شهید سروان رحیم شمسی در مراسم حضور داشت این فرصت فراهم شد تا ضمن معرفی کوتاهی از رفیق شهید رحیم شمسی و تاکید بر ایستادگی این شهید در تمام دوران سخت بازجویی بر دفاع از حقوق توده ها و مواضع حزب، دسته گلی که به همین مناسبت تهیه شده بود به همسر بردبار و رنج کشیده ایشان تقدیم گردد. این مراسم با  طنین زخمه تار و تنبک به همراه صدای گرم خوانندهٔ گروه موسیقی، که نشاط و گرمی خاصی به مراسم بخشید ادامه یافت. اجرای ترانه ”ایران ای سرای امید“ شور حال شرکت کنندگان را به اوج رساند، به طوری که بسیاری در مراسم این ترانه را با خواننده زمزمه می کردند و سپس قطعاتی از موسیقی فولکلوریک سوئد با آکاردئون که توسط یکی از میهمانان سوئدی اجرا گردید. در ادامه آواز ”همراه شو رفیق“ توسط گروه کُر، رقص زیبای آذری توسط یکی از مدعوین هنرمند، دکلمه شعر، طنین زیبای آواز ”آفتاب خیزان“ از آشورپور خواننده فقید و مردمی میهنمان، ترانه خوانی زیبای تعدادی از مدعوین و باز موسیقی، ترانه از جای جای میهنمان، بزرگ و کوچک را در سالن با آهنگ های کُردی، خراسانی، لُری، مازندرانی و آذری به رقص و پایکوبی واداشت. جشن هفتاد و چهارمین سالگرد بنیان‌گذاری حزب توده ایران با تب و تاب تا نیمهٔ شب در گوشه‌ای از شهرِ دیری به خواب رفتهٔ گوتنبرگ، ادامه داشت

بزرگداشت هفتادوچهار سالگی حزب دراتریش
جشن هفتادوچهارمین سالگرد بنیادگذاری حزبمان در روز شنبه ۱۰ اکتبر به همت رفقا و دوستداران حزب و با شرکت ده ها تن از هم میهنان ایرانی و همچنین مهمانان خارجی، در شهر وین (اتریش) با موفقیت برگزار شد.  دو هنرمند کوبایی از آغاز تا پایانِ جشن با نواختن آهنگهای کوبایی سرور و شادی خاصی به جشن امسال بخشیده بودند. رفقا سالن جشن را با تابلوهایی از رهبران برجسته و رفقای قهرمان حزبی همچون حیدرخان عمواوغلی، دکتر ارانی، روزبه، مهرگان و فاطمه مدرسی (سیمین فردین) و دیگر رفقای شهید حزبی آراسته وشعارهای فارسی و آلمانی گوناگونی همچون ”فرخنده باد ۷۴ مین سالگرد بنیادگذاری حزب توده ایران“، ”صلح آری، جنگ نه“، ”حزب تودۀ ایران برای صلح، دمکراسی و عدالت اجتماعی ”، ”چاره رنجبران وحدت و تشکیلات است“، ”آزادی برای زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران“ و ”تفاوت در اندیشه، اتحاد در عمل، مبارزه با دیکتاتوری“ را در چهار سوی سالن به فارسی و آلمانی نصب کرده بودند و تلاش کرده بودند تا فضای گرم رفیقانه ای را برای پذیرایی از میهمانان آماده کنند.  حضور پرشور رفقا و دوستان در جشن حزبمان امسال نیزهمانند همیشه قابل تقدیر بود. به ویژه استقبال و حضور چشمگیر رفقای اتریشی، افغانی، عراقی، کرد و ایزدی  نشان دهنده همبستگی ژرف بین المللی آنها با حزب توده ایران بود. پس از نواختن موسیقی کوبایی، جشن سالگرد حزبمان با دکلمه شعری از هـ. الف. سایه شاعر مردمی میهنمان با نام ”مهرگان نو“ توسط یکی از دوستان آغاز شد: ” گرمِ هر کار، مستِ هر پندار / همره هر پیام، هر سوگند / در دل هر نگاه، هر آواز / توی هر بوسه، روی هر لبخند / بسراییم: مهرگان خوش باد”
با نواخته شدن ”سرود چهارم حزبی“ که شعر آن سرودهٴ زنده یاد دکتر احسان طبری است، یاران به پا خاستند و همراه با صدای ”برشکن هر سد اگر خواهی آزادی…“ هم نوا شدند: ”از رزم است هر خلقی قدرتمند“.
سپس مجری برنامه در سخنرانی خود به فارسی و آلمانی به مهمانان خوش آمد گفت و پس از اعلام برنامه از جمله اظهار داشت: “هر دو رژیم پادشاهی و جمهوری اسلامی تمامی تلاش خود را بکار بستند و فکر می کردند با داغ و درفش و اعدام می توانند ریشه حزب تودۀ ایران را از جای برکنند و یک بار برای همیشه خیال خود را از توده ای ها و اندیشه های آنان خلاص سازند. اما همین که ما امروز در این جا گرد آمده ایم و ۷۴ مین سالگرد حزب تودۀ ایران را جشن می گیریم، خود گواه آن است که داغ این آرزو بر دل آن ها مانده است و آن ها در کارشان موفق نبوده اند و در این میان، ما  این امر را پیش از همه مدیون فداکاری و از خودگذشتگی های رفقای مان هستیم که در دخمه های رژیم شاهنشاهی و در شکنجه گاه های رژیم جمهوری اسلامی با گذشتن از جان خویش، از آرمان ها و اندیشه های انسانی خود و از حقانیت حزبشان دفاع کردند. امروز حزب تودۀ ایران علیرغم همۀ ضربه های خونین، باز هم زنده و فعال، نقشی مهم در پیکار با رژیم جمهوری اسلامی ایفا می کند. او سپس ازمهمانان خواست تا به یاد تمامی جانباختگان حزب و تمامی شهدای راه استقلال، آزادی، صلح و عدالت اجتماعی در ایران برای یک دقیقه سکوت، بپاخیزند.
پس از آن یکی از رفقای پیش کسوت حزبی به سخنرانی پرداخت و در سخنرانی خود فرازهایی ازاعلامیه کمیتۀ مرکزی حزب به مناسبت هفتادوچهارمین سالگرد بنیادگذاری حزب را خواند. سپس یکی دیگر از دوستان به  دکلمه شعر دیگری از هـ. الف. سایه با نام ”زِ بالِ سرخ قناری…“ پرداخت: “سلام بر تو که از نور داشتی پیغام  / تو چون شهاب گذشتی بر آن سکوت سیاه /   تو چون شهاب نوشتی به خون روشن خویش /  که صبح تازه زخون شهید خواهد خاست.”
سخنگوی حزب کمونیست اتریش و عضو رهبری این حزب “میرکو مسنر” در سخنرانی کوتاه ولی جالب خود از جمله گفت که: “آشنایی من با حزب تودۀ ایران به زمان شاه برمی گردد و به شرکت در تظاهرات بر علیه شاه که در آن زمان افراد ساواک با قساوت تمام به ضرب و شتم تظاهرات کنندگان می پرداختند. این برخورد ها خود عاملی شد که من روند نزدیک شدن به حزب کمونیست اتریش و عضویت در آن را تندتر سپری کنم.”
سپس پیام همبستگی حزب کمونیست عراق به حزب مان به زبان آلمانی خوانده شد. همچنین چند تن از رفقای ایزدی و کرد عراقی از سوی حزب کمونیست کردستان عراق  به همراه دسته گلی حامل پیام همبستگی حزبشان با حزب ما بودند. پس از آن رفیق افغانی نماینده “حزب مردم افغانستان” در اتریش پشت میکروفن قرار گرفت و در سخنرانی پرشور خود، به فارسی و آلمانی، پیکار قهرمانانه و شریفانه حزب تودۀ ایران را در طی ۷۴ سال حیات آن ستود و از تاثیر بزرگ و شگرف مبارزه حزب مان بر پیکار ترقی خواهان و آزادی خواهان منطقۀ خاورمیانه سخن گفت و همچنین از جمله گفت که از افتخارات رفقای افغانی است که کنفرانس ملی حزب تودۀ ایران در زمان خودش توانست در کابل برگزار شود. سخنرانی رفیق با تشویق حاضران در جشن روبه رو شد. پس از آن رفیق مجری برنامه نیز اظهار داشت که رفقای توده ای نیز هرگز محبت و مهمان نوازی رفقای افغانی را فراموش نخواهند کرد که چگونه رفقای افغانی در آن شرایط سخت، زمانی که خود در تنگنا قرار داشتند با آغوش باز از رفقای توده ای که از تیغ و دشنۀ سرکوب و یورش رژیم جمهوری اسلامی می گریختند، استقبال کردند.
 پس از ایراد سخنرانی ها و پیام های همبستگی مجددا هنرمندان کوبایی تا زمان صرف شام به هنرنمایی پرداختند. بوفه شام با یاری رفقا و دوستان حزبی با انواع خوراک های رنگین ایرانی آماده و تزیین شده بود. پس از صرف شام، جشن ۷۴سالگی حزبمان با بریدن کیک ادامه یافت و دوستان و رفقا با موسیقی شاد کوبایی به پایکوبی پرداختند که تا پاسی از شب ادامه داشت.
استقبالی که امسال نیز از بزرگداشت بنیادگذاری حزب در وین به عمل آمد بار دیگر نشان داد که حزب توده ها، سیامک ها، روزبه ها، فاطمه مدرسی ها و هاتفی ها، را می توان سرکوب کرد، اما اندیشه های بلند و آرمان های بزرگ این حزب را نمی توان به بند کشید و نابود ساخت و تا زمانی که مبارزه برای آزادی و عدالت اجتماعی در میهن ما ایران و در جهان ادامه دارد، حزب تودۀ ایران و توده ای از ارکان ویژۀ این پیکار گسترده مردمی هستند.

جشن سالگرد حزب توده ایران در ونکوور کانادا
مراسم بزرگداشت ۷۴مین سالگرد بنیانگذاری حزب توده ایران، حزب طبقه کارگر ایران در روز اول اکتبر در فضائی آکنده از صمیمیت، شور و امید برگزار گردید. حضور رفقای نسل جدید شور و شوق ویژه ای به مراسم داده بود. در ابتدا پس از خوشامد گوئی و اعلام برنامه تمام حاضرین سرود حزب را متفقانه هماهنگ با ویدئو کلیپ اجرا کردند. سپس بکی از رفقا در ارتباط با راز ماندگاری حزب توده ایران علیرغم انواع دسیسه ها و هجومهای گستردهٔ ارتجاع، و بازداشت و حبس و شکنجه و اعدامِ ده‌ها هزار تن از اعضا و هواداران حزب، سخن گفت. رفیق رمز جاودانگی حزب را در پیوندهای عمیق حزب ما با زحمتکشان جامعه و نیز گردانهای اصلی جنبش مردمی میهنمان دانست. رفیق با یادآوری گستردگی عرصه های فعالیت حزب توده ایران در زمینه های کارگری و دهقانی، زنان، پیشه‌وران، روشنفکران و جوانان و ایجاد سازمان‌ها و تشکیلات صنفی و اجتماعی و سیاسی، که نخستین تجربة موفق یک حزب سیاسی در ایران بود، از شرکت و همبستگی اعضای حزب با گردانهای جنبش یعنی کارگران، زنان و دانشجویان در دوران اخیر بخصوص جنبش دو خرداد و نیز جنبش سبز سخن گقت. پس از آن رفیق دیگری با یادآوری روز جهانی ترجمه، از رفقا پورهرمزان و به آذین و به طور کلی نقشی که حزب ما در در ترجمه آثار انقلابی و نیز ادبی داشته است، تجلیل کرد. پس از آن رفیقی از خانواده شهدای حزب در فاجعه ملی با نقل خاطره هائی از رفیق شهید و نیز پدر فقید توده ای خانواده که زندانی سیاسی هر دو  رژیم بود، یاد آنها و تمامی رفقای جانباخته و فقید را گرامی داشت. رفیق با شرح زندان پدر در دوران کودتای آمریکائی انگلیسی سال 32 و شرایط دشوار خانوادگی ازعزم و ایمان خلل ناپذیر وی و خانواده نسبت به حزب و راه آن سخن گفت.  رفیق با نشان دادن کارت حزبی پدر فقید به تمامی رفقا، که از سال ۱۳۲۱ زمانیکه رفیق به حزب پیوسته بود، به یادگار مانده بود شور ویژه ای به مراسم داد.  در انتها رفیقی کانادائی از اعضای سازمان جوانان حزب کمونیست کانادا که کاندید مجلس فدرال انتخابات نیز میباشد با همبستگی با حزبمان پیام سازمان مربوطه را قرائت کرد. پس از پایان یافتن سخنرانیها حاضرین با صرف شام و کیک ۷۴ ساگی حزب همراه با نوای موسیقی و سرودهای انقلابی مراسم را تا پاسی از شب ادامه دادند. در انتها رفقا با تجدید پیمان با حزب و ادامه راهی دشوار با اراده ای خلل ناپذیر مراسم را پایان بردند.

به نقل از «نامه مردم» شماره ۹۸۴ ۲۷ مهرماه ۱۳۹۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا