مسایل سیاسی روز

برگزاری جشن سالگرد انقلاب اکتبر در سوئد

طبق سنت هر ساله، احزاب کارگری و کمونیستی میهمان در سوئد امسال نیز سالگرد انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر، انقلابی که در آن بشر برای نخستین بار با آگاهی به آفرینش نظامی نوین دست زد، را جشن گرفتند. شهر استکهلم روز ۸ نوامبر ۲۰۱۵  شاهد برگزاری مراسم ۹۸مین سالگرد انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر بود. حزب‌های کمونیست سوئد، شیلی، بولیوی، عراق، اکووادور، پرو، کلمبیا، السالوادور و حزب توده ایران (واحد سوئد) برگزار کنندگان این شب بیادماندنی بودند.

در  قسمتی از  پیام حزب برادر کمونیست سوئد به این مناسبت، که بوسیله دیاز دی فیلیپی مسئول این حزب خوانده شد، آمده است: «انقلاب اکتبر برای اولین بار کارگران را قادر ساخت اداره سرنوشت خود را بدست گرفته و الهام بخش زحمتکشانِ تحت ستمِ مستعمرات شوند. سنت بزرگداشت انقلاب اکتبر، نه به دلیل تاثیرات عام آن، بلکه به دلیل رهنمودهای انقلاب به عنوان ابزار  و الهام بخش طبقه کارگر جهت پیکار برای آزادی است. سیاست‌های ملی و بین‌المللی اتخاذ شده کنونی توسط دولت سوئد که ناشی از  جهانی شدن و عضویت در اتحادیه اروپا ست عواقب خطرناکی برای دموکراسی، صلح و امنیت طبقه کارگر دارد. دولت گذشته، و فعلی سوئد برای اینکه در سال آینده قدم دیگری برای نزدیک‌تر شدن به عضویت در ناتو بردارد، به قبول برگزاری میزبانی نشست امریکا/ ناتو تن داد تا سوئد را به یک کشور مفید برای ناتو تبدیل کند. این به معنای پذیرش سوئد به عنوان مقری برای ناتو و  گروه‌های آن، افزایش تمرینات نظامی در خاک سوئد، و همزمان دادن این اجازه است که از  خاک سوئد برای جنگ بر ضد کشور دیگری استفاده به عمل آید.»
پس از این پیام مراسم با هنرنمائی یک گروه روسی، که با اجرای سرودها و ترانه‌های جاودانه انقلاب اکتبر شور و نشاط را در میهمانان بر انگیخت و با استقبال خوب حاضران روبرو گردید، ادامه یافت.
سپس نماینده حزب برادر کمونیست عراق در فرازهایی از پیام این حزب به بیان تاثیرات عظیم انقلاب اکتبر بر کشورش پرداخت. وی گفت: «هزاران دانشجوی عراقی در رشته‌های پزشکی، مهندسی و اقتصاد در دانشگاه‌های اتحاد شوروی به تحصیل پرداختند و به این وسیله کشورمان در تمام زمینه‌ها به پیشرفت نائل آمد. اتحاد شوروی به ما کمک کرد تا سدهای عظیمی بسازیم و از این طریق در کشاورزی و تولید انرژی به تولید انبوه برسیم، به طوری که ما توانستیم به دور افتاده‌ترین نقاط کشور برق برسانیم. اتحاد شوروی حمایت قوی از ما به عمل آورد تا ما بتوانیم از انقلاب ۱۹۵۸ خود در مقابل تهدیدهای امپریالیسم حفاظت کنیم. همزمان ارتش ما را به تجهیزات نظامی مجهز کرد تا ما بتوانیم درمقابل تهدیدهای داخلی از انقلاب محافظت کنیم. اتحاد شوروی به ما کمک کرد تا کارخانه‌های تولیدات صنعتی عراق را راه اندازی کنیم. با ایجاد صنایع ملی عراق و خرید تولیدات آن صنایع توسط کشور شوراها، این کشور ضمن تقویت تولیدات صنایع ملی ما، به اقتصاد عراق رونق بخشید. در مقابل تلاش‌های عظیم شرکت‌های امپریالیستی نفتی امریکایی و انگلیسی برای به دست گرفتن اداره امور صنعت نفت عراق و صنایع مرتبط با آن، اتحاد شوروی از هیچ گونه کمکی به عراق، برای اینکه ما بتوانیم کنترل خود را بر روی نفت و ملحقات آن حفظ کنیم، خودداری نکرد. حزب کمونیست عراق هرگز نمی‌تواند کمک‌های بی‌شائبهٔ اتحاد شوروی را فراموش کند؛ ضمن آنکه به انقلاب اکتبر که آثار آن جهان را به لرزه انداخت افتخار می‌کند.»
به دنبال پایان یافتن پیام کمونیست‌های عراقی رفیقی از بولیوی با «پان فلوت» ملودی‌های انقلابی و آثار معروف موسیقی کلاسیک جهان را به اجرا در آورد و مورد تشویق میهمانان قرار گرفت. در قسمت بعدی برنامه اشعاری از «مایاکوفسکی» بزرگ‌ترین شاعر دورهٔ انقلاب که از نوجوانی نبوغ هنریش را در خدمت پیروزی و تحقق آرمان‌های اکتبر قرار داده بود برای حاضران خوانده شد. از آنجا که این ایام مصادف بود با ۱۰۰‌مین سالمرگ «جو هیل» شاعر و کارگر مبارز و انقلابی و عضو اتحادیه کارگران صنعتی سوئد که در ۱۹ نوامبر ۱۹۱۵ در سالت لیک سیتی امریکا اعدام شد، در آخرین قسمت مراسم رفیق فعال سندیکایی «پیر استروم» پس از ذکر قسمتی از زندگی حماسی «جو هیل»، با نواختن گیتار به اجرای قطعاتی از ترانه‌های او پرداخت. این شب بیاد ماندنی با خواندن سرود جاودانه انترناسیونال توسط این هنرمند و همراهی حاضران در خواندن این سرود به پایان رسید.

به نقل از «نامه مردم»، شماره ۹۸۷، ۹ آذرماه ۱۳۹۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا