کارگران و زحمتکشان

محمود بهشتی لنگرودی، معلم زندانی و فرهنگی فرهیخته را آزاد کنید!

حزب تودهٔ ایران از کارزار معلمان ایران و فعالان تشکل‌های صنفی معلمان قاطعانه حمایت می‌کند، و آزادی فوری و بدون قید و شرط آقای محمود بهشتی لنگرودی و همهٔ نمایندگان صنفی معلمان کشور را که زندانی هستند، از جمله آزادی آقایان اسماعیل عبدی، علیرضا هاشمی، علی اکبر باغانی، رسول بداغی، و عبدلرضا قنبری را خواستار است

معلمان مبارز کشور در تهران و دیگر شهرهای کشور، در هفتهٔ گذشته، با شرکت در راه‌پیمایی‌ها و اقدام‌های ‌جمعی سازمان‌دهی شدهٔ موفق، همبستگی خود را با محمود بهشتی لنگرودی، فرهنگی فرهیخته و سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران را به نمایش گذاشتند.
آقای بهشتی در اعتراض به احکام غیرقانونی صادر شده علیه او و اجحاف‌‌‌های دستگاه قضایی کشور نسبت به حقوق خود از روز ۲ آذر ماه اعتصاب غذای نامحدودی را آغاز کرده است. هفتهٔ گذشته نامه‌ای به امضای ۱۴۰۳ تن از فرهنگیان و فعالان صنفی کشور خطاب به دولت و دستگاه قضایی منتشر شد که در آن رسیدگی فوری به وضعیت فرهنگیانِ و لغو حکم زندان ظالمانهٔ آقای بهشتی و محاکمهٔ دوبارهٔ ایشان در دادگاهی که بر اساس موازین عادلانهٔ حقوقی و با حضور هیئت منصفه تشکیل شده باشد، خواستار شده است. در این نامه به نقض فاحش مواد ۲۶ و ۲۷ قانون اساسی، کنوانسیون‌های ۸۷ و ۹۸ سازمان جهانی کار، و همچنین اعلاميهٔ جهانی حقوق بشر ۱۹۴۸ در مورد حقوق شهروندی و حقوق سندیکایی سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران اشاره شده است.
بر اساس خبرهای منتشر شده توسط محافل کارگری کشور، آقای بهشتی روز ۱۵ شهریور ماه بازداشت و برای اجرای حکم زندان به زندان اوین منتقل شد. در بیانیهٔ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان سراسر کشور اشاره شده است که: “محمود بهشتی در سال ۱۳۸۹ در دادگاهی که فقط ۵ دقیقه طول کشید و در آن فرصت دفاع به او داده نشد، به ۵ سال حبس محکوم شد… با احتساب ۴ سال حبس تعلیقی (به خاطر اعتراض او و سایر فرهنگیان در سال ۸۵ در خصوص مخالفت با عودَتِ لایحهٔ مدیریت خدمات کشوری به دولت) ایشان در مجموع به ۹ سال حبس محکوم گردیده‌اند. اجرای این احکام که خارج از مبانی و موازین حقوقی‌اند به مدت ۴ سال متوقف شده بود، ولی در تابستان امسال حکم به اجرای آنها داده شد.”
محمود بهشتی در اعتراض به روند و نحوهٔ محاکمه خود و نداشتن اجازهٔ دفاع و رعایت نشدن تشریفات قانونی در دادگاه و نیز در اعتراض به رأی صادر شده، اکنون در اعتصاب غذا به سر می‌برد.
در روز ۱۴ آذر ماه، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان سراسر کشور، و در روز ۱۵ آذرماه، کانون صنفی معلمان کشور بیانیه‌هایی دربارهٔ اعتصاب غذای آقای محمود بهشتی و حمایت از خواست‌های او منتشر کردند. 
حزب تودهٔ ایران از کارزار معلمان ایران و فعالان تشکل‌های صنفی معلمان قاطعانه حمایت می‌کند، و آزادی فوری و بدون قید و شرط آقای محمود بهشتی لنگرودی و همهٔ نمایندگان صنفی معلمان کشور را که زندانی هستند، از جمله آزادی آقایان اسماعیل عبدی، علیرضا هاشمی، علی اکبر باغانی، رسول بداغی، و عبدلرضا قنبری را خواستار است.

به نقل از «نامه مردم»ُ شماره ۹۸۸، ۲۵ آذرماه ۱۳۹۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا