مسایل سیاسی روز

حزب تودۀ ایران سرکوب مردم کردستان توسط دولت ترکیه را محکوم می کند!

بر اساس خبرهای منتشر شده ، نیروهای نظامی ترکیه در یورشی همه‌جانبه به حزب کارگران کُردستان ”پ.ک.ک“ در منطقه‌های کُردنشین ترکیه شرایط جنگی برقرار کرده‌اند و شهروندان غیرنظامی را به تَرک خانه‌ و کاشانهٔ خود مجبور کرده‌اند. در ادامهٔ یورشِ وحشیانه و سرکوبگرانهٔ ارتش ترکیه به منطقه‌های کُردنشین در جنوب‌شرقی ترکیه، که در هفته‌های اخیر شدّت یافت، در برخی از شهرها و روستاهای کُردنشینِ این کشور مقررات منعِ رفت‌وآمد وضع شده است.

دولت ترکیه، عضوِ دیرینهٔ پیمان تجاوزگرِ ناتو، که از حمایتِ تمام‌عیارِ اتحادیهٔ اروپا،  آمریکا، پادشاهی‌های نفتی و  دست‌نشانده در منطقه، و نیروهای مرتجع خاورمیانه برخوردار است، در ماه‌های گذشته سیاست‌های ماجراجویانه و خطرناکی را که در سال‌های اخیر در پیش گرفته گسترش داده است، سیاست‌هایی که صلح منطقه را غیرمسئولانه تهدید می‌کند. مداخلهٔ بی‌پرده و رسوایِ این کشور در امورِ داخلی و نقضِ تمامیت ارضی و حق حاکمیت ملی سوریه، حمایتِ آشکارش از نیروهای تروریستی حکومت اسلامی ”داعش“، هدف قرار دادن هواپیمای نظامی روسیه در حریم هوایی سوریه، سعی در گسترده‌تر کردنِ دامنهٔ جنگ در سوریه و گشودنِ راه برای ورود نیروهای متجاوزِ ناتو، و نقضِ تمامیت ارضی و تجاوزِ اخیر به خاکِ عراق، از نمادهای سیاست‌های رسوای ترکیه‌اند. به‌موازات این اقدام‌ها، دولت اردوغان که از موضع‌گیری‌های سیاسیِ حزب کارگران کردستان ترکیه ”پ.ک.ک“ در قبال تحوّل‌های اخیر در اوضاع سوریه خشمگین است، اکنون ارتش سرکوبگرش را به منطقه‌های کُردنشین گسیل کرده است.  نیروهای نظامی ترکیه دو هفته پیش با گسیل هلی‌کوپتر و تانک و نفربرهای زرهی تلاش کردند کنترل شهر ”جیزره“ را به دست گیرند. همچنین، در هفته‌ای که گذشت، شهرهای سیلوپی، سور، و منطقه‌هایی از استان کُرد و آشوری‌‌نشینِ ماردین به محاصرهٔ نیروهای نظامی ترکیه درآمد. در این عملیات، عدهٔ پُرشماری از غیرنظامیان و شهروندانِ عادی کشته و زخمی شدند. شماری دیگر نیز دستگیر و زیرِ شکنجه برده شده‌اند.
 نیروهای ترقی‌خواه و دموکراتیک ترکیه، از جمله سندیکاهای کارگریِ این کشور، سرکوبگری و تنش‌آفرینیِ دولت ترکیه در منطقه‌های کُردنشین را محکوم کرده و اعلام داشته‌اند که دولت رجب اردوغان ”جنگ، مرگ، درد، اشک، و ویرانی“ را بر کُردستان حاکم و زندگی اسارت‌باری را بر میلیون‌ها تن از ساکنان آن تحمیل کرده است. صدها آموزگار، دانشجو، و دانش‌آموزِ کُرد دستگیر شده‌اند و مدرسه‌ها، بیمارستان‌ها، و دانشگاه‌ها به زندانِ آنان تبدیل شده است. دولتِ اسلام‌گرای ترکیه مصمّم است که نیروهای دموکراسی‌خواه و کارگران و زحمتکشانی را که با سیاست‌های جنگ‌طلبانه‌اش مخالف‌اند، سرکوب کند. به‌گزارش رسانه‌ها به نقل از روزنامه ”حُریَت“، چهار نهاد سندیکایی شامل کنفدراسیونِ اتحادیه‌های کارگریِ پیشرو ”دیسک“، کنفدراسیونِ اتحادیه‌های بخشِ خدمات عمومی ”کسک“، و اتحادیهٔ پزشکان ترکیه ”ت‌ت‌ب“ در  رویارویی با چنین سیاست‌هایی و در اعتراض به اقدام‌‌هایِ سرکوبگرانهٔ دولت در منطقه‌های کُردنشین، سه‌شنبه ۸ دی‌ماه/ ۲۹ دسامبر را روز اعتصابِ عمومی اعلام کرده‌اند.
حزب تودهٔ ایران ضمن همبستگی با مردم سرکوب‌شدهٔ منطقه‌های کُردنشین و نیروهای ترقی‌خواه ترکیه ، اقدام‌های دولت اسلام‌گرا و ارتجاعیِ ”حزب عدالت و توسعه“ را محکوم  و از مبارزهٔ مردم و زحمتکشانِ کُردستان ترکیه و نیروهای پیشرو و مبارزِ خلق کُرد در راهِ دستیابی به حقوق راستین‌شان پشتیبانی می‌کند.

حزب تودهٔ ایران- ۶ دی‌ماه ۱۳۹۴

به نقل از «نامه مردم»، شماره ۹۸۹، ۷ دی ماه ۱۳۹۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا