مسایل بین‌المللی

اطلاعیه دفتر سیاسی حزب کمونیست مصر: جنایتِ اعدام شیخ النمر، منطقه را به‌سوی جنگ‌های فرقه‌ای می‌کشاند

 از هنگامی‌که پادشاهی سعودی از خوابِ گران بیدار شد و یقین یافت که تمامی تلاش‌هایش برای تسلط بر منطقه به شکست انجامیده است، با برپایی بحران‌ها و تنش‌ها، سیاستِ فرار به جلو را درپیش گرفت، سیاستی که، فقط منافع امپریالیست‌ها و صهیونیزم را تأمین می‌کند. پایداریِ ارتش سوریه، با استفاده از پشتیبانی هوایی روسیه، توازن نیروها را دگرگون کرده و واقعیت‌های جدیدی روی زمین پدید آورده است.

عقب‌نشینیِ آشکار شبه‌نظامیان تروریست موردحمایت حکومت سعودی و هم‌پیمانانش و کشته شدن “زهران علوش”- فرماندهٔ جیش‌الاسلام- ازجمله این واقعیت‌هاست، همان‌گونه که حمله‌های ددمنشانهٔ ائتلاف سعودی به یمن و نابودی زیرساخت‌های این کشور و کشتار هزاران انسان بی‌گناه، نتیجه‌یی جز عجزِ اخوان‌المسلمین و سازمان القاعده و دیگر باندهای مزدور موردحمایت سعودی در دست یافتن به کمترین پیروزی در یمن ازجمله واقعیت‌هاست.
پاسخ مثبتِ سعودی به طرح‌های امریکا و غرب در بالابردن تولید نفت و کاهش قیمت آن- به‌هدفِ مجازات روسیه و ایران- نیز جز پایین آمدن درآمدهای ارزی و کسریِ بودجه، آن‌هم برای نخستین بار در تاریخ این کشور، حاصلی ببار نیاورد.
در مقابل تمام این ناکامی‌ها، پادشاهی سعودی برای ایفای نقش اول در صحنهٔ منطقه، ائتلاف “اسلامی”(سنی) را تشکیل داد. همه‌چیز از ناکارآمدیِ این ائتلاف و پذیرفته نشدن رهبری سعودی از جانب بسیاری از کشورها نشان دارد. تلاش در جهت تشکیل ائتلافِ راهبردی با ترکیه برای رویارویی با ایران نیز بر همین سیاق صورت گرفت. بنابراین، راه دیگری به‌غیراز به‌راه انداختن بحرانی جدید و اعدام روحانی مبارز “نمر باقر النمر”، آن‌هم با اتهام تروریسم، در مقابل سعودی‌ها باقی نماند. همگان از واقعیت مبارزهٔ مسالمت‌آمیز و به‌دور از خشونت “نمر” اطلاع دارند؛ ایشان مُبلغ اصلاحات دموکراتیک و از تعصبات مذهبی در سعودی بدور بود و ایران و بشار اسد را نیز موردانتقاد قرار داده بود و از هرگونه اندیشهٔ تروریستی مبرا بود.
 
 نقد و افشاگری اقدام‌های غیرعادلانه برضد شیعیان از سوی حکومت سعودی، تمام کاری بود که نمر انجام داد. آشکار است که هدف سعودی از دمیدن در کورهٔ بحران جنگ سنی- شیعه در منطقه، تحریکِ ایران به‌ نشان دادن واکنشی خشونت‌بار برضد سعودی بود. گویی که سعودی، در مقام رهبرِ جهان سنی، از جانب کشوری شیعه موردحمله قرار گرفته است، آنگاه: جنگ اصلی که می‌باید با تروریسم و سازمان‌های تروریستی دست‌ساز آمریکا و موردحمایت سعودی درگیرد، به جنگ مذهبی- فرقه‌ای تبدیل می‌شود و پس‌ازآن جنگ اسلامی- اسلامی، که از سال‌‌های دههٔ ۹۰ قرن گذشتهٔ میلادی از سوی برنار لویی و رهبران فکری سیاستمداران نومحافظه‌کار بشارت داده شده بود، تحقق خواهد یافت: دستاوردی که مسلمان‌ها در نتیجه این جنگ تقدیم آمریکا و اسرائیل می‌‌کنند، که هرگز به تحقق دست نخواهد یافت. حزب ما، سیاست‌های مبتنی بر ظلم و ستم و سرکوب و نقضِ آشکار حقوق بشر که نمونه‌های آن را در محاکمه‌های غیرعادلانه، ماقبل تاریخی، زشت، و وحشیانه در اجرای احکام از سوی سعودی می‌توان مشاهده کرد را محکوم می‌کند و دربارهٔ خطرِ شعله‌ور شدن جنگ‌های مذهبی فرقه‌ای، چه بین شیعه- سنی و چه میان مسلمانان و غیرمسلمانان در منطقه، هشدار می‌دهد.
حزب ما، از همگان می‌خواهد تا با دوری از چنین اختلاف‌ها و جنگ‌هایی، فرصتِ سوءِ استفادهٔ دشمنان عرب‌ها و مسلمانان از چنین اختلاف‌ها و ‌درگیری‌هایی را از آن‌ها بگیرند، چراکه تنها امپریالیست‌ها و صهیونیست‌ها از چنین جنگ‌هایی سود می‌برند.
حزب ما، همچنین بر ضرورتِ احترام ایران به قوانین بین‌المللی و پروتکل‌های حمایت از نمایندگی‌های سیاسی در کشور میزبان تأکید کرده و اعلام می‌دارد: “مسئولیت شیعیان عرب به‌عهدهٔ خود و حکومت‌های آنان است و ایران مسئولیتی نسبت به شیعیان کشورهای دیگر نداشته و به‌بهانهٔ حمایت از شیعیان یا دیگران، حق دخالت در امور کشورهای دیگر را ندارد.”

دفتر سیاسی حزب کمونیست مصر- ۴ ژانویهٔ ۲۰۱۶ / ۱۴ دی‌ماه ۱۳۹۴

سایت حزب توده ایران ۲۱ دی ماه ۱۳۹۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا