مسایل سیاسی روز

مسئولیتِ نیروهای مترقی در برابر سرکوب‌گری‌هایِ رژیم

پیامدهای انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری در دیدارش با جنایت‌کارانی که مأمور کشتارِ زندانیان سیاسی در سال ۶۷ بودند، مشخصهٔ معین دیگری نیز پیدا کرده است. اخبار و گزارش‌هایی که به‌طور متناوب انتشار می‌یابند، بر این ادعا که حاکمیت در کل برای مقابله با این فایل صوتی و دهن‌کجی به مردم و خانوادهٔ قربانیان، از وفاداران به حاکمیت اسلامی خواسته تا موضع‌گیریِ صریح‌شان را نسبت به این جنایت اعلام دارند، گواهی می‌کند.

این به‌آن دلیل است که ابعاد این جنایت گسترده نه از اذهان عمومی رخت بربسته‌اند و نه گریبان حاکمیت را رها کرده‌اند. ازآنجاکه انکارِ این جنایت عظیم هم غیرممکن است، دست‌اندرکاران درگیر با این جنایت همراه با شخصیت‌ها و ارگان‌های مؤثر در جمهوری‌اسلامی چاره را در این دیده‌اند که این جنایت را با ادعاهایی پوچ توجیه‌پذیر سازند. علاوه بر این‌ها، فشار بر فرزند آیت‌الله منتظری هم افزایش یافته، و بر اساس گزارش‌های تا کنونی، ایشان پنج بار برای بازجویی به دادگاه ویژهٔ روحانیت قم احضار شده است. روزنامهٔ اعتماد، ۷ شهریورماه، واکنش به انتشار فایل صوتی هاشمی رفسنجانی را انعکاس داده که او در آن ازجمله اظهار می‌دارد:”زحماتِ بیت حضرت امام، به‌ویژه احمد آقا برای اسلام، ایران، تشیع و انقلاب اسلامی بی‌نظیر است که از عراق تا پاریس و سپس تا ایران و در تمام سال‌های پس از پیروزی انقلاب و حیات امام، بیت عظیم ایشان را باهمهٔ اهمیتی که به‌اندازهٔ انقلاب داشت، به‌خوبی اداره کرد.” هاشمی رفسنجانی در ادامه گفت:”یکی از اهداف شومِ دشمنان از طرح مسائل اخیر، خدشه وارد کردن به جایگاه مرحوم حاج احمد آقا و بیت معزز امام در جامعه است که نباید اجازه داد به اهداف خود برسند.”
خبرگزاری مهر، ۷ شهریورماه، بیانیهٔ مجلس خبرگان را انتشار داد که در آن به‌شدت به آیت‌الله منتظری حمله شده است و دربارهٔ ربط این فایل صوتی با سازمان مجاهدین خلق ایران، آورده است:”مجلس خبرگان رهبری، ضمن محکوم نمودن جنایات گروهک پلید منافقین در ایران و عراق، اقدامِ سرسپردگان به این گروهک در انتشار این نوار صوتی که چیزی جز آب به آسیاب دشمن ریختن نبود را تقبیح نموده و محضر مردم فهیم و آگاه به‌ویژه جوانان عزیز ایران اسلامی معروض می‌دارد که منافقین با آن جنایات و ازهم‌پاشیدگی تشکیلاتی در آستانهٔ اضمحلال کامل‌اند و با این‌گونه تلاش‌های مذبوحانه برای لکه‌دار کردن ساحت حضرت امام رضوان‌الله‌تعالی‌علیه و نظام مقدس جمهوری‌اسلامی ایران راه به‌جایی نبرده و ذره‌ای از اعتقاد راسخ شما مردم بصیر، مؤمن و معتقد به‌راه امام و انقلاب کاسته نخواهد شد.” به‌گزارش خبرگزاری تسنیم، ۷ شهریورماه، مصطفی پورمحمدی- که نقشی کلیدی در جنایت‌های سال ۶۷ داشته است- در جلسهٔ شورای اداری استان لرستان، گفت: “خداوند فرمودند بر کفار رحم نکنید چون آن‌ها به شما رحم نمی‌کنند و به منافقان نباید رحم کرد چراکه اگر بتوانند شما را به خاک و خون می‌کشند که کشیدند.” او عنوان کرد: “ما افتخار می‌کنیم که دستور خدا در رابطه با منافقین را اجرا کردیم و در مقابل دشمنان خدا و ملت با قدرت ایستادیم و مقابله کردیم.” به‌گزارش آرمان، ۹ شهریورماه، پورمحمدی در این ارتباط همچنین گفت:”درحال‌حاضر بیشترین حملات و تهاجم‌ها به سمت من است و نمی‌خواهند دست‌بردارند اما من در این زمینه آرام هستم و در طول تمام این سال‌ها یک شب هم بی‌خوابی نکشیده‌ام، زیرا طبق قانون و شرع اسلام عمل کرده‌ام.” پورمحمدی با اشاره به اینکه مردم باید بدانند قضات از قانون کوتاه نمی‌آیند، اظهار کرد: “افکارعمومی برای ما مهم است اما قاضی نباید تحت تأثیر این فضا باشد.” وزیر دادگستری گفت: “تمام تلاش و سعی بنده این بوده که طبق قانون و شرع اسلام عمل کنم و امروز از لحاظ وجدانی راضی هستم.”
در این مدت پس از انتشار فایل صوتی، چنین اظهاراتی یا مشابه با آن‌ها را خوانده یا شنیده‌ایم، و انتظار اینکه چنین سخنانی با شکل و شمایلی متفاوت اما با مفهوم و محتوایی واحد انتشار یابند، دور از ذهن نبود و نخواهد بود. اما موضوع اصلی‌ای که کمتر به آن پرداخته شده است، بنا بر تجربهٔ موردهای گذشته، این است که حاکمیت به‌طور حتم و یقین در برابر چنین افشاگری‌هایی سیاستِ عقب‌نشینی را انتخاب نخواهد کرد. هم‌اکنون گزارش‌هایی نگران‌کننده حاکی از آن‌اند که سرکوب‌گران فرزند آیت‌الله منتظری را به همکاری با سازمان مجاهدین متهم کرده و با طرحِ چنین سناریویی درصدند انتقام انتشار این فایل صوتی را از او بگیرند. در سال‌های گذشته و حتی هم‌اکنون نیز همواره دستگیری‌های گستردهٔ فعالان اجتماعی و سیاسی را شاهد بوده‌ایم، و اپوزیسیون رژیم ولایت‌فقیه در رابطه با این معضل، به‌دستیابی به راه‌حلی مؤثر موفق نگردیده است. عمده کارزارها به انتشار اعلامیه و بیانیه محدود بوده و عملاً دست رژیم برای سرکوب بیشتر باز بوده است. ۲۸ سال بعد از جنایت کشتار زندانیان سیاسی، بسیاری از خانواده‌ها هنوز در آرزوی آن‌اند که مسببان این جنایت به‌سزای اعمال‌شان برسند، یعنی امری که تاکنون تحقق نیافته است. اپوزیسیون مترقی در داخل و خارج از کشور، با هر عقیده و مرام، نباید بگذارد این جنایت به‌فراموشی سپرده شود. چنانچه قدم‌های بعدی رژیم برای دستگیری و فشار به خانواده و فرزند آیت‌الله منتظری عملی گردد، وظیفهٔ نیروهای مترقی است که با اقدامات عملی‌شان، پایانی بر سرکوب‌گری‌های رژیم را رقم بزنند. اقدام شجاعانهٔ فرزند آیت‌الله منتظری، هدیه‌یی بس ارزشمند به‌تمامی مردم ایران، به‌خصوص به‌قربانیان این جنایات و بازماندگان آنان است.  اپوزیسیون مترقی با مبارزه متحد و اعتراض های گسترده نباید اجازه دهد تا رژیم به سرکوب و انتقام گیری از فرزند آیت‌الله منتظری دست بزند.

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۰۰۷، ۱۵ شهریور ماه ۱۳۹۵

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا