مسایل سیاسی روز

غرفۀ نامۀ مردم در ۷۰-مین جشن «ندای مردم» در شهر وین (اتریش) پنجاه و سه سال حضور موثر توده ای ها

غرفهٴ “نامه مردم “ارگان مرکزی حزبمان امسال نیز همانند سالهای گذشته در جشن با شکوه “ندای مردم “جشن نشریۀ حزب کمونیست اتریش (روزنامه  وارگان مرکزی  سابق حزب کمونیست اتریش که در حال حاضر از سوی این حزب به صورت نشریه ماهانه منتشر می شود) شرکت داشت. این جشن هر ساله در فضای باز در پارک قدیمی پراتر در شهر وین برگزار می شود.

امسال مصادف با ۷۰-مین سال برگزاری جشن ندای مردم بود. این جشن همیشه در آخرین آخر هفتۀ پیش از شروع مدارس و سال تحصیلی جدید برگزار می شود. امسال این جشن در روز های شنبه و یکشنبه ۳ و ۴ سپتامبر برگزار گردید. واحد حزب تودۀ ایران در اتریش از سال ۱۹۶۳ تا به امروز هر ساله در این جشن بزرگ و کارزار همبستگی با نیروهای کمونیست و پیشرو در جهان و برای بازتاب مبارزات مردم ایران و جلب همبستگی بین المللی با پیکار مردم ایران برای آزادی، استقلال، صلح و عدالت اجتماعی شرکت داشته است. در خلال این سال ها همیشه مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران بخشی مهم از فعالیت واحد حزب در این جشنواره را به خود اختصاص داده است. رفقای توده ای امسال نیز برای ۵۳-مین بار همراه با پخش صدها اعلامیه به زبان فارسی و آلمانی (نشریه توده اینفو)  در گفتگو با ده ها مراجعه کننده از میز کتاب و چادر حزب از آزادی برای زندانیان سیاسی و عقیدتی، مبارزه با دیکتاتوری در ایران، صلح در منطقه و در جهان، عدالت اجتماعی و همبستگی بین المللی سخن گفتند و در گفتگو با علاقمندان، تبلیغات زهرآگین امپریالیست ها و سرمایه داری نو لیبرال و اقدامات آنان را در دستبرد به منافع ملی کشورها و غارت میلیون ها انسان زحمتکش به چالش کشیدند و افشا کردند.
رفقا پوستر هایی که شعارهای حزب تودهٴ ایران، که همان انعکاس خواست های مردم ایران است را همچون: “آزادی برای زندانیان سیاسی در ایران! “و “باهم به سوی تشکیل جبهه واحد ضد دیکتاتوری و طرد رژیم ولایت فقیه!”، “تفاوت در اندیشه، اتحاد در عمل، مبارزه با دیکتاتوری “و “مردم و تاریخ میهن ما جنایت هولناک “فاجعه ملی “را فراموش نخواهند کرد! “در داخل و بیرون چادر غرفه نصب کرده بودند.
موضوع انتخابات ریاست جمهوری در اتریش در کنار موضوع جنگ در خاورمیانه و مسئله برخورد با پناهجویان محورهای مهم جلسات گفتگو در میز گردها و سخنرانی ها در چادر های حزب کمونیست اتریش و دیگر نیروهای مترقی اتریشی را تشکیل می دادند. مرحله دوم انتحابات ریاست جمهوری در اتریش در روز ۴ دسامبر ۲۰۱۶ برگزار می شود و هم اکنون مبارزه انتخاباتی شدید میان نوربرت هوفر نماینده حزب راست افراطی اتریش و آلکساندر فان دربلن نماینده مورد پشتیبانی از سوی حزب سبزهای اتریش، روشنفکران و بخشی از کارگران و زحمتکشان یدی و فکری این کشور در جریان است. رهبر حزب کمونیست اتریش، میرکو مسنر، در سخنرانی خود در روز شنبه که در برابر چند هزار نفر از شرکت کنندگان در جشن ایراد می شد، از جمله گفت هرکسی که می‎خواهد نوربرت هوفر رئیس جمهور نشود با ید به رقیب او آلکساندر فان دربلن رای دهد. او همچنین در سخنرانی خود از سیاست های سختگیرانه دولت اتریش نسبت به مهاجران و پناهجویان شدیدا انتقاد کرد و به راست گرایان تاخت.  خوشبختانه هوای امسال برخلاف هوای بارانی و توفانی سال گذشته بسیار مناسب بود. از همین روی نیز تعداد باز دید کنندگان از جشن بسیار چشمگیر و پرشمار بود. نکتۀ نظرگیر دیگر در جشن امسال شرکت گسترده جوانان اتریشی بود که علاقمند به آشنایی با نظریات چپ و بطور کلی نظریاتی بودند که  در دنیای امروز و و در دریای مجازی و بمباران اطلاعات ساخته و پرداختۀ شده امپریالیسم کمتر مجال طرح می یابند، که این خود بسیار خوشحال کننده و نوید بخش بود. امسال همچنین دوستداران و علاقمندان  بسیار زیادی (ایرانی، افغانی، اتریشی و از دیگر کشورها) از میز کتاب و چادر حزب بازدید کردند و مایل بودند تا از نظرهای حزب پیرامون رویدادها و روندهای گوناگون در ایران و جهان آگاه شوند و از تاریخ و مبارزه حزب ما بیشتر بدانند. رفقای ما در این دو روز و درخلال ده ها بحث و گفتگوی دوستانه با بازدیدکنندگان تلاش کردند تا در حد توان خود، بازتاب دهنده و فریادگر مبارزه مردم کشورمان در ایران بر علیه دیکتاتوری حاکم باشند و از حقوق و کرامت انسانی میلیون ها انسان زحمتکش و اسیر جنگ وکشتار و غارتِ امپریالیسم و سرمایه داری نولیبرال در جهان دفاع کنند.

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ 1010، 26 مهرماه 1395

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا