مسایل بین‌المللی

شرکت هیئت نمایندگی کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران در هجدهمین همایش سالانهٔ کمونیست‌های جهان

حزب‌های کمونیست از پنج قارهٔ جهان در هیجدهمین همایش سالانهٔ خود که در روزهای ۲۸ تا ۳۰ اکتبر (۷ تا ۹ آبان ۹۵) در شهر هانوی پایتخت ویتنام، به میزبانی حزب کمونیست ویتنام برگزار شد، بحث‌های مهمی را پیرامون لزوم ارتقای همبستگی بین‌المللی، حقوق کارگران، صلح، استقلال، و حاکمیت ملّی به پیش بردند. در این همایش حزب‌های کمونیست و کارگری که برای اوّلین بار در یک کشور سوسیالیستی برگزار می‌شد، ۱۰۰ نماینده از ۵۹ حزب کمونیست و کارگری جهان در فضایی رفیقانه دیدگاه‌های خود را دربارهٔ موضوع‌های کلیدی مرتبط با تحولات کشورهای خود و نیز مبارزه برای راه‌گشایی در مسیر دستیابی به صلح، پیشرفت، و سوسیالیسم ارائه دادند.

هیئت نمایندگی حزب تودهٔ ایران در این همایش شرکت فعال داشت و نمایندهٔ کمیتهٔ‌ مرکزی حزبمان در سخنرانی خود در روز اوّل همایش، دیدگاه‌های حزب تودهٔ ایران را به اطلاع حاضران رساند. گزارش فعالیت‌های هیئت نمایندگی حزب و متن کامل سخنرانی نمایندهٔ حزب در این همایش در شمارهٔ آیندهٔ نامهٔ مردم منتشر خواهد شد.
در مراسم گشایش همایش در روز جمعه 28 اکتبر، رفیق »هوادگ بین کوآن»، رئیس کمیسیون روابط خارجی حزب کمونیست ویتنام، سخنرانی کرد و بر اهمیت ارتقای مبارزه برای تحقق صلح، استقلال، و حاکمیت ملّی، و حقوق و خواست‌های کارگران تأکید کرد.
او همچنین بر اهمیت توجه به اصول بنیادین منشور سازمان ملل متحد و قوانین بین‌المللی، و به‌ویژه احترام به استقلال و حاکمیت ملّی کشورها، و حل اختلاف‌ها از طریق مسالمت‌آمیز و بدون مداخله در امور داخلی کشورها و تهدید به استفاده از زور تأکید کرد. رفیق »هوادگ بین کوآن «تأکید کرد که حزب کمونیست ویتنام برای استقلال ملّی و ساختمان سوسیالیسم، و همچنین ادامهٔ سیاست خارجی بر پایهٔ استقلال، اتکا به خود، صلح، همکاری، و توسعه اهمیت زیادی قائل است. او تصریح کرد که ویتنام به توسعه و تقویت روابط میان کشورهای سوسیالیستی، کشورهای دوست سنّتی، حزب‌های کمونیست و کارگری، و کارگران در سراسر جهان توجه ویژه‌ای دارد. او همچنین از حزب‌های کمونیست، کارگران، و نیروهای صلح‌دوست جهان به خاطر همبستگی و حمایت آنان از ویتنام تشکر کرد. در ادامهٔ همایش، و پس از سخنرانی نمایندگان حزب‌های کمونیست شرکت کننده، شرکت‌کنندگان در مورد انتخاب گروه کاری جدید سازمان دهندهٔ همایش‌های سالانهٔ حزب‌های کمونیست و کارگری برای سه سال آینده، و همچنین تدوین و تصویب قطعنامه‌ای دربارهٔ موضوع‌های بنیادی مورد توافق برای همکاری مشترک در 12 ماه آینده بحث و تبادل نظر کردند، و تصمیم‌های مقتضی گرفتند.
نمایندگان شرکت کننده در همایش امسال در هانوی، عصر روز شنبه در ساختمان مرکزی حزب کمونیست ویتنام با رفیق نویِن فو ترونگ، دبیرکل حزب کمونیست ویتنام، ملاقات رسمی و تبادل نظر داشتند. در پایان این دیدار، به دعوت رسمی حزب کمونیست ویتنام، نمایندگان در مهمانی شامی که از طرف کمیتهٔ مرکزی حزب برادر سازمان داده شده بود شرکت کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا