مسایل سیاسی روز

انتخابات شوراهای شهر و روستا، بدون وجود نشانه‌یی از نقش و اثرِ جنبش‌ اجتماعی در آن‌ها

…«حزب تودهٔ ایران، معتقد است که به‌رغم ثبت نام گستردهٔ داوطلبان، موضوع مهم در این‌ انتخابات، نبودِ باور عمومی به توانایی شوراها در تأثیر گذاری بر امور اجرایی، در راستای خواست های مردم، و اعتبار ساختاری شوراها به دلیل اعمال نفوذ و کنترل کارگزاران رژیم است …»

مقارن برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، قرار است انتخابات شوراهای شهر و روستا هم برگزار شود. بااینکه ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری قرار است هفته آینده شروع شود، اما ثبت نام کاندیداهای شوراهای شهر و روستا، از روز ۳۰ اسفند ماه شروع شد و در رور ۶ فروردین ماه به‌اتمام رسید.
به‌گزارش ایسنا، ۷ فروردین‌ماه، رئیس ستاد انتخابات استان تهران گفت، ۱۰ هزار و ۴۱۶ نفر در استان تهران برای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا ثبت نام کرده‌اند. از این جمع تنها ۱۳۳۷ نفر داوطلب زن ثبت نام کرده‌اند. رحمانی فضلی، وزیر کشور، گفت: “در این دوره به‌طور مجموع ۱۱۰ هزار نفر به‌عنوان اعضای شوراها انتخاب می‌شوند.” [ایسنا، ۳۰ اسفندماه]. علی‌اصغر احمدی، رئیس ستاد انتخابات کشور، در نشستی خبری، گفت: “کل ثبت نام کنندگان برای شوراهای شهرها به‌تفکیک خانم‌ها ۶۷۴۳ و آقایان ۴۸۱۴۵ نفر بوده‌اند و کل ثبت نام کنندگان برای شوراهای روستاها به تفکیک خانم‌ها ۱۱۱۴۲ و آقایان ۲۲۱۳۹۵ نفر بوده‌اند.” [خبرگزاری مهر، ۷ فروردین‌ماه]. او گفت: “هیئت‌های اجرایی در بخشداری‌ها و فرمانداری‌ها از ۱۷ تا ۲۳ فروردین، به مدت ۷ روز بررسی صلاحیت‌ها را انجام می‌دهند و سپس هیئت‌های نظارت به مدت ۷ روز از ۲۵ تا ۳۱ فروردین زمان دارند تا بررسی‌ها را انجام دهند و روز اول اردیبهشت نتیجه را به بخشداری‌ها و فرمانداری‌ها بدهند و روز دوم اردیبهشت هم نتایج نهایی تأیید و رد صلاحیت شدگان به داوطلبان اعلام خواهد شد.” بر اساس همین گزارش تعداد کل کاندیداهای ثبت نام شده، ۲۸۷۴۲۵ اعلام شده است.
روزنامه ایران، ۸ فروردین‌ماه، در گزارشی به جنبه‌های گوناگون این موضوع پرداخته و ازجمله می‌نویسد: “جهانبخش خانجانی در گفت‌وگو با ٬ایران٬ با بیان اینکه ترکیب شورای چهارم تهران به‌گونه‌ای بود که درعمل به‌جای اینکه تلاش‌ها به همگرایی منجر شود، به سوگیری‌های سیاسی مبدل شد، گفت: ٬به‌استثنای برخی از اعضای شورا، مابقی کارکرد قابل‌ملاحظه‌ای ندارند که بشود از آن دفاع کرد و درمجموع شورا نتوانست تأثیر چندانی بر مدیریت روند جامع شهری داشته باشد.٬” روزنامهٔ ایران دربارهٔ شخصیت‌هایی که اقدام به ثبت نام کردند، می‌نویسد: “احمد مسجدجامعی و احمد دنیامالی، ولی‌الله شجاع‌پوریان و پرویز سروری از هر دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا، فرصت دقیقه ۹۰ را غنیمت شمردند تا در واپسین ساعت‌های مانده به‌پایان ثبت‌نام، برای رقبای کهنه‌کار خود، عرض‌اندام کنند. … چهره خبرساز دیگری که بر طبل پر صدای انتخابات شورای پنجم کوبید، ٬محسن هاشمی٬ بود. … داوطلب شدن چهره‌های تکراری دورهٔ چهارم برای پیوستن به فهرست ۲۱ نفره شورای پنجم، بی‌شک یکی از نکات ویژه این دوره است. … این دوره بیشتر ازآن‌جهت سخت نامیده می‌شود که صندلی ۳۱ عضو به ۲۱ عضو تقلیل یافته و چهره‌های سرشناس زیادی هم برای رقابت، اعلام آمادگی کرده‌اند. … علی سلطانی‌فر (پسر وزیر ورزش و جوانان)، میثم مظفر (پسر وزیر دولت اصلاحات)، مهدی خورشیدی (داماد احمدی‌نژاد رئیس جمهوری سابق)، فاطمه صالحی (دختر فرمانده کل ارتش)، فاطمه قاسمی (دختر وزیر نفت)، مهدی مازنی (پسر نماینده تهران در مجلس)، رضا پیوندی (خواهرزادهٔ رئیس‌جمهور)، مصطفی موسوی لاری (فرزند وزیر کشور دولت اصلاحات)، ازجمله چهره‌های موسوم به آقازاده هستند! … ٬محمدمهدی تندگویان٬، ٬اقبال شاکری٬، ٬محمد حقانی٬، ٬احمد حکیمی‌پور٬، ٬اسماعیل دوستی٬، ٬مجتبی شاکری٬، ٬محمد سالاری٬، ٬الهه راست‌گو٬ و ٬مرتضی طلایی٬ ازجمله اعضایی بودند که در این ۷ روز انتخاباتی، هر ساعت به فهرست ۲ هزارنفره داوطلبان اضافه می‌شدند.
اعضایی که البته در کارنامه برخی‌هایشان، جز زدوبندهای حزبی و جناحی و سکوت در مواقع حساس نظارت‌ها و تذکرها، نکته شاخص دیگری دیده نمی‌شود” [!].
حزب تودهٔ ایران، معتقد است که به‌رغم ثبت نام گستردهٔ داوطلبان، موضوع مهم در این‌ انتخابات، نبودِ باور عمومی به توانایی شوراها در تأثیر گذاری بر امور اجرایی، در راستای خواست های مردم، و اعتبار ساختاری شوراها به دلیل اعمال نفوذ و کنترل کارگزاران رژیم است. بااینکه دورهٔ اول انتخابات شوراهای شهر و روستا با جنبش اجتماعی‌ای عظیم در سطح جامعه همراه بود، اما متأسفانه این روند به‌دلایل گوناگون به‌شکست انجامید. شورای شهر تهران، که می‌توانست نمونه‌یی برجسته در ادامهٔ حضور جنبش‌های اجتماعی به‌منظور تأثیرگذاری در ادارهٔ امور شهر باشد، با دسیسهٔ کارگزاران رفسنجانی و نقش بسیار مخرب افرادی همچون ابراهیم اصغرزاده درنهایت منحل شد. از آن زمان تا کنون، رژیم و نیروهای امنیتی با استفاده از روندهای تعیین صلاحیت کاندیداها و دیگر ترفندها، افراد موردنظرشان را در شوراهای شهری و روستایی دست‌چین کردند که درنتیجه، ماهیت این شوراها را درکل تغییر داد. تکیه زدن چهره فاسدی همچون قالیباف،با کارنامه‌ سیاهی از شرکت فعال در سرکوب جنبش مردمی در سال های اخیر، بر مسند شهرداری تهران، در طول ۱۲ سال گذشته نشان می‌دهد روندی که می‌توانست نقشی مهم در هموار کردن مسیر اصلاحات به‌نفع مردم داشته باشد، عملاً درخدمت هدف‌های کوتاه و بلندمدت رژیم حاکم درآمده است.
همان‌طور که در سطرهای بالا هم به‌آن اشاره شد، قرار است بررسی صلاحیت نزدیک به ۲۹۰ هزار نفر متقاضی نامزدی در انتخابات شوراها در مدت چند روز بررسی و اعلام شود. نه‌تنها این امر غیرممکن است، بلکه اصولاً مقام‌های مسئول هم‌ چنین هدفی را دنبال نخواهند کرد. عدهٔ زیادی از این نامزدها رد صلاحیت و افرادی مورد اعتماد رژیم در لیست‌هایی مشخص تأیید و درنهایت در مقام عضو شورا انتخاب خواهند شد. ترکیب شورای شهر تهران و یا دیگر شهرهای بزرگ به‌روشنی نشان می‌دهد که به‌جز چند استثنا، اکثر اعضای شوراها، افرادی شناخته شده و مورد اعتماد رژیم بوده‌اند و هیچ پیوندی با مردم و دغدغه‌یی نسبت به خواست‌‌ها‌ی بی‌درنگ آنان ندارند.
انتخابات شوراهای شهر و روستا در صورتی می‌تواند از سوی مردم استقبال شود که نقش و اثرِ جنبش‌های اجتماعی در آن کاملاً محسوس باشد.

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۰۲۲، ۱۴ فروردین ماه ۱۳۹۶

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا