کارگران و زحمتکشان

توده ای ها در جشن های اول ماه مه در کشورهای مختلف جهان

 وین، کپنهاک و نروژ، توده ای ها در کنار میلیون ها کارگر در کشورهای مختلف جهان روز اول ماه مه، روزجهانی کارگر را جشن گرفتند. در زیر گزارش شرکت رفقای توده ای در جشن های اول ماه در:برلین، هامبورگ، استکهلم، گوتنبرگ، مالمو، تورنتو درج شده است.

جشن اول ماه در آلمان

امسال نیز مانند همیشه در شهرهای مختلف آلمان از جمله هانوفر، هامبورگ، ، برلین، کلن و فرانکفورت رفقا و هواداران حزب توده ایران در آلمان همراه با هزاران هزار کارگر و زحمتکش آلمانی و خارجی شانه‌به‌شانه و سرودخوان با پرچمی در مشت در صفی واحد به راه‌پیمایی و تظاهرات پرداختند.

در هامبورگ

بزرگداشت اول ماه مه، روز جهانی کارگر در هامبورگ، با راهپیمایی از مسیر رودینگس کمپ با این تفاوت که امسال شمار شرکت کنندگان  چشمگیرتر  از گذشته بود، آغاز گردید و تا محل برگذاری مراسم ، بندر هامبورگ یا فیش مارکت به طول انجامید .
واحد هامبورگ حزب توده ایران، بنابر سنت دیرینه و همیشگی اش در همگامی با زحمتکشان و حزبها و نیروهای مترقی در آلمان به منظور بزرگداشت روز جهانی  کارگر ، چادر و میز کتاب دایر کرده بود.
چادر رفقای حزب در این روز به جایگاهی برای پذیرایی از بازدید کنندگان از چادر و میز کتاب حزب تبدیل شده بود.
از بازدیدکنندگان با کیک، چای و قهوه پذیرایی می شد. بر گرداگرد چادر و میز کتاب که بر آن تازه ترین نشریات حزب از جمله بیانیه کمیته مرکزی حزب به مناسبت روز جهانی کارگر، کتابهای تازه منتشر شده انتشارات حزب، و همچنین شماره های مختلف توده اینفو به زبان آلمانی برای عرضه چیده شده بودند.  پوسترهای همراه با شعارهایی به زبانهای آلمانی و فارسی در زمینه آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران، خواست آزادی کارگران زندانی ، آزادی زنان مبارز گرفتار در بند رژیم و جز اینها زینت بخش آن بود. چادر و میز و نشریات حزب از سوی بازدید کنندگان مورد استقبال قرار گرفت.

در برلین

هر ساله در بسيارى از شهرهاى آلمان و از جمله در برلين، پايتخت آلمان روز اول ماه مه، روز جهانى كارگر به علت ویژگى خاصى که از گذشته باقی مانده، مانند بسیاری از کشورهای جهان، زحمتكشان بهمراه حزبشان، حزب كمونيست آلمان و اتحاديه هاى كارگرى با شكوه تمام برگزار مى شود. بدين مناسبت حزب كمونيست آلمان و گروههاى مدافع حفظ محيط زيست و اتحاديه سنديكاههاى برلين ( دِگ بِ) و (اِگ – متال)، با شعار” ما خیلی هستیم؛ ما یکی هستیم! ا ول ماه مه روز ماست! پیش به سوی کار خوب! بهبود شرایط کار! حقوق بازنشستگی مطمئن! و عدالت اجتماعی در اروپا! و پايان دادن به بى عدالتى ها و ستم ها و بر ضد استثمار!”، همه توده هاى كار و زحمت را به شركت در راهـپيمايى دعوت كردند تا هم تجديد عهدى با آرمانهاى والاى انسانى طرح شده در بالا باشد و هم نمايش همبستگى و رزمى استوار.

هواداران حزب توده ايران در برلين از بدو مهاجرت ناخواسته شان، به دليل سركوب وحشيانه رژيم ضدكارگرى جمهورى اسلامى، در هر مناسبتى و بخصوص در این روز باشكوه، به افشاى سياست هاى ضدكارگرى و اجراى فرامين صندوق بين المللى پول و همچنين افشاى جناياتى كه رژيم در سالهاى ٦٧ در زندانهايش پرداختند.

 جشن راهپيمايى امسال نيز مانند سالهاى گذشته از ايستگاه قطار معروف به “هكشه ماركت”، در هواى آفتابى بهار و با وزش باد شديد راس ساعت ١٠:٠٠ صبح آغاز و با عيور از چندين خيابان در قسمت شرق برلين، در ضلع غربى “دروازه براندنبورگ ” خاتمه يافت. در اين مكان [دو طرف “خيابان ١٧ يولى” از دروازه براندنبورگ تا محلى كه مجسمه يادبود پيروزى ارتش سرخ بر فاشيسم هيتلرى نصب است]، غرفه هاى تبليغاتى اتحاديه سنديكاههاى برلين]، راهپيمايان را با مواد غذايى و انواع نوشيدنى ها و موزيك هاى شاد، به سوى خود جلب مى كنند.

غرفه هواداران حزب توده ايران در روبروى همين مجسمه يادبود، مورد استقبال همه ايرانيان شركت كننده در اين روز باشكوه واقع شد. غرفه حزب با كتاب هاى منتشر شده ى حزب و نصب پوسترهاى شهداى فاجعه ملى و پلاكارد “آزادى براى همه زندانيان سياسى در ايران” زينت خاصى داشت. اعلاميه حزب به مناسبت روز جهانى كارگر به زبانهاى آلمانى، “توده اينفو” ، فارسى و نشريه و جزوه “شوراى جهانى صلح” نيز به زبان انگليسى پخش گرديد.    

جشن اول ماه مه در استکهلم

شهر استکهلم امسال هم برای دومین سال پیاپی شاهد تظاهرات مشترک کمونیست‌ها بود. دو حزب کمونیست در سوئد (حزب کمونیست سوئد و  حزب کمونیست به اتفاق سازمان جوانان انقلابی آن، صف واحدی از کمونیست‌ها را در تظاهرات روز اوّل ماه مه سازماندهی کردند. طبیعی است که احزاب کمونیست برادر، از جمله واحد حزب توده ایران در استکهلم نیز با اشتیاق به این صف متحد پیوستند.  واحد حزبی ما ابتدا در مراسمی که همه ساله در کنار مجسمه ”دست” (سمبل فداکاری داوطلبانه، سندیکایست‌ها، فعالان کارگری و کمونیست‌های سوئد در جنگ‌های ضدفاشیسم داخلی اسپانیا) برگذار می‌گردد، حاضر و با ادای احترام به پاس جان‌فشانی بیش از ۵۰۰ مبارز سوئدی، یاد و خاطره آنها را گرامی داشتند.

پس از اتمام مراسم یادبود، رفقا به محل تجمع کمونیست‌ها روانه شدند. سه شعار کلیدی امسال یعنی «خواست شش ساعت کار روزانه»، «نه به ناتو» و «نه به اتحادیه اروپا EU» بر روی باندرول و بنرهای از پیش آماده شده، به اهتزاز در آمدند. صف راهپیمایان از میان خیابان‌های شهر بطرف میدان سِرگِل، واقع در مرکز شهر استکهلم، روانه و  در آنجا تجمع نمودند. سخنرانی‌ها و پیام‌ها و سرودها برای تجدیدعهد با آرمان‌های جنبش کارگری سوئد و جهان در محل، یکی پس از دیگری جایگزین هم می‌شدند. حضور فراوان مردم که هوای مطبوع و آفتابی شهر نیز مزید علت بود، پرچم‌های سرخ با شعار های انقلابی در حمایت از جنبش کارگری سوئد، انترناسیونالیسم کارگری و همبستگی با کارگران و زحمتکشان جهان، غرفه‌های فروش کتاب و نشریه و… زینت‌بخش فضای محل تجمع کمونیست‌ها بود که تا ساعت‌ها از ‌روز ادامه داشت و با اجرای سرود انترناسیونال به پایان رسید.

 

جشن اول ماه مه در گوتنبرگ

رفقای واحد گوتنبرگ حزب، مراسم بزرگداشت اول ماه مه، روز جهانی کارگر را در میدان راه آهن این شهر، به رسم همه ساله، برگزار کردند. امسال نیز مانند سال گذشته، رفقای ما در کنار رفقای حزب کمونیست عراق، حزب کمونیست سوئد و رفقای سازمان فداییان خلق ایران ـ اکثریت، در این مراسم شرکت نموده و تحت نام ”شبکه برای صلح و عدالت اجتماعی“ ـ گوتنبرگ  اقدام به صدور و پخش اعلامیه مشترک، بمناسبت این روز نمودند

چادر حزب و میز کتاب آن، امسال نیز مانند سالهای گذشته از استقبال بسیار خوب دوستان و  دوستداران حزب برخوردار بود. رفقا در انتها، پس از پایان مراسم در میدان راه آهن، بهمراه  هزاران تظاهر کننده دیگر در راهپیمایی این روز شرکت کردند

 

جشن اول ماه مه در مالمو

در مالمو هواداران حزب توده ایران در همکاری با حزب کمونیست سوئد ، سازمان ک پ م ل ر و هواداران حزب کمونیست شیلی مراسم اول ماه مه را در یکی میدان های اصلی شهر مالمو برگزار کردند. حضور جوانان در این مراسم چشمگیر بود. در مجموع  می توان گفت نگرانی مردم سوئد از سیاست های مخرب نئولیبرالیسم که به کاهش خدمات اجتماعی روز افزون منجر گردیده است استقبال شرکت کنندگان را از جشن زحمتکشان امسال افزایش داده است.

 

جشن اول ماه مه – روز کارگر در تورنتو – کانادا

”کمیته متحد اول ماه مه“  روز کارگر امسال را در روز شنبه، ۲۹ اوریل (۹ اردیبهشت) در محل اتحادیه متحد کارگران فلزکار (United Steelworkers Union) جشن گرفت. این جشن در پی تدارکات چندین ماهه و کار وکوشش خستگی ناپذیر اعضای کمیته برگزار شد و با موفقیت به پایان رسید.

موضوع به رسمیت شناختن اول ماه مه بعنوان روز کارگر در تاریخ کانادا از موضوعهای چالش برانگیز بوده است. طبقه حاکم سرمایه دار با تمام توان خود از به رسمیت شناختن این روز (روزی که بنیانگزار آن نیروهای رادیکال چپ و بخصوص کمونیستها بوده اند) سر باز زده است و زیر فشار افکار عمومی اولین دوشنبه سپتامبر هر سال را بعنوان روز کارگر پذیرفته است. نیروهای رادیکال چپ و بخصوص کمونیستها اما این روز را بعنوان روز همبستگی با طبقه کارگر جهانی و در همگامی با آن، به اشکال مختلف، گرامی داشته اند و از آن به عنوان فرصتی برای مطرح کردن خواستهای طبقه کارگر استفاده کرده اند. با شکل گیری بحران در کشورهای سوسیالیستی در اواخر ده هشتاد قرن بیستم و فروپاشی سیستم سوسیالیستی و بخصوص فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، فشار بر نیروهای رادیکال و بخصوص کمونیستها افرایش یافت و در نتیجه آن برگزاری اول ماه مه کم رنگ تر شد. ولی دیری نپائید که کمونیستها در اواخر دهه اول قرن بیست و یکم پرچم اول ماه مه را دوباره برافراشتند و با تشکیل کمیته متحد اول ماه مه، دوباره، دست بکار برگزاری مراسم بزرگداشت این روز شدند. اعضار و هواداران حزب توده ایران از همان اول تشکیل کمیته مشترک در آن شرکت فعال داشته اند و هر سال در بزرگداشت این روز فعالانه شرکت می کنند.

برنامه امسال کمیته مشترک اول ماه مه شامل برنامه های هنری گوناگون همچون موسیقی، شعر و آواز خوانی و دیگر برنامه های هنری و همچنین با سخنرانیهای مختلف از فعالین سیاسی و کارگری در کانادا همراه بود. برنامه با اجرای مراسم سنتی از طرف یکی از بومیان کانادا که فعال حقوق بومیان کانادا نیز هست شروع شد. سخنرانی ایشان که ریشه در تاریخ دیدگاههای بومیان در کانادا داشت در ستایش از طبیعت و زمین و خورشید و آسمانها و همچنین ارتباط عمیق میان انسان و طبیعت بود. جنبش بومیان کانادا به علت دیدگاههای خود که ریشه های عمیق تاریخی دارد، در گرامیداشت پدیده های طبیعی و همچنین در مقابله با تخریب محیط زیست بسیار فعال عمل می کند. در ادامه، پیام سرکنسول کوبا در تورنتو در همبستگی با گردهمائی خوانده شد و سپس رفیق دیوید مک کی (David McKee) ، از فعالان سابقه دار و شناخته شد جنبش صلح کانادا وعضو کمیته مرکزی  و همچنین عضو کمیته اجرائی حزب کمونیست کانادا و رهبر استان انتاریو از طرف حزب کمونیست کانادا بیاناتی را ایراد کرد. رفیق مک کی در شروع سخنان خود به صد روز اول ریاست جمهوری دونالد ترامپ که بر حسب اتفاق درست صدمین روز آن روز اول ماه مه بود اشاره کرد و چنین گفت: “در این صد روزه، کل کره زمین به سمت خطر جدی نابودی وسیع از طریق  بالارفتن تهدید و فاجعه محیط زیست و جنگ با استفاده از سلاحهای اتمی و دیگر سلاحهای کشتار جمعی پیش رفته است. روز 26 ژانویه، کمتر از یک هفته از شروع ریاست جمهوری ترامپ بولتن دانشمندان اتمی(Bulletin of the Atomic Scientists)  ساعت آخر زمان(Doomsday Clock)  را روی دو دقیقه و نیم به نیمه شب تنظیم کرد – نزدیکترین به نیمه شب از سال 1953 که ایالات متحده اتحاد شوروی را در بالاترین سطح جنگ سرد به نابودی تهدید کرد.”

رفیق مک کی سپس به سیاستهای نئولیبرالیستی همچون معافیتهای مالیاتی وسیع برای شرکتهای بزرگ، خضوصی سازیهای بی در وپیکر، برداشتن مقررات، تجارت آزاد که تنها به نفع بخش کوچکی از شرکتهای بزرگ است و همچنین نظامی گری و جنگ، اشاره کرد و گفت که بودجه تمامی اینها با زدن بطور وسیع از بودجه های سلامتی، اموزش و پرورش و برنامه های اجتماعی تامین شده است. ایشان سپس به سیاستهای دولت جدید کانادا پرداخت و تاثیر انرا بر جامعه کانادا فاجعه بار ارزیابی کرد.

در پایان ایشان به جنبشهای مردمی مختلف در جهان و همچنین در کانادا پرداخت و نتیجه گرفت که با وجود این جنبشها می توان و باید به آینده خوشبین بود. دیگر سخنران این برنامه خانم سارا علی از سازمان  کمیته سازماندهی علیه وحشت از اسلام در تورتنو بود. او در سخنرانی خود به زیر فشار قرار گرفتن اقلیتهای نژادی و دینی از جمله مسلمانان در کانادا و همچنین در دیگر کشورهای پیشرفته پراختند و خواهان اتحاد برای پایان دادن به این فشارها و تهدید ها شدند.

آخرین سخنران گردهمایی اول ماه مه سید رایان (Sid Ryan) فعال شناخته شده جنبش کارگری و رئیس سابق فدراسیون کارگران انتاریو بود که در بیانات خود به جنبش کارگری در ارتباط با سیاستهای نئولیبرالی در کشورهای مختلف جهان از جمله در اروپا و کانادا و امریکا اشاره کرد و جریانهای راست در جنبش کارگری را در مقابله با این سیاستها مورد انتقاد قرار داد. در پایان برنامه سرود انترناسیونال نواخته شد که حاضرین در سالن با زبانهای مختلف انرا همراهی کردند. در طول برنامه گروه های هنری با گرایشات مختلف از جمله امریکای جنوبی و آفریقا و همچنین امریکای شمالی به اجرای برنامه پرداختند.

 

مراسم  روز جهانی کارگر در شهر وین (اتریش)

هواداران حزب در اتریش امسال نیز در روز اول ماه می مانند هر سال، در برنامه بزرگداشت روز جهانی کارگر که از سوی حزب کمونیست اتریش برگزار می شود شرکت کردند. این برنامه مطابق هر سال با راه پیمایی، از کنار مجسمه‌های یادبود قربانیان فاشیسم آغاز و سپس با گردهم‌آیی و سخنرانی در برابر پارلمان اتریش به پایان می‌رسد.  درون‌مایه مرکزی مراسم امسال را موضوع هایی مهم، چون مقابله با دستبرد به تسهیلات اجتماعی، مبارزه با خط-کشی میان انسان‌ها بر اساس ملیت آنان و مشکلات زیست محیطی، تشکیل می دادند. مراسم امسال با شرکت گسترده‌تر مردم نسبت به سال‌های گذشته انجام شد. به نظر می‌رسد که با نیرومندتر شدن نیروهای راست در اتریش، نیروهای هواخواهِ ایده‌های چپ نیز، متشکل ‌تر می شوند ولایه‌های گسترده‌تری از مردم برای هم‌آوردی با نیروهای راست به مبارزه اجتماعی روی می‌آورند.  رفقای توده‎ای امسال نیز در این برنامه، به ویژه در جلوی پارلمان با برپایی میز کتاب، فروش کتاب و پخش ده ها اعلامیه به زبان‌های فارسی و آلمانی (توده اینفو) نقشی پررنگ داشتند. در این روز بازدید کنندگان مختلف، به ویژه ده ها تن از هم‌میهنان ایرانی، رفقا و شهروندان اتریشی، رفقای عراقی و افغانی از میز کتاب حزب ما بازدید کردند ودرخلال بحث‌ها و گفتگوهای دوستانه با رفقای توده ای، با نظرات حزبمان پیرامون مسائل ایران و جهان آشنا شدند. 

در اثر پشتکار رفقا توده ای، هم اکنون سال هاست که محل برگزاری میز کتاب حزب در روز اول ماه مه در وین، در جلوی پارلمان اتریش، به محل گردِهم آمدنِ بخشی از ایرانی های ساکن وین و حتی دوستانی که از شهرهای دیگر به وین می‌آیند، شده است.

گزارش مراسم اول ماه دانمارک – کپنهاگ

پارک مرکزی شهر کپنهاگ که به‌طور سنتی مراسم اول ماه مه در آن برگزار می‌شود، امسال شاهد حضور ده‌ها هزار تن از مردم و به‌ویژه کارگران و زحمتکشان برای گرامی داشت روز جهانی کارگر بود. دراین مراسم سندیکاهای کارگری، حزب‌های کمونیست، مترقی و چپ یک‌صدا و متشکل علیه برنامه اقتصادی – اجتماعی دولت دست راستی دانمارک و سیاست‌های جنگ‌افروزانه امپریالیسم در گوشه و کنار جهان دست به اعتراض زدند. سندیکاها و اتحادیه‌های کارگری با برپاییِ غرفه‌های مختلف کارزار مبارزه و افشاگری علیه برنامه‌های ریاضت اقتصادی و دستبرد به سیستم تامین اجتماعی را همراه با شعارهای علیه جنگ و به سود صلح سازمان داده‌بودند. حزب‌های سیاسی، کمونیست ها، ترقی‌خواهان و چپ‌ها نیز هریک با برپایی غرفه در محوطه این مراسم برنامه‌های خودرا تبلیغ می‌کردند. حزب کمونیست در دانمارک با برپایی غرفه خود به موضوع امنیت شغلی کارگران، افزایش سطح دستمزدها، مبارزه برای صلح و شعار خروج دانمارک از پیمان ناتو و اتحادیه اروپا و همچنین با شعار دست دولت از سیستم تامین اجتماعی کوتاه به مبارزهٌ افشاگرانه و موثر پرداخته‌بود.

در بخش چادرهای همبستگی در قلب پارک محل برگزاری جشن اول ماه مه، به مانند سال‌های گذشته غرفه حزب توده ایران برپاشده و حضور موثر در افشاگری علیه رژیم ولایت فقیه و به‌سود مبارزه مردم ایران داشت. غرفه حزب ما با شعارهای حزب تزیین‌شده و “نامه مردم”، اعلامیه‌ها و مواضع حزب در خصوص رویدادهای ایران به ویژه انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو و همچنین توضیح مسایل کارگری ایران و موضع‌گیری‌های حزب در خصوص رویدادهای منطقه بازدیدکنندگان ارایه می‌شد. اعلامیه حزب به مناسبت روز جهانی کارگر، مواضع حزب در قبال روند انتخابات مهندسی‌شده ریاست جمهوری همراه با کتاب‌ها و جزوه‌های حزب در میز کتاب غرفه در معرض بازدید قرارداشت و مورد توجه و استقبال فراوانی قرارگرفت. در مجاورت غرفه حزب و در محوطه اصلی مراسم ایرانیان به بحث و گفتگو می‌پرداختند. غرفه حزب ما در محوطه اصلی مراسم اول ماه مه کپنهاگ و در میان چادرهای همبستگی با مراجعه و استقبال قابل ملاحظه‌ایی از سوی هم میهنان روبرو گردید.

 

مراسم اول ماه مه، نروژ

مراسم اول ماه مه، در نروژ طبق سنت دیرینه ، در مزار شهدای حزب کمونیست نروژ با، یک دقیق سکوت آغاز شد. مراسم با سخنرانی رهبر  حزب در اسلو و رهبر سازمان جوانان حزب  برگزار شد که رفقا سالگرد یکصدمین سالگرد انقلاب اکتبر را گرامی داشتند. در ادامه برنامه با شعرخوانی و اجرای سرود اول  ماه مه توسط گروه موسیقی و کر حزب کمونیست نروژ  به اتمام رسید.  سپس همه  در میدان اصلی در مرکز اسلو در جایگاه همیشگی حضور یافته و در مراسم عمومی اول ماه مه  در کنار دیگر اتحادیه های کارگری  و احزاب و سازمان های نروژو برخی از کشورهای دیگر از جمله رفقای توده ای  در راهپیمایی سراسری حضور یافتند. از جمله  شعارهای راه پیمایی امسال اول ماه ماه   عبارت بود  از :

مبارزه با سیاست های افراطی گری دولت راست گرای نروژ و در سیاست خارجی  تاکید برمبارزه با  فاشیسم، جنگ و امپریالیست ها.

 برخی از شعارها و پلاکاردهای حزب کمونیست نروژ بدین قرار بود:

¨ مبارزه علیه  فقر- غارت – فاشیسم و جنگ و امپریالیسم

¨ توقف سیاست‌های افراط گرایی با شعار؛ تحمل نمی کنیم راسیسم را- شکست می دهیم فاشیست را

¨ نه به تخریب سیستم تامین اجتماعی نروژ؛ امنیت شغلی و حقوق کافی و عادلانه برای زحمتکشان

¨ خروج نروژ ازسازمان اقتصادی اروپا و ناتو

امسال نیز رفقای توده ای در میدان اصلی مراسم اول ماه مه  و خیابان های اطراف آن همراه  کارگران و زحمتکشان و  جوانان مشتاق برای مبارزه برعلیه سیاست های ضد مردمی دولت کنونی شرکت کردند.  همه سخنرانان بر مبارزه  علیه بیکاری و شرایط کار بهتر، تقویت قانون محیط کار، ممنوعیت فعالیت آژانس‌های کاریابی، مبارزه  علیه خصوصی سازی، حمایت از قراردادهای جمعی و ..تاکید داشتند. همچنین حل مشکل مسکن، حل مشکلات بازنشستگان و تاکید بر اینکه حقوق بازنشستگان باید  دوسوم حقوق باشد، بعلاوه به رسمیت شناختن فلسطین و تحریم دولت اسراییل از زمره  مطالبات این مراسم بود. در طول مسافت راهپیمایی، تظاهرات کنندگان مورد تشویق انبوهی از مردمی قرار می گرفتند که در دو طرف مسیر خیابان به حمایت و تشویق آمده بودند. بعد از راهپیمایی مراسم ویژه در دفتر مرکزی حزب کمونیست نروژ برگزار و رفقای ما  مسایل ایران و سیاست های حزب توده ایران را برای دیگر شرکت کنندگان توضیح داده و تشریح کردند.

 

به نقل از نامۀ مردم، شمارۀ ۱۰۲۵، ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا