مسایل سیاسی روز

هدف اصلیِ «تروریسم اسلامی»، عقیم کردن مبارزه برای دموکراسی است

حمله تروریستی وحشیانهٔ قداره‌بندان اسلام‌گرا به شهروندان لندن، پایتخت انگلستان، در ساعت‌های نخست بامداد روز یکشنبه ۱۴ خردادماه (ساعت یک‌و‌چهل دقیقهٔ بامداد به‌وقت ‌ایران) بار دیگر ماهیت ضدانسانی ایدئولوژی و عملکرد طرفداران “اسلام سیاسی” را به‌نمایش گذاشت. حزب تودهٔ ایران، این حملهٔ تروریستی، طراحان و نیروهای اجراکنندهٔ آن را محکوم و با قربانیان این فاجعه وحشت‌بار و خانواده‌های آنان اعلام همبستگی می‌کند.

در این حمله تروریستی، هفت شهروند بی‌گناه کشته و نزدیک به پنجاه تن زخمی شدند که درحال‌حاضر در بیمارستان‌ها بستری‌اند.  تروریست‌ها با راندن وانت کرایه‌ای‌شان روی پیاده‌روِ  پل معروف و قدیمی “لندن بریج”، واقع بر رودخانه تیمز در قلب پایتخت انگلستان، ابتدا عده‌یی از عابران را مجروح کردند و سپس قمه‌به‌دست به یک بازار در این منطقه توریستی و پرازدحام شهر لندن به شهروندان جوان، زن و مرد، حمله بردند. این دومین حمله تروریستی در ظرف دو هفته گذشته در انگلستان است. دقیقاً ۱۲ روز پیش از این در ساعت دووپانزده دقیقهٔ بامداد روز سه‌شنبه ۲۳ ماه مه/ ۲ خردادماه، یک تروریست لیبیایی‌الاصل، وابسته به داعش، در حمله‌یی انتحاری به یک سالن کنسرت که حدود ۲۰هزار تماشاگر-به‌طورعمده دختران نوجوان- در آن حضور داشتند، ۲۲ نفر را به‌قتل رساند و ده‌ها نفر را به‌شدت زخمی کرد.

زمان‌بندی این عملیات تروریستی کاملاً حساب‌شده است. انگلستان در روزهای آتی به سوی برگزاری انتخابات پارلمانی‌ای مهم می‌رود که آینده و جهت تحول‌های سیاسی و اقتصادی اساسی در این کشور را رقم خواهد زد. تروریست‌های وابسته به داعش با این حملات در حقیقت سعی دارند جریان دموکراسی را در این کشور عمدهٔ سرمایه‌داری جهان متوقف کنند و قدرتشان را به‌رخ بکشند. به‌دلیل این روی دادن این حمله‌های تروریستی، فعالیت‌های مرتبط با کارزار انتخاباتی دو بار در هفته‌های اخیر متوقف شده است.

توجه‌برانگیز اینکه به‌لحاظ سیاسی این حملات تروریستی به‌طورعمده به کارزار انتخاباتی حزب کارگر ضربه می‌زند. حزب کارگر، به‌رهبری جرمی کوربین، برنامه‌یی مترقی و رادیکال به‌منظور انجام تغییرهایی سیاسی و اجتماعی در این کشور ارائه کرده و دولت محافظه‌کار را به‌شدت منزوی کرده است. تأثیرِ جو پلیسی حاکم بر کشور در روزهای اخیر، به‌طورمشخص به‌نفع نیروهای راست و مدافع حزب حاکم محافظه‌کار بوده است. نیروهای راست و مدافع حزب حاکم که در کارزار انتخاباتی‌ای که در جریان است درحال عقب‌نشینی بوده‌اند‌، می‌توانند با بهره‌گیری از جو وحشت به‌وجودآمده بر اثر اقدام‌های تروریستی با سر دادن شعارهایی بر پایهٔ بگیروببند و تعطیلِ دموکراسی و تحریک افکارعمومی بر ضد نیروهای چپ، نیروهای خواهان دموکراسی، برابری و عدالت اجتماعی، به‌تغییر دادن جهت افکارعمومی کوششی مؤثر انجام دهند. خانم “ترزا می”، رهبر حزب محافظه‌کار و نخست‌وزیر کنونی انگلستان، ساعاتی بعدازاین حمله تروریستی، در سخنانی، به‌بهانهٔ مبارزه با تروریسم، ضرورتِ به‌وجود آوردن برخی محدودیت‌های اجتماعی در جامعه و درعمل تنگ‌تر کردن محدودهٔ  عمل نیروهای دموکراتیک را به میان کشید. نخست‌وزیر مرتجع انگلستان، به اینکه ریشهٔ این “تروریسم اسلامی” از کجا آب می‌خورد و چگونه باید با آن برخورد کرد، هیچ اشاره‌یی نکرد. او همچنین به تأثیر و پیامد حمایت بی‌وقفهٔ مستقیم و غیرمستقیم دولت انگلستان از نیروهای “جهادگرای تکفیری” در منطقهٔ خاورمیانه- و به‌ویژه در سوریه در سال‌های اخیر- هیچ‌گونه اشاره‌یی نکرد. نقش مستقیم دولت محافظه‌کار انگلستان در بسیج و تسلیح گروه‌های اسلام‌گرا در لیبی و حمایت نظامی انگلستان از عملیاتی که در سال ۲۰۱۱ به‌سرنگونی رژیم معمر قذافی و افتادن کنترل کشور به‌دست گروه‌های تروریست اسلام‌گرا منجر شد، و علاوه بر آن، فروش میلیاردها دلار تسلیحات نظامی به عربستان سعودی که از القاعده، جبههٔ النصره و داعش حمایت می‌کند، ماهیت واقعی عملکرد دولت دست‌راستی انگلستان در مبارزه با تروریسم را به‌روشنی آشکار می‌کند.  

نیروهای مترقی و چپ انگلستان، حمله‌های تروریستی در این کشور را قاطعانه محکوم کرده و از تلاش مؤثر و منطقی در راستای محدود کردن عملکرد نیروهای تروریستی و حامیان آن‌ها حمایت‌شان را اعلام داشته‌اند. بسیاری از نیروهای مترقی در انگلستان نتیجهٔ این حملات- در شرایط حساس انتخابات پیشِ رو- را مستولی کردن جو سیاسی‌ای در جامعه می‌دانند که از سوی دولت محافظه‌کار به‌منظور باقی ماندن در قدرت مورداستفاده قرار گرفته و خواهد گرفت. جو وحشتِ به‌وجودآمده در جامعه می‌تواند جوانان، به‌ویژه زنان جوان را به‌طورمشخص از صحنهٔ انتخابات دور کند و از شرکت فعال در آن بازدارد.

 انتخابات پارلمانی انگلستان در روز ۱۹ خردادماه برگزار می‌شود و نتایج آن می‌تواند اثرهایی بسیار مهم در جبهه‌بندی و موازنهٔ نیروها در سطح جهان داشته باشد. مانیفست انتخاباتی حزب کارگر در این انتخابات جهت‌گیری‌ای صلح‌طلبانه در جهان، احتراز از جنگ و درگیری، مخالفت با نظامی‌گری، حمایت از حقوق دموکراتیک و اقتصادی زحمتکشان و قشرهای کم‌درآمد، خارج کردن عرصه‌هایی مهم-  ازجمله  آموزش‌وپرورش عمومی، آموزش عالی و دانشگاهی، بهداشت‌ودرمان- از دستبرد بخش خصوصی و حمایت از اقلیت‌های ملی ساکن کشور، تقویت و گسترش بخش مسکن دولتی برای قشرهای کم‌درآمد، افزایش نرخ مالیات مستقیم برای ثروتمندان و کمپانی‌های بزرگ، حفاظت از محیط‌زیست را هدف خود قرار داده است. در کارزار انتخاباتی هفته‌های اخیر بخش‌هایی روبه‌افزایش‌ از رأی‌دهندگان حمایت‌شان را از برنامه‌های حزب کارگر اعلام کرده‌اند و اختلاف میزان آرای دو حزب اصلی انگلستان به پایین‌ترین میزان خود در دو سال اخیر رسیده و به‌طور پیگیر به‌نفع حزب کارگر درحال تغییر است. حزب کمونیست بریتانیا به‌طورقاطع از کارزار انتخاباتی حزب کارگر حمایت کرده است.

حزب تودهٔ ایران، ضمن ابراز همدردی با قربانیان این جنایت هولناک، بار دیگر، با محکوم کردن هرگونه اقدام تروریستی زیر هر عنوان و بهانه‌یی، همبستگی خود را با مبارزه نیروهای مترقی انگلستان در راه پیش‌بُردِ برنامه‌های اجتماعی و فرهنگی مترقی اعلام می‌کند.

حزب تودهٔ ایران

دوشنبه، ۱۵ خردادماه ۱۳۹۶

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا