مسایل سیاسی روز

حزب تودهٔ ایران، حمله‌های تروریستی «داعش» در ایران را به‌شدت محکوم می‌کند!

سیاست‌های ماجراجویانهٔ امپریالیسم آمریکا و ارتجاع منطقهٔ‌ای، می‌توانند به شدت یافتن تنش‌ها و پدید آمدن درگیری‌های نظامی‌ای فاجعه‌بار و جدید منجر شوند

بر اساس گزارش رسانه‌های عمومی، در ساعت ده‌ونیم صبح امروز، در عملیات تروریستی‌ای هم‌زمان، محوطهٔ اطراف مقبرهٔ خمینی در “بهشت‌زهرا”ی تهران و مجتمع مجلس شورای اسلامی در مرکز تهران، موردحمله قرار گرفتند.
در اطلاعیهٔ وزارت کشور جمهوری اسلامی درخصوص وقایع تروریستی امروز آمده است: “دو تیم تروریستی در روز جاری به‌صورت هم‌زمان در حاشیه مرقد امام راحل (ره) و ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی، با تحرکات تروریستی کور تلاش کردند… امنیت… در کشور را تحت‌الشعاع قرار دهند.”
در این عملیات، تروریست‌ها که به مسلسل‌های کلاشنیکف و تپانچه مسلح بودند، با حمله‌یی غافلگیرانه و استفاده از کمربند انفجاری انتحاری به‌منظور وارد آوردن حداکثر تلفات انسانی، سعی کردند به هدف‌های ضدبشری‌شان دست یابند. بر اساس گزارش‌های منتشرشده، تروریست‌ها، در پوشش مراجعانی که می‌خواهند با نمایندگان‌شان در مجلس دیدار کنند، به ورودی خاص این‌گونه مراجعات در ساختمان مجلس نزدیک شدند و پس از درگیری با محافظان امنیتی حاضر در محل این ورودی، سعی کردند به صحن مجلس نفوذ کنند. در پی درگیری مسلحانه با محافظان امنیتی، مهاجمان به سالن ملاقات مردم عادی با نمایندگان حمله و عده‌یی از مردم بی‌گناه را کشته و مجروح می‌کنند. بر اساس اطلاعیه وزارت کشور، شش تروریست دو تیم حمله‌کننده به مقبره خمینی و ساختمان مجلس، در نتیجه چندین ساعت تبادل آتش و انفجار کمربند انتحاری، همگی کشته می‌شوند. سایت‌های وابسته به “داعش” و نیروهای واپس‌گرایِ ضد مردمی در منطقه، با تهدیدِ حمله به مراکز مشخص سیستم حمل‌ونقل ایران و به‌راه انداختن حمام خون، سعی در پراکندن رعب و وحشت در کشور کرده‌اند.
حزب تودهٔ ایران، عملیات جنایتکارانهٔ تروریست‌های وابسته به گروه داعش در “بهشت‌زهرا” و ساختمان مجلس شورای اسلامی را به‌شدت محکوم می‌کند. بر اساس آخرین گزارش‌های منتشرشده، در جریان این حمله تروریستی ۱۲ نفر کشته شده و ۴۲ نفر زخمی شده‌اند.
حزب تودهٔ ایران، در ماه‌های اخیر، در زمینهٔ سیاست‌های خطرناک امپریالیسم آمریکا و ارتجاع منطقه‌ای- ازجمله دولت عربستان سعودی، متحدان واپس‌گرای آن و اسرائیل- به‌طورمرتب اشاره کرده بود و درمورد هدایت و سازمان‌دهی گروه‌های تروریستی در منطقه از سوی آن‌ها، هشدار داده بود. این حقیقت که خبرگزاری “العربیه” (وابسته به عربستان سعودی) انتشار خبر برعهده گرفتن مسئولیت عملیات تروریستی در تهران از سوی داعش را یک ساعت زودتر از “خبرگزاری اعماق” اعلام کرده بود، دربارهٔ امکان دست داشتن عربستان سعودی در این فاجعه سؤال‌های جدی‌ای را برمی‌انگیزد. اینکه محمد بن سلمان آل سعود شاهزادهٔ سعودی- جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان سعودی- روز ۱۲ اردیبهشت ماه تهدید کرده بود که دولت او جنگ را به درون مرزهای ایران خواهد برد، نمی‌تواند اتفاقی باشد.
حزب تودهٔ ایران، ۹ روز پیش، همراه با نگرانی اعلام کرده بود: “سخنان تهدیدآمیز، غیرمسئولانه و عمدتاً بی‌پایهٔ ٬دونالد ترامپ٬، مشاوران نزدیکش و وزیران دفاع و امور خارجه‌اش، در طول کارزارهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال گذشته و تکرار آن‌ها در ماه‌های اخیر، کشور ما ایران را در وضعیتی حساس و خطرناک قرار داده است. امنیت و ثبات کشورمان، در هفته‌های اخیر، به‌طور پیگیر آماج تبلیغاتی هدفمند و خصم‌آلود از سوی محفل‌های ارتجاعی آمریکا، اسرائیل، عربستان سعودی و متحدان منطقه‌ای‌شان قرار داشته است” [“نامهٔ مردم”، شمارهٔ ۱۰۲۶، ۸ خردادماه ۱۳۹۶].
ارگان مرکزی حزب تودهٔ ایران، در ارزیابی‌اش از شرایط منطقه به‌درستی پیش‌بینی کرده بود: “پرزیدنت ترامپ… گرچه دربارهٔ ضرورت مبارزه با تروریسم سخن گفت… ولی روشن بود که او این مبارزه را در راستای سیاست و شعارهای عربستان سعودی و شیخ‌نشین‌های حاشیهٔ خلیج‌فارس و به‌هدف رویارویی با ایران درنظر دارد. او درحالی‌که این حقیقت را که در دهه‌های اخیر القاعده و داعش بیش‌ترین منابع مالی و انسانی‌شان را کشورهای اسلامی سنی مذهب، به ویژه عربستان و کشورهای متحد آن تأمین کرده‌اند عامدانه کتمان می‌کرد، به‌طرزی اغراق‌آمیز جمهوری‌اسلامی ایران را دشمن اصلی، عامل شر در خاورمیانه و منبع اصلی خشونت در منطقه تصویر و معرفی کرد.”
حزب تودهٔ ایران، با درک خطرهایی که کشور و مردم میهن‌مان را تهدید می‌کند، اعلام کرده بود: “حزب تودهٔ ایران بر این باور است که: شرایط کنونی در خاورمیانه و سخنان و سیاست‌های به‌شدت غیرمسئولانهٔ ترامپ و دیگر سیاست‌گذاران ایالات‌متحده می‌تواند صلح در خاورمیانه و به ویژه صلح در میهن‌مان را تهدید کند. درپیش گرفتن دیپلماسی‌ای شفاف و مبتنی بر صلح‌خواهی و حفظ منافع حیاتی مردم و زحمتکشان میهن‌مان، از ضرورت‌های لحظه به منظور خنثی کردن این تهدیدها است.
خطرِ به‌وجود آمدن درگیری‌های جدید نظامی در منطقه بسیار جدی است. نباید اجازه داد نیروهای واپس‌گرای حاکم بر میهن‌مان و سران سپاه پاسداران و نظامیان، با سردادن شعارهایی تهدیدکننده و تحریک‌آمیز و نیز دست زدن به اقدام‌های مقابله‌جویانه‌ای نمایشی، ثبات، امنیت و استقلال کشور را به‌خطر اندازند. بازاندیشیِ میهن‌دوستانه و عاقلانه در زمینهٔ سیاست خارجی کنونی کشور و توقف مداخلهٔ نیروهای نظامی و کمک‌های تسلیحاتی به کشورهای منطقه و از جمله سوریه و عراق، از ضرورت‌های بی‌درنگ است.

حزب تودهٔ ایران

چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۶

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا